Najdi forum

MRI DESNEGA KOLENA – IZVID

Pozdravljen, prosim za mnenje glede izvida MRI DESNEGA KOLENA.
Dne 16.12.2018 sem si pri smučanju poškodovala desno koleno (nogo mi je obrnilo navzven). Po poškodbi sem vstala in tudi še hodila nato pa mi je noga začela otekati in bila v kolenu zelo boleča. Po pregledu na UKC LJ sem dobila navodila za zdravljenje. Pri pregledu so ugotovili naslednje: Ballottement deluje negativen, , gibljivost v kolenu 0/90, iztipam sklepono špranjo kolena, kije palpatorno blago občutljiva, lachman deluje negativen, kolateralni ligamenti delujejo čvrsti, MCL nekoliko boleč na nateg in palpatorno). Dne 16.1.2019 sem opravila MRI desnega kolena v treh ravninah v običajnih sekvencah na katerem je navedeno sledeče:
Majhen izliv. Hrustanec patele je difuzno nekoliko erodiran, stanjšan v področju lateralne fasete so posamezne globoke fisure. Tudi hrustanec trohlee femurja je difuzno erodiran in stanjšan, prisotni so majhni robni osteofiti patelofemoralnega sklepa. Ruptura sprednjega križnega ligamenta proksimalno. Subkortikalna mikrotrabekularna fraktura lateralnega tibialnega platoja posteriorno na arealu velikem 1,5 x1 cm brez dislokacije, brez prepričljive hondralne lezije na tem mestu. Mukoidna degeneracija lateralnega meniskusa. Blage do zmerne degenerativne spremembe htrustanca obremenjenih površin medialnega kompartmenta. Rekonverzija kostnega mozga femurja. Ostale prikazane strukture izgledajo v mejah normalnega.
Mnenje:
Blaga do zmerna artroza patelofemoralnega sklepa in medialnega kompartmenta tibiofemoralnega sklepa.
Ruptura ACL.
Nedislocirana fraktura lateralnega tibialnega platoja posteriorno.
Reonverzija kostnega mozga femurja – hematopoeza.

Prosim za vaše mnenje in razlago izvida. Hvala Maja L.

Pozdravljeni,

v izvidu navajajo blago do zmerno obrabo v sprednjem in notranjem delu kolena, raztrganje sprednje križne vezi, zlom zadnjega začetnega dela golenice brez premaknitve ter spremenjen signal iz končnega dela stegnenice (signal, značilen za področja, kjer nastajajo krvne celice).

Odločitev o zdravljenju je odvisna predvsem od vaših težav in od ugotovitev pri kliničnem pregledu. Zelo verjetno bo potrebno artroskopsko operativno zdravljenje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni g. Pilih in hvala za tako hiter odgovor, priznam da me je vsebina malo presenetila saj sem vseeno upala, da je le nateg oz. zvin iz prebranega pa vidim, da ni čisto tako. Trenutno me noga ob daljšem stanju oz. ob sedenju s skrčeno nogo boli oz. se bolečina nad kolenom razširi na stegno katero pa potem peče, ob počitku se noga počasi umiri in bolečine ponehajo. Noga mi občasno klecne, paziti moram na nenadne gibe saj v določenih položajih boli na zadnji strani za kolenom oz. notranji strani kolena. Če z nogo “zadanem” ob oviro, ki se nahaja na tleh (če se “zahaklam” ob tepih ali kakšno podobno zadevo, ki je na tleh oz. če stopim s polovico stopala na “prag”) me tudi zelo zaboli. Tudi ob normalni hoji še čutim bolečine v kolenu. Fizioterapijo sem opravljala takoj po poškodbi vendar pa so mi delali le protibolečinsko fizioterapijo ter nekaj telovadbe oz. razgibavanja – do bolečine, doma pa delam vaje, ki mi jih je pokazala fizioterapevtka. Zanima me kaj mi priporočate vi – vaje na fitnesu pod nadzorom ali kaj drugega. Rada bi še kdaj smučala ali pa šla v kakšen hrib zato upam, da se bo dalo omenjeno poškodbo sanirati. Hkrati pa me zanima tudi kaj pomeni “spremenjen signal iz končnega dela stegnenice (signal, značilen za področja, kjer nastajajo krvne celice)”. Hkrati pa me zanima ali je pri vas možno naročanje tudi preko napotnice ali samoplačniško. Še enkrat hvala za vaš odgovor in vašo prijaznost Maja L.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

večina težav, ki jih navajate, je posledica odsotnosti delovanja sprednje križne vezi. Če se želite izogniti operaciji, je edina pot ustrezna okrepitev stegenskih mišic. Priporočam izvedbo izokinetičnih meritev stegenskih mišic, ki izmerijo moč in vzdržljivost le-teh (meritve izvaja sodelavka doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – 041 753 913 ali [email protected]) in nato usmerjeno odpravo zelo verjetnih pomanjkljivosti. Na ta način se lahko pri nekaterih poškodovancih nadomesti delovanje sprednje križne vezi v tolikšni meri, da operacija ni potrebna.

Tako premenjen signal iz kosti je pogosta slučajna najdba, ki ne zahteva posebnega zdravljenja.

V Arthronu opravljamo le privatne preglede. Za dodatne informacije in za dogovor o terminu pregleda prosim pokličite tajnico – 041 654 330.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Najlepša hvala za vaš hiter odgovor, pa grem probat če bo šlo brez operacije 🙂

Prosim. Velja.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close