Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zdrava prehrana, zdrav način življenja, na koncu pa jo je pri 40-ih infarkt

Zdrava prehrana, zdrav način življenja, na koncu pa jo je pri 40-ih infarkt

Soseda se je zadnje desetletje posvečala zdravemu načinu življenja. Popolnoma je spremenila življenjski slog. Nehala je kaditi, pitje alkohola je zelo omejila. Fitnes in tek: stalna spremljevalca. Zdrava športna prehrana.

No, na žalost pa je nekaj dni nazaj doživela srčni infarkt, stara komaj 40 let. Žal mu je podlegla. Počivaj v miru.

Ob tem pa se mi poraja vprašanje, ali se je res vredno tako truditi za zdravo življenje, na koncu pa ravno tako umreš, kot vsi? Samo enkrat se živi. Uživajmo življenje, pa četudi ne ravno popolnoma zdravo. Na koncu vse čaka ista usoda.

Pri nekaterih ljudeh so kapi v rodu.Naša soseda je umrla pri 42-tih, njena sestra pri 27-tih.

Tut od pretiravanja s fitnesom in tekom te lahk kap. Treba je poslusat, kaj ti sporoca telo. Genska zasnova ma tut vlogo pr tem.
Kaj je za koga “zdravo” je zelo relativno. Najbolj zdravo je ziveti uravnotezeno. Se prav, ne pretiravat z nicemer. Vedno so pa izjeme, ki potrjujejo pravilo.

Ta tvoja soseda se je rekreirala zato ker se je ob tem in po tem dobro počutils in ker je uživala v tem. Sama se rekreiram zato ker v teku uživam in ne trpum kot meni avtor. Danes pretekla 15 km v sončku noro lušno. Kdaj un kako bom umrla pa ne vem in me niti ne zanima. Un dragi avtor kljub temu, da ne pijem, kadim….uživam življenje na polno. Moj moto je počni stvari v katerih uživaš oz v katerih ti je lepo. Če je tebi kul da si vsak vikend totalka nažgan in poješ pol praseta na teden ter pokadiš šteko cigaret lej ok potem je zate to lajf. Zame je lajf, da se konec tedna vsedem na motor in grem za par dni na furo ali da oddelam šiht in grem odtečt svojo traso. Ali da se z držbo dogovorimo da gremo na 100 km trail, ……vsak po svoje

14 ur dnevno čičanja v računovodstvu, ob tem je našla čas za vse sorte visokogorje (ponoči najbrž, ker je podnevi čičala v računovodstvu 14 ur), pri 72-ih pa maratone laufa. Pol se pa pejd.

Zaradi takileh računovodij daljšajo delovno dobo tudi tistim, ki malo manj čičajo na šihtu.

https://www.rtvslo.si/moja-generacija/novice/druzba/72-letna-jozica-rogelj-je-maraton-odkrila-po-upokojitvi-zdaj-pretece-tri-na-leto/479045

Naivni ljudje, ki mislijo, da bodo s par leti zdravega načina življenja, izbrisali 20 letno nalivanje z alkoholom in zanemarjanje zdravja.

Pa zakaj se ti ne da dopovedat, da ljudje ne športajo zato, da bodo dlje živeli in da bodo kao zdravi pa večno živeli temveč zato ker uživajo v tem ker se ob tem dobro počutijo in ker si zbistrijo glavo da zdržijo vse pritiske v službi.

Res pa je, da nas je večino začela športati okoli 40 leta, ko nas otroci ne potrebujejo več toliko, ko imamo stanovanjski problem rešen itd itd in ko imamo spet čas zase in za svoje potrebe.

Pa zakaj se ti ne da dopovedat, da ljudje ne športajo zato, da bodo dlje živeli in da bodo kao zdravi pa večno živeli temveč zato ker uživajo v tem ker se ob tem dobro počutijo in ker si zbistrijo glavo da zdržijo vse pritiske v službi.

Res pa je, da nas je večino začela športati okoli 40 leta, ko nas otroci ne potrebujejo več toliko, ko imamo stanovanjski problem rešen itd itd in ko imamo spet čas zase in za svoje potrebe.
[/quote]
Pa saj, če uživaš in se dobro počutiš, tudi pričakuješ, da boš dlje živel.
Problem je, da na zdravje ljudje začnejo misliti šele takrat, ko jih začne kaj zajebavat.

