Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kako pomagati petletniku, da ne bo več močil postelje ponoči?

Kako pomagati petletniku, da ne bo več močil postelje ponoči?

Naš petletnik se še vedno polula vsako noč. Čez dan je brez plenice že dve leti. Čuti kdaj ga tišči in gre. Čutim, da ga to zelo bremeni, saj je vsako jutro, ko slečemo mokro pleničko, slabe volje in razočaran. Enkrat je tudi jokal. Povedal mi je, da enostavno ponoči ne čuti da ga tišči lulat.
Kak mesec nazaj mu je celo uspelo tri noči zapored bit suh in smo bili vsi veseli, da mu je končno uspelo. Potem pa se je nekega večera prestrašil grmenja in od takrat smo na začetku.
Imate kakšen nasvet?

Pri mojem otroku je vžgalo, da smo ukinili vso pijačo uro in pol pred spanjem.

Poleg zgornjega nasveta bi ga jaz zbudila enkrat ponoči za wc. Pa tik pred spanjem naj gre obvezno lulat.

nova
Uredništvo priporoča

Pri nas je bilo podobno. Čez dan suh že dve leti, brez nobenih težav, ponoči pa ni in ni šlo. Tako trdno je spal, da se nikakor ni zbudil, jaz pa sem se sekirala 100 na uro. Kupili smo wet-stop alarm. Ne vem, če je 5-krat zvonil ponoči. V dveh tednih je bil otrok suh. Nikoli več se ni polulal ponoči.

Ko sem jaz kupovala ta alarm, se ga je dalo dobiti prek slovenskega ponudnika, pa tudi na bolhi so jih nekateri starši prodajali. Meni se je zdel wet-stop v redu, ker ga pripneš na otrokove spodnje hlačke. Nekateri alarmi pa imajo svoje posebne hlačke, ki jih moraš kupiti več, da imaš za zamenjati, če jih otrok ponoči zmoči. Smo pa z wet-stop alarmom uničili dvojne spodnjice, ker ima kar ostro zaponko – se z zobki zareže v blago in otrok je očitno kar povlekel, namesto da bi lepo odprl zaponko. Ampak mi ni žal. Mogoče so v tem času zaponko kaj spremenili, sicer pa mu dajte takšne spodnjice, ki jih ni škoda, če se odločite za to varianto. Mi smo bili zelo zadovoljni.

Pri sinu je bilo podobno. Sva sla do zdravnice in je predpisala tabletke minirin. Gre za to, da nekateri fantki (zaradi pomanjkanja ne vem cesa ze) ponoci ne cutijo, da jih tisci.

Ta tema pred leti je že bila in se je vsulo ko ploha po meni. Jaz svojega otroka ne bi pustila, da se zapre v travmatično izkušnjo lulanja v posteljo, ko nihče od njegovih prijateljev tega več ne počne. Prvi ukrep, popoldansko pitje je potrebno očitno zmanjšati, drugo pa, da se ga ponoči zbudi za lulat. Pa psihologi gor, psihologi dol. Ga ni tistega, ki me prepriča, da je za otroka bolj destruktivno zbujanje ponoči kot to, da se zjutraj zbudi polulan, pri tem, da mu je že povsem jasno, da to ni ok.

V bistvu otrok čuti, da ne dela nekaj prav samo zaradi pričakovanj staršev. Oni pričakujejo nekaj, česar še ne more izpolniti, zato je razočaran nad sabo, žalosten. Starši morajo zato najprej skulirati sebe in premisliti, zakaj se jim zdi tako nujno, da je otrok suh. Zaradi pričakovanj okolice in tega, kaj ta misli, da je normalno?

Ja, prav je, da otroka učimo odvajanja od plenice, a pri tem ne sme biti pritiskov. Če zjutraj joka, ker je polulan, je to znak, da je čuti pritisk in razočaranje staršev. Pod pritiskom in stresom se pa še prej polula. Enostavno ne čuti pač, da ga lulat, ker pretrdno spi.

http://vizita.si/clanek/novice/imate-otroka-starega-pet-let-ali-vec-in-mokro-posteljno-rjuho.html

To sicer izgledajo učinkoviti in dobronamerni nasveti, a tega nikar ne počni. Če ga boš vsako noč namenoma zbujala, boš s tem zelo motila ritem njegovega spanja in to je hudo narobe. Tega pod nobenim pogojem ne počni!!! Omejevanje pijače pred spanjem sicer ima rezultat, a s tem ne odpraviš problema, ampak samo posledice. Cilj namreč ni zgolj fizično preprečiti mokro posteljo, ampak to, da se otrok v primeru polnega mehurja ponoči zbudi. Tako da s tem ukrepom njegovega telesa ne boš pripravila do tega. Le lulal ne bo, ker ne bo imel kaj. To sicer ne škodi, a spet ne pretiravaj za vsako ceno. Predstavljaj si, sploh poleti, da si hudo žejna in ti ne bi dovolili piti. Do jutri nič! Hmmm…… Zato naj tudi otrok zvečer ne je hrane, ki ga bi žejala.

