Forum.Over.Net

Starševski čvek

Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore! Anonimno in brez registracije. Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo!

Družboslovni faksi- izguba časa?

Default avatar

hruška365

Zadnjo uro prebiram med.over.net in se me že loteva obup.. so družboslovni faksi res nezaposljivi?

Meni so všeč zgodovina, geografija, tudi sociologija in psihologija mi nista tuji. Rada imam slovenščino (posebno umetnostna besedila) in angleščino. Pravzaprav, so mi všeč vsi družboslovni predmeti- vse kar nima zveze z matematiko, kemijo in fiziko. Tudi ekonomski predmeti so "za zdržat". Na ekonomski šoli, kjer sem sedaj, je številk veliko, npr. v računovodstvu, statistiki.., probleme pa mi dela le matematika (zaključeno sem imela 3, vendar je moje znanje bližje dvojki), zato vem, da se v tehničnih ali naravoslovnih smereh ne bom izobraževala.
Sicer sem prav dobra, brez kakšnega pretiranega učenja. Sem v 4. letniku.

Da preidem k bistvu.. katere fakse mi predlagate? Sem že iskala podatke na spletu, pa imam občutek da o bolonjski izobrazbi, faksih, višjih, visokih šolah, univerzitetah še vedno ne vem nič. Po ostalih šolah se že dogovarjajo o maturi, o 5. predmetu, naša šola pa nam ne da niti osnovnih informacij, kaj in kako naprej..

Všeč mi je spoznavanje različnih kultur, ras, običajev,.. zato se nagibam k kulturologiji ali antropologiji, vendar ne vