Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Hči ne bo šla študirat

Hči ne bo šla študirat

Pozdrav.
Hčerka letos končuje srednjo turistično šolo in se je odločila, da ne bo šla naprej študirat.
Je bolj samotarski in tih tip osebe. Prijavila se bo na Zavod za zaposlovanje, a že vnaprej vemo, da jo služba ravno ne čaka.
Zanima me kaj delajo tisti mladostniki, ki ne študirajo, a hkrati ne hodijo v službo?
Bojim se, da se bo navadila na na komot življenje in socialno podporo ter obtičala doma.

Hvala, ker ste prebrali, Nataša

Zaposli se lahko v kakšni firmi “za trakom”., delo v proizvodnji. V naših koncih je kar nekaj takih podjetij.
Vedno iščejo tudi pomočnike v gostinstvu. Npr. pomiva posodo. Pomaga v nasadih zelenjave.
Prav tako iščejo blagajnike. Čistilke.
Prostih delovnih mest je veliko.
Kar podpore tako ne bo. Zagotovo se bo morala prijaviti na Zavod za zaposlovanje in pošiljati prošnje. Verjetno ne za turističnega vodiča.
Žal.
Če pa kot starši ne podpirate, da gre delati karkoli, bo težava.

To so vasi lepi soncki,oviti v vato.👍

Je ze malo pozno, a bolje pozno kot nikoli: Jaz bi se z njo resno pogovorila in ji jasno povedala, kako pomembno je v zivljenju poceti nekaj koristnega in dobrega, se uciti in napredovati kot clovek. Samo iz tega zraste namrec samozavest, tista prava, z njo pa zadovoljstvo s samim seboj. Za moje pojme ze “bolj samotarski in tih tip osebe” ter turisticna sola ne gresta ravno skupaj. Tako je mozno, da nima volje, ker v sebi cuti, da se v turizmu ne vidi. Ampak na svetu je se veliko drugih profesij in v eni se lahko zagotovo najde tudi sama.

Moj tudi ni študiral. Končal srednjo ekonomsko. Za 5 mesecev je po šoli šel za varnostnika, potem je 1 leto nadomeščal pri njih v računovodstvu, zdaj pa je dobil ndč v znanem slo podjetju v računovodstvu. Dokler bodo drugi doštudirali (če sploh bodo prišli do diplome), bo on imel 5, 6 let delovne dobe in izkušenj.
Ni vedno samo tekoči trak ali kelnarjenje opcija. Veliko je odvisno, koliko se bo ona zavzela za to, da si uredi življenje. Seveda pa ji lahko rečeš, da lahko ali študira ali dela, ker brezdelja ne boš financirala.

Vsekakor delat, sicer bo tako kot praviš – v hotelu mama ji bo socialka čisto dovolj in se bo iz lenarjenja težko pobrala. Potem pa še družba sebi enakih, pa kakšen fant in otrok, pa boš imela 3 na puklu. Če nima kakšnih obveznosti, lahko hitro pride še na droge.

avtorica, bojiš se, da se bo navadila na komot življenje? 🙂 a ne me je.bat no. ker ti ne znaš živet komot IN skromno, pomeni, da tudi tvoja hči ne zna?

btw ena izmed mojih hčera je tudi končala “samo” srednjo šolo, šla potem za nekaj let v tujino, se vrnila, nie najde službe, je na zavodu in SAMA živi in preživi z 392 eur na mesec (žiovi v najemu, si sama plačuje vse stroške, ni nikomur v družiini v breme). ni moja stvar kako živi in kaj počne. to je odrasel človek, a ne. kar sem ji lahko dala, sem ji, zdaj pa je na njej, kako si bo uredila življenje.

Sama, v najemu z 392 eur? Kako plačuje najemnino, stroške, hrano? Mi ne gre v račun nikakor. Za življenje v mama hotelu je pa za kavice, ličila in oblekce čisto dovolj. Sicer pa, če ne gre študirat, naj gre nekam delat, če bo nekaj mesecev doma pa tudi mislim, da ne bo nič narobe, če je le dovolj zrela.

