Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek zakaj pica ni zdrava ?

zakaj pica ni zdrava ?

Pica, vedno govorijo, da ni zdrava, a zakaj.
Testo je kot kruh, gor pa sir- ta je zdrav, malo salame, malo paradajza, kaj je tu tko nezdravega?

Je lahko čisto zdrava če jo narediš doma in veš kaj gre notri. Jaz si jo občasno zaželim in tudi privoščim v bližnji piceriji, ko se mi ne da kuhat, in to potem vedno obžalujem. Po tej pici se nikakor ne morem odžejat tudi če spijem 2,5 litra vode in po tem sklepam da je v njej čisto preveč soli in kdove česa še.

Ja, to je pa res, da si po kupljenih picah vedno žejen. Mogoče pa kdo ve, kaj dajo notri. Dvomim, da je to samo zaradi soli.

nova
Uredništvo priporoča

Sicer ne trdim da vem, ampak sumim tudi ojačevalce okusa.

Sicer ne trdim da vem, ampak sumim tudi ojačevalce okusa.
[/quote]

Imaš prav, ja. Evo, po krajšem guglanju:
https://www.thespruceeats.com/monosodium-glutamate-or-msg-996134

Se strinjam.

Doma točno kontroliraš sestavine in predvsem, koliko soli vsuješ v testo in koliko je soli v ostalih sestavinah. Mnogo picerij dela preslano testo, zato ker ga delajo na zalogo še za naslednji dan, sol je pa naravni konzervans.

In je razlika že v šunki pa siru- nekatere picerije uporabljajo najbolj poceni sir z mnogo preveč maščobe, ko ti jo pečeno prinesejo na mizo, raztopljena sirova maščoba dobesedno plava po vrhu -pa je klasika – šunka, gobe in sir, nobebih naoljenih stvari drugih ni gor ( napirmer tunina, suha salama, panceta, ipd). Pa šunka je tudi ponavadi mnogo preslana po nekaterih picerijah. Se ne moreš odžejat vsaj 12 ur . Pa preslane olive.

prava pica je margerita – najbolj zdrava, s svežo baziliko potresena.

Testo je kar precej slano. V sunki ali salami se med peko se bolj skoncentrira sol. Tudi kupljeni siri so slani, tista zlicka paradiznikove omake pa jedi ne naredi super zdrave.

Ce naredis testo doma in ga oblozis z zelenjavo, pa ne naredi neke hude zeje. No, tudi v kaki dobri piceriji se dobijo ne-prevec-zejne pice.


Svinčone ni bila nikoli preslana, le pri nas je ne moreš nikjer naočiti, ker je narejena iz rs dobrih sestavin. Enkrat na leto si naredim nek približek. Testo paradižnik in vsaj dve vrsti kozjega sira.

Če bi delali pico tako kot je treba, bi bila zdrava: mozzarella, pelati in testo.
Kečap in salama na pici pa že spada med kriminal.


Little morning!

Verjetno sem eden redkih, ki jih ne maram, jih ne jem.

Sem pristaš klasičnih slovenskih jedi (na žlico, po možnosti leseno), o tem sem že pisal.

Vesel oče

Npr.: http://okusno.je/recept/ajdovi-zganci

Pice po naših klasičnih kmetavzarskih picerijah so preveč obložene, testo ni pravilno vzhajano, sestavine so preslane, ker so najcenejša možna svinjarija.
Že če greš v kakšno pravo picerijo in naročiš pico, vidiš razliko – v Ljubljani je mogoče ene 5 picerij, kjer dobiš pico, po kateri nisi žejen in ti ne obleži v želodcu. V bistvu jih ni niti 5, hehe.

Evo, ljubjanskih pet:

1. Verace
2. Trta
3. Azur
4.Gostilnica 5-6kg
5. Foculus

Sicer ne trdim da vem, ampak sumim tudi ojačevalce okusa.
[/quote]
A bejž no, po kaki drugi suhi hrani nisi nikoli žejno?


A bejž no, po kaki drugi suhi hrani nisi nikoli žejno?
[/quote]

Ma še po pršutu nisem tako žejna kot po tej pici.

Evo, ljubjanskih pet:

1. Verace
2. Trta
3. Azur
4.Gostilnica 5-6kg
5. Foculus
[/quote]

Jaz dam 10 točk za Foculusovo pizzo R. Esposito,
8 Verace
7 Trta in Capriccio
6 Garaža
Azur, Piazza 5, več ne.

Foculus?! Ma saj niste resni!

Sej smo dali Verace na prvo mesto, no 🙂

Ko pečem doma pico, jo včasih naredim iz pirine moka, ki je zdrava. Naredim precej tanko testo, obložim s pelati, tanke rezine šunke, riban sir ali mocarela, pa dosti zeljenjave gor, gobice, bučke, paprika.

Vegetarijanska pica je cist zdrava.
Testo – OHji, sir – beljakovine, kalcij in mascobe, zelenjava – vitamini & minerali

Ce je prevec slana, pa pac poplaknes z mal vec vode ali pivom 😉

Prvič sem celo pico zmazala v Italiji. Tanko testo, minimalno obloženo, nič ne obleži v želodcu. Pri nas je pa ponekod res katastrofa. Na pico vržejo vse najslabše, kot da vržeš ostanke psu.
Se strinjam, Verace – odlična pica v neapeljskem slogu, čeprav za moj okus malo preveč bazilike. Sem jo pa jedla tam samo enkrat. Me veseli, da pica v Sloveniji doživlja renesanso in bodo ljudje videli, kakšna pica sploh mora biti. Zadnjič smo bili povabljeni h kolegom in naročijo pico. Jao bože. In se mastijo z njo in hvalijo, kako je dobra. Pa je bila ena stvar na njej bolj ogabna od druge. Najslabša šunka, masten sir, preveč vsega, debelo testo. Prav nagnusno za jest. Ker pečemo pico doma, vem, kakšen je okus pice iz vsaj približno kvalitetnih sestavin. Ni treba, da je fensi, iz nekih zalog iz 2. svetovne vojne pa tudi ne. Že v Hoferju dobiš čisto spodoben sir, recimo. Ampak gostilne šparajo očitno.

Pica ni slana zaradi soli, ampak kemije v sestavinah, recimo pršutu. Pa dober tek.

Ker ima ogromno kalorij, tudi če jo sam doma narediš.
Meni je poanta pice v siru in z njim hitro prideš do veliko kalorij.
Moka ima tudi veliko kalorij.
Na testu sicer šparam, zame je smisel testa le v tem, da ima sir na čem stat, šparam tudi s sirom, pelatov ne mažem, šunke tudi ne, dam nekaj zelenjave, pa komaj pridem na kalorije za eno konkretno kosilo. Če ne šparam s sirom, smo takoj na 1000+ kalorij na eno pico.

Zdrava zdrava:):):) Saj pravijo, da vsi premalo tekočine spijemo, pica le pomaga;) :):):)

Pica ni slana zaradi soli, ampak kemije v sestavinah, recimo pršutu. Pa dober tek.
[/quote]

Kakšna kemija je v pršutu?

New Report

Close