Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali stari starši tudi sodijo na maturantski ples?

Ali stari starši tudi sodijo na maturantski ples?

Kmalu bo imela moja najstarejša hči maturantski ples.
Tega dneva se tako ona kot mi že zelo veselimo, saj je to eden izmed lepših in pomembnejših dogodkov v našem življenju.
Tudi sama se svojega še kako dobro spominjam pa je od tega minilo že ohoho let in verjamem, da jih bodo imeli tudi moji otroci v lepih spominih kot ga imam sama še dandanes.
Hči je na ples povabila le naju z možem in seveda njenega bratca in sestrico, torej samo nas najožje, ker nas že tako ni ravno malo.
Problem pa nastane, ker si na ples želita tudi moževa starša. Hči pa pravi, da na takih dogodkih babic in dedkov ni, da jih tudi zato ni povabila. Zdaj pa sta seveda zelo užaljena in potrta, ker najverjetneje ne bosta prisotna.
Karte so sicer že zdavnaj rezervirane in plačane, a se je hčerina sošolka ponudila, da ji lahko eno karto odstopi, saj menda njen brat ne bo mogel priti, a je to samo ena karta torej bi lahko šel samo eden, eden pa bi moral ostati doma.
Smo v veliki dilemi kaj naj naredimo, radi bi speljali čim lepše, ker že tako ni najbolj prijetna situacija.
Sicer si res nisem mislila, da bosta tako razočarana oz, da si sploh želita iti. Vsi mi z hčero smo mislili, da jima to sploh ni v interesu a smo se očitno všteli.

Hvala za pomoč, nasvete in lep vikend! 🙂

Pri nas sploh ni bilo pomisleka, da ne bi bila babica in dedek prisotna. Glede na videno so v večini bili vsi takega mnenja.

Sodijo ali ne sodijo… je samo stvar odnosa babice in dedka s praznujočim mladincem oz. mladinko.

Če se imajo radi, so si blizu – vsekakor sodijo zraven.
Če si niso blizu – pač ne.

nova
Uredništvo priporoča

Pri nas je bilo ogromno babic in dedkov in vsi so se imeli res super. Sicer so po uradnem delu (do okoli pol ene zjutraj) šli povečini domov, vendar je (vsaj mojim) ostal ples v zelo lepem spominu in moji so bili resnično veseli povabila.

Jaz bi rekla, da stari starši in drugi sorodniki nimajo kaj delat na takem “družinskem dogodku”. To je sedaj neka novodobna novotarija, da so ti dedki in babice čisto povsod. Na počitnicah, na dogodkih v šoli/vrtcu… povsod. Kot da osnovna družina (starši+otroci) ne znajo več nič sami. So intimni družinski dogodki (kot je recimo maturanski ples) in so širše družabni dogodki kot so recimo rojstni dnevi. Pa še ti so se sprevrgli v nekaj novega. Ko smo bili mi majhni (generacija iz 80-ih) smo recimo rd praznovali s sosedi ali nekaj sošolci. Sedaj pa naprej rd za sošolce, potem za sosede, potem pa še za sorodnike. Da ja ne bo kdo užaljen.
Se mi zdi, da je to prišlo iz tega, ker so družine toliko manjše. Moji starši starši so oboji imeli po 5 otrok in posledično ogromno vnukov. Če bi hotli na vsak pajzl od vnukov, bi cele dneve lahko samo okrog hodili. In ker to ni bilo pravktično, so nam kvečjemu čestitali ali pa še to ne. In ni bilo nič čudnega, nenavadne ali kaj drugega. Zdaj pa stari starši najprej visijo na tistem otroku edincu, nato komaj čakajo na tistega edinega vnuka ali dva in visijo še na njih. DObesedno.

Jaz bi starim staršem rekla, da razumem, da želijo iti zraven, ampak da je to ožji družinski dogodek, da greste sami in da prosite, da vas pri tem upoštevajo brez užaljenost in prizadetosti (koliko jih kao ne spoštujete). Seveda bo surla, ampak se bodo pa naučili, da ste vi svoja družina in da so pri stvareh zraven le, če jih povabite.

