Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kako poteka civilni pogreb?

Kako poteka civilni pogreb?

Jutri grem na pogreb pokojnika, ki ga bodo pokopali civilno. Ker do zdaj še nisem bila na civilnem pogrebu, nimam pojma o tem, kako poteka. Ali je kdo izmed vas že bil na takšnem pogrebu? Ali mi lahko na kratko opišete, kako poteka?

Hvala!

Vse isto, samo brez maškar.

Bil. Med mojimi znanci/prijatelji so takšni pogrebi v večini.
Vse je enako, samo (ponavadi) nekaj krajše, ker ni tako razvlečenih govoranc.

Ponavadi tako: Zbiranje na kraju in izrekanje sožalja svojcem nekje ob vežici ali dvorani, par nagovorov + nekaj glasbe, sprevod do groba in polaganje žare/krste v grob, še malo glasbe + mogoče zadnji nagovor, mimohod in slovo od mrtvega in konec.

Vse isto, samo brez maškar.
[/quote]

Vse isto, samo brez maškar.

Enako kot bi zakopal crknjenega psa.


bližnji pokojnemu polagajo rože v grob, za konec pa je lahko še spuščanje goloba

Vse isto, samo brez maškar.

Enako kot bi zakopal crknjenega psa.
[/quote]

Zanimivo – na neokusnost se ti visokoetični kristjani odzivajo z še večjo neokusnostjo. In se imajo ob tem za moralno superiorne.

Kot imaš v nicku: Mentalna sirota. Brez_podčrtaja!

Zanimivo – na neokusnost se ti visokoetični kristjani odzivajo z še večjo neokusnostjo. In se imajo ob tem za moralno superiorne.
[/quote]

Točno tako. Podpišem.

tole tudi nas čaka.Tast je ateist, star 89 let, niti pod razno ne bo cerkveni pogreb, ker sovraži cerkev. In si ne predstavljam, kako bo to zgledalo. Do sedaj sem vedno bila na cerkvenem pogrebu, tudi če ljudje niso bili verni, so imeli cerkveni pogreb. Sama si želim cerkvbeni pogreb, čeprav ne hodim redno k maši, samo za božič grem.

Zanimivo – na neokusnost se ti visokoetični kristjani odzivajo z še večjo neokusnostjo. In se imajo ob tem za moralno superiorne. [/quote]

Žal se to dogaja ne samo na tem forumu, temveč marsikdaj tudi v reali.

Daj lepo te prosim. Odnehaj s takimi. Pogreb kot pogreb. Prideš, poveš nekaj lepega o pokojniku, se poslovite in greš. Brez dodatnih stroškov.

Mi imamo v glavnem “mestne pogrebe” in so v veliki večini ateistični. Nikoli nič manjkalo za moj okus, malo glasbe, kakšen nagovor in to je to. Na deželi pa res težko naletiš na takega, se strinjam. Zanimivo.

Natančno
tako – tebe pa deset farjev na tvojem pogrebu ne bo spravilo v nebesa. Greš direkt dol

Ja izgledalo bo tako kot boste vi zorganizirali, tu imate dokaj proste roke. Komunalci opravijo tehnične zadeve, ostalo je odvisno od vas. Npr kdo bo kaj govoril, ali bo zbor, katere pesmi bo pel…

Vse isto, samo brez maškar.

Enako kot bi zakopal crknjenega psa.
[/quote]
najprej nekaj pojejo, pozem nekdo nekaj naklada, nakar mahajo z zastavo , zasujejo in gredo, res kot bi mačka, hrčka ali kaj drugega zakopavali, pogrem brez maše je nekaj na pol narejeno..


najprej nekaj pojejo, pozem nekdo nekaj naklada, nakar mahajo z zastavo , zasujejo in gredo, res kot bi mačka, hrčka ali kaj drugega zakopavali, pogrem brez maše je nekaj na pol narejeno..
[/quote]

Ja, se strinjam da je bedno. Bi si bilo dobro izmislit kakšen ritual, ljudje to le rabimo, tudi če ne verjamemo v posmrtno življenje in podobne reči.

