Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Potek najemne pogodbe

Potek najemne pogodbe

Pozdravljeni!

Z naslednjim tednom mi poteče začasna najemna pogodba za stanovanje, ki je ne želim podaljšati (podpisana in overjena s strani odvetnika). Prejšnji teden sem sporočila tako najemodajalki, kot tudi nepremičninski agentki o poteku pogodbe.

Pred kratkim me je poklicala lastnica stanovanja, da bi ji jaz morala vsaj 90 dni prej sporočiti o svoji odločitvi o nepodaljšanju pogodbe, ker ona ni vedela, da ne želim podaljšati pogodbe, da sedaj nima novega najemnika, ki bi najel stanovanje, in da bi ona morala kriti stroške stanovanja, ki bo prazno do takrat. Nato mi je več ali manj zagrozila, da moram ostati v stanovanju še nadaljni mesec in plačati najemnino ter stroške, ali se izseliti in vseeno plačati še eno mesečno najemnino.

S tem se seveda nisem strinjala, saj je v pogodbi naveden 90 dnevni odpovedni rok, in ne za potek pogodbe. Skratka, gospa se ni pustila prepričati, zato sem poklicala nepremičninsko agencijo, preko katere smo sklenili najemniško pogodbo, kjer so dejali, da o poteku pogodbe ni potrebno nikomur sporočiti.

Kdo ima prav v tem primeru? Lastnica stanovanja, ali jaz kot najemnica?

Hvala!

Ti. Ona tako ali tako ne more nuditi ogledov, ko je stanovanje zasedeno in imaš posestno pravico.

Seveda ti. Če je začasna pogodba, potem najem poteče takrat, ko je to določeno v pogodbi. Verjetno ne piše v pogodbi, da se avtomatično podaljša, če ne sporočiš, da jo prekinjaš?
Tistih 90 dni velja za predčasno odpoved tvoje pogodbe.

dasda – Tako je, v najemni pogodbi je zapisano, da je potrebno sporočiti namero o podaljšanju pogodbe vsaj 30 dni pred potekom, ter opraviti aneks k trenutni pogodbi, ali skleniti novo pogodbo.

O predčasni prekinitvi sem tudi jaz zatrjevala lastnici, da to ne velja za potek pogodbe, samo za predčasno prekinitev.

V primeru, da se lastnica s tem ne strinja, in ne vrne varščine (višina dveh najemnin), kaj mi je za storiti?

Policija. Goljufija. Varščina ni za njene kaprice, ampak za določen namen. Vsekakor poslikaj, kaj zapuščaš.

Tožiti jo boš morala za vračilo varščine.

Kot že sama ugotavljaš (za kar ti čestitam, da si šla pred vprašanjem na forum prebrati pogodbo, morda tudi zakon, in poklicala agencijo), pogodba z dnem njenega poteka preneha. Morebitno namero o podaljšanju pogodbe je treba izraziti 30 dni prej s podpisom aneksa/nove pogodbe. Očitno niti lastnica ni tega naredila.

Odpovedni rok 90 dni je mišljen za druge namene, če bi ti npr. odpovedala pogodbo meseca marca.

Kaj lahko narediš? Nič, pošlji lastnici pisno, najbolje mejl ali priporočeno pošiljko s povratnico, da z dnem tem in tem pogodba preneha, da boš takrat stanovanje izpraznila svojih stvari in oseb (torej boš šla ven) in da ti je na tisti dan dolžna vrniti varščino v višini XX, kot izhaja iz YY člena Pogodbe o najemu z dne ZZ in AA člena Stanovanjskega zakona.

Tako boš imela vse na pisno in ne le ustno, če bo kaj narobe. Še bolje bo, če se na dan, ko preneha pogodba, obe dobita pri tebi v stanovanju, ona preveri, kaj in kako je, podpišeta prevzemni zapisnik in tudi potrdilo o vračilu varščine.

Če ti varščine ne želi vrniti, boš morala v tožbo. Pred tem ti predlagam, da greš do odvetnika in ga vprašaš, koliko bi stalo, da on napiše dopis tej lastnici in v njem postavi rok, sicer greš kasneje v tožbo.

Ona pa lahko pogodbo interpretira po svoje, ampak nima prav in nikakor nisi ti “dolžna” ostati v stanovanju, še manj ji plačati najemnino. Pogodba bo prenehala in to je to. Tisti izpad si naj pa sama pokrije, če ni prej uspela iskati najemnikov, kot ti ni povedala, da želi pogodbo podaljšati.

Si ji plačevala še za rezervni sklad?

očitno ove sprašujeta isto na istem forumu.

daj tako – Hvala za ponujene nasvete. Najemodajalko in nepremičninsko agentko sem kontaktirala preko emaila teden dni nazaj z obvestilom o poteku pogodbe in dogovoru za prevzem ključev od stanovanja in kartice za garažo. Prav tako sem obvestila, da sem poravnala vse tekoče stroške, kot tudi najemnino.

Me zanima – V pogodbi smo zapisali, da je dolžnost najemodajalca poravnati stroške rezervnega sklada, stroškov investicijskega vzdrževanja stanovanja in opreme. Torej mene bremenijo samo stroški uporabe stanovanja.

Najlepša hvala vsem za odgovore!

New Report

Close