Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kupiti očala ali se še malo truditi brez?

Kupiti očala ali se še malo truditi brez?

Včasih je veljalo, da če ne vidiš, je treba takoj po očala, da si ne “pokvariš vida”. Danes pa ni več tako. Pred enim letom sem bila pri okulitki, ki mi je izmerila dioptrijo med 0,25 in 0,5. Nisem videla samo finih drobnih stvari. Rekla mi je, da sicer lahko vzamem očala, ampak da je bolje, če se še malo potrudim. Zdelo se mi je fer, ker me ni silila k nakupu očal, čeprav ima zraven svojo optiko. Kupila sem si samo tista tapoceni očala za kako fino delo. Zdaj pa se mi je stanje že malo poslabšalo – kupila sem si že očala 1+ in z njimi vidim super. Ampak za daljše branje ta poceni očala niso več OK. Na računalnik vidim še kar dobro, ugotovila pa sem, da se ob gledanju v zaslon ves čas mrščim.
Naj grem zdaj po očala ali naj se še malo trudim in treniram mišice? Se je komu s treningom oči vid kaj popravil? Hvala.

Seveda si kupi očala, obenem pa delaj tudi vaje za boljši vid, ko očal nimaš na nosu. Na internetu in youtubu je polno info o teh vajah: eye exercises to improve clear vision, exercises for better eyesight….Važno pa je tudi krožiti z vratom in ko sediš in bereš, imeti raven hrbet iz zravnan, ne sklonjen vrat. Kar se bere, gleda, naj bo dvignjeno na višino oči.

Sem se enako mučila kot ti skoraj eno leto, pa sem videla, da si na blizu stalno povečujem besedilo:) Deklaracije kar pozabi prebrati:)
Sem šla k optiku in vzela ta prava očala;) Niso poceni, a na blizu mi je neizmerno bolje z njimi.

“ta poceni” ocala so,namrec bolj nadomestna,za 15-20 minut na dan,drugac samo skodijo….cudno da sploh lekarne to prodajajo in sploh ne opozorijo folk….

Jaz delam batesove vaje ene 10 dni, pa se mi zdi, da vidim že malo bolje.

Bomo še mi probali.1000 dni, pa bo naša babica spregledala.Zdaj je namreč slepa…

Res ne vem, v čem je fora, da se moraš z očmi truditi.Kupiš očala in vidiš, kot je treba.

Moja teta si je zelo izboljšala vid prav s temi vajami. To ni kar nekaj, iz čemer se lahko delaš norca.

Res ne vem, v čem je fora, da se moraš z očmi truditi.Kupiš očala in vidiš, kot je treba.
[/quote]
Ker so celo oftalmologi prišli do spoznanja, da če daješ očesu preveč potuhe (kar enostavno očala), se preveč poleni in dejansko vidiš vedno slabše. Zato danes delajo drugače, kot še pred 20 leti – očala ti ne predpišejo kar tako, pač pa ti rečejo, da se trudi brez oz. s tistimi malo manj močnimi čim dlje. Seveda pa vse v mejah normale – ne tako zelo, da te bolijo oči in glava. Tudi pri tistih kratkovidnih danes ne velja več, da imaš očala za stalno (kot so nekoč nam govorili – za daleč in za blizu), pač pa samo za daleč, za branje pa poskusi raje brez.
Nekaj dioptrije se dejansko da popraviti z vajami, starostno slabovidnost pa vsaj upočasniti. Ker imamo danes pač veliko več bližinskega dela, se nam tudi oči hitreje in bolj kvarijo.

Sestra in jaz sva obe postali kratkovidni pri 13 letih,jaz sem občasno nosila očala,sestra pa vedno ,stara sem 51 let in še zdaj ne nosim očal ,nakar moji sestri morajo posebej brusiti leča,tako kratkovidna je.Ima kdo pojasnilo?


Ja, sestra si je oči s tem, ko je očala za na daleč nosila tudi pri delu na blizu, stanje zelo zelo poslabšala. Žal so včasih govorili, da moraš očala za daleč nositi stalno. To je nekatere stalo precej in imajo danes pepelnike.
Danes so pametnejši in pri branju je bolje, da očal za na daleč sploh ne uporabljaš. Pri otrocih pa včasih uporabljajo celo + leče za na daleč – s tem se oko natrenira oz. razvije in se stanje kratkovidnosti izboljša.

Jaz pa sem skoraj oslepela, ker sem začela v otroštvu prepozno nosit očala. Na enem očesu sem imela samo še 70 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vida.
Ne vem, zakaj bi bil vid tvoje sestre enak tvojemu? Saj nista klona. Nekdo, ki res slabo vidi, ne more biti brez očal, ki mu je mučno, boli ga glava, ne vidi na tablo. Tvoja kratkovidost očitno ni bila tako izrazita, a ne? Ti pa o kratkovidnosti pišeš, kot da to pomeni pri vseh enak vid. Še dvojčki imajo različno dioptrijo, pa ne sestri.


Ja, sestra si je oči s tem, ko je očala za na daleč nosila tudi pri delu na blizu, stanje zelo zelo poslabšala. Žal so včasih govorili, da moraš očala za daleč nositi stalno. To je nekatere stalo precej in imajo danes pepelnike.
Danes so pametnejši in pri branju je bolje, da očal za na daleč sploh ne uporabljaš. Pri otrocih pa včasih uporabljajo celo + leče za na daleč – s tem se oko natrenira oz. razvije in se stanje kratkovidnosti izboljša.
[/quTočno tako.Pri tako mali dioptriji 0,25???Mislim,da bi bilo pametno oko še mal potrenirat,povem ti iz prve roke


Ja, sestra si je oči s tem, ko je očala za na daleč nosila tudi pri delu na blizu, stanje zelo zelo poslabšala. Žal so včasih govorili, da moraš očala za daleč nositi stalno. To je nekatere stalo precej in imajo danes pepelnike.
Danes so pametnejši in pri branju je bolje, da očal za na daleč sploh ne uporabljaš. Pri otrocih pa včasih uporabljajo celo + leče za na daleč – s tem se oko natrenira oz. razvije in se stanje kratkovidnosti izboljša.
[/quote]

Ja, nekomu z dioptrijo -5 reci, naj ne uporablja očal, magari na blizu. Nekateri ste res tako pametni, da glava peče. V puberteti se lahko kratkovidnost zelo poslabša. Prava kratkovidnost, seveda, ne tista, za katero niti očal ni treba nosit. In je ni sile, ki to ustavi. Lahko se igrate samo z majhno dioptrijo.

Mislim, da je v tej temi govora o majhni dioptriji – o tem sprašuje avtorica. Ne zdaj vsega pomešat. Mislim, da je bolje, da se res malo potrudite in delate zraven še batesove vaje in bo bolje, preverjeno.

V Clarusu so mi izmerili 1+ dioptrije in rekli, da moram nositi očala od jutra do večera, čeprav samo ne vidim brati,

bolele so me oči, zato jih ne nosim in sem dala zahtevo za menjavo stekelc in defui pregled.

Nato sem sla v optiko Auer, kjer so mi izmerili 0,25 in 0,50 in to bi naj morala nositi samo za branje in ne za cel dan!

Zdaj pa sem prišla nazaj v optiko Clarus na ponovno meritev dioptrije, kjer pa mi je drugi zdravnik izmeril 2 + dioptrije za branje !!!

Za stekla in okvirje sem plačala skupaj skoraj 300 Eur. Pregled plača zdravstvo…

Ker ne vem, kaj mojim očem pomaga in škoduje, 0.25, 1 ali 2+ , zdaj grem naslednji teden v optiko Julius po 4.mnenje ! Kjer bodo skušali najti max pravo dioptrijo.

Verjamem v vaje za oči. Moje oslabele očesne mišice so dosti krive.

Tako da najraje bi nosila po eni očala za občasno branje. In mi je žal stran vrženega denarja. Ker je moja dioptrija očitno odvisna od počutja in prespanosti.

Hvala.za info o Batesovih vajah.

Jaz pa delam tele vaje:
https://www.youtube.com/watch?v=UILUq3xhHOQ

Ja, nekomu z dioptrijo -5 reci, naj ne uporablja očal, magari na blizu. Nekateri ste res tako pametni, da glava peče. V puberteti se lahko kratkovidnost zelo poslabša. Prava kratkovidnost, seveda, ne tista, za katero niti očal ni treba nosit. In je ni sile, ki to ustavi. Lahko se igrate samo z majhno dioptrijo.
[/quote]

Točno tako dioptrijo imam in še močne cilindre, pa berem, pišem, šivam, kuham, pospravljam … brez očal. Se pač za določene stvari malo naprezam. Očala imam za gledanje TV in ko grem ven iz hiše.

