Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek bolniška zaradi psihičnih pritiskov – kako ravnati

bolniška zaradi psihičnih pritiskov – kako ravnati

Delavka v srednjih 50-tih.
Tiha, nekonfliktna, a zelo neefektivna, nesamoiniciativna, počasna.
S prihodom nove uprave uvedeno ocenjevanje in spremljanje uspešnosti zaposlenih.
Delavka na podlagi realnih doseženih rezultatov (vsem v enoti postavljeni enaki) ocenjena slabo, sproženi postopki preko kadrovske službe.
Delavka je naslednji dan odšla na 30-dnevno bolniško, razlog in datum vrnitve delodajalca ne smeta zanimati.
Po vrnitvi na delo ponoven sestanek in spet 30-dnevna bolniška, pa spet vrnitev na delovno mesto in zdaj spet 30-dnevna bolniška.
Zaposleni, ki delavko nadomešča, zaradi odsotnosti ne more planirati dopusta in postaja utrujen ter nejevoljen.
Domneva se, da gre za odsotnost zaradi “domnevnih psihičnih pritiskov”, take odsotnosti lahko trajajo v nedogled, saj se bolezni ne da dokazati (ali negirati).
Zaposlenega za začasno nadomeščanje ne moremo vzeti, kako pa lahko pomagamo temu, ki delavko nadomešča?

Si mogoče pomislil/a, da gre verjetno res za psihični pritisk, ker se zaveda, da ne zmore tega tempa?! Če pri teh letih ni bilo posebnih pritožb, če bi bile, bi verjetno zapisala, potem gre verjetno za resnico. To niso enostavne stvari … Kakorkoli, nimate kaj, tudi glede delavca, ki jo nadomešča. Situacija je takšna kot je, sprejmite jo in upajte na ugodno rešitev.

Če bi bila res bolna, bi imela več mesecev skupaj bolniško. Ne pa, da jo vsakič, ko mora na komisijo, prekiniti.
Tisti, ki so na bolniški en mesece, jo za kak dan ali par dni prekinejo in spet v bolniško za en mesec in spet prekinejo in spet v bolniško za en mesec… definitivno simulirajo.
Če bi bili res bolni, ne bi prekinili bolniške takoj, ko morajo na komisijo.

nova
Uredništvo priporoča

Če bi bila res bolna, bi imela več mesecev skupaj bolniško. Ne pa, da jo vsakič, ko mora na komisijo, prekiniti.
Tisti, ki so na bolniški en mesece, jo za kak dan ali par dni prekinejo in spet v bolniško za en mesec in spet prekinejo in spet v bolniško za en mesec… definitivno simulirajo.
Če bi bili res bolni, ne bi prekinili bolniške takoj, ko morajo na komisijo.
[/quote]

Vrnitev v bolniško kot recidiv gre ob prekinitvi za par dni takoj na komisijo in se šteje kot nadaljevanje prejšnje bolniške.
Razen seveda, če je enkrat v bolniški zaradi stresa, drugič zaradi zastrupitve s hrano, tretjič zaradi bolečin v hrbtu in podobno.

Če je sredi 50 tih ima morda malo časa do penzije?
Morda se z njo dogovorite, da jo daste na čakanje do penzije, vi pa naredite novo delovno mesto in zaposlite drugega?
Jo prerazporedite na drugo, manj zahtevno delovno mesto?

No,se vidi koliko ste organizirani in resni !!!
Se pravi eden manjka in je potem vse breme na drugega delavca?
Bravo vi !
Upam,da še on gre na bolniško.

Kaj pa kontrola bolniške?
Ob takih primerih se zna kar splačat.
Čeprav je pa možno, da ji zdravnik napiše, da sme hodit v toplice, v naravo…
Ponavadi se take stvari uredijo, ko se zamenja zdravnika. Smo imeli eno tako, non stop na bolniški. Ko je šla njena zdravnica v penzijo, je morala dobiti drugega zdravnika. Kar naenkrat je bila zdrava, nobenih bolnišk več. Prej se je pa več let vleklo: bolniška, par dni dopusta, mogoče kak delovni dan, spet bolniška, spet dopust, mogoče nas je prišla celo malo pogledat in oddelat kak dan.

Halo? Sredi 50 imaš še 10 let do penzije, če bo spremenjena zakonodaja, še kako leto več. Ne moreš kar ustvarjati novih delovnih mest, ker delavec pri 50 ne zmore več.

Res se vedno bolj opaža, da socializma ni več in ni več možnosti, da so trije ljudje za eno delo, da bi vsi delali na iti. Vedno bolj je treba dejansko delat, ne pa hodit v službo mal na kavo in čvek in zato so ljudje čisto fertik. Ko morajo zadet ornk delat, to takoj občutijo kot psihicni pritisk in mobing. Še bo trajalo, da glave preklopimo ven iz balkanskega “lako ćemo”.

