Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek 14 letnik – Fitnes in proteini

14 letnik – Fitnes in proteini

No torej star sem 14 let in v fitnes hodim 4x tedensko vsakdan po 2 uri .
Trenutno imam 165cm in 56Kg
Zanima me katere proteine(beljakovine) bi bile primerne zame da bi se ‘nabildal’

Odsvetujem proteine. Dviguj uteži, samo brez proteinov in raznih šejkov. S tem počakaj do 18,19 leta. Ker se še razvijaš in rasteš obstaja ob jemanju tega možnost, da se ti rast zaustavi. Treniraj pa vseeno ampak na easy.

Pri tvojih letih je edino primerna zdrava prehrana, od beljakovin jajca, piščančje meso in mleko, seveda v kombinaciji z veliko zelenjave, sadja in polnozrnatimi ogljikovimi hidrati. Če se ti po glavi pletejo razni praški in tablete, ti toplo svetujem, da na to pozabiš. Pozanimaj se o posledicah.

sicer imam par let več kot ti, ampak moj sistem je tak… Trening z utežmi in lastno težo 4x na teden (vmes obvezno 1 dan pavze), po vsakem treningu pojem banano in spijem 1 merico wheya – kupujem ga v proteini.si, ko pridem domov pa 3 jajca s tuno, lanenimi semeni, chia semeni in konopljo (bogato s proteini).
Ostali obroki so enaki kot prej, mogoče več mesa in zelenjave ter manj OH.

Zakaj naj bi se rast zustavila ?
Proteini samo za drugi izraz za beljakovine.
Jemal bi jih pa zato ker nisem takoj po fitnesu doma ampak za kko 1 uro ..

Ne seri. Pri 14 ne hodiš v fitnes in sploh ne 4x na teden. Fitnes je prepovedan do 18. leta, če pa hodiš v kakno garažo, ti pa svetujem, da dobro premisliš o dvigovanju uteži pri teh letih.
Kako je vse narobe na tem svetu, 50-letniki, si mislijo, da jih imajo 20, najstniki bi pa radi hitro odrastli.

Na kratko. Za po treningu si kupi whey brez sladil in arom, zraven daš žličko kakava. 30 g tega + 1 banano užiješ takoj po treningu. Ali pa si daš v ovsene kosmiče. Ne bom delala reklame, je dovolj trgovin s športno prehrano v Slo.
Hrana naj bi čim manj predelana: jajca, meso, riž, sladki krompir, ajda, zelenjava.
Treniraj po pameti (ne pretiravaj), imaj dan za počitek, dovolj spi.
In to je to. Naj ti postene življenjski slog. Srečno!

PS. Za tiste, ki se zgražate: gibanje, trening je nekaj najboljšega kar lahko človek, mlad ali star, počne. 30 gramov sirotkinih beljakovin (brez umetnih sladil) po vadbi, pa tudi samo koristi, da si telo opomore, da se mikropoškodbe vlaken zacelijo. Pač hobi kot hobi, osebno raje vidim fitnes kot kajenje trave in bluzenje.

Hvala vsem .
Pisal sem strani Proteini.si in so mi priporocili te
https://www.proteini.si/sl/beljakovine-proteini/sirotka/battery-whey-protein-2000g/

tako ti bom rekla…
zakaj mislis, da so proteini.si kvaliteten vir odgovora? njim se gre za profit, ne za tvoje zdravje.
namesto da studiras praske, ti svetujem, da vrzes oko se na sestavine teh oh in sploh proteinov in nastudiras le-te

prav smesni ste, ker zelite biti fit in zdravi, zraven pa se obesedeno filate z zdravju skodljivimi in rakotvornimi praski. pa ze 😉

Živjo,

v fazi odraščanja sem bil (sem sicer še vedno) majhne rasti, rast je bila počasna. Zdravnik (ki sem ga redno obiskoval zaradi problema nizke rasti) je odsvetoval fitnes oz. druge vaje z visokimi obremenitvami in sicer zato, ker kosti še niso zrasle do konca (kar se vidi v nepokostenelem hrustancu). Če je kaj oz. koliko je negativnega vpliva obremenitev na zaviranje rasti ne vem, nisem raziskoval, ampak zaupam ekspertu. Se pa znanost/znanje vedno izpopolnjuje/dopolnjuje/spreminja, tako da če najdeš kakšne aktualne izsledke glede tega, se priporočam, zame tako ali tako ni več aktualno, me pa zanima. Tebi torej odsvetujem obisk fitnesa za nekaj let.


Rast se ne zaustavi zaradi proteinov, ampak zaradi intenzivnega treninga moči! Razni fitnesi in na splošno treningi, ki temeljijo na bildanju mišic in razvoju moči so zato neprimerni do vsaj 16. leta starosti, še bolje pa do 17. leta. To so znana dejstva. Fantje (in tudi nekatera dekleta) ste namreč do takrat še v obdobju intenzivne rasti in najbolje, kar lahko narediš zase, za svoje zdravje in tudi za privlačnost svojega telesa je, da najprej počakaš, da se ti zaustavi rast v višino, potem pa začneš usmerjati k razvoju mišične mase.

Če mi ne verjameš, vprašaj strokovnjake: zdravnike, izobražene trenerje z mnogoletnimi izkušnjami s perspektivnimi športniki, slektorje mladinskih reprezentanc in tako dalje. Vsi ti bodo povedali isto, kot sem ti jaz tule napisala.

Tisti fitneserji, ki ti priporočajo fitnes pri tvojih letih, so pa popolnoma nevedni in ne bi smeli nikomur deliti nasvetov.

Ne poslušaj jih proteini ne zaustavijo rasti, js sm 13 in jih jemljem in je uredu, to so ljudje ki se niti ne pozanimajo preden kaj napišejo. LEPO TRENIRAJ!!!

Lp

New Report

Close