Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Nujni delez, darilna pogodba, locitev

Nujni delez, darilna pogodba, locitev

Pozdravljeni, na vas se obracam z vprasanjem, ki mi ne da miru, vendar pa ne vem, ce je smiselno, da za to placujem odvetnika.
Moja mama se je locila od mojega oceta, mu pobrala vec kot pol premozenja in se ponovno porocila. Tekom let sta z novim partnerjem vzela vec kreditov, s katerim sta obnovila in opremila hiso(ca.80.000€), mama je polovico premozenja iz prejsnega zakona vlozila v hiso, ki pa je bila v lasti njenega novega partnerja (samo on je bil pisan v ZK, prav tako je bilo lastnistvo njunega avtomobila pisano nanj). Po nekaj letih se jima je rodila hcerka. Se isto leto je mamin nov partner, torej ocim, z strinjanjem moje mame podaril celotno hiso plus avtomobil z darilno pogodbo svoji hcerki (novo rojeni). Torej je njuna hcerka dobila od njiju darilo v vrednosti dobrih 150.000€. vendar ker je bilo vse pisano na ocima, mama ni v darilni nikjer omenjena. Kar pomeni, da meni njenemu sinu, od dediscine ne bo pripadalo nic, vse sta dala hcerki iz novega zakona in to se tako, da kot da mama ni imela nic s tem premozenjem, samo ocim in da ne more nihce zahtevati deleza. Tako da mi ne pripada niti nujni delez. Ker se mama od locitve od mojega oceta naprej obnasa do mene kot da sem odvec, ocetu je pobrala vec kot polovico, jaz zivim sam v najemu, od oceta si ne morem obetati nobene dediscine, saj je takrat mama vzela vecino. In se mi zdi vse skupaj res krivicno in neposteno do mene. Zakaj je njun otrok vreden vec kot jaz, ki sem samo njen otrok? Naj se povem da za denar in delo mama vedno klice mene, vreden nisem pa nic. Zato sem razmisljal da bi zahteval da se doloci njen delez v tisti darilni pogodbi, da se darila potem vrnejo v dedno maso in da bo vsaj tako pravicno razdeljeno. Ali je to mozno, na koga se obrnit? Dejansko me je mati razdedinila s tem ko ni uveljavljala svojega deleza na skupnem premozenju ampak je ocim kar podaril vse njuni hcerki. Torej me je mati namerno razdedinila brez pravega razloga, zato se mi vse skupaj ne zdi posteno. Je se mel kdo taksen primer? Kako ste resevali?

In zakaj ji po vsem tem sploh se pomagaš?
Jaz sigurno ne bi.

dokler je živa, itak nimaš pravice do ničesar.
ko pa bo umrla, pa lahko pridrviš z odvetnikom na sodišče, zahtevaš zapuščinsko razpravo in zahtevaš najprej, da se prizna njej polovica premoženja od očima in nato, da se darilo polsestri vrne v dedno maso….

ampak… za to rabiš res dobrega odvetnika.

nova
Uredništvo priporoča

Ravno ker bo po smrti to toliko tezje dokazovati, me zanima, ce lahko naredim ze sedaj kaj – izpodbijam darilno pogodbo, saj ne more biti veljavna, ker ni bilo vso podarjeno premozenje last podaritelja ampak tudi pol maminega… Ne more nekdo nekaj podariti, ce ni samo njegovo in taka pogodba ne more biti veljavna. Vem da ima mama tudi kup dolgov, ki pa bodo sli v dedno maso plus da bo potrebno na stara leta skrbeti za njo in mojega oceta, ker pa nocem samo obveznosti, pravic pa ne, me to zelo mori in bi rad uredil preden pride do cesa neprijetnega zame.
Se kaksen nasvet?

Po moje ne bo mogel izločit mamine polovice, ker je bila hiša v celoti očimova in nikoli od matere.

To kar sta izvedla je tipični manever kako otroke iz prvega zakona izbacit iz dedovanja.