Kaj pa kontrola bolniške?
Ob takih primerih se zna kar splačat.
Čeprav je pa možno, da ji zdravnik napiše, da sme hodit v toplice, v naravo…
Ponavadi se take stvari uredijo, ko se zamenja zdravnika. Smo imeli eno tako, non stop na bolniški. Ko je šla njena zdravnica v penzijo, je morala dobiti drugega zdravnika. Kar naenkrat je bila zdrava, nobenih bolnišk več. Prej se je pa več let vleklo: bolniška, par dni dopusta, mogoče kak delovni dan, spet bolniška, spet dopust, mogoče nas je prišla celo malo pogledat in oddelat kak dan.
[/quote]

Pa beri vendar! Delavka je bila vsa leta neproblematična, tiha miška, naredila je, kar je bilo treba, zdaj, ko delodajalec izvaja nad njo pritiske in je šla zaradi tega na bolniško, bi jo pa preganjali, kot kriminalko!

Pa beri vendar! Delavka je bila vsa leta neproblematična, tiha miška, naredila je, kar je bilo treba, zdaj, ko delodajalec izvaja nad njo pritiske in je šla zaradi tega na bolniško, bi jo pa preganjali, kot kriminalko!
[/quote]

Ni napisano, da je naredila vse, napisano je, da NE NAREDI.
Oprosti in tem, ki se takole igrajo bolniško, ne verjamem nič.
Verjamem, da je marsikdo res bolan, ampak takim, ki kar takole malo prekinjajo in niso niti toliko korektni, da bi povedali kaj se dogaja, koliko časa bodo predvidoma na bolniški in tako naprej…

Pa beri vendar! Delavka je bila vsa leta neproblematična, tiha miška, naredila je, kar je bilo treba, zdaj, ko delodajalec izvaja nad njo pritiske in je šla zaradi tega na bolniško, bi jo pa preganjali, kot kriminalko!
[/quote]

Aja, če je res bolna, je kontrola ne bo motila.
Kontrola je problem za tiste, ki kaj prekrivajo.

Ni napisano, da je naredila vse, napisano je, da NE NAREDI.
Oprosti in tem, ki se takole igrajo bolniško, ne verjamem nič.
Verjamem, da je marsikdo res bolan, ampak takim, ki kar takole malo prekinjajo in niso niti toliko korektni, da bi povedali kaj se dogaja, koliko časa bodo predvidoma na bolniški in tako naprej…
[/quote]

Ne vem, kje ti razbereš, da ne naredi. Cca. 35 le so bili zadovoljni z njenim delom, novo vodstvo pa misli, da bo postavljalo neka neživljenjska merila in na podlagi tega kadrovsko ukrepalo? Lahko ukrepa s prerazporeditvijo na drugo delovno mesto, bolj primerno tej delavki, ampak jaz bolj razberem grožnje in šikaniranje in dejansko izvajanje psihičnega pritiska na to delavko in verjetno strašenje z izgubo delovnega mesta. Ker sorry, pričakovat isto in enako od 25 letnika in 55 letnice pač ne gre. In to je jasno vsem, k sreči tudi zakonodajalcu.

Seveda je možen tudi drugačen scenarij, da gre za leno in izmuzljivo zaposlenko. Ampak samo zaradi bolniške tega pač ne moremo in ne smemo sklepati. Tudi močno dvomim, da je gospa na bolniški praktično non stop z nekajdnevnimi vmesnimi prekinitvami, zgolj zato, da gre breme stroška na delodajalca. S takim dejanjem je namreč zdravnik v prekršku.

Ne vem, kje ti razbereš, da ne naredi. Cca. 35 le so bili zadovoljni z njenim delom, novo vodstvo pa misli, da bo postavljalo neka neživljenjska merila in na podlagi tega kadrovsko ukrepalo? Lahko ukrepa s prerazporeditvijo na drugo delovno mesto, bolj primerno tej delavki, ampak jaz bolj razberem grožnje in šikaniranje in dejansko izvajanje psihičnega pritiska na to delavko in verjetno strašenje z izgubo delovnega mesta. Ker sorry, pričakovat isto in enako od 25 letnika in 55 letnice pač ne gre. In to je jasno vsem, k sreči tudi zakonodajalcu.

Seveda je možen tudi drugačen scenarij, da gre za leno in izmuzljivo zaposlenko. Ampak samo zaradi bolniške tega pač ne moremo in ne smemo sklepati. Tudi močno dvomim, da je gospa na bolniški praktično non stop z nekajdnevnimi vmesnimi prekinitvami, zgolj zato, da gre breme stroška na delodajalca. S takim dejanjem je namreč zdravnik v prekršku.
[/quote]

Torej, če je vse tako super in ok, je kontrola sploh ne bo motila.