Potem pa imaš takšne butaste teme, kjer butasti ljudje vlečejo butaste zaključke, da se ne splača skrbeti zase.


Pa saj, če uživaš in se dobro počutiš, tudi pričakuješ, da boš dlje živel.
Problem je, da na zdravje ljudje začnejo misliti šele takrat, ko jih začne kaj zajebavat.

Potem pa imaš takšne butaste teme, kjer butasti ljudje vlečejo butaste zaključke, da se ne splača skrbeti zase.
[/quote]

To ni res jaz se rekreiram, da si zbistrim misli ter da si naberem kondicijo da ne samo psihično ampak tudi fizično lažje zdržim tempo v službi. Briga me kok časa bom živela itak bomo vsi umrli.
Rekreirati pa sem se bolj intenzivno začela ne ob pojavu težav ampak ko so otroci malo odrasli in ko mi je začel ostajati čas.

To ni res jaz se rekreiram, da si zbistrim misli ter da si naberem kondicijo da ne samo psihično ampak tudi fizično lažje zdržim tempo v službi. Briga me kok časa bom živela itak bomo vsi umrli.
Rekreirati pa sem se bolj intenzivno začela ne ob pojavu težav ampak ko so otroci malo odrasli in ko mi je začel ostajati čas.
[/quote]
Če te ne bi brigalo za dolžino življenja, potem tega ne bi počela. Tebi je mar, le priznati si nočeš.

Pa zakaj se ti ne da dopovedat, da ljudje ne športajo zato, da bodo dlje živeli in da bodo kao zdravi pa večno živeli temveč zato ker uživajo v tem ker se ob tem dobro počutijo in ker si zbistrijo glavo da zdržijo vse pritiske v službi.

Res pa je, da nas je večino začela športati okoli 40 leta, ko nas otroci ne potrebujejo več toliko, ko imamo stanovanjski problem rešen itd itd in ko imamo spet čas zase in za svoje potrebe.
[/quote]

Pa pust ga no. Sj vids, da je vseved. On ima zmeraj prav. Sploh glede zdrave prehrane. On je nad nami, on je ko bog, ce verjames vanj.

Danes se meja za kap znižuje, tako srčno kot možgansko. Če ne bi začela z zdravim načinom življenja bi jo verjetno pobralo že leta prej. Sicer pa predvidevam, da je v novem načinu življenja uživala kot pravi tudi ena zgoraj. Ko enkrat začneš aktivno živet je to čisti užitek. Tudi zdrava prehrana zna biti zelo dobra. Vzroki za infark so različni, mogoče je bil pa dejavnik velik stres. Kaj veš kaj jo je mučilo znotraj in kakšne odnose je imela z ljudmi okoli sebe … Naj ji bo mirna zemlja.

Kaj je zdravo zivljenje? To da kolesaris v vseh vremenskih razmerah , te prepiha, premoci, potem gres jest v gostilno. Sama ne kolesarim, ne tecem, sem pa zelo aktivna, veliko se gibam med delom, zjutraj spijem sodo bikarbono z limono, kuham doma, jemo zdravo. Sem jeklenega zdravja, niti prehlad se me ne loti, na bolniski nisem bila ze 10 let niti 1 dan. Tudi otroci niso nic bolni. Poznam pa primere ljudi, fitnes, kolo, tek, a samo da zapiha, ze je bolan.

Celo življenje zdrava prehrana, zdrav način življenja, šport, brez stresa ni da ni….pa te na cesti zgazi nekaj ali pa sam kam zapelješ.

A veš ne moremo vedet kdaj in kako, napisem pa lahko:

Bog in njegova božja mati sta nad oblaki, na vrhu in jemljeta k sebi izbrane in nudita božje varstvo, božje olje, ni da ni..tko da ….kar si vsak sam želi! Dan ko bosta vsakega izmed nas poklicala k sebi in se odločila, da nam žiivljenje na zemlji odvzameta in data našemu telesu nezemljsko obliko, nam grešnikom ni znan.

Se strinjam:

Naivni ljudje, ki mislijo, da bodo s par leti zdravega načina življenja, izbrisali 20 letno nalivanje z alkoholom in zanemarjanje zdravja.

Dodal bi še: kajenje cigaret, travce, deviantno spolnost, stres pri dilanju,…., potlej pa vseeno skočiš skozi okno!

