Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek prekinitev najemne pogodbe

prekinitev najemne pogodbe

Zanima me, če ima kdo (kot najemnik) izkušnje z odpovedjo najemne pogodbe, ki je bila sklenjena za nedoločen čas.
Po pogodbi in zakonu je najemodajalec v primeru, ko odpove pogodbo brez krivdnega vzroka, dolžan najemniku priskrbeti enakovredno stanovanje. Se to v praksi izvaja? Je kdo najemodajalca že uspel prisiliti, da je upošteval to zakonsko določilo?
Kaj pa, če ti stanovanje, ki ga je priskrbel, ne ustreza? Kaj če mi ponudi stanovanje npr. na drugem koncu Slovenije?
Je on s tem že izpolnil svojo dolžnost, ali mora najti stanovanje, ki meni dejansko ustreza? Samo sprašujem, da vem, kako ravnati, da se ne zaletavam z glavo v zid 🙂

seveda se izvaja in primerljivo stanovanje mora normalno biti vsaj v istem kraju. saj ti ne more ponudit stanovanja 100 km proč. to potem ni PRIMERLJIVO a ne… saj primerja se ne zgolj cena, temveč tudi lokacija, površina stanovanja

O katerem členu to govoriš?

106. člen

(nekrivdni odpovedni razlogi)

(1) Lastnik lahko odpove najemno pogodbo zaradi razlogov, ki niso našteti v 103. členu tega zakona ali najemni pogodbi le, če najemniku priskrbi drugo primerno stanovanje.

(2) Najemniku se zaradi tega njegov položaj iz najemnega razmerja ne sme poslabšati, kar pomeni, da se šteje za primerno stanovanje, poleg opredelitev iz 10. člena tega zakona, stanovanje, ki v nobeni drugi pomembni okoliščini, v primerjavi s sedanjim stanovanjem, ne pomeni bistvenega poslabšanja stanovanjskih pogojev najemnika in oseb, ki skupaj z njim bivajo v stanovanju.

(3) Istemu najemniku je mogoče odpovedati najemno pogodbo pod pogoji iz prvega odstavka tega člena brez utemeljenih razlogov le enkrat. Kot utemeljen razlog se štejejo lastne stanovanjske potrebe lastnika ali njegovega ožjega družinskega člana kot tudi če zaradi objektivnih okoliščin, vezanih na stanovanje, nadaljnje bivanje v tem stanovanju ni več mogoče (predvideno rušenje, sprememba namembnosti celotne stavbe, ogrožena varnost bivanja in podobno). Za lastne stanovanjske potrebe lastnika ali njegovega ožjega družinskega člana se šteje zlasti povečanje števila njegovih ožjih družinskih članov, povečanje števila gospodinjstev, upoštevaje merila glede primernosti stanovanja po 10. členu tega zakona.

(4) Omejitev iz prejšnjega odstavka ne velja za stanovanja v lasti občine, neprofitne stanovanjske organizacije, javnega stanovanjskega sklada ali države, kadar se izvajajo zamenjave zaradi racionalne zasedenosti njihovega stanovanjskega fonda, pri čemer je treba najemniku zagotoviti stanovanje v skladu z drugim odstavkom tega člena.

(5) Stroške selitve nosi lastnik.

(6) V primeru spora odloči o primernosti drugega stanovanja sodišče v nepravdnem postopku.

Najlepša hvala za odgovor. To seveda vem, vendar je najemodajalec na to uho gluh. On mi je odpoved dal pisno, v njej navedel, da se s tem strinjam, čeprav je na odpovedi samo njegov podpis, niti ni dal meni v podpis kakšnega sporazuma.
Mi torej ostane samo sodna pot? Česar si seveda ne želim 🙁

Žal ti po moje res ostane samo sodna pot. Na tvojo srečo te ne more kar tako vreči ven, sploh če svoje obveznosti vedno poravnaš.

Bi pa jaz na tvojem mestu vseeno začel iskati drugo stanovanje, in se ne bi nanašal na to, da mi ga bo našel lastnik.

New Report

Close