Starševski čvek

Manekenka z Downovim sindromom ... slovenski komentarji pa sama negativiteta. Upravičeno?

Default avatar
Rtv MMC je objavil novico o manekenki z Downovim sindromom:
http://www.rtvslo.si/zabava/moda/foto-m ... vet/468238
Če pogledate komentarje spodaj, pa vidite sámo zgražanje! Je res treba?

Se popolnoma strinjam, da modna industrija ni noben vzor človekoljubja in da uteleša kapitalizem v svoji najbolj poniglavi razsežnosti.

A po drugi strani: močno se strinjam, da so ljudje z DS bolj prisotni in vidni v naših družbah! V bistvu so čisto normalni. Seveda ne zanikam njihove čisto biokemične amomalije zaradi kromosoma. Ampak ti ljudje lahko v družbi funkcionirajo popolnoma ok. So drugačni, ja. Ampak niso pa nezmožni kot recimo tisti z umskimi oz. možganskimi motnjami, pa še to večinoma hujšimi, z blažjimi tudi še nekako gre.

Tako da jaz v tej manekenski karieri ne vidim nič slabega (striktno z vidika vidnosti ljudi z DS). Ko včasih vidim kake DS posameznike, ki gredo sami po mestu, mi je to dejansko čisto normalno oz. se mi kvečjemu zastavi vprašanje, zakaj jih ni več takole zunaj na ulici med ljudmi! Saj znajo biti sami in se čisto ok znajdejo.
Default avatar
Ti imaš pa malo izkrivljeno podobo o ljudeh z DS. Malo preveč rožnato gledaš na te ljudi. Saj so kdaj sončki, pa so zelo iskreni. Ampak ne samo v dobrem. Tudi v slabem so zelo iskreni. Pravzaprav pa je najbolj napačna predstava, da so normalni. Po IQ in ostalih zmožnostih in sposobnostih žal nihče od njih ni normalen. Izjeme z normalnim IQ lahko srečaš samo pri tistih posameznikih, ki imajo posebno obliko kromosomske napake, mozaicizem. To pomeni, da imajo določeno vsebnost celic s preveč kromosomi, ampak še vedno pa imajo del celic z normalnim številom kromosomov. Med popolnimi DS (vse celice imajo en kromosom preveč) pa ni normalno inteligentnih in normalno sposobnih samostojnega življenja. Se jim pa dandanes poskuša veliko omogočiti in jih upeljati v dokaj normalno življenje.
Default avatar
Gre samo za iskanje tržne niše, nič drugega.
Na pisto postavijo neko debelo žensko.
Ali neko z vitiligom.
Downov sindrom je pa češnja na torti. V negativnem smislu seveda.

Nič ni narobe, če se hendikepirane osebe lepo oblečejo, ampak žal nameni modne industrije ne gredo v to smer.
Default avatar
Točno piše, da osvaja modni svet. Ko ga bo osvojila, lahko upravičeno pričakujemu večino manekenk z Downovim sindromom.
Default avatar
Kockanje in uokvirjanje ljudi je domena nerazgledanih!
Default avatar
moje mnenje je napisal/a:
Se strinjam, jaz bi rekla, da jih modna masinerija pod krinko sprejemanja drugacnosti, strpnosti, egalitaritma,... pravzaprav izkoristi za svoje zasluzke.
Default avatar
Angie123 je napisal/a:
tudi to je lahko res ...
ampak tu je treba pogledat celo sliko ... razbijajo se tabuji, kar je dobro.
priložnost dobivajo ljudje, ki še par let nazaj niso imeli nikakršnih možnosti prodret v ospredje ... ipd.

jaz vidim več pozitivnega, kot negativnega v tem... pa zavedat se je treba, da ne gre samo za modno industrijo ... gre za zabavno industrijo na sploh. res ne vidim enega samega razloga, zakaj dobri in željni ljudje, ne bi dobili priložnosti.
Default avatar
moje mnenje je napisal/a:

Res je. Gre za iskanje nekih posebnosti, posebnih, nenavadnih, neobičajnih, lahko celo rečemo čudnih ljudi. Običajna, suha kot prekla in 180 cm visoka manekenka je očitno postala dolgočasna. Kaj bo naslednje? Gola "manekenka", ki bo imela joške, med nogami pa ji bo bingljal penis? Čudilo me vsekakor ne bi.
Proti dekletu z DS nimam nič, tisti, ki je tu nagravžen, je modna industrija. Niso oni nobeni angelčki, ki bi prizadetim "sončkom" dajali šanse za uspeh v svetu mode, to so pokvarjenci, zaradi katerih je od posledic bulimije in anoreksije trpelo na milijone deklet po svetu!
Default avatar
Domena je napisal/a:
Uokvirjanje in predalčkanje je le pripomoček za poenostavitev miselnih procesov. Ko vse pade na svoje mesto, so miselni procesi hitrejši in preprostejši. V urejenih sistemih je dedukcija uporabna, v kaosu podatkov žal ne.
Inteligenten um reči in osebe klasificira, ker mu to omogoča hitrejše, jasnejše in lažje odločanje.
Default avatar
MonaCoin je napisal/a:
Favoriziranje manj sposobnih še nikjer in nikdar ni prineslo napredka, le dekadenco in propad.

