Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

dedovanje in oporoka

Default avatar

koka+-

Spodaj sem videla temo o oporoki in dedovanju otrok. Ker imam tudi sama vprašanje glede pravice do dedovanja in ker ne bi rada "ukradla" prejšnje teme za svoja vprašanja, sem odprla kar novo temo.

Torej, zanima me naslednje v dveh primerih...

1. Kdo deduje v primeru smrti osebe, ki je vdova in ni imela svojih otrok, niti posvojencev. Ali dedujejo njeno premoženje njeni bratje in sestre, oz. če le ti ne živijo, njihovi potomci? Ali imajo pravico do dedovanja tudi morebitni moževi bratje in sestre? Ta vdova po svojem pokojnem možu ni dedovala čisto nič, ker je bil mož res brez vsakega premoženja.
Baje je spisala oporoko, ki jo hrani sama pri sebi...vprašanje, če so podpisale priče.

2. Kako je v primeru, da narediš oporoko...ali je veljavna oporoka, če jo sam sestaviš, jo lastnoročno podpišeš in jo tudi podpišeta vsaj dve priči? Ali pa mora biti oporoka overjena s strani notarja?
Tudi tukaj gre za par brez otrok. Kolikor vem, sta zakonca uredila tako (oporoko imata shranjeno pri sebi), da v primeru smrti enega, vse njuno premoženje dobi drug zakonec.

To sta dva primera mojih znancev, ki so me v zvezi s tem že spraševali, vendar nisem pravnik, pa jim nisem znala pravilno odgovoriti. Zdaj sem se ob branju spodnje teme spomnila na to, in tukaj sprašujem, če je kdo stručko na tem področju, pa mogoče ve kako gre pri teh stvareh...pa da jim potem lahko kaj povem (če me bodo še kdaj kaj vprašali, seveda) , kako in kaj morajo postopati, da bo njihova dediščina razdeljena tako, kot so si sami zamislili.

Hvala.
Default avatar

leeleenepr

Sicer ne razumem, zakaj znanci hodijo k tebi s kompleksnimi pravnimi zagatami, če nisi pravnik, ampak če hočeš njim in sama sebi dobro, jim svetuj, da do odvetnika stopijo.

Te stvari so preveč zapletene, da bi bilo možno preko interneta iz tretje roke in z zagotovo pomanjkljivimi informacijami podati zanesljiv odgovor.
Default avatar

tako in takole

1. umre vdova brez otrok
mož seveda ne more biti dedič, ker je pokojni, torej vse podedujeta njena oče in mati. ker sta seveda pokojna, dedujejo preživeli bratje in sestre, v kolikor so tudi ti že pomrli, dedujejo njihovi dediči. če obstaja oporoka, deduje tisti, ki je napisan v oporoki, nujnega deleža ni, oziroma so bratje in sestre nujni dediči 1/3 zakonitega deleža, samo, če se niso sposobni sami preživljat.

2. oporoka je veljavna če:
a) je lastnoročno NAPISANA IN PODPISANA - torej, če jo sam napišeš in podpišeš, niti prič ne rabiš.
ali

b) če se samo podpišeš pod oporoko, moraš to narediti pred dvema pričama, izjavit da je to tvoja oporoka, tudi priče se morajo podpisat

ali

c) če se naredi na sodišču pred pristojnim sodnikom - t.i. sodna oporoka

ali

d) če se naredi pred notarjem in shrani v centralni register oporok.
Default avatar

koka+-

Saj ne hodijo k meni spraševat z namenom...smo v dobrih odnosih in se redno obiskujemo. Človeka sta že starejša in verjetno mislita, da če jaz delam v pisarni v podjetju, da obvladam tudi take stvari (pač miselnost starejših podeželskih ljudi).
Default avatar

koka+-

tako in takole je napisal/a:
1. umre vdova brez otrok
mož seveda ne more biti dedič, ker je pokojni, torej vse podedujeta njena oče in mati. ker sta seveda pokojna, dedujejo preživeli bratje in sestre, v kolikor so tudi ti že pomrli, dedujejo njihovi dediči. če obstaja oporoka, deduje tisti, ki je napisan v oporoki, nujnega deleža ni, oziroma so bratje in sestre nujni dediči 1/3 zakonitega deleža, samo, če se niso sposobni sami preživljat.