Če bi bila res bolna, bi imela več mesecev skupaj bolniško. Ne pa, da jo vsakič, ko mora na komisijo, prekiniti.
Tisti, ki so na bolniški en mesece, jo za kak dan ali par dni prekinejo in spet v bolniško za en mesec in spet prekinejo in spet v bolniško za en mesec… definitivno simulirajo.
Če bi bili res bolni, ne bi prekinili bolniške takoj, ko morajo na komisijo.
[/quote]

To radi delajo dohtarji tudi, ker so “višje” veseli, ker plačo krije delodajalec in ne ZZZS.

Pa beri vendar! Delavka je bila vsa leta neproblematična, tiha miška, naredila je, kar je bilo treba, zdaj, ko delodajalec izvaja nad njo pritiske in je šla zaradi tega na bolniško, bi jo pa preganjali, kot kriminalko!
[/quote]

Delavka je bila počasna in nesposobna, in verjetno z delom ni pokrila niti lastnih stroškov.

Ne vem, kje ti razbereš, da ne naredi. Cca. 35 le so bili zadovoljni z njenim delom, novo vodstvo pa misli, da bo postavljalo neka neživljenjska merila in na podlagi tega kadrovsko ukrepalo? Lahko ukrepa s prerazporeditvijo na drugo delovno mesto, bolj primerno tej delavki, ampak jaz bolj razberem grožnje in šikaniranje in dejansko izvajanje psihičnega pritiska na to delavko in verjetno strašenje z izgubo delovnega mesta. Ker sorry, pričakovat isto in enako od 25 letnika in 55 letnice pač ne gre. In to je jasno vsem, k sreči tudi zakonodajalcu.

Seveda je možen tudi drugačen scenarij, da gre za leno in izmuzljivo zaposlenko. Ampak samo zaradi bolniške tega pač ne moremo in ne smemo sklepati. Tudi močno dvomim, da je gospa na bolniški praktično non stop z nekajdnevnimi vmesnimi prekinitvami, zgolj zato, da gre breme stroška na delodajalca. S takim dejanjem je namreč zdravnik v prekršku.
[/quote]
A tole odebeljno po tvoje pomeni, da jaz pri 54-tih lahko uradno naredim 100 izdelkov, moj mlajši sodelavec pri 30-tih pa jih mora narediti 150? Oba imava recimo enaki plači….
Kolikor vem, imava enako normo, tako da ne vem, od kod ti ta z zakonodojalcem.

Ne vem, kje ti razbereš, da ne naredi. Cca. 35 le so bili zadovoljni z njenim delom, novo vodstvo pa misli, da bo postavljalo neka neživljenjska merila in na podlagi tega kadrovsko ukrepalo? Lahko ukrepa s prerazporeditvijo na drugo delovno mesto, bolj primerno tej delavki, ampak jaz bolj razberem grožnje in šikaniranje in dejansko izvajanje psihičnega pritiska na to delavko in verjetno strašenje z izgubo delovnega mesta. Ker sorry, pričakovat isto in enako od 25 letnika in 55 letnice pač ne gre. In to je jasno vsem, k sreči tudi zakonodajalcu.

Seveda je možen tudi drugačen scenarij, da gre za leno in izmuzljivo zaposlenko. Ampak samo zaradi bolniške tega pač ne moremo in ne smemo sklepati. Tudi močno dvomim, da je gospa na bolniški praktično non stop z nekajdnevnimi vmesnimi prekinitvami, zgolj zato, da gre breme stroška na delodajalca. S takim dejanjem je namreč zdravnik v prekršku.
[/quote]

Z toliko delovne dobe tam, bi morala biti hitrejša od sveže zaposlenega 25letnika, ki se dela šele uči. Nikjer ne piše, za kako delo gre, ampak če ni ravno govora o fizilkaljenju, to drži.

In žal, zdravniki to kar pogosto delajo, videno že večkrat.. mesec bolniške, pa nazaj, dan dva, pa mesec bolniške zaradi “nečesa drugega”… pacientu je vseeno, samo da ni treba delat, zzzs je vesel, pa ne teži zdravniku, zdravniku je pa tudi, samo da ima mir potem en mesec.

