Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Nov prenosnik

Nov prenosnik

10 let že imam prenosnik, naročnino pri mobitelu/telekomu, sim kartico. Zdaj nameravam kupit nov prenosnik, gledam na njihovi spletni strani kakšnega bi vzela. Pa vidim pri vseh prenosnikih, da nimajo wireless wan povezave, samo wifi in mrežna povezava. Do zdaj sem se povezovala na net preko wireless povezave. Nimam wifi-ja. Berem po drugih forumih vse možno, da rabiš wifi ali usb modem ali kaj jaz vem kaj še, pa vse do tega, da sim kartic sploh ni več??? Tudi, če si pri mobitelu ne?
A se kdo spozna na to? A sim kartica ni dovolj? Kaj je mrežna povezava? Rabiš za to kaj posebej?
Hvala!

Wifi in wireles je eno in isto….

Če se povezuješ na internet preko podatkov (2G, 3G, 4G, LTE) potem rabiš prenosnik, kamor lahko vgradiš SIM kartico (obstajajo a so redki) ali pa usb modem kamor daš sim kartico, vklopiš pa to v USB port. Ta druga opcija je možna povsod.

Imajo pa vsi prenosniki vgrajeno WIFI/Wireless povezavo. Nimajo pa vsi LAN (kabel) porta, ker so pač pretanki zanj.

Pozdravljeni,

vabimo vas, da nam v ZS sporočite svojo kontaktno telefonsko številko, z veseljem vas bomo poklicali in se pogovorili o vsem, kar vas glede naprav zanima.

Lep pozdrav, Petra

nova
Uredništvo priporoča

Krasno,
pa je avtorica dobila pravi odgovor.

Tudi vam lep pozdrav.

drug drugega programiramo

Danes je malce oblačno, ampak vseeno se bom malce sprehodila po beli Ljubljani. Zelo rada grem tudi na grad, odkoder imam lep razgled široko naokrog. Kaj pa vi počenjate?

Avtorica, karkoli vas zanima, vi kar vprašajte, vi ste odprli temo z naslovom “Nov prenosnik”.

drug drugega programiramo

Krasno,
pa je avtorica dobila pravi odgovor.

Tudi vam lep pozdrav.
[/quote]

Najdražjega. Na Enaa, Tehnox, Pričaraj.si, Mimovrste je precej ceneje.
https://www.mimovrste.com/prenosniki/manta-prenosni-racunalnik-mla141-cherry-trail-z83502gbssd32gb141fhdw10h-srebrn-man-nb-mla141s

Najdražjega. Na Enaa, Tehnox, Pričaraj.si, Mimovrste je precej ceneje.
https://www.mimovrste.com/prenosniki/manta-prenosni-racunalnik-mla141-cherry-trail-z83502gbssd32gb141fhdw10h-srebrn-man-nb-mla141s
[/quote]
Mene pa zanima kako bom tole spravila v svoj namizni računalnik?
https://www.mimovrste.com/procesorji/amd-procesor-ryzen-5-1600-yd1600bbaebox

Telemach, Alixpress in še kdo imajo USB LTE ključe, ki jih zatakneš v računalnik. Ga ima telekom tudi?
Hot ima drugačen LTE modem.
https://www.hot.si/wifi2go.html


Avtorica, najprej razčistimo pojme. Wifi in wireless je eno in isto. LAN oziroma mrežno povezavo pozabi, je irelevantna (to je kabel, ki ga potegneš od domačega ruterja do prenosnika).

Kar ti potrebuješ je en nov prenosnik in en LTE modem, v katerega vtakneš SIM kartico, da ti ustvari mobilno dostopno točko. Že res, da obstajajo tudi prenosniki z vgrajenim LTE modemom, vendar so izjemno redki. Pri nas ga boš težko dobila oziroma bo cena neproporcionalno višja od kombinacije enega random prenosnika in ločenega LTE modema.

Zdaj pa takole: če imaš kak odveč android telefon ali star iphone, lahko tega uporabiš namesto LTE modema: funkcija se imenuje Hotspot in jo najdeš v nastavitvah. Če imaš na tvojem telefonu dovolj obsežen podatkovni paket (vsaj 20 giga), pa lahko uporabljaš kar tega za občasno surfanje po spletu s prenosnikom. Sicer pa, če nič ne pride v poštev, pri Hoferju dobiš za 29,90 evra LTE modem.