Hm, s 392 euri pokrije najemnino in stroške in zgleda, da preživi. Obstajajo tudi take, ki si ob podobnih dohodkih in stroških privoščijo še fensi cunjice, šopinge v Dubaju in še kaj. Sicer praviš, da ni tvoja stvar, kako živi in kaj počne, ampak jaz bi seštela 1 + 1, preden bi se hvalila z njeno skromnostjo.

Eh, zakaj pa je ne bi zaposlili, nekaj bo že dobila.
Čez 5 let bo še vedno mlada in ima lahko že morje izkušenj. Lahko se pa tudi kasneje zmisli, da gre študirat, ko bo imela že nekaj pojma o življenju.

Pravzaprav – če ne ve, kaj bi sama s sabo, MNOGO BOLJŠE, da ne gre študirat! (zaenkrat!) Ker ni rečeno, da bo po študiju vedela.
Če bo pa zdaj delala par služb (tudi če npr. za minimalca), bo morda ugotovila, kaj bi se sploh rada naučila med študijem.

Možno je pa tudi zamenjati stroko in naj preprosto naredi naslednje leto izpite za kakšno drugo poklicno šolo. Poleti pa naj dela prek servisa.

Ce bi bila dovolj zrela bi ali studirala ali delala, ne pa visela doma.

Ni edina, ki je v najemu in plačuje vse stroške in preživi s 400 EUR. Že na Slo sceni mrgoli starlet, ki nimajo omembe vrednih dohodkov ali premoženja, pa jim ni hudega. Vidiš slike z Maldivov, Balija in ti ni nič jasno. Prostitucija v Sloveniji na vseh nivojih cveti, da je veselje.

No, poglejte, kako se da s slabimi štiristo evri mesečno preživeti kot najemnik stanovanja, potem pa nekateri jamrajo, da z minimalno plačo ne preživijo, da ne govorim o upokojencih, ki stokajo s 500 evri penzije in lastno hišo ali stanovanjem.

Zdi se mi zelo nevzpodbudno s tvoje strani, da govoriš o njej, kot da je nesposobna. Ok, morda pa je, ampak ti si njena mama, a ji ne bi malo pomagala? Morda pa ji lahko pomagaš najti neko začasno delo? Ni je treba preživljati, ampak sliši se, kot da je hči že dolgo časa prepuščena sama sebi. Tudi njene osebnostne lastnosti opisuješ, kot da je tujka, ki si jo včeraj spoznala.

Nikomur v družini ni v breme, samo delovnim ljudem, ki delajo za minimalca, zato da gredo davki od njihove plače za njej podobne.

Nikomur v družini ni v breme, samo delovnim ljudem, ki delajo za minimalca, zato da gredo davki od njihove plače za njej podobne.
[/quote]

ne boj se, od njene najemnine ima nekja država preko davka, nekaj pa ustanova, ki ji daje sobo v najem., niti centa ne POŽRE, vse gre v krogotok. ti pa dalje rintaj za male pare. tko kot jaz. 🙂

Glej, v enih državah si vzamejo kakšno leto, da se najdejo. Tisto siljenje, da se odločiš za študij takoj po končani srednji je tud brezveze. Eni se po enem letu premislijo in zamenjajo smer ipd. Zdaj si lahko najde neko službo in si kasneje še premisli oziroma ne.

Če ne gre študirat s tem ni absolutno nič narobe. Jaz imam za sabo 4 leta faksa, ne pa tudi diplome tako da je isto kot da ne bi študirala.

Ampak, če se le da, in če je možno da gre v drug kraj na študij (neka minimalna finančna podpora staršev + kako študentsko delo), bi jo usmerila v to (ne prisilila). Včasih je menjava okolja in družbe koristna, da se človek “odpre”. Pa čeprav za eno leto ;). Študij v drugem mestu, če je finančno možno, te nauči marsikaj življenskega in o sebi. Ni samo diploma pomembna.