Kar se starostne slabovidnosti tiče, ti garantirano zatrdim, da ko enkrat začneš, se slabovidnost samo stopnjuje. Dolgo let sem kljubovala, imela sem tudi nekaj cilindra. Ko več ni šlo, ker pri delu berem pretežno kar droben tisk, se je dipotrija samo večala. Iz 1 sem zdaj na 2,5 in že vidim, da ne bo prav dolgo. Zdaj mi je žal za tisti dan, ko sem nataknila očala prvič. Z malo truda bi še nekaj časa gotovo gledala brez očal.

Ja, nekomu z dioptrijo -5 reci, naj ne uporablja očal, magari na blizu. Nekateri ste res tako pametni, da glava peče. V puberteti se lahko kratkovidnost zelo poslabša. Prava kratkovidnost, seveda, ne tista, za katero niti očal ni treba nosit. In je ni sile, ki to ustavi. Lahko se igrate samo z majhno dioptrijo.
[/quote]

Recimo, da bi se pred -5 dioptrije pa dalo še kaj narediti. Pri otrocih zato dajejo celo + leče za zmanjšanje kratkovidnosti. Ker z rastjo raste tudi oko, ki je že tako predolgo za kratkovidno lečo. Če začneš pravočasno korigirati vid (pa ne z minus lečami za daleč), se zadeve ne poslabšajo toliko, kot bo se sicer, če bi dajal vedno nova očala z minus lečami. Zato pa prideš potem do -5, -6. Če bi ta očala za daleč uporabljal bolj poredko od vsega začetka, do tako visoke dioptrije večina sploh ne bi prišla. Če ne verjameš, malo preberi na netu ali pa vprašaj okulista. Samo ne kakšnega penzionističnega.

Točno tako dioptrijo imam in še močne cilindre, pa berem, pišem, šivam, kuham, pospravljam … brez očal. Se pač za določene stvari malo naprezam. Očala imam za gledanje TV in ko grem ven iz hiše.
[/quote]

Kot nekdo, ki jo je imel, ti povem, da ti ne verjamem. S tako dioptrijo si slep, svet je v megli. Biti brez očal je skrajno neprijetno in povzroča glavobole. V hiši ni treba videt samo štrikarije in kuharije, ampak verjetno tudi ljudi in predmete na razdalji?
Imate pa prav glede starostne dioptrije. Ko greš enkrat na očala, se vid drastično poslabša. In okulisti po mojem prehitro predpišejo očala. Jaz sem jih zavrnila, ker se še ne dam. Ampak to so starostne spremembe, ne prirojene.

Recimo, da bi se pred -5 dioptrije pa dalo še kaj narediti. Pri otrocih zato dajejo celo + leče za zmanjšanje kratkovidnosti. Ker z rastjo raste tudi oko, ki je že tako predolgo za kratkovidno lečo. Če začneš pravočasno korigirati vid (pa ne z minus lečami za daleč), se zadeve ne poslabšajo toliko, kot bo se sicer, če bi dajal vedno nova očala z minus lečami. Zato pa prideš potem do -5, -6. Če bi ta očala za daleč uporabljal bolj poredko od vsega začetka, do tako visoke dioptrije večina sploh ne bi prišla. Če ne verjameš, malo preberi na netu ali pa vprašaj okulista. Samo ne kakšnega penzionističnega.
[/quote]

Od okulistov, pa sem jih v življenju srečala že kar nekaj, nisem nikoli slišala česa niti od daleč podobnega. Pa imata oba otroka očala in redno hodita h okulistu. Tako da očitno ne velja za vse okuliste. In otroku je bistveno, da dobro vidi, da se ne muči z gledanjem na tablo. Tavečji sploh v šolo ni hotel, ko ni imel pravih očal. Tudi jaz se spomnim, kako zoprno je bilo, ko nisem videla. Pol pouka gre mimo tebe, vse je v megli. In zdaj ti njemu povej, da mu boš dala ekspirimentalna očala, s katerimi ne bo najbolje videl, se mu pa dioptrija mogoče ne bo več poslabševala. ? Očala niso zaradi lepšega, ampak nujen pripomoček, brez katerega kvaliteta življenja otrokom zelo trpi. On hoče samo videt. In mu je čisto vseeno, kakšno dioptrijo ima. Pepelnikov ob današnjem tanjšanju ni več, operacija pa se nanjo ne ozira in odpravi vse. Zakaj torej mučit otroke? Očala mora nosit v vsakem primeru.