Recimo moja starša sta ful užaljena, ker jih ne vabim na zabave od otrok za rojstni dan. Pa sem že povedala nekajkrat, da pri nas so to otroške zabave, povabljeni so samo otroci (sosedi in sošolci), a onadva sta še vedno užaljena, da nimamo take zabave, da bi bila tudi ona dva zraven. Kdo bi rekel, da sem nesramna, da ju odrivam, kako lahko naredim to lastnim staršem, ampak lej, tako smo se odločili, tako stvari peljemo. ENe zadeve so za vse, druge ne. Kot ustreza in jih sfolgamo mi kot starši.

Kar pogumno in uredite tako kot ste si zamislili sami.

Stari starši na maturantski ples ne sodijo pika.
Vprašaj ju, če ta onadva na svoje maturantske plese vabila babici in dedka. Grem stavit da ne, ker so včasih vedeli kaj je primerno.

Starša sta te vzgojila, vzdrževala, hranila, nudila streho nad glavo, ti si pa tak egoist, da ju ne moreš povabiti niti na rojstni dan od svojih otrok? To je pa resnično žalostno, da obstajajo takšni ljudje. A si vprašala sploh svoje otroke, če si želijo, da pridejo stari starši, ali si se kar sama odločila, da jih ne bo in pika? Jaz vem, da si ne bi znala predstavljati svojih rojstnih dni brez staršev, ker je to cel point druženja in praznovanja, da je cela (širša) družina zbrana, kar se ne more zgoditi vsak dan in se pogovarja, veseli,…

Mi je žal za tvoje otroke, ki jih tako omejuješ in jim onemogočaš pristen stik s starimi starši, me zanima, kako bo tebi, ko te bodo potem tvoji otroci porinili tako na stran oziroma še huje, ker si v njih ustvarila takšne vedenjske vzorce, spomni se na tale moj zapis čez 15 oz. 20 let.

Pri nas na žalost ne bosta prisotna. V zadnjem letu sta oba umrla. Vem pa, da bi bila zelo vesela in ponosna na vnuka. Če si stara starša želita, jih povabi. Nikoli ne veš, kdaj jih več ne bo.

Seveda, da ja. Še tiste z britofa povabite.

[img]https://www.szlachetnapaczka.pl/upload/article/main_wika-na-www.jpg[/img]

Kot sem rekel – odvisno je od odnosa med ljudmi.
Pri nas – kjer sta stara starša vnuke pestovala, kopala, previjala in tolažila večino dni, ko so bili bolni in starša nista mogla ostati doma – se mi zdi zelo primerno da sta zraven.
Vnuki… jima tudi v najstniških letih še vedno zelo radi zlezejo v naročje in imajo en poseben, pristen in povezan odnos.
V takem primeru bi se mi zdela žalitev in zelo neprimerno, da bi jih izločali.

Na drugi strani pa stari starši, ki se ukvarjajo večinoma s sabo in ni take povezanosti – tam pa drugače.

Na dveh maturantskih plesih svojih otrok sem videla samo eno babico, še ta je bila tam predvsem zato, ker je nekdo (morda starejši sorojenec) imel majhnega otroka in se je ona z njim ubadala, nato pa razmeroma zgodaj odšla.
Niso nam ravno omejili števila povabljenih, so pa dali vedeti, naj ne pretiravamo, ker ni dovolj prostora.
Tudi pri nečakih stari starši (torej moji starši) niso bili prisotno na maturantskem plesu.