Za lep videz in dolgo življenje ni pomemben način (stil) življenja ampak je 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} odvisno od GENETIKE.Genetika je daleč najpomembnejša pri teh dveh dejavnikih.Samo žal se genetike ne da spreminjati imaš kar imaš.Lahko si največji pijanec in živiš zelo nezdravo pa boš dočakal 80 let brez kakšnih večjih bolezni.Seveda na nesreče s smrtnim izidom (delovne,prometne itd) se pa ne da vplivat in se lahko zgodijo vsakemu.

znanstveno dejstvo, zdrava prehrana ne obstaja….
zdrav način življenja? v nezdravem svetu, ki smo si in so nam ga ustvarili? utopija…

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

Za lep videz in dolgo življenje ni pomemben način (stil) življenja ampak je 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} odvisno od GENETIKE.Genetika je daleč najpomembnejša pri teh dveh dejavnikih.Samo žal se genetike ne da spreminjati imaš kar imaš.Lahko si največji pijanec in živiš zelo nezdravo pa boš dočakal 80 let brez kakšnih večjih bolezni.Seveda na nesreče s smrtnim izidom (delovne,prometne itd) se pa ne da vplivat in se lahko zgodijo vsakemu.
[/quote]
Strokovnjaki so že zdaleč odkrili, da geni niso fiksni in jih lahko spreminjamo.
Sicer pa za to ne rabiš biti znanstvenik, ampak imeti samo zdravo pamet, da to ugotoviš.

Pri epigenetiki je pomembno spoznanje, da se lahko takšni pridobljeni označevalci na genih v posebnih primerih tudi dedujejo oziroma prenašajo na potomce. Če se epigenetski zapisi na molekuli DNK tvorijo v spolnih celicah, lahko vplivajo tudi na več kasnejših generacij potomcev. Ena od raziskav je denimo pokazala, da so imeli dečki, ki so že v mladosti kadili in se nezdravo prehranjevali, otroke in vnuke, ki so imeli v povprečju krajše življenje kot potomci dečkov iste populacije, ki so imeli bolj zdravo otroštvo. V obdobju tvorbe spolnih celic pri dečkih naj bi se namreč vplivi okolice preko epigenetskih označevalcev vpisali v molekule DNK njihovih spolnih celic.

https://kvarkadabra.net/2015/05/epigenetika-kar-imamo-zapisano-v-genih-ni-nujno-nasa-usoda/

Žalostno , ampak resnično. pri nekaterij so kapi , infarkti gensko podedovani.Pa tudi če je prej nezdravo živela (kajenje in vse ostale pregrehe), je telo plačalo svoj davek – ne spuca in ne očisti se vse v 10ih letih – sploh nikotin je pa razlog v 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} za vse rake, infarkte, kapi……

Ena taka čisto podobna tema o mladi sosedi, ki je živela zelo zdravo, pa jo je kljub temu pri 40 kap, je bila nedavno tu gor..Identičen stil pisanja..Koliko takih sosed imaš??

A še noben ni slišal za statistiko pa kakšne porazdelitve in to? Ne moreš na podlagi enega primera sklepati na vzročnost. So še drugi faktorji poleg zdrave prehrane in gibanja, mnogih ne moremo detektirat, zato umrljivost v odvisnosti od neke spremenljivke (npr. zdrave prehrane) sledi določeni porazdelitvi. Tako da ja, če se zdravo giblješ in bolj zdravo ješ, imaš večje možnosti za preživetje, ni pa garant. Res težko razumeti, ane.

Se spomnim mojega vrstnika iz iste vas, ko sem bil mulc.. Mi vsi, čim je bilo lepo vreme, žoga, pa špilat, on nikoli in tud kasnej v mladosti ni za nobenim športom trzal… Pol pa pride tja do 50 tih in začne kolesarit in kap…, bil je pa vedno suh in nikoli kadil. Poanta je v tem, da nekdo, ki ni športnik po duši, to pač ni in se zna dostkrat glih tako končat kot je opisal avtor, mnogo prej kot se bi moralo po zakonih narave…

Naš sosed je celo življenje živel zdravo življenje nato pa mlad umrl, zaradi raka.

Pa saj ne veste, kako in kdaj bi se zgodilo, če bi ti ljudje živeli drugače.
Dajte jim mir.

New Report

Close