Pri nas imamo precej takih, ki so ‘stari’ in misiljo, da ker so ‘stari’, jim ni treba se več učiti. Pa gre za diplomante. No to stari je pa tako, da so pri 40ih se imeli za stare in da jim ni treba znati delat z Excelom pa ni treba znati delat kaj bolj resnega z Wordom in da jim ni potrebno znati skenirat dokumenta. In zdaj pri 50ih smatrajo, da je pač to samo za ta mlade, oni so pa stari in lahko hodijo v službo in delajo le tisto, kar so se naučili nekoč na faksu.
V glavnem: imajo večje plače, ker so ‘stari’, delajo tisto, kar jim je všeč, neučinkoviti so do kraja.
Pa daleč od tega, da bi bili vsi 50letniki taki, nekateri so taki. V JU seveda. V gospodarstvu dvomim, da je kaj takih.

Zaposleni, ki delavko nadomešča, zaradi odsotnosti ne more planirati dopusta in postaja utrujen ter nejevoljen.

Kaj pa ima on z njeno bolniško?
To, da gre lahko nekdo na dopust je odgovornost delodajalca, organizatorja del in nalog, ne pa tistega, ki nekoga nadomešča še manj tistega, ki je odsoten.

Če oseba vsakič dobi bolniško že mora bit nekaj narobe drugače se zdravnik za to ne bi odločil.


A tole odebeljno po tvoje pomeni, da jaz pri 54-tih lahko uradno naredim 100 izdelkov, moj mlajši sodelavec pri 30-tih pa jih mora narediti 150? Oba imava recimo enaki plači….
Kolikor vem, imava enako normo, tako da ne vem, od kod ti ta z zakonodojalcem.
[/quote]

Ne, nimata enake plače. Starejši ima več plače, ker ima dodatek na delovno dobo. Pa verjetno še marsikako napredovanje. Recimo, če si v JU, ima en diplomant z recimo z dvema letoma delovne dobe 900€ neto, on 50+ pa kaj vem, 1300€ pa naredi manj kot oni prvi, ker pač mu nova tehnologija ne diši, ima pa dodatek na delovno dobo pa en kup napredovanj.

NI tako enostavno.
Recimo, če ima moja sodelavka bolnišk, dopust, jaz ni šans, da dobim dopust. Niti en dan ne.
IN ja, delodajalec ima to pravico, da ti omeji dopust. Ni fajn, samo tako naredijo in nič ne moreš.
Jaz jo moram pač nadomeščat. In si ne morem nič.

Torej, če je vse tako super in ok, je kontrola sploh ne bo motila.
[/quote]

Absolutno ima delodajalec pravico do kontrole, ne glede na to ali bi njo motila ali ne. A če gre za bolniško zaradi čustvenih/duševnih/psihičnih pritiskov, ji je najmanj svetovano gibanje in zadrževanje zunaj hiše, gibanje in fizično delo, zato kaj veliko ni treba upati. Poskusite pa seveda lahko, moj prispevek v ničemur temu ne nasprotuje.

NI tako enostavno.
Recimo, če ima moja sodelavka bolnišk, dopust, jaz ni šans, da dobim dopust. Niti en dan ne.
IN ja, delodajalec ima to pravico, da ti omeji dopust. Ni fajn, samo tako naredijo in nič ne moreš.
Jaz jo moram pač nadomeščat. In si ne morem nič.
[/quote]
T lahko razpolagaš le z 10 dnevi dopusta ostalo ti ga lahko razporedi delodajalec.

NI tako enostavno.
Recimo, če ima moja sodelavka bolnišk, dopust, jaz ni šans, da dobim dopust. Niti en dan ne.
IN ja, delodajalec ima to pravico, da ti omeji dopust. Ni fajn, samo tako naredijo in nič ne moreš.
Jaz jo moram pač nadomeščat. In si ne morem nič.
[/quote]

Morda ne dobiš dopusta, ko ga sama želiš (sicer pa, ni jih veliko, ki ga, je mnogo podjetij, ko so zaposleni na dopustu zgolj za časa kolektivnega, ostalo jim pripada morda le 1 dan ali še to ne), a dobila ga v tekočem letu (oziroma do konca junija naslednjega leta) sigurno boš in to za vse pripadajoče dni. Če ti tega delodajalec ne omogoči, je v hudem prekršku, če ga ti ne želiš pokoristiti, pa tudi.


T lahko razpolagaš le z 10 dnevi dopusta ostalo ti ga lahko razporedi delodajalec.
[/quote]

Ni res. Če se ne motim imaš pravico razpolagati le s tremi dnevi.
Z 10imi pa nikakor ne.
Torej je točno tako res kot sem napisala: če sodelavka manjka, lahko delodajalec zahteva, da jo sodelavec nadomešča in on nima kaj študirat na dopust. Edino to lahko zahteva, da ima v kosu dva tedna dopusta, ampak termin mu lahko določi delodajalec. Torej je to lahko recimo konec leta, ker je prej ves čas moral nadomeščat sodelavko.

New Report

Close