To ni nič novodobnega. Razširjene družine so bile včasih na vaseh, zdaj pa tudi najbližje sorodnike izločate iz svojega življenja.
Jasno, da povabite še babico in dedka, če si to vsi želite. Še eno vstopnico boste že našli.

na našem maturantskem plesu je bila taka gužva, da še za sestre in brate ni bilo prostora, si lahko povabil samo starša in punco/fanta – pod pogojem, da je uradni soplesalec
sestra je vabila še strice in tete.

maturantski plesi so stvar mladine, ne pa cele žlahte
stari starši nimajo kaj biti užaljeni, če niso vabljeni.

Spet manjko komunikacije.
Če se vsi izredno dobro razumete, kako to, da nihče od vas (ne stara starša, ne vaš maturant, ne vi sami oz.partner) ni uspel pravočasno vsaj omenit ali naznanit, ali bi radi bili zraven (al pa oni sami izrazit to željo)?
Kakšni so to potem odnosi, da nihče nikogar niti toliko ne pozna, da bi bil sposoben vsaj minimalne pravočasne obzirnosti, da bi npr.maturant rekel; ej babi, dedi a bi vidva rada šla zraven, ali pa onadva vašemu; midva bi pa zelo rada bila zraven, če je le mogoče.

Torej vsi tiho do konca, potem pa surle in užaljenost (izsiljevanje)?

Po reakciji starih staršev (izsiljevanje z neko užaljenostjo), se mi zdi, da odnosi med vašim maturantom in starimi starši niso pretirano topli in iskreni.

Starša sta te vzgojila, vzdrževala, hranila, nudila streho nad glavo, ti si pa tak egoist, da ju ne moreš povabiti niti na rojstni dan od svojih otrok? To je pa resnično žalostno, da obstajajo takšni ljudje. A si vprašala sploh svoje otroke, če si želijo, da pridejo stari starši, ali si se kar sama odločila, da jih ne bo in pika? Jaz vem, da si ne bi znala predstavljati svojih rojstnih dni brez staršev, ker je to cel point druženja in praznovanja, da je cela (širša) družina zbrana, kar se ne more zgoditi vsak dan in se pogovarja, veseli,…

Mi je žal za tvoje otroke, ki jih tako omejuješ in jim onemogočaš pristen stik s starimi starši, me zanima, kako bo tebi, ko te bodo potem tvoji otroci porinili tako na stran oziroma še huje, ker si v njih ustvarila takšne vedenjske vzorce, spomni se na tale moj zapis čez 15 oz. 20 let.
[/quote]

ne
sodijo
Tvoja starša nista užaljena, ampak globoko prizadeta, ker ju tako odrivaš od sebe, moža in njunih vnukov. Škoda, da te nista uspela naučiti empatije in je pri tebi prevladal egoizem in zagledanost vase.
Tvoja starša nista užaljena, ampak globoko prizadeta, ker ju tako odrivaš od sebe, moža in njunih vnukov. Škoda, da te nista uspela naučiti empatije in je pri tebi prevladal egoizem in zagledanost vase.

Sama sem imela maturantski ples pred nekaj leti. Nobenih starih staršev ni bilo zraven, tudi pri redkih sošolcih sem jih opazila. Večinoma so bili vabljeni starši in pa bratje/sestre. Seveda tudi soplesalci. Nobenega problema, nihče od starih staršev ni bil užaljen, vsi so dobili slike za spomin in pa z veseljem so pogledali video maturantskega plesa.

ne
sodijo
Tvoja starša nista užaljena, ampak globoko prizadeta, ker ju tako odrivaš od sebe, moža in njunih vnukov. Škoda, da te nista uspela naučiti empatije in je pri tebi prevladal egoizem in zagledanost vase.
Tvoja starša nista užaljena, ampak globoko prizadeta, ker ju tako odrivaš od sebe, moža in njunih vnukov. Škoda, da te nista uspela naučiti empatije in je pri tebi prevladal egoizem in zagledanost vase.
[/quote]

Kje je pa empatija starih staršev? Jaz raje umrem kot s silim nekam, kjer me nočejo. Tudi to je empatija. Da upoštevaš čustva tistega, ki mu je tako praznovanje sploh namenjeno. A je maturantski ples praznik maturanta ali starih staršev? Višek nesramnosti je zdaj izsiljevati z nosom do tal. To je pasivna agresija najhujše oblike.