Jaka 31″… zasujejo in gredo, res kot bi mačka, hrčka ali kaj drugega zakopavali,” enako na civilnem kot cerkvenem, še po možnosti isti zaposleni.
Ni nobene potrebe za žaljenje, obe vrsti pogreba sta lahko dostojanstvena.

Ni se za sekirati; potreba po žaljenju ali vsaj malem poniževanju drugih oz. drugačnih dejanj ne izvira iz realnih okoliščin, ampak iz potrebe po potrjevanju “svojega prav” in zanikanju lastnih dvomov.
Tu je takšnih ljudi vedno dovolj – tudi v tej temi nekaj.

Vse isto, samo brez maškar.

Enako kot bi zakopal crknjenega psa.
[/quote]
To je tipičen post opravljive trcjalke in potem se cerkev čudi zakaj je vse manj ljudi pri maši.


najprej nekaj pojejo, pozem nekdo nekaj naklada, nakar mahajo z zastavo , zasujejo in gredo, res kot bi mačka, hrčka ali kaj drugega zakopavali, pogrem brez maše je nekaj na pol narejeno..
[/quote]
No pri cerkvenem je šele nakladanja, da glava peče župnik opisuje pokojnega kot, da je svetnik v bistvu pa pijanec in nasilnež in vsi srečni, da so se ga znebil, ena sama hinavščina in laganje.

Civilni pogreb poteka brez duhovnika oz. brez maše oz. obreda. Ponavadi je tako, da najprej pevci zapojejo eno pesem, potem je kakšen govor, potem se gre h grobu, potem je ponavadi še kakšen govor, potem zapojejo pevci še kakšno pesem, nato je še silencio in je konec. Civilni pogreb se ponavadi hitro konča.
Bila sem tudi že na civilnem pogrebu, na katerem je bilo kar 7 (sedem) zelo dolgih govorov, vse je trajalo zelo dolgo časa, bila je strašna vročina.
Bila pa sem tudi na dveh civilnih pogrebih, kjer ni bilo ne govora, ne pevcev. Zelo enostavno, žaro so nesli h grobu, jo položili vanj in zasuli. Vsega konec. Brez nič.


Če bi se dalo, bi si jaz želela, da namesto pogreba partner (oziroma nekdo drug od najbližjih, če njega več ne bo) raztrosi moj pepel nekje, kjer bi se mu zdelo primerno. Brez ceremonij, jokanja, nepotrebnih stroškov, groma, za katerega je treba skrbet in še česa. Ker to pač ni možno, sem že vsem povedala, da želim pogreb z raztrosom, čim cenejšo verzijo. Jokat za mano ni treba, če se me bo kdo spomnil, ko me več ne bo, pa naj se me zaradi česa drugega in ne zato ker “joj prvi november bo, moramo še un grob poštimat”.


To je tipičen post opravljive trcjalke in potem se cerkev čudi zakaj je vse manj ljudi pri maši.
[/quote]

Naj mi oprosti krajo spodnjih vrstic avtorica, ki je oddala svoj post ob 13:59h:

Bila pa sem tudi na dveh civilnih pogrebih, kjer ni bilo ne govora, ne pevcev. Zelo enostavno, žaro so nesli h grobu, jo položili vanj in zasuli. Vsega konec. Brez nič.

Sem bil na navadnem pogrebu in mi je bilo zanimivo, ker duhovnik ni niti najmanj dolgovezil, pokojnika pa je pospremil z besedami: “…pokojni ta in ta se je trudil živeti po krščanskih načelih po svojih najboljših močeh…”

Ni se za sekirati; potreba po žaljenju ali vsaj malem poniževanju drugih oz. drugačnih dejanj ne izvira iz realnih okoliščin, ampak iz potrebe po potrjevanju “svojega prav” in zanikanju lastnih dvomov.
Tu je takšnih ljudi vedno dovolj – tudi v tej temi nekaj.
[/quote]

Ga ni poziva, ki bi jih ustavil.

Civilni pogreb ne obstaja, ker brez gospoda župnika pogreba ni.

New Report

Close