Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Otrok, šport in očala

Otrok, šport in očala

Pozdravljeni!

Zanima me kako se otroci ukvarjajo s športom, če nosijo očala? Sin bo kmalu imel 11 let, očala nosi od 1,5 leta, ga pa vedno le bolj motijo pri šolski telovadbi, treningih nogometa, pozimi pri smučanju,… Brez njih ne vidi dobro, z njimi ne more biti, ker ga ovirajo pri teku, pa lezejo z nosa, pri uri telovadbe je ene tudi že zlomil, ker jih je pozabil dati dol.

So rešitev leče? Kdaj so vaši otroci začeli nositi leče in kako so se obnesle? Seveda smo že naročeni na pregled, pa vseeno me zanimajo tudi mnenja iz prve roke.

Seveda bi večinoma še vedno nosil očala, le ob telovadbi in treningih bi imel leče.

Hvala za delitev vaših izkušenj.

Koliko ima pa sin dioptrijo?
Jaz sem nosila za šport očala, če se je dalo, drugače sem bila pa brez. Ampak to brez je pomenilo, da recimo pri odbojki nisem videla kam bo letela žoga, da nisem prepoznavala soigralcev… na bazenu pa recimo je kar nekak šlo. Itak nisem imela pojma kdo vse je v bazenu, nikogar nisem prepoznala, ampak plavala pa sem. Ampak v višjih razredih OŠ sem pa preprosto za ves šport začela uporabljat očala, ker preprosto nisem mogla drugače, ker nisem videla.
Nekje konec SŠ pa sem dobila prve leče.
Tako, da leče so zakon za šport. Jaz jih drugače nimam, ker nekako ne gre z lečami. Za plavanje, smučanje… so pa super. Aja, dioptrijo pa imam -10.
Tako, da , če ima visoko dioptrijo, naj ima leče. Zdaj jih je že veliko tipov. Če ima pa nizko dioptrijo pa naj bo brez očal in to je to. Ampak glede na to, da je že tako mali imel očala, sklepam, da res slabo vidi?
Obstajajo tudi očala za plavanje z dioptrijo pa za smučanje z dioptrijo pa sončno-športna z dioptrijo… ampak to vse skupaj je zelo drago. Tako, da so leče bistveno boljša rešitev.
Kar se pa okvirjev tiče: titanov okvir za očala je res dražji (zame so bili recimo najcenejši okvirji okrog 80, 90€, ta titanov je pa bil 150€) ampak vzdrži recimo, če ti prileti žoga v glavo, da se ne zlomi. Pa dosti dosti lažji je in očala ne lezejo tako dol. Recimo, če greš na kolo, se potiš, očala manj lezejo dol, ker so lažja.
Aja, pa plastične leče v očalih, ne steklenih. So lažje in se ne razbijejo, kvečjemu počijo.

Ko sem omenila, da sem proti koncu SŠ dobila prve leče, to je že več kot 20 let nazaj. Kar pomeni, da se je tehnologija leč bistveno izboljšala. Tako, da kar pogumno v to smer.

Dioptrijo ima +2,75, očala pa mora nositi zaradi škiljenja.

Uf, jaz sem mislila, da zaradi visoke dioptrije.
Glede škiljenja pa pojma nimam, če leče sploh obstajajo?

A res ali kaj?

No, saj imamo kmalu pregled, pa bo okulistka povedala kaj več.

Obstajajo sportna ocala, iz dobre plastike, ki se ne zlomi in ne sesuje, pa z elastiko okoli glave, da ne padajo dol.

Jaz sem leče začela nosit pri 14ih, sestrična pri 13ih.

Otrok naj nosi športna očala, namenjene prav temu, za leče in s tem povezano higieno je premlad.

Pri nas sta hčerki začeli nositi leče pri 11. in 13. letih, ko je oftalmologinja presodila, da sta (higiensko) zreli za to. Ampak ne vem pa, kakšna očala ima vaš otrok, ker pri nas nobena ni še nobenih očal uničila pri športu. Imata jih pa obe že od vrtca in zelo visoke dioptrije + cilindri.

Očala za plavanje so povsem drugačna kot očala za recimo smučanje.
A bo otrok imel očala za nešportanje potem pa še za vsak šport posebej? Očala, ki jih ima za smučanje, so samo za smučanje, ne more s smučarskimi očali plavat. S plavalnimi očali pa ne more smučati.
S tem, da otrok raste, da se dioptrija spreminja. Kar pomeni kup stroškov.
Nimam pa pojma ali obstajajo leče za primer, ko oseba škili.

Drugače pa so tudi dnevne leče, tu pa je bistveno manj težav, kar se higiene tiče. Kar ni treba nič čistiti leč. Samo roke umiješ, daš leče noter, roke umiješ leče ven in v smeti.

Drugače pa kot sem že omenila: okvir za očala iz titana se za šport fajn obnese. V kombinaciji s plastičnimi lečami.

Obstajajo leče za astigmatizem.

Ja, za astigmatizem pa obstajajo ja, samo to ni isto kot škiljenje.

Moja hči je pri 13 začela nositi leče. Gre za dvoranski sport. Poskusila je s fiksiranjem očal, ampak je bila težava v potenju in nabiranju kondenza na očalih. Leče za enkratno uporabo higiensko niso problematične, tudi cenovno ne, ker jih uporablja le tiste dni, ko ima trening ali tekmo.

Živjo,

Obstajajo leče s cilindrom in prav lepo popravijo “škiljenje”, no vsaj moja izkušnja je taka. Imam namreč več kot +5 dioptrije in še neki dodatnega konkretnega cilindra. Pazit moraš kakšno dioptrijo leč vzameš, saj ni ista kot na očalih, to naj ti priporoča okulist. Glede čistoče pa si je potrebno pred vsakim rokovanjem z lečami umit roke, ter na koncu leče dati vedno v čisto tekočino. Glede na moje izkušnje se za šport najbolj obnesejo 14-dnevne, kar pomeni, da jih pri vsakodnevni uporabi menjaš na 14 dni če pa podaljšaš kakšen dan pa tudi ne bo nič hudega. Obstaja tudi ta verjetnost, da si otrok ne bo uspel vstaviti leče v oko, oz jo bo ustavil s težavo, v tem primeru se bo tudi leča prej uničila (nekateri imajo namreč strah pred tem in kar nekaj časa traja da se otrok navadi) zato zaprosi v optiki za testne leče.
sicer pa se posvetuj z okulistom, bo on najbolj vedel

New Report

Close