Od okulistov, pa sem jih v življenju srečala že kar nekaj, nisem nikoli slišala česa niti od daleč podobnega. Pa imata oba otroka očala in redno hodita h okulistu. Tako da očitno ne velja za vse okuliste. In otroku je bistveno, da dobro vidi, da se ne muči z gledanjem na tablo. Tavečji sploh v šolo ni hotel, ko ni imel pravih očal. Tudi jaz se spomnim, kako zoprno je bilo, ko nisem videla. Pol pouka gre mimo tebe, vse je v megli. In zdaj ti njemu povej, da mu boš dala ekspirimentalna očala, s katerimi ne bo najbolje videl, se mu pa dioptrija mogoče ne bo več poslabševala. ? Očala niso zaradi lepšega, ampak nujen pripomoček, brez katerega kvaliteta življenja otrokom zelo trpi. On hoče samo videt. In mu je čisto vseeno, kakšno dioptrijo ima. Pepelnikov ob današnjem tanjšanju ni več, operacija pa se nanjo ne ozira in odpravi vse. Zakaj torej mučit otroke? Očala mora nosit v vsakem primeru.
[/quote]
Ma joj no, ste eni trdi. Seveda se da otroku očala, če ima težave in trpi. Ampak za razliko od včasih, jih ne dobi za večno, celo spodbujajo ga, da se tudi brez trudi. Pa da bere brez njih (če ima sicer očala za daleč). Včasih pa je veljalo, da imaš ta očala vedno na nosu! Posledica tega pa je dejstvo, da jih ima veliko precej večjo dioptrijo, kot bi bilo treba.
Čisto konkretno – jaz imam -2.0 dioptrije, očala bi sicer morala dobiti konec OŠ, pa jih nisem marala. Tako sem prva dobila šele ko sem delala vozniški izpit. Prva ocala sem imela tako -1.75, pa se mi v 22 letih zadeva ni toliko poslabšala, kot trem sošolkam, ki so pa v OŠ očala (enako dioptrijo -0.50 in -0.75) nosila stalno. Danes imajo vse tri dioptrijo od -4.75 do -6.


Ma joj no, ste eni trdi. Seveda se da otroku očala, če ima težave in trpi. Ampak za razliko od včasih, jih ne dobi za večno, celo spodbujajo ga, da se tudi brez trudi. Pa da bere brez njih (če ima sicer očala za daleč). Včasih pa je veljalo, da imaš ta očala vedno na nosu! Posledica tega pa je dejstvo, da jih ima veliko precej večjo dioptrijo, kot bi bilo treba.
Čisto konkretno – jaz imam -2.0 dioptrije, očala bi sicer morala dobiti konec OŠ, pa jih nisem marala. Tako sem prva dobila šele ko sem delala vozniški izpit. Prva ocala sem imela tako -1.75, pa se mi v 22 letih zadeva ni toliko poslabšala, kot trem sošolkam, ki so pa v OŠ očala (enako dioptrijo -0.50 in -0.75) nosila stalno. Danes imajo vse tri dioptrijo od -4.75 do -6.
[/quote]

Ja, tako navodilo so dobili tudi moji otroci – pa misliš, da so ga upoštevali? Ne, ker jima je brez očal neprijetno. In pri enem je ravno gledanje na blizu (ko še ni imel očal) povzročilo dioptrijo! In ne samo pri njem, to je epidemija. Ti zagovarjaš tezo, da se pri gledanju na blizu brez očal dioptrija ne poslabšuje, realnost pa je obratna – zaradi gledanja na blizu več kot včasih (telefoni) so otroci kratkovidni.
Ne obtožuj trdosti nekoga, ki ima s kratkovidnostjo opravka že vse življenje. In ti nikoli nisi imela diptrije -2, če si lahko fukcionirala brez očal. Moji otroci so s tako dioptrijo jokali, da hočejo očala, ker ne vidijo na tablo. Če si ti v srednji šoli recimo videla na tablo iz tretje klopi, ne govori, da si imela toliko dioptrije. Mogoče na enem očesu, z drugim pa si kompenzirala.
Res mi dvigne plafon, ko o dioptriji pametujete tisti, ki je v resnici sploh skoraj niste imeli in ste se lahko odločali, ali imeti očala ali ne. Ko res ne vidiš, ni nobene dileme. Jaz sem v OŠ dobila očala dve leti prepozno, in v tem času se mi je dioptrija na enem očesu tako poslabšala, da nisem več imela 100 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vida. Drastično pa se je poslabšala tudi dioptrija drugega očesa, ki je kompenziralo. Tako da teorije, kako pomaga, da ne nosiš očal, zaradi lastnih izkušenj pač ne kupim. Že včasih je bilo tako, da se ni vsem poslabšal vid. Sem imela sošolca, ki je dobil očala v OŠ, konec OŠ jih ni več rabil. In on bo zdaj pametoval o kratkovidnosti? Ker je imel srečo? Daj no.