Mene osebno sicer ne moti manekenka z DS, se pa sprašujem o primernosti takega oglaševanja modnih izdelkov.
Default avatar
To dekle je daleč pod normalnim IQ, umsko je zelo zelo šibka. Ne zna niti govoriti, kaj šele sodelovati v pogovoru. Poleg tega je lepotno operirana. Uboga punca, da se je rodila nori mami. Super je, da se starši prizadetih otrok borijo zanje in jih spodbujajo, da dosežejo svoj maksimum. Marsikaj se da. Tudi ne bi bilo nič narobe, če bi se takšno dekle pojavilo kot posebna gostja na kaki lokalni reviji, ampak da jo takole forsira in izpostavlja, sili k hujšanju (ker hujšanje sigurno ni bila dekletova ideja), da operirati ... Fuj pa takšna mama.
Default avatar
MonaCoin je napisal/a:
Glede na IQ tega dekleta vse skupaj meji na zlorabo, ki jo dovoljuje oziroma spodbuja njena mama.
Default avatar
BTDT je napisal/a:
koliko je kdo sposoben ali manj sposoben mi ne vemo. biti maneken-ka, se obleči in sprehoditi po pisti ... to ni sposobnost, to je posel, ki se ga morajo naučit... vsi.

zakaj bi pa bil tak način neprimeren? to me pa res zanima ...
Default avatar
Glede na to, da drugi odločajo, s čim se bo ukvarjala, drugi upravljajo z denarjem, ki ga zasluži, jo drugi usmerjajo, tudi meni to diši po izkoriščanju.
Ni štos v tem, da ona ne bi mogla biti manekenka, ampak to, da jo porinejo v "visoko modo" med elitne manekenke, je zame očiten znak . Ker tu gre za najbolj neusmiljen in preračunljiv svet, ki si ga lahko zamisliš.
Default avatar
zaprašenost je napisal/a:
glej, tega ne vemo, ne moremo obsojat, če ne vemo ...
Default avatar
MonaCoin je napisal/a:
Dekle ne zna niti dobro govoriti, tako ubogo je. In imelo je lepotne operacije, kar tudi dvomim, da je zraslo na njenem zelniku.
Tole je popolnoma isto, kot ko Romunkam potisnejo dojenčka v naročje, ker tako lažje nafehtajo denar.
Default avatar
zaprašenost je napisal/a:
ne vem, ne poznam detajlov.
sem že zgoraj napisala da je možno vse, ampak gledano v celoti se mi zdi pozitivno.

modna industrija je sicer zloraba že sama po sebi, pa v njej leta in leta vztraja cel kup povsem opravilno sposobnih ljudi. težko je sodit, če ne poznaš ..
sicer se meni zdi punca vesela in zadovoljna v tem kar počne ... ti ljudje pa baje naj ne bi znali fejkati svojega počutja ... res, kdo bi vedel, kaj je res.
Default avatar
MonaCoin je napisal/a:
Heh… sposobnost, ki se jo je možno priučiti. Tisti poseben sexy korak manekenk... pa da zna poudariti tisto, kar jo pokaže kot ultimativno žensko v prikazani opravi/oblačilu... Za to moraš imeti tudi nekaj talenta...
Vprašanje je kaj lahko publiki ponudi manekenka z DS... Meni osebno verjetno ničesar. ;)
Default avatar
BTDT je napisal/a:
mogoče pa ravno tebi, da pogledaš izven okvirjev ... v sočloveku vidiš človeka, in ne zgolj objekt nečesa :-)
sej to sem že zgoraj povedala ... odstiranje tabujev je verjetno tu eden večjih pozitivnih strani ... ker časi, ko so bili ljudje s posebnimi potrebami zgolj za zidovi ustanov, so na srečo mimo... no, vsaj morali bi biti ...
Default avatar
MonaCoin je napisal/a:
Brez skrbi. V vsakem človeku vidim osebo, ne objekt. Ampak vse ima svoje meje. Gre za meje okusa, kar je pa precej osebna reč. Nekateri so na njo celo navdušeni, jaz pač ne, ker mi manekenka na modni pisti predstavlja estetski vrh. Manekenka z DS pa je daleč od tega tudi z N lepotnimi operacijami.

Govoriti danes o tabujih te sorte pa je za časovno perspektivo naših mater in očetov nekaj takega kot govoriti o 10 let starem jajcu, ki zgnilo za plotom kokošnjaka.