Ponavadi velja mnenje, da otrok lula v posteljo zaradi kake stiske. Ta je lahko čisto “nepomembna”, ni nujno, da ima otrok neke hude težave. Mogoče ga kaj skrbi, se tega niti ne zaveda, niti ne pokaže. Te stvari največkrat izzvenijo same. Najbolj mu boš pomagala, če mu boš razložila, da je vendar še otrok, da se to dogaja marsikateremu otroku in da bo enkrat minilo. Ne delaj iz tega cirkusa, niti ne pokaži skrbi. Ker otroku je že tako hudo zaradi tega, če bo videl tebe vso iz sebe zaradi tega, se bo še bolj sekiral. Občutek bo imel, da te je razočaral in stiska bo še večja, postelja pa posledično še bolj mokra. Delaj se, kot da je to nekaj čisto vsakdanjega, preobleči ga brez komentarjev o dogodku, raje se zraven z njim pogovarjaj, kaj boste danes počeli, rjuhe zamenjaj brez besed. Kupi nepremočljivo jogi rjuho, ter mu povej, da je tam in da bo zaščitila posteljo, zato naj ne skrbi, če se bo zgodila “nesreča”. Poznam veliko odraslih, vključno z mano, ki smo dolgo močili posteljo in nihče od nas je ne moči več. 🙂 Pa niso bili potrebni nobeni posebni ukrepi, terapije in tretmaji. Preprosto so naša telesa enkrat dozorela in stvar je izzvenela. Tudi pri vas bo. Manj cirkusa boš delala, bolje bo.

Dandanes so največji problem te super vpojne plenice, pri katerih otrok sploh ne čuti, da se je polulal. Nekateri postanejo suhi prej, drugi kasneje, večina pa potrebuje izkušnjo mokre pižame, ko se ponoči polulajo. Starši seveda raje dajo kar pleničko gor, da je enostavneje, je pa to narobe. Imam tri otroke. Prvi je bil že pri dveh letih suh podnevi in ponoči, pri drugem pa smo imeli več težav. Ker je še pri treh in pol ponoči lulal, smo mu po nasvetu psihologinje pleničko odstranili. Na posteljo smo dali nepremočljiva podlogo in ta mali je vsako noč lulal v posteljo… Se je pa seveda zaradi mokro te zbudil, prišel povedat in smo lepo mirno preoblekli posteljo, pižamo in zaspali nazaj. To je trajalo kakšen teden vsako noč, potem pa še kakšen mesec občasno. Nato je minilo. Nikoli več ni močil postelje… Pri tretjem smo pleničko ukinili pri dveh letih in pol. V 14 dneh je bil suh podnevi in ponoči. Samo ne prehitro obupat in mu dajat zdravil ali česa podobnega. To je povsem naravni proces. Pa tudi frustrirat ga ne s pripombami, češ a spet si lulal v posteljo. Nobeni komentarji niso potrebni, iz izkušnje se bo sam naučil.

V bistvu otrok čuti, da ne dela nekaj prav samo zaradi pričakovanj staršev. Oni pričakujejo nekaj, česar še ne more izpolniti, zato je razočaran nad sabo, žalosten. Starši morajo zato najprej skulirati sebe in premisliti, zakaj se jim zdi tako nujno, da je otrok suh. Zaradi pričakovanj okolice in tega, kaj ta misli, da je normalno?

Ja, prav je, da otroka učimo odvajanja od plenice, a pri tem ne sme biti pritiskov. Če zjutraj joka, ker je polulan, je to znak, da je čuti pritisk in razočaranje staršev. Pod pritiskom in stresom se pa še prej polula. Enostavno ne čuti pač, da ga lulat, ker pretrdno spi.
[/quote]

Oprosti, če zadnja generacija helikopterskih staršev misli, da so najbolj pametni, ok. Naš sošolec se je v mali šoli pri popoldanskem spancu polulal. Takrat smo bili stari cca šest let, ker je bil prvi razred pri sedmih. Otroci so kruti in verjami, da je mulo doživljal mnogo hujše travme zaradi zbadanja sošolcev, ki ga je spremljalo občasno še vse do osmega razreda kot pa prinaša travmo neko začasno obdobje zbujanja, ki za posledico prinese čisto posteljo. Moja hči, ki je imela bolj piščančkov mehur, se zbuja že vse življenje enkrat na noč in tudi čez dan gre kar pogosto na wc. Nismo je rabili mi, ker se je sama prebudila, bi pa nedvomno jo pospremila ponoči na wc, če bi bilo to potrebno. V mnogo primerih otroci sploh ne zaznajo, da gredo lulat ponoči, če se ne dela cel cirkus, da se predramijo. Po tvoje je potrebno problem pa ignorirati in so obnašati, da je scanje v posteljo povsem normalno? Namerno, scanje, ker to dobi v krutem svetu pod nos! aja, danes starši navrejo v šolo in zahtevajo prepoved zmerjanja občutljivih rožic. No ja, saj danes je normalno, da na informativce za faks hodijo mame, nebogljenim otročkom pišejo prošnje za službo (vem iz kadrovske, da je temu tako), skratka, svoje otroke pospremijo v življenje zavite v debelo vato. Ampak vato razpiha vetrič, zunaj pa je krut svet, s pastmi, na katere tak otrok ne bo nikoli pripravljen, saj se osnov uči že odrasel, ne pa skozi odraščanje. Sicer pa vsak po svoje. Jaz sem svojo nalogo opravila. Poslušala tudi kak nasvet “neumnih” babic. Z rezultati zadovoljna, zelo. Nekako, ker citiraš mene, se mi ne zdi poslušati pametovanje nekoga, ki rezultate šele ustvarja.