Ja, tako navodilo so dobili tudi moji otroci – pa misliš, da so ga upoštevali? Ne, ker jima je brez očal neprijetno. In pri enem je ravno gledanje na blizu (ko še ni imel očal) povzročilo dioptrijo! In ne samo pri njem, to je epidemija. Ti zagovarjaš tezo, da se pri gledanju na blizu brez očal dioptrija ne poslabšuje, realnost pa je obratna – zaradi gledanja na blizu več kot včasih (telefoni) so otroci kratkovidni.
Ne obtožuj trdosti nekoga, ki ima s kratkovidnostjo opravka že vse življenje. In ti nikoli nisi imela diptrije -2, če si lahko fukcionirala brez očal. Moji otroci so s tako dioptrijo jokali, da hočejo očala, ker ne vidijo na tablo. Če si ti v srednji šoli recimo videla na tablo iz tretje klopi, ne govori, da si imela toliko dioptrije. Mogoče na enem očesu, z drugim pa si kompenzirala.
Res mi dvigne plafon, ko o dioptriji pametujete tisti, ki je v resnici sploh skoraj niste imeli in ste se lahko odločali, ali imeti očala ali ne. Ko res ne vidiš, ni nobene dileme. Jaz sem v OŠ dobila očala dve leti prepozno, in v tem času se mi je dioptrija na enem očesu tako poslabšala, da nisem več imela 100 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vida. Drastično pa se je poslabšala tudi dioptrija drugega očesa, ki je kompenziralo. Tako da teorije, kako pomaga, da ne nosiš očal, zaradi lastnih izkušenj pač ne kupim. Že včasih je bilo tako, da se ni vsem poslabšal vid. Sem imela sošolca, ki je dobil očala v OŠ, konec OŠ jih ni več rabil. In on bo zdaj pametoval o kratkovidnosti? Ker je imel srečo? Daj no.
[/quote]

S temle samo dokazuješ, da ti niti osnove niso jasne. Otrok je v začetku daljnoviden. To je nekako tista rezerva, da potem kot odrasel z normalno razvitim velikim očesom vidi normalno. Zato je tudi tisti tvoj sošolec z rastjo (svojega očesa) dosegel normalen vid in ni potreboval več očal. Tu ni nobene sreče. Sošolec je bil daljnoviden, z rastjo pa je to daljnovidnost prerasel.
Če ima pa otrok v štartu manj te rezerve (je dejansko manj daljnoviden), poleg tega pa je danes tako, da večino časa preživi ob gledanju na blizu, hitro postane kratkoviden. Enostavna hitra rešitev so seveda ustrezna minusna očala, ki takoj korigirajo vid, ampak dolgoročno ravno ta naredijo še več škode. Otrokovo oko se hitro navadi na vid z očali in ko otrok raste (posledično pa tudi njegovo oko, ki je že tako preveliko), potrebuje za jasen vid vedno močnejša očala. Minusna dioptrija se logično z rastjo samo še slabša. Zato je okulist tvojim otrokom želel dobro, ko je rekel, da naj se trudijo čim bolj brez očal. Ker ima oko (sploh še mlado) sposobnost prilagajanja in korigiranja napak.
Danes je znano, da je potrebno rast kratkovidnosti pri otrocih čim bolj upočasnjevati. Ena varianta so posebne leče (ortokeratologija, ampak mislim, da tega pri nas ne počnejo), druga so tudi plus leče za gledanje na daleč, najosnovnejše pa je tako, kot dajejo danes navodila – da se otrokovo oko mora malo truditi samo (torej brez očal ali pa z nižjo dioptrijo od idealne).
Ampak kot si dokazala sama – ti se tega ne greš, takratko pa so oziroma bodo potegnili tvoji otroci. Ker ti najbolje veš, pa čeprav ne ločiš ne med kratkovidnostjo ne med daljnovidnostjo. Žalostno…

New Report

Close