Jaz bi na tvojem mestu od mame zahtevala papir, da se te odpoveduje, da ne boš potem še kje rabil za njo za dom plačevat. Pa povedala bi ji, da glede na to, kaj so storili, naj te ne kliče več za delo in denar.

Na dediščino pa pozabi – ni vredno živcev in ne stroškov.

Preberi knjigo strupeni starši in move on.

Nič ne moreš narediti, volja zapustnika je jasna.


dečko, dokler je živa, nisi upravičen do ničesar. v tem trenutku ti ni dolžna NIČ
če bo kdaj obnemogla in bo morala v dom, pa ji boš ti dolžen plačevati vsaj polovico, če ne kar vse, če slučajno hči ne bo zmožna plačevanja.

Res mi ni jasno, da se s takimi kompliciranimi zadevami nekdo obrne na nek čvekaški forum in mu je škoda plačat za nasvet pri odvetniku.

Sklepam, da si že razmeroma mlad in da lahko tvoja mama živi še 30 let. Torej bi moral tako ali tako v tem obdobju nekako poskrbeti zase, kajne, če bi darilna pogodba na polsestro obstajala ali ne.
Kako že danes izpodbijati darilno pogodbo, bi ti pa moral razložiti odvetnik. Glede domneve o polovičnem premoženju zakoncev je pa tako, da mora drugi zakonec to zahtevati. Zakonec, ne njegovi potomci, vsaj dokler je zakonec še živ. Kako je pa po smrti – spet, odvetnik. Ampak čez desetletja zahtevati nekaj, kar takrat morda niti ne bo več obstajalo (poleg tega govorimo očitno o 10.000 ali 20.000 evrih), in to v nasprotju z zapustnikovo voljo, je zelo verjetno brezplodno. Svojo energijo raje usmeri v to, da boš sam kaj ustvaril.

Tvoja zadeva je kompleksna, sploh še zato, ker ima mama dolgove, kot praviš. Ti dolgovi gredo tudi v skupno premoženje, če še ne veš.

Druga stvar, ki je bila že omenjena, je to, da je mama še živa. Do njene smrti se lahko zgodi še marsikaj, med drugim se lahko hiša hčere tudi proda, jo poberejo kakšni upniki, pač nikoli ne veš. V življenju se zgodi veliko, in večine ponavadi niti ne predvidimo.

Imaš dve možnosti. Greš do odvetnika, ki se spozna na dedno pravo, in ti bo znal dati pametnejši odgovor. Predvidevam, da glede na to, da je hiša bila skupno premoženje, bi lahko zahtevali izročilno pogodbo, s katero se morajo drugi dediči strinjati – to sta pa po tvoji mami poleg hčere še njen novi partner in ti. Ker je šlo za darilno pogodbo, se lahko to seveda uveljavlja v zapuščinskem postopku, a kot že rečeno, kdaj in kaj bo takrat, nihče ne more vedeti.

Druga možnost pa je, da prenehaš igrati žrtev, pozabiš na vse to, in se nehaš prilizovati mami. Sam praviš, da te je dala na stranski tir, ampak ko kaj rabi, pokliče tebe. Ti pa skočiš. S tem ji daješ vedeti, da bo lahko s tabo ravnala točno tako, kot bo sama želela, ti pa boš vedno v želji po njeni naklonjenosti in ljubezni prihajal nazaj. Ker točno to je to, kar želiš, niti ne toliko premoženje, temveč njena odobritev, njena pozornost tudi tebi, ne le novi hčeri. Verjamem, da je težko, ampak to boš moral sam predelati, najbolje s pomočjo kakšnega strokovnjaka.

Glede premoženja pa – nisi edini v najemu in edino ti si tisti, ki se lahko odloči, da bo sam poskrbel zase in si sam ustvaril. Le-to boš sposoben tudi bolje ceniti kot nekaj, kar je podarjeno.

