Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kje je boljše imeti stanovanje, spodaj ali zgoraj?

Kje je boljše imeti stanovanje, spodaj ali zgoraj?

Torej, tisti, ki živite v blokih oziroma nameravate kupiti stanovanje …
Kje je bolje imeti/ ali bi imeli stanovanje v pritličju ali v prvem madstropju, ali čisto na vrhu?
Kakšne so prednosti in slabosti enega in drugega?
Vaše izkušnje in priporočila?
Hvala.

čisto spodaj ne, ker je bolj hladno – torej pritličje ne, razen če imaš atrijsko stanovanje, da s tem pridobil lastno veliko teraso – edino v tem primeru bi razmišljala o tem.
meni najboljše – drugo nadstropje (tako,da so spodaj ena stanovanja) – tako ni spodaj mrzlo od kletnih prostorov (pod stanovanjem), pa tudi previsoko ni – ne rabiš lifta, če je karkoli lahko hitro prideš ven, tudi seliti karkoli je dosti lažje.
Visoka nadstropja sploh odpadejo po mojem mnenju – ni fino.
če so potresi te tudi bolj zmaja zgoraj.
Jaz bi rekla, čim nižje – samo ne čisto spodaj (razen če je atrij in dobil lastno svojo teraso na ta račun – ta bi mi prevagala).

Prednosti pritličja:
– hiter dostop
– neodvisnost od dvigala/izpada elektrike
– lažja evakuacija v primeru nujnosti
– lažji dostop v primeru bolezni, invalidnosti
– lažji transport recimo večjih kosov pohištva, strojev…
– nihče ti ne teži, da povzročaš hrup (tek, premikanje stolov)
Slabosti pritličja:
– hrup nad tabo
– hladnejša tla (ni nujno/ne povsod)

Prednosti najvišjega nadstropja:
– razgled
– ni hrupa nad tabo
– topla tla (ni nujno)
Slabosti najvišjega nadstropja:
– odvisnost od dvigala/elektrike
– otežena evakuacija v primeru nujnosti
– dostop v primeru bolezni, invalidnosti je otežen, včasih onemogočen
– transport večjih kosov pohištva, strojev je otežen, ponekod nemogoče (mala dvigala)
– hlad od zgoraj (ni nujno/ ne povsod)
– sosedje ti težijo, da povzročaš hrup (tek, premikanje stolov)

Nadstropja vmes:
– iz zgoraj navedenih nekaj dobrih in nekaj slabih plati

nova
Uredništvo priporoča

Vem, da ne spada v to temo, zanima pa me tisti, ki imate stanovanje ob dvigalu, ali se zelo sliši hrup, ko se vozijo gor in dol? Pa verjetno je tudi več električnega sevanja ob takem stanovanju zaradi dvigala. 🤓

Odvisno, kje je blok, kam so obrnjena okna ipd..
V prav nobenem primeru pa ne bi bila cisto spodaj, zaradi zasebnosti, ki jo imas samo, ce imas 24ur spuscene rolete 🙂
Bila sem v pritlicju, v 2 nadstropju in v 5. V 2 mi je bilo najboljse. Ce odmislim, da je okoli in okoli bilo polno blokov in smo si gledali cez okna 🙁 ampak ok, drugace je bilo 2 nadstropje super.
5 predalec, sploh ko je dvigalo crknilo… Prides dol in se spomnis, da si nekaj pozabila.. Jao mene, nikoli vec 😛

Na vrhu je, kot da bi imel svojo hiško. Nikogar ne slišiš.
Na vrhu nizkega bloka v Ljubljani. Zgrajenega po letu 1982, ker se je takrat gradilo res protipotresno.
V Mariboru in Celju pa še višje. Ker ni tolikšne potresne ogroženosti.

V pritličju je mraz večino leta in mnogo manj svetlobe kot višje.

V pritličju ne bi imela, čist ma vrh pa tud ne. Najboljš nekje 2 al 3 štuk. Greš lahk po stopnicah, lahk pa z liftom. Greš vn, lahk pustiš okna pa balkonska vrata odprta, al pa polet če je sparina, lahk spiš z nastežaj odprtimi okni, v pritličju ne morš.

Zelo dobro napisano. Zajeto vse kar bi jaz napisala in sem izkusila. Sem pa trenutno v najvišjem nadstropju. 🙂

Slabosti če si v pritličju:
– lahko ti vlomijo čez balkon
– cel blok se šeta mimo tvojih vrat in marsikje se sliši čez vhodna vrata kaj govorijo in vonja kaj imajo tisti dan za kosilo
– mrzla tla, ker je spodaj klet
– vsakokrat ko kdo odpre vhod v blok, boš slišala glasove, korake, naša soseda se tudi pritoži da jih vedno prepih povleče (res pa ima zelo stara vhodna vrata v stanovanje)
– z ulice se ti bo najverjetneje video v stanovanje in vsak psiho te bo lahko opazoval, če ne boš zagautrana
– če so kakšna drevesa nasajena zraven bloka, ti bo pobralo vso sonce, delalo temo v stanovanju, tudi ko bo oblačno boš imela še bolj mračnobno stanovanje
– več hroščev in ostalega mrčesa ti bo z drevesa sililo v notranjost
– če je atrij, ti bodo vsi sosednje metali smeti in prah dol na glavo, ne boš hotela niti sedeti s prijateji v miru na vrtu, ker bo cel blok vlekel na ušesa kaj govorite, pozimi in v dežju je atrij brez vrednosti skratka večinoma brez veze

Ne bi pa tudi bila čisto na vrhu, ker ko/če bo zamakala streha, bo samo tebi zamakalo in sosednje ne bodo imeli interesa, da bi se čimprej saniralo. Ti bo mogla pa še svojo škodo si sanirati. Pa še poleti je peklensko vroče Jaz priporočam čim bolj pri vrhu, ampak ne tik pod streho.

