Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ko je nekaj financirano iz EU

Ko je nekaj financirano iz EU

Zakaj se velikokrat pojavlja mnenje da če se nekaj financira iz projektov EU, če se ne motim je bilo tako tudi z maketo, je to kakor da je to denar, ki je padel z neba. Kako pa pride denar v proračun EU??? Res je Slo neto prejemnica sredstev ampak to je moral nek državljan EU financirat.

Najbolj na živce mi gre ko slišim da je to denar EU in ga je pač že treba za nekaj porabit sicer je nepočrpan in ostane v EU. Mislim, da bi morali o teh stvareh več govorit kaj je prav in kaj ne in kdo kaj plača.

To sofinanciranje s strani EU. So v naši občini – Savinjska dolina delali kanalizacijo, ki jo je kao sofinancirala EU, pa je prispevek po hiši znašal 1800 EUR. Meni se še danes zdi prevelik znesek ,glede na to, da so bila pridobljena EU sredstva!!

Za EU sredstva prispevamo vsi EU državljani, vendar je odvisno od države ali je neto prejemnica ali samo neto plačnica. Slovenije je še neto prejemnica v tej finančni perspektivi (2014-2020), kako bo v naslednji bomo videli. Odvisno od razvitosti države. Slovenija je razdeljena na dve kohezijski regiji, vzhodna in zahodna. Vzhodna je manj razvita in dobi iz kohezije več denarja. Projekti, ki se sofinancirajo z eu denarjem niso nikoli 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} plačani z evropskimi sredstvi ampak le do 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, ostalo financira državni proraču, ki ga lahko nadomesti občinski (kar je v bilo v vašem primeru sofinanciranja kanalizacije). Lahko gre pri projektu tudi za zasebno partnerstvo, ki nadomesti državni/občinski del ali pa je lahko le del skupnega financiranja projekta.

nova
Uredništvo priporoča

Kajo je lahko Slovenija neto prejemnica, če so še pred kratim vsepovsod pisali, kako neuspešni smo pri črpanju EU sredstev? Da ne govorimo o tem, koliko že porabljenega denarja je treba spet nazaj vračat v evropski proračun, ker razne komisije ugotavljajo napake pri financiranju projektov. Nismo mi še zdaleč nobeni neto prejemniki.

Seveda smo v tej finančni perspektivi neto prejemniki, kot v prejšnji, ko smo vse počrpali. Vsako perspektivo so bile težave na začetku, na koncu pa so bili projekti zaključeni, zahtevki poslani v Bruselj (najprej se vse financira iz državne blagajne) in prejeli smo povračila.

Napiši kakšne razne komisije ugotavljajo napake pri certificiranih zahtevkih? Napake pri financiranju oziroma nenemenska poraba sredstev se ugotavlja pred pošiljanjem zahtevkov za povračila v Bruselj.

Zdaj pa še povej kaj o vračilu nenamensko porabljenih EU sredstvih, ki jih ugotavljajo revizije, in jih je treba vrnit nazaj v evropski proračun.


Neto prejemnica pomeni, da lahko več sredstev pridobi iz EU skladov kot letno plačuje v EU blagajno, za taka sredstva je treba vložiti zahtevek podkrepljen z načrtom oziroma natančno obrazložitvijo kam in za kaj se bodo sredstva porabila, ker ne črpamo toliko kot bi lahko smo pač več vplačali kot dobili nima pa to nobene zveze s tem, da smo neto prejemnica, ker za uresničitev tega moramo poskrbeti sami oz. občine, ki lahko same zaprosijo za EU nepovratna sredstva, nekatere so zelo aktivne pri tem spet druge pa niso izkoristile niti evra teh sredstev!


Neto prejemnica pomeni, da lahko več sredstev pridobi iz EU skladov kot letno plačuje v EU blagajno, za taka sredstva je treba vložiti zahtevek podkrepljen z načrtom oziroma natančno obrazložitvijo kam in za kaj se bodo sredstva porabila, ker ne črpamo toliko kot bi lahko smo pač več vplačali kot dobili nima pa to nobene zveze s tem, da smo neto prejemnica, ker za uresničitev tega moramo poskrbeti sami oz. občine, ki lahko same zaprosijo za EU nepovratna sredstva, nekatere so zelo aktivne pri tem spet druge pa niso izkoristile niti evra teh sredstev!
[/quote]

Ne zanimajo me te politikantske fraze, razlage ter bleferske interpretacije. Jaz ugotavljam dejstva! Plačujemo več kot not dobimo.