Oprosti, če zadnja generacija helikopterskih staršev misli, da so najbolj pametni, ok. Naš sošolec se je v mali šoli pri popoldanskem spancu polulal. Takrat smo bili stari cca šest let, ker je bil prvi razred pri sedmih. Otroci so kruti in verjami, da je mulo doživljal mnogo hujše travme zaradi zbadanja sošolcev, ki ga je spremljalo občasno še vse do osmega razreda kot pa prinaša travmo neko začasno obdobje zbujanja, ki za posledico prinese čisto posteljo. Moja hči, ki je imela bolj piščančkov mehur, se zbuja že vse življenje enkrat na noč in tudi čez dan gre kar pogosto na wc. Nismo je rabili mi, ker se je sama prebudila, bi pa nedvomno jo pospremila ponoči na wc, če bi bilo to potrebno. V mnogo primerih otroci sploh ne zaznajo, da gredo lulat ponoči, če se ne dela cel cirkus, da se predramijo. Po tvoje je potrebno problem pa ignorirati in so obnašati, da je scanje v posteljo povsem normalno? Namerno, scanje, ker to dobi v krutem svetu pod nos! aja, danes starši navrejo v šolo in zahtevajo prepoved zmerjanja občutljivih rožic. No ja, saj danes je normalno, da na informativce za faks hodijo mame, nebogljenim otročkom pišejo prošnje za službo (vem iz kadrovske, da je temu tako), skratka, svoje otroke pospremijo v življenje zavite v debelo vato. Ampak vato razpiha vetrič, zunaj pa je krut svet, s pastmi, na katere tak otrok ne bo nikoli pripravljen, saj se osnov uči že odrasel, ne pa skozi odraščanje. Sicer pa vsak po svoje. Jaz sem svojo nalogo opravila. Poslušala tudi kak nasvet “neumnih” babic. Z rezultati zadovoljna, zelo. Nekako, ker citiraš mene, se mi ne zdi poslušati pametovanje nekoga, ki rezultate šele ustvarja.
[/quote]

Svet zunaj je res krut, ampak vedi, da največjo tiranijo zganjajo prav starši, ki itak že od rojstva otroka tekmujejo z vsemi ostalimi, čigav otrok bo prvi podrl kupček, kateri je bolj zrasel, kateri že drži ropotuljico, kateri prvi hodi, kateri govori več besed, kateri prvi zna barve in seveda je pomembno področje, mogoče eno najpomembnejših v tem tekmovanju prav kdo bo prvi suh. Starši pogosto ustvarijo dosti več pritiska od okolice. Zapomni si to.

Moj sin je do 7.let močil posteljo. Žal mi je za vsakič nazaj, ko sem ga pustila brez planice. Slaba volja njegova, mož slabe volje, prelulani jogiji in kup žeht. Zadnje leto v vrtcu je spal pri sobi z vzgojiteljico, ko so šli za 3 dni na zimovanje. Ponoči ga je preblekla, pa je bilo. Moj sin ima zelooo trden spanec. Se je zgodilo, da se je pri 10ih polulal ponoči v smetnjak, enkrat pa skoraj sredi dnevne 🙂 Vzgojiteljica mi je t rekla, da 1/3 otrok še lula v posteljo, ampak na zimivanju vzamejo tabletke. Jaz sem do 1. razreda počakaka s tabletkami, takrat pa sem mu jih za na tabor dala. Ni lulal, ni se ponovilo. Na tvojem mestu bi ga še za kakšno leto in pol pustila v plenicah in nič omenjala, potem pa tabletke. In ne kompliciraj, škoda živcev. To je normalno, tako mi je takrat rekla pediatrinja. Žleze pri fantkih še niso razvite, to je razlog.