Če prav razumem, je očim že pred poroko z mamo imel hišo. Se ni skupaj pridobila.
Če je mama vlagala denar, je to njena volja.
Glede na to, da sta že nekaj časa skupaj in da najbrž ne bosta tako kmalu umrla, je to nesmiselna bitka za ljubezen, ki naj bi se izkazala v denarju.
Res je, da boš vseeno dolžan skrbeti za mamo, če sama ne bo mogla zase, ampak to nima veze z dedovanjem.
Ponovno se kaže potreba po spremembi slovenske zakonodaje, kar se tega tiče.
Torej če imaš voljo, predlagaj spremembo zakonodaje.

Vse to seveda drzi, ampak gre se bolj zato, da ne bi dedoval samo dolgove in pa doplacila oskrbe, drugje pa izvisel. Svoje si bom ze sam ustvaril, ampak kot sem rekel hocem da je posteno, ali se deli vse ali pa nic – ne pa da smetano dobi hcerka, sranje in stroske pa jaz. In ja to je bil tipicen manever, da se me razdedini.

Ocim in mama sta porocena, zato bi se ob sklenitvi darilne moral upostevati njen delez – saj nista bila v izvenzakonski skupnosti, da bi bilo treba delez dokazovat, ampak sta porocena. Torej je to kot da je notar potrdil darilno pogodbo, ceprav bi moral vedeti da pripada delez premozenja se nekomu drugemu (torej zeni, ker je porocen). In taka pogodba ne bi smela biti veljavna.

Še enkrat, drugi zakonec mora v takem primeru zahtevati izločitev svojega deleža, česar pa tvoja mama ni naredila. Tega ne moreš v njenem imenu narediti ti, dokler je živa. Darilno pogodbo bi ta trenutek lahko spodbijala samo ona kot zakonsko priznana načelna solastnica.

Če ne boš dedoval, ne boš prevzel niti njenih dolgov.


dolgov se ne deduje. oziroma, dolgove deduješ samo do višine podedovanega premoženja. če nisi dedoval nič, ti tudi dolgov ni treba kriti.

kar se pa oskrbe tiče, pa nima nobene veze s tem, ali ti kaj zapusti, ali ne.
kot sin si pač dolžen poskrbet za mater na stara leta, ne glede na to, ali si imel od nje kakšno finančno korist, ali ne.

Moja teta je prodala stanovanje in vložila v partnerjevo hišo, ki je imel od prej sina. Končalao se je tako da se je 10 let pravdala za hišo, zapravila ohoho, danes pa nima niti za drva, nad seboj v stanovanju pa njegovega sina ki ji greni življenje.

Nauk vsega: kakršna koli tožba, izpodbijanje, dokazovanje te bo stalo še in še denarja. Razmisli ali je vredno živcev. Prav tako pa omeji svoje delo pri njih.


Dolgovi se deduje samo v višini dediščine. Če ne boš dobil nič dediščine, tudi dolgov ne moreš dobit!
Mogoče te na tak način reši še veliko težav!
Deduješ delež bajte, bajte ne moreš prodat, ker vas je več lastnikov. Dolg boš pa vseeno moral odplačevat!

Kaj vse nekateri počnete zaradi dediščine.

Mi smo imeli celo štalo, začelo se je pa s tem, da je stara mama želela razdedinit mojega očeta in vse zapustit svoji hčerki (tudi razna izsiljevanja, grožnje ipd.). Moj oče se je odločil za odvetnika Rok Pleterski Puhariča in je bil res zadovoljen. Odvetnik je bil zelo potrpežljiv in vztrajen in na koncu so uspeli sporazumno rešit in se zmenit brez sodišča (so bili pa dopisi in mislim da 2 ali trije sestanki). Mislim, da je zadeve bolje reševat, dokler so ljudje živi in se zmenit, ker zapuščinske so pa resnično moraste in se zavleče tudi po 7 let in več.

New Report

Close