Pri prenosniku pazi, da bo imel SSD disk (NUJNO!!!) in vsaj 8 GB RAM. Pozabi razne celeron procesorje, priporočam vsaj i3, če ne i5 procesor. Diska čim več, vsaj 256 GB. To pa zato, da si kupiš nekaj “orenk”, če mašine uporabljaš po 10 let.

Tukaj sem ti na cenovnem primerjalniku nastavil vse pametne parametre (dodal sem še osvetljeno tipkovnico in full HD zaslon) in si izberi najljubšega:

Vaš link

kot boš videla, se cene spodobnih mašin z vgrajenim LTE začno pri 820 evrih, pri čemer so to nemške cene (pri nas še kakih 20 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} več). Če pustiva vse parametre enake in odstraniva samo opcijo LTE, se bodo cene prenosnikov nenadoma prepolovile. To je pač cena, ki jo plačaš za udobje vgrajenega modema 🙂

lp

Ma lejte, če 10 let uporabljam prenosnik s sim kartico in dela čisto ok potem vem kaj mi ustreza. Ne rabim nekaj ne vem kako močnega in hitrega in ne vem kaj. Point je v tem, da so se očitno stvari oreng spremenile. Jaz se trenutno na starem računalniku povezujem preko wireless wan povezave, tako piše vsakič, ko se povežem. Na telekomovi strani pa si sami lahko pogledate, da piše, da wlana sploh ni (je križec pri tej možnosti), medtem, ko wifi je (je kljukica pri tej možnosti). Imam samo prenosnik in v njem sim kartico, nobenega usb modema, nič.
Edina sim kartica na kateri imam naročnino je ta, ki jo imam v prenosniku in internet neomejeno.
Telefon imam že 20 let brez naročnine (na kartice).

Ja ženska morala se boš očitno ‘apdejtat’…

Jaz imam hotov modem. Tista stvar dejansko deluje. Prenosnik imam Apple renew, ki požre 16GB. Tako, da imam z internetom na mesec samo 10€ stroškov. Televizijo pa na lastno anteno tako, da plačam samo RTV-jev davek.

Kar nekaj računalnikov ima režo za sim kartico, ponavadi zadaj ko odstraniš baterijo. Kupi tak računalnik, ki to ima. Trgovci včasih sploh ne vedo za to. Potem pa samo še zamenjaš wifi kartico v računalniku če slučajno ne podpira lte. Z nekaj podobnega:https://www.ebay.co.uk/itm/EM7355-Gobi5000-4G-LTE-Card-WWAN-04W3801-For-Lenovo-X240-W540-T440P-T431S-T440/323528205995?hash=item4b53c8a6ab:g:vUEAAOSw87JcBefE in si zmagala.

Evo točno to. Trgovci ponavadi sploh ne vedo za to. Ko sem kupovala ta prenosnik, ki ga imam sem prosila, da mi vse zrihtajo tam – torej vstavitev sim kartice, naložit OS… in tehnik je odprl zadnji del prenosnika (štirje vijakci), da je vstavil sim kartico. Hvala bogu, da sem prosila, da on to naštima, ker sama nimam niti takega izvijača. Šele pred kratkim pa ugotovim, da sploh ne bi bilo treba odpirati zadnjega dela, ker ob strani prenosnika nekaj izvlečeš in notri je sim kartica. Se pravi niti tehnik tega ni vedel. Imela sem nekaj let probleme z povezavo, internet tudi več dni ni delal, klicala na mobitel in mi vsakič rečejo isto, da je vse ok. Kako je lahko vse ok, če pa meni ni delal net po več dni!! Pomoči pa nobene, vedno isti odgovor, tako jih sploh več nisem klicala. Se raje obrnem na forum, dobim boljše nasvete in pomoč, ki jo ne dajo niti tisti, ki so za to plačani. No, ko sem takrat nehala klicati je pa net začel čudežno delati in ni bilo več problemov.

New Report

Close