Sem čisto na vrhu v 4 nadstropju – mega ne grem nikamor. Soseda ne slišim nič, nad mano ni nobenega. Pod mano že 4 leta prazno stanovanje. Toplo pa zelo zelo. Ko smo delali fasado, smo še na podstrešje dali 30 cm izolacije. V roku enega leta bomo menjali še streho. Vse se da zmeniti, sosedje fenomenalni, prijazni. Večinoma starejši. Ni dvigala, zgoraj je resnično mirno. Hoja po stopnicah mi ne predstavlja breme, niti nobenim drugim družinskim članom – smo se navadili in vzamemo kot dodaten trening – posledično imam zelo lepe noge :). Večje kose pohištva vse pripeljejo, prinesejo v stanovanje – dodatno plačam maks 10€ – imajo vozičke itd… Ko se bo kaj zgodilo, da ne bomo več mogli po stopnicah bo treba prodat in kupiti kaj drugega. Sosed je star 85 pa še vedno hodi po stopnicah – pravi da je super trening za razgibat kolke in kolena 🙂

Nekje med 1. in 4.nadstropjem;) To je še obvladljivo brez dvigala in idealna brezplačna rekreacija.

V 2. nadstropju je super. Če drugega nadstropja ni na razpolago, potem je boljše biti v prvem kot v najvišjem.

Oboje je fajn, če je zgorej, al pa spodej. Važno, da ni preporedko.

Zelo dobro napisano. Zajeto vse kar bi jaz napisala in sem izkusila. Sem pa trenutno v najvišjem nadstropju. 🙂
[/quote]

Jaz bi še to dodala, da v zelo visokih nadstropjih menda ni komarjev (in podobnega mrčesa), ker ne letijo tako visoko. Kolegica je v 9. štuku in pravi, da lansko poletje niso imeli niti enega.

Pritlicje je zakon. V Lj. Je veliko povprasevanje po pritlicnih stanovanjih. Starejsim so gotovo veliko bolj prirocna.


kako pa vozičke vozijo po stopnicah? Kaj jim pomagajo? ne razumem ravno tega.
Sorodniki so imeli stanovanje v starem bloku brez dvigala v 5. nadstropju. Stopnišče tako nareti,da niso mogli sedežne gor prinesti, so jo vlekli čez balkon, ki je bil v dnevni sobi. na škripec in čez balkon. Še sreča so bila okna in vrata balkona tako,da je šla tam skozi

Najbolje v prvem nadstropju lega vzhod ali jug. Sever je večji del leta mrzlo v stanovanju, sploh stanovanja v nižjih nadstropjih. Zahodna lega pa…….celo popoldne ti poleti sonce nabija v stanovanje, da še ponoči ni za dihati. Razen, če imaš klimo seveda.
V pritličju so pozimi tla mrzla kot hudič, ker kleti niso izolirane. Kar se seveda bogato pozna na položnici za ogrevanje .
Sosedje nad nami v prvem nasdtroplu pa bosi hodijo tako vroča tla imajo.
Podobna zgodba je najvišje stanovanje. Podstrehe niso izolirane in vsa toplota izpuhti. Pa še z golobi zna biti težava. Pri nas se jih ne morejo znebiti in balkona sploh ne uporabljajo, ker je perja in kakcev za izvažati.

Pravijo, da komarji ne letajo više od 1. nadstropja. (Jaz sicer tega ne morem trditi, ker ne vem, saj sem od vedno v bajti.) Tisti, ki niste s Primorske, še ne veste, kaka grozna nadloga so tigrasti, itak pa se bodo razširili.

Moje idealno stanovane bi bilo na vrhu 3-nadstropnega bloka in z ogromno teraso. Dvigalo obvezno.
Pritlicna stanovanja so temna. 2. nad je veliko bolj svetlo, a razgleda se vedno ni pravega, ta se zacne sele od 4. nad dalje, tako da nekje najboljseje 3.nad, veliko svetlobe, razgled in se ni previsoko, lega vzhod-zahod, ce ne gre, pa samo zahod ali se bolje jug.

Vse kar je nad 3. nadstropjem. Ne pa grozno visoko. Med 3. in 7. npr.
Spodaj je hladneje, bolj temačno, slabši zrak (ponekod avtomobili parkirajo in vžigajo blizu oken), tudi varno je veliko manj.
Više je boljši razgled,, veliko večja varnost, malo boljši zrak….


letijo. Sem v drugem in me žal niso zgrešili. letos jeseni – tam septembra in tudi še oktobra začetek je bil obup

Avtorica, stanovanje NI home sweet home, to je lahko edino hiša, stanovanje je pa luknja v katero se zavlečeš spat.

sem v 3. nadstropju, vse je ok, hodim peš po stopnicah, čeprav je dvigalo … tudi kaki komar prileti do mene, ampak vseeno iščem stanovanje na vrhu (MB in okolica)

Na vrhu. Ni hujšega, kot imet zgornje sosede. Enkrat smo nabasali na 7-člansko familjo (na 80 kvadratih!). Ma za se ubit!

Sem v 4 od osmih nadstropij. Če bi lahko, bi šla še kakšno višje. Hm…. tako kot povsod, kolikor ljudi, toliko čudi….

New Report

Close