Jao.
Bila na treh maturantskih v zadnjih 6 letih, pa ni bilo nobenega dedka in babice, in tet in stricev.
Oba starša in bratje in sestre od maturanta.
In prav je tako.
Ne pa pripeljat tja celo soeodstvo

Moja hči je imela maturantski ples predlani v Stožicah in smo bili na njem prisotni skoraj sami starši in bratje ter sestre maturantov. Čez 14 dni imamo maturanca za sina in gremo samo ožja družina.
Ene zadeve so samo za ožjo družino.

Na naših maturantskih ni bilo starih staršev, nobenih. Stožice in GR.

Sem se pa spomnila, da so morali prvi šolski dan za prvošolčke uvodni del prestaviti ven, ker so začeli prihajati tudi stari starši in je enostavno iz največ 60 ljudi (otroci in starši) ratalo 150 ljudi za en razred, ker so prišli še dedki in babice, bratje in sestre …
In potem ekstra navodilo, da gredo v razred samo prvčki in starši na uradni del s podpisovanjem obrazcev, razdeljevanjem potrebščin itd. Pa še to je bilo nekaj zgražanja pri starih starših 🙂 Enim se ni dalo dopovedat, da je učilnica dimenzionirana za 30 otrok, ne za 150 ljudi.

Maturantski ples je praznik, ko družina praznuje pomemben življenski korak svojega družinskega člana. Že beseda sama pove, da je matura zrelostni izpit in izhaja iz običajev starih, kot je staro človeštvo. Zato povezane družine, kjer se družinski člani medsebojno spoštujejo, nimajo nobenih pomislekov proti babicam in dedkom. V nefunkcionalnih družinah, kjer vsak sebično vleče na svojo stran in išče razprtije, je pa stvar na žalost drugačna.

Pri nas babic ni bilo, ker je bila enostavno karta predraga, bi pa sin vsaj eno babico z veseljem povabil, ker sta si zelo blizu.
Je bila pa kar pisana druscina na maturancu, en sosolec je povabil teto, ker mu ta veliko pomeni, pa verjetno ni bil edini tak, starih starsev je bilo pa tudi nekaj.

no, za čigav zrelostni izpit gre?
za izpit mladostnika ali za izpit celotne razširjene familje v treh kolenih?
bodo stari starši tudi maturo šli pisat?

stari starši tu nimajo kaj izsiljevat in hodit z rilcem okoli. če jih otrok povabi, lepo od njega, če pa jih ne povabi, pa tudi nimajo kaj za zamerit. konec koncev imajo dovolj priložnosti, da se poveselijo s podmladkom

Hm, naša generacija mature ni imela. Torej nismo dozoreli? :)) Kakšne imaš.

Preberi še enkrat, kaj si napisala, samo obrni zapis, da to delajo stari starši. Vse bi lepo potekalo, brez težav, če se ne bi stari starši rinili zraven. Zdaj je pa slaba volja in zamera.

V nefunkcionalnih družinah, kjer vsak sebično vleče na svojo stran in išče razprtije, je pa stvar na žalost drugačna.

To ni nobena novodobna novotarija. Moja sestra je imela maturantski pred 22 leti in je mrgolelo babic in dedkov. Jaz sem ga imela nekaj let pozneje in jih je bilo tudi ogromno. Maturantski je posebna priložnost vsakega posameznika in vsak ima pravico sam izbrati, s kom bo te trenutke delil in s kom ne. Kje piše, da stari starši ne smejo tja? Vsak se odloči sam. Kot da bi tebi kdo solil pamet koga lahko povabiš na rojstni dan in na poroko in koga ne.

Avtorica, če je tako, da ne moreta iti oba, jima recite, da je zaradi prostorske stiske omejeno število povabljenih in ni več kart. Jebi.ga.

New Report

Close