a) je lastnoročno NAPISANA IN PODPISANA - torej, če jo sam napišeš in podpišeš, niti prič ne rabiš.
ali

b) če se samo podpišeš pod oporoko, moraš to narediti pred dvema pričama, izjavit da je to tvoja oporoka, tudi priče se morajo podpisat

ali

ali

O, to pa je jasno zapisano...torej velja tudi oporoka, ki jo sam lastnoročno zapišeš in podpišeš...pa celo brez prič. No tega res nisem vedela, sem vedno mislila, da morajo biti obvezno prisotne priče in da mora biti tudi notarsko overjena.

Hvala.
Default avatar

leeleenepr

koka+- je napisal/a:
Saj ne hodijo k meni spraševat z namenom...smo v dobrih odnosih in se redno obiskujemo. Človeka sta že starejša in verjetno mislita, da če jaz delam v pisarni v podjetju, da obvladam tudi take stvari (pač miselnost starejših podeželskih ljudi).
V takem primeru je še toliko bolj pomembno, da je tebi jasno, da teh stvari ne obvladaš. Razen če hočeš nekomu vesolje težav nakopat, ker bo nekaj na podlagi ene nepreverjene, polovičarske informacije narobe naredil.
Default avatar

marelicka

Strinjam se z Leelee, da je dajanje pravnih nasvetov, sploh amaterskih in iz druge roke, in sploh ker ne poznaš celotne situacije, prej napaka kot dobro delo. Če kaj bereš ta forum, vidiš, da vsi neko vprašanje poistovetijo s svojo situacijo, ali situacijo svojega bratranca v osemnajstem kolenu, in mislijo, da je tisto edina in prava možna resnica, ne ozirajoč se na popolnoma različno dejansko stanje.

Torej moj nasvet je ena kot njen, če te že sprašujejo, jih pošlji k notarju ali odvetniku, ki jim bo lepo razložil, kaj in kako, da ne bo potem kdaj kadarkoli skrajno neprijetnih presenečenj...

V teoriji pa je tako, kot so ti že odgovorili. veljavna je tudi lastnoročno napisana in podpisana oporoka, vedno velja naslednja. Če jaz torej danes napišem eno, jutri pa drugo, bo veljavna druga. Če obstaja veljavna oporoka, se deduje po njej (torej npr. ta vdova zapusti vse meni), če oporoke ni, nastopi zakonito dedovanje. Če gre za osebo brez otrok, dedujejo starši oziroma po njih bratje in sestre oziroma njihovi potomci.

V zvezi z drugim primerom pa - ko bo umrl zadnji zakonec, bo premoženje po zakonitem dedovanju, če oporoka ne bo obstajala, tako kot v prvem primeru šlo na njegove sorodnike. Sorodniki prvo umrlega tako ne bodo dobili nič.
Default avatar

Vednoprva

Ja znajdi se malo a ne. Glede na to da sprasujejo tebe, si v njihovih oceh zaupanja vredna. Naj dajo kar tebi prepisati vse, potem bos pa ze podelila,da bo za vse prav.
Sarkazem off. Vsaka situacija glede dedovanja je vedno sirsa kot se zdi na prvi pogled. Niso pravniki kar tako studirali prava.
Default avatar

Tisa_R

tako in takole je napisal/a:
1. umre vdova brez otrok

ali

ali

ali

Nisem pravnik in nisem šla zdajle ponovno preverjat, ampak kolikor vem, tole ni čisto pravilno. Če se pod oporoko podpisujejo priče, je namreč pomembno, kdo te priče so. Če prav vem, priča ne more biti nekdo, ki je dedič v oporoki, in še nekaj takih omejitev je (določene sorodstvene vezi ali nekaj takega). Tako da previdno pri teh zadevah. Res se dobro pozanimajte in posvetujte s pravnikom, ker se vam v nasprotnem primeru lahko hitro zgodi, da bo oporoka neveljavna.