Ne zanimajo me te politikantske fraze, razlage ter bleferske interpretacije. Jaz ugotavljam dejstva! Plačujemo več kot not dobimo.
[/quote]

Prejemamo še vedno več, kot pa tja plačujemo. Lahko pa bi prejemali še več.

In ne misli, da kaka druga država česa ne vrača, ni samo Slovenija taka.

Zdaj pa še povej kaj o vračilu nenamensko porabljenih EU sredstvih, ki jih ugotavljajo revizije, in jih je treba vrnit nazaj v evropski proračun.
[/quote]
Ko zaprosi občina za nepovratna EU sredstva zaradi izgradnje kanalizacijskega sistema s čistilno napravo, predloži načrte, plan izgradnje, plan sofinanciranja, rok izgradnje itd komisija odobri in del sredstev nakaže na občinski račun, občina izpelje načrtovano samo te komisije iz EU so od hudiča in preverjajo kam je denar šel in potem ugotovijo, da je občina sicer res zgradila komunalni sistem, ki pa ni stal toliko kot so napisali v zahtevku za nepovratna sredstva, poleg tega je komisija ugotovila, da je občina uporabnikom krepko zaračunala to izgradnjo in s tem pridobila še dodatna sredstva, ki pa so skupaj s sredstvi iz EU krepko presegla vsoto te investicije, občutno večjo vsoto oz. višek je občina porabila ( recimo ) asfaltiranje, obnovo občinske stavbe, izgradnjo vrtca itd torej je denar porabila za nenamenska sredstva, ker namen sredstev je bil zgolj za kanalizacijo in sedaj tisto najlepše, nenamensko porabljena sredstva je treba vrniti v EU :))) tako pač je tam kjer je red!

Ne zanimajo me te politikantske fraze, razlage ter bleferske interpretacije. Jaz ugotavljam dejstva! Plačujemo več kot not dobimo.
[/quote]

Napiši koliko plačamo in koliko dobimo, v primeru 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} črpanja za vse sklade, pa upoštevaj še Interreg.

Ne zanimajo me te politikantske fraze, razlage ter bleferske interpretacije. Jaz ugotavljam dejstva! Plačujemo več kot not dobimo.
[/quote]
Ne da te ne zanimajo ti enostavno ne razumeš in vsaka razlaga taki osebi je strel v prazno.

Kakšna je razlika med bruto vplačniki, neto vplačniki, bruto prejemniki, neto prejemniki?


Ko zaprosi občina za nepovratna EU sredstva zaradi izgradnje kanalizacijskega sistema s čistilno napravo, predloži načrte, plan izgradnje, plan sofinanciranja, rok izgradnje itd komisija odobri in del sredstev nakaže na občinski račun, občina izpelje načrtovano samo te komisije iz EU so od hudiča in preverjajo kam je denar šel in potem ugotovijo, da je občina sicer res zgradila komunalni sistem, ki pa ni stal toliko kot so napisali v zahtevku za nepovratna sredstva, poleg tega je komisija ugotovila, da je občina uporabnikom krepko zaračunala to izgradnjo in s tem pridobila še dodatna sredstva, ki pa so skupaj s sredstvi iz EU krepko presegla vsoto te investicije, občutno večjo vsoto oz. višek je občina porabila ( recimo ) asfaltiranje, obnovo občinske stavbe, izgradnjo vrtca itd torej je denar porabila za nenamenska sredstva, ker namen sredstev je bil zgolj za kanalizacijo in sedaj tisto najlepše, nenamensko porabljena sredstva je treba vrniti v EU :))) tako pač je tam kjer je red!
[/quote]

Pa saj EU sredstev ne črpajo samo občine!

Pa saj EU sredstev ne črpajo samo občine!
[/quote]
Za primer sem dal občino!

Zdaj pa še povej kaj o vračilu nenamensko porabljenih EU sredstvih, ki jih ugotavljajo revizije, in jih je treba vrnit nazaj v evropski proračun.
[/quote]

Ker imam ravno izkušnje z vračilom sredstev.
Sodelovali smo v mednarodnem projektu, 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} financirano iz EU, sodelovalo nas je 6 ustanov iz 6 različnih držav EU. To, na kar se je projekt nanašal, smo izpeljali, naredili še nekaj več, a ker vsega ni izpeljal DE partner, še huje, šel je v stečaj, moramo vsi vrniti vsa prejeta sredstva.
Ni vedno vračilo povezano samo z nenamensko porabljenimi sredstvi, lahko gre tudi za tako situacijo, kot je bila naša.
In v kvoto potrebnih vračil bomo všteti, med tistimi, ki niso naredili točno po projektu. Seveda ne, zaradi DE partnerja, ki ni izpeljal vsega.

New Report

Close