Če bi bilo po moje, bi najraje uvedla obvezno šolanje (seveda finančno urejeno od države) izven svojega okolja vsaj pol leta. Ko vidiš sošolce iz srednje, sploh tiste tihe in tiste z raznoraznimi problemi, kako se lahko pozitivno spremenijo ko se odmaknejo iz domacega okolja in svoj izkoristijo potencial vidiš da ima smisla (seveda mnogi tudi zabluzijo hehhe).

Jaz bi jo poslala v svet. Naj turizem spozna v zivo, naj trenira jezik. Zakaj je hodila v solo, se ucila??? Zato, da bo na zavodu? Naj naredi tecaj vodicke v vsaki agenciji je to mozno!
Ali Naj gre na krizarko za 1 leto, po sredozemlju, po donavi je pooolno turisticnih ladij.
Ne razumem Ta pesimizem, vemo da ne bo dobila sluzbe. E??

Avtorica, ni nobene panike. Tvoja hči že ve, ona lahko študira kadarkoli in kadarkoli.
Pomembno je tisto, kar nas h kruhu pripelje.
Danes mladi lahko poiščejo mojstra, da jih vzame v uk in opravijo mojstrski izpit na GZ, medtem tudi delajo, jim teče delovna doba. Nakar postanejo samostojni, imajo zagotovljen standard, nadaljujejo kot zasebniki in sami zaposlujejo dalje, jih izobražujejo, ter tako omogočajo družbi, da delo teče in se veča zaposlenost.
Pozdravljam take vrste odločitve.
Pojdite na Gospodarsko zbornico in poglejte, kaj bi jo veselilo, v kateri panogi bi se našla.
Naš prijatelj je tako usposobil svojega in še nekaj drugih otrok.
Pa to niso kar tako otroci, so aktivni tudi na drugih področjih, živeti hočejo polno.
Naj mladi vzcvetijo.
Slovenija se bo edino na ta način spravila iz godlje, v kateri smo.

Dodajam, Naj poslje CV v nemske, avstrijske, svedske drzave. Na severu je polno krizark, ki iscejo mlad kader, potujejo iz Norveskih Ali Nemskih pristanisc.
Malo vec energije, 4 leta je vlozila v solo, Naj pokaze Kaj zna!
Ali pa ce vodi turiste po Ljubljani Ali Bovcu. Sam ne domaaa zdet!

Če hčerka ne bo več študirala, potem nisi več dolžna skrbet za njo. Postavi ji pogoje – če hoče ostati doma, naj lepo prispeva v družinski proračuna. Kje bo dobila denar je njena stvar… marsikaj lahko dela in zasluži. V nasprotnem primeru ji postavi rok, do kdaj naj se izseli iz stanovanja in skrbi sama zase. Na komot življenje jo boš navadila ti, če jo boš podpirala pri njenem lenarjenju doma


V turizmu ni dela? Se ti malo hecaš? Ali bi samo tvoja hotela eno fensi šmensi službico brez dela? V turizmu- kjer manjka vsega! Dejte no nehat!

citiram ” Prijavila se bo na Zavod za zaposlovanje, a že vnaprej vemo, da jo služba ravno ne čaka.”
Halo pa kje vi živite?
A ne bo iskala službe, pošiljala prošenj, že kaj delala prek študenta čez počitnice, v turizmu je ogromno služb….bo samo čakala na zavodu, če jo bo kdo polkical in izžemala državo. Taki mi greste najbolj na živce, lenuhi, na kavču pred TV, basanje s hrano, pa 50 kil preveč. Kaj misliš, da bodo delodajalci tekli k vam domov in jo nakolenih prosili, če pride k njim delat? Pa brcni jo v “it naj se spoka delat, v najboljših letih je…..

Kaj pa naj bi ona sploh lahko študirala?

Ste mislili smer turizem na Ekonomski fakulteti v Ljubljani? Raje naj gre takoj v službo, kamorkoli. Na EF 3/4 gimnazijcev popada, kaj šele tistih s poklicno…. Samo zapravljala bo leta.

New Report

Close