Oprosti, če zadnja generacija helikopterskih staršev misli, da so najbolj pametni, ok. Naš sošolec se je v mali šoli pri popoldanskem spancu polulal. Takrat smo bili stari cca šest let, ker je bil prvi razred pri sedmih. Otroci so kruti in verjami, da je mulo doživljal mnogo hujše travme zaradi zbadanja sošolcev, ki ga je spremljalo občasno še vse do osmega razreda kot pa prinaša travmo neko začasno obdobje zbujanja, ki za posledico prinese čisto posteljo. Moja hči, ki je imela bolj piščančkov mehur, se zbuja že vse življenje enkrat na noč in tudi čez dan gre kar pogosto na wc. Nismo je rabili mi, ker se je sama prebudila, bi pa nedvomno jo pospremila ponoči na wc, če bi bilo to potrebno. V mnogo primerih otroci sploh ne zaznajo, da gredo lulat ponoči, če se ne dela cel cirkus, da se predramijo. Po tvoje je potrebno problem pa ignorirati in so obnašati, da je scanje v posteljo povsem normalno? Namerno, scanje, ker to dobi v krutem svetu pod nos! aja, danes starši navrejo v šolo in zahtevajo prepoved zmerjanja občutljivih rožic. No ja, saj danes je normalno, da na informativce za faks hodijo mame, nebogljenim otročkom pišejo prošnje za službo (vem iz kadrovske, da je temu tako), skratka, svoje otroke pospremijo v življenje zavite v debelo vato. Ampak vato razpiha vetrič, zunaj pa je krut svet, s pastmi, na katere tak otrok ne bo nikoli pripravljen, saj se osnov uči že odrasel, ne pa skozi odraščanje. Sicer pa vsak po svoje. Jaz sem svojo nalogo opravila. Poslušala tudi kak nasvet “neumnih” babic. Z rezultati zadovoljna, zelo. Nekako, ker citiraš mene, se mi ne zdi poslušati pametovanje nekoga, ki rezultate šele ustvarja.
[/quote]
Morda so nekateri starši malo helikoptrski, ti si pa žal zelo karakterno naporna oseba in tudi starš.
Obsojanje, kritika in nesramnost so strup za odnose.
Jaz imam drugačno izkušnjo. Sin je lulal v posteljo, zbujanje se mi je zdelo kruto. Zato je spal v plenički do 6. leta. In? Dobro se je naspal in še vedno spi kot najstnik za vikende do 12 ih. Ima trden spanec, zato je lulal v posteljo.
Nikoli nisem učila otrok, da je svet krut. Vzgajam jih v duhu, da so problemi le izzivi in da mnenje vrstnikov ni vedno najpomembnejše.
In ja, dolgočasni ste že s temi izrazi “svet je krut”, “zavijanje v vato”, “mamice jih vozijo na faks za roko”, “helikoptrski starši”. Ne vem, s kom se to družite, jaz razvajenih otrok iz vaših zapisov ne poznam..

Oprosti, če zadnja generacija helikopterskih staršev misli, da so najbolj pametni, ok. Naš sošolec se je v mali šoli pri popoldanskem spancu polulal. Takrat smo bili stari cca šest let, ker je bil prvi razred pri sedmih. Otroci so kruti in verjami, da je mulo doživljal mnogo hujše travme zaradi zbadanja sošolcev, ki ga je spremljalo občasno še vse do osmega razreda kot pa prinaša travmo neko začasno obdobje zbujanja, ki za posledico prinese čisto posteljo. Moja hči, ki je imela bolj piščančkov mehur, se zbuja že vse življenje enkrat na noč in tudi čez dan gre kar pogosto na wc. Nismo je rabili mi, ker se je sama prebudila, bi pa nedvomno jo pospremila ponoči na wc, če bi bilo to potrebno. V mnogo primerih otroci sploh ne zaznajo, da gredo lulat ponoči, če se ne dela cel cirkus, da se predramijo. Po tvoje je potrebno problem pa ignorirati in so obnašati, da je scanje v posteljo povsem normalno? Namerno, scanje, ker to dobi v krutem svetu pod nos! aja, danes starši navrejo v šolo in zahtevajo prepoved zmerjanja občutljivih rožic. No ja, saj danes je normalno, da na informativce za faks hodijo mame, nebogljenim otročkom pišejo prošnje za službo (vem iz kadrovske, da je temu tako), skratka, svoje otroke pospremijo v življenje zavite v debelo vato. Ampak vato razpiha vetrič, zunaj pa je krut svet, s pastmi, na katere tak otrok ne bo nikoli pripravljen, saj se osnov uči že odrasel, ne pa skozi odraščanje. Sicer pa vsak po svoje. Jaz sem svojo nalogo opravila. Poslušala tudi kak nasvet “neumnih” babic. Z rezultati zadovoljna, zelo. Nekako, ker citiraš mene, se mi ne zdi poslušati pametovanje nekoga, ki rezultate šele ustvarja.
[/quote]

Tudi več let suh otrok se lahko polula v spanju ali celo podnevi, take nesreče so normalne. To, kdo pri petih lula v posteljo in kdo ne, pa sošolcev ne zanima, ker niti ne vedo. Pritisk torej ustvarjajo samo starši sami in največkrat zaradi dokazovanja samim sebi, kako dobri so v vzgoji ali kako popolni so, ali pa zato, da se lahko pohvalijo pred okolico. Otrok pa velikokrat zelo trpi, kot sem že napisala.

Poznala sem punčko, ki zvečer ni upala zaspati, ker se je bala, da se bo polulala. Cele noči ni spala, ko pa jo je proti jutru zmanjkalo, je seveda od utrujenosti zaspala še bolj trdno in se zjutraj zbudila v luži. Vse to zaradi pritiska staršev, ki so bili prepričani, da je že dovolj velika, da zmore. Nekateri zmorejo, drugi ne – to ni nobeno zavijanje v vato, ampak sprejemanje otroka takega, kot je.

Starostne meje, pri kateri otrok doseže določeno razvojno stopnjo, so različne. Lulanje v posteljo pa največkrat sploh ni stvar razvoja, ampak določenega hormona, ki preprečuje, da bi otrok lahko zadržal urin celo noč. Nekateri imajo več tega hormona, drugi manj, od tega je odvisno, pri katerih letih zmorejo zadrževanje urina celo noč. To je tudi razlog, da se lahko močenje v posteljo uravnava z zdravili, če pač ne gre drugače. Do takrat pa se otroka uči brez pritiskov, da je lulanje v posteljo nekaj napačnega, ampak s spodbudo. Kar pa nikakor ni ignoriranje!

Ignoriramo le morebitni neuspeh oziroma otroku damo vedeti, da z njim ni nič narobe, če mu ne uspe – bo pač uspelo drugič. S tem se izgnemo ustvarjanju pritiska, ki ni produktiven. Če na dolgi rok res ne bo šlo, bo pa tako ali tako ukrepal pediater in se bo rešitev iskala skupaj z njim.

Pa ena, ki zgoraj piše, da so problem super vpojne plenice: ne drži. Kot že rečeno, je težava v hormonu, pa tudi v preglobokem spanju. Nekateri otroci spijo tako trdno, da se ne zbudijo, tudi če se ponoči zmočijo: naprej spijo, kot da ni nič, ker enostavno ne čutijo, da so se polulali.

To sicer izgledajo učinkoviti in dobronamerni nasveti, a tega nikar ne počni. Če ga boš vsako noč namenoma zbujala, boš s tem zelo motila ritem njegovega spanja in to je hudo narobe. Tega pod nobenim pogojem ne počni!!! Omejevanje pijače pred spanjem sicer ima rezultat, a s tem ne odpraviš problema, ampak samo posledice. Cilj namreč ni zgolj fizično preprečiti mokro posteljo, ampak to, da se otrok v primeru polnega mehurja ponoči zbudi. Tako da s tem ukrepom njegovega telesa ne boš pripravila do tega. Le lulal ne bo, ker ne bo imel kaj. To sicer ne škodi, a spet ne pretiravaj za vsako ceno. Predstavljaj si, sploh poleti, da si hudo žejna in ti ne bi dovolili piti. Do jutri nič! Hmmm…… Zato naj tudi otrok zvečer ne je hrane, ki ga bi žejala.

Ponavadi velja mnenje, da otrok lula v posteljo zaradi kake stiske. Ta je lahko čisto “nepomembna”, ni nujno, da ima otrok neke hude težave. Mogoče ga kaj skrbi, se tega niti ne zaveda, niti ne pokaže. Te stvari največkrat izzvenijo same. Najbolj mu boš pomagala, če mu boš razložila, da je vendar še otrok, da se to dogaja marsikateremu otroku in da bo enkrat minilo. Ne delaj iz tega cirkusa, niti ne pokaži skrbi. Ker otroku je že tako hudo zaradi tega, če bo videl tebe vso iz sebe zaradi tega, se bo še bolj sekiral. Občutek bo imel, da te je razočaral in stiska bo še večja, postelja pa posledično še bolj mokra. Delaj se, kot da je to nekaj čisto vsakdanjega, preobleči ga brez komentarjev o dogodku, raje se zraven z njim pogovarjaj, kaj boste danes počeli, rjuhe zamenjaj brez besed. Kupi nepremočljivo jogi rjuho, ter mu povej, da je tam in da bo zaščitila posteljo, zato naj ne skrbi, če se bo zgodila “nesreča”. Poznam veliko odraslih, vključno z mano, ki smo dolgo močili posteljo in nihče od nas je ne moči več. 🙂 Pa niso bili potrebni nobeni posebni ukrepi, terapije in tretmaji. Preprosto so naša telesa enkrat dozorela in stvar je izzvenela. Tudi pri vas bo. Manj cirkusa boš delala, bolje bo.
[/quote]
Se opravičujem, če sem dala napačen nasvet. Bilo je dobronamerno. Pri nas se je zbujanje obneslo, res pa smo ga prakticirali le kakšen teden, ko smo ukinili plenice ponoči. Takrat so bile nesreče. Če sem otroka okoli enajstih dala lulat, je bila postelja zjutraj suha. Zelo kmalu smo zbujanje ukinili in je ok. Seveda je še kakšna nesreča, ampak to je zaradi nacejanja zvečer ali pa pozabi iti pred spanjem na wc.
Nekateri otroci se res nacejajo s pijačami in takim bi jaz zvečer pitje omejila. To ne pomeni, da otroka dehidriraš, ampak pres spanjem mu pa res ni treba spiti neomejeno pijače, je čez dan dovolj priložnosti.
Sicer pa, kot omenjeno, je na voljo alarm, ki zbudi otroka, ko začne lulati. Tablete bi jaz dala v skrajni sili po posvetu s pediatrom o stranskih učinkih. Srečno!


Se opravičujem, če sem dala napačen nasvet. Bilo je dobronamerno. Pri nas se je zbujanje obneslo, res pa smo ga prakticirali le kakšen teden, ko smo ukinili plenice ponoči. Takrat so bile nesreče. Če sem otroka okoli enajstih dala lulat, je bila postelja zjutraj suha. Zelo kmalu smo zbujanje ukinili in je ok. Seveda je še kakšna nesreča, ampak to je zaradi nacejanja zvečer ali pa pozabi iti pred spanjem na wc.
Nekateri otroci se res nacejajo s pijačami in takim bi jaz zvečer pitje omejila. To ne pomeni, da otroka dehidriraš, ampak pres spanjem mu pa res ni treba spiti neomejeno pijače, je čez dan dovolj priložnosti.
Sicer pa, kot omenjeno, je na voljo alarm, ki zbudi otroka, ko začne lulati. Tablete bi jaz dala v skrajni sili po posvetu s pediatrom o stranskih učinkih. Srečno!
[/quote]

Saj te razumem in če ste ga zbujali en teden, ni nič hudega. A nekateri starši to počnejo zelo dolgo. Ampak ene stvari še vedno ne razumeš. No, ti drugače prikažem zadevo. Poskusi se ti nacejati s pijačo pred spanjem. Se boš ponoči polulala? Ne, ker te bo poln mehur zbudil in boš morala vstat in it lulat. Poskusi nacejati 15 letnika pred spanjem. Se bo polulal? Ne, prav tako se bo zaradi polnega mehurja zbudil in šel na wc. Otroka pa poln mehur ne bo zbudil. Veš kje je razlika? Ti in 15 letnik imata že do konca razvito telo in vse funkcije. Otrok jih še nima. In zato lula med spanjem. Ne zaradi nacejanja. Njegovo telo ni nič bolj zrelo zato, ker je mehur prazen. Le preprečila si nezrelemu telesu, da bi pokazalo posledice svoje nezrelosti. Ponavljam, nič narobe, ampak telo bo vseeno moralo samo dozoreti, da bo otroka zbudilo, ko bo mehur poln. Do takrat pa s takimi ukrepi samo šparamo na žehti in preprečujemo otrokovo in našo slabo voljo, kar je seveda dobrodošlo.

Saj te razumem in če ste ga zbujali en teden, ni nič hudega. A nekateri starši to počnejo zelo dolgo. Ampak ene stvari še vedno ne razumeš. No, ti drugače prikažem zadevo. Poskusi se ti nacejati s pijačo pred spanjem. Se boš ponoči polulala? Ne, ker te bo poln mehur zbudil in boš morala vstat in it lulat. Poskusi nacejati 15 letnika pred spanjem. Se bo polulal? Ne, prav tako se bo zaradi polnega mehurja zbudil in šel na wc. Otroka pa poln mehur ne bo zbudil. Veš kje je razlika? Ti in 15 letnik imata že do konca razvito telo in vse funkcije. Otrok jih še nima. In zato lula med spanjem. Ne zaradi nacejanja. Njegovo telo ni nič bolj zrelo zato, ker je mehur prazen. Le preprečila si nezrelemu telesu, da bi pokazalo posledice svoje nezrelosti. Ponavljam, nič narobe, ampak telo bo vseeno moralo samo dozoreti, da bo otroka zbudilo, ko bo mehur poln. Do takrat pa s takimi ukrepi samo šparamo na žehti in preprečujemo otrokovo in našo slabo voljo, kar je seveda dobrodošlo.
[/quote]
Seveda bom, če se bom nacejala zvečer, morala vstati in oditi na wc. Seveda otroški organizem ni zrel. Ampak vseeno obstaja velika večina otrok, ki uspejo ostati suhi ponoči vsaj od tretjega leta dalje. Pri tistih, ki jim ne uspe, so lahko psihološki ali fiziološki vzroki. Jaz, kot starš, ne bi še dodatno travmirala otroka, ki se zaveda, da lulanje v posteljo ni okej in da tudi plenice nosijo dojenčki in ne predšolski otroci. Če bo otroku uspelo par noči ostati suh, bo dobil tudi vso tako potrebno samozavest, da mu to lahko uspe. Če je vlivanje samozavesti pomenilo zbujanje ponoči, sem pač poskusila prav to. Moja izkušnja pa ne pomeni, da bo delovalo za vsakega otroka. Verjamem, da bi avtorica prvotnega posta poskusila prav vse, da bi otrok zmogel zadržati urin do jutra. Veliko uspeha pri metodi, ki jo bo poskusila, ji želim. Da bi le delovalo🤞.

Pomagajo tabletke, ki jih predpiše pediater. Tabletke pomagajo uravnavati hormon, ki skrbi za ustrezno zaznavanje ‘tiščanja na lulanje’. Po nekaj mesecih se stanje normalizira.


Seveda bom, če se bom nacejala zvečer, morala vstati in oditi na wc. Seveda otroški organizem ni zrel. Ampak vseeno obstaja velika večina otrok, ki uspejo ostati suhi ponoči vsaj od tretjega leta dalje. Pri tistih, ki jim ne uspe, so lahko psihološki ali fiziološki vzroki. Jaz, kot starš, ne bi še dodatno travmirala otroka, ki se zaveda, da lulanje v posteljo ni okej in da tudi plenice nosijo dojenčki in ne predšolski otroci. Če bo otroku uspelo par noči ostati suh, bo dobil tudi vso tako potrebno samozavest, da mu to lahko uspe. Če je vlivanje samozavesti pomenilo zbujanje ponoči, sem pač poskusila prav to. Moja izkušnja pa ne pomeni, da bo delovalo za vsakega otroka. Verjamem, da bi avtorica prvotnega posta poskusila prav vse, da bi otrok zmogel zadržati urin do jutra. Veliko uspeha pri metodi, ki jo bo poskusila, ji želim. Da bi le delovalo🤞.
[/quote]

S tem se strinjam. Če so vzrok lulanja psihične težavice, bo tvoja metoda vsekakor pametna poteza. A problem pri nekaterih starših je, da so pripravljeni s to metodo vztrajati predolgo in naredijo več škode, kot koristi. Namesto da bi se sprijaznili, da je mogoče še malo za počakat in odnehali, matrajo otroka mesece. Jaz se s to metodo absolutno strinjam, če se jo prakticira teden, dva, če ni nobenega rezultata, pa se jo opusti za nekaj časa. Sicer namesto spodbude dosežemo prav nasprotno.

Meni so sečevod razširili pri 9ih. What a shame do takrat. Potem pa mir. Dr. Kenig je bil. Ali je še. Ne bom pozabila odrešitve. In sramote, ki jo kdo lahko doživi. Samo sama nisem imela senzorja, da je treba lulati. Ne podnevi, ne ponoči. Sramota res. Ne vem, treba je preiskati stvari.

Ampak, a lahko novodobne mame vprašam, od kdaj poznajo vsaj tri in pet-letniki že čustva razočaranja? In ja, grmenje je bila zame stvar, ki sem se jo zelo bala. In takrat izraza razočaranje nusmo poznali. Kaj potem bo sedaj?
Nekam mi greste te nove, pa ne veste kako in kaj. Pa nisem niti prestara. A so vas tastare pustile na cedilu al kaj, imele vse v lavorjih do včeraj? Toliko s sončki. Zato prenehajte mamice. Ima komaj 30, grem na faks z njim na izpit. Pa dajte no ženske, kdo je na glavo padel. Jest verjetni, kot ženska.

Ma bom razumela to tri in pet naprednost, če pol mame ne bodo rabile neumestnih tematik.

To sicer izgledajo učinkoviti in dobronamerni nasveti, a tega nikar ne počni. Če ga boš vsako noč namenoma zbujala, boš s tem zelo motila ritem njegovega spanja in to je hudo narobe. Tega pod nobenim pogojem ne počni!!! Omejevanje pijače pred spanjem sicer ima rezultat, a s tem ne odpraviš problema, ampak samo posledice. Cilj namreč ni zgolj fizično preprečiti mokro posteljo, ampak to, da se otrok v primeru polnega mehurja ponoči zbudi. Tako da s tem ukrepom njegovega telesa ne boš pripravila do tega. Le lulal ne bo, ker ne bo imel kaj. To sicer ne škodi, a spet ne pretiravaj za vsako ceno. Predstavljaj si, sploh poleti, da si hudo žejna in ti ne bi dovolili piti. Do jutri nič! Hmmm…… Zato naj tudi otrok zvečer ne je hrane, ki ga bi žejala.

Ponavadi velja mnenje, da otrok lula v posteljo zaradi kake stiske. Ta je lahko čisto “nepomembna”, ni nujno, da ima otrok neke hude težave. Mogoče ga kaj skrbi, se tega niti ne zaveda, niti ne pokaže. Te stvari največkrat izzvenijo same. Najbolj mu boš pomagala, če mu boš razložila, da je vendar še otrok, da se to dogaja marsikateremu otroku in da bo enkrat minilo. Ne delaj iz tega cirkusa, niti ne pokaži skrbi. Ker otroku je že tako hudo zaradi tega, če bo videl tebe vso iz sebe zaradi tega, se bo še bolj sekiral. Občutek bo imel, da te je razočaral in stiska bo še večja, postelja pa posledično še bolj mokra. Delaj se, kot da je to nekaj čisto vsakdanjega, preobleči ga brez komentarjev o dogodku, raje se zraven z njim pogovarjaj, kaj boste danes počeli, rjuhe zamenjaj brez besed. Kupi nepremočljivo jogi rjuho, ter mu povej, da je tam in da bo zaščitila posteljo, zato naj ne skrbi, če se bo zgodila “nesreča”. Poznam veliko odraslih, vključno z mano, ki smo dolgo močili posteljo in nihče od nas je ne moči več. 🙂 Pa niso bili potrebni nobeni posebni ukrepi, terapije in tretmaji. Preprosto so naša telesa enkrat dozorela in stvar je izzvenela. Tudi pri vas bo. Manj cirkusa boš delala, bolje bo.
[/quote]

Na nekam mi gre takšen vidik.Nimam več težav z mehurjem, amopk do 6 zvečer gre kup vode, pol pa samo požirki, ker se je zgodilo tudi, da je blo tok lušn, ko sem mislila v sanjah, da sem na sekretu. 🤣🤣🤣Ou its fine, not really 🤣🤣🤣😂😂😂 Par let nazaj.
Še dobro, da so različne izkušnje. In fa gre pol kdo na sekret, tud če ga tišči al ne. Pol mu pa vmes uide, ko vsi spregledajo. Jao no 🤗😂😂😂

Našemu otroku je bila kmalu po rojstvu dokazana alergija na mleko, jajca in pšenico. Tako sva imela strogo dieto, po nasvetu pediatrinje, da bi mu telo prenehalo proizvajat ”protitelesa” za te snovi, ki so ”napadale” njegov organizem. Po njenih besedah naj bi na ta način alergije izzvenele. In so res. Danes lahko jé vse, brez posledic.

In ko je močil posteljo še pri 5 letih, sem skušala dobiti način, kako mu pomagat. Na angleško zapisanih internetnih straneh sem zasledila več pričevanj, ki so pojasnjevala, da mleko zaužito v pozno popoldanskih in večernih urah lahko povzroča, da otrok ponoči pomokri posteljo. Smo ukinili mleko v večernih urah in odkar mleko pije le zjutraj in dopoldne, nimamo več težav.

Ta rešitev zagotovo ne pomaga pri vseh, tudi naša pediatrinja je precej skeptična, ali je to res to, a mi smo s tem rešili težavo.

Držim pesti, slej kot prej se bo uredilo.

Meni so sečevod razširili pri 9ih. What a shame do takrat. Potem pa mir. Dr. Kenig je bil. Ali je še. Ne bom pozabila odrešitve. In sramote, ki jo kdo lahko doživi. Samo sama nisem imela senzorja, da je treba lulati. Ne podnevi, ne ponoči. Sramota res. Ne vem, treba je preiskati stvari.

Ampak, a lahko novodobne mame vprašam, od kdaj poznajo vsaj tri in pet-letniki že čustva razočaranja? In ja, grmenje je bila zame stvar, ki sem se jo zelo bala. In takrat izraza razočaranje nusmo poznali. Kaj potem bo sedaj?
Nekam mi greste te nove, pa ne veste kako in kaj. Pa nisem niti prestara. A so vas tastare pustile na cedilu al kaj, imele vse v lavorjih do včeraj? Toliko s sončki. Zato prenehajte mamice. Ima komaj 30, grem na faks z njim na izpit. Pa dajte no ženske, kdo je na glavo padel. Jest verjetni, kot ženska.

Ma bom razumela to tri in pet naprednost, če pol mame ne bodo rabile neumestnih tematik.
[/quote]

Razočaranje je čustvo, s katerim se sreča že dojenček. Ko skuša prijeti igračko, pa mu ne uspe. To obstaja odkar obstaja človek in ni nobena muha novodobnih mamic. Če ste bili pri vas doma tako zabiti, da besede razočaranje niste poznali, je to nekaj drugega, razočaranje je pa kljub temu obstajalo. Glede na to, da je tvoj post tako skropucalo besed, iz katetih se komaj razbere, kaj sploh hočeš povedat, verjetno še marsikatere druge besede niste poznali in jih ne poznaš niti danes. In ne primerjaj metod, ki so jih mone tu napisale s svojo izkušnjo. Pri tebi je šlo za fizično napako. Pri ostalih otrocih pa gre za to, da so še otroci, ki morajo samo še malo dozoreti.

Uro in pol pred spanjem nič več pijače, zbudi se ga sredi noči in postavi pred školjko. Toliko je buden, da ve, da mora lulati in ga polozis nazaj v posteljo. To je bila pri nas takojšnja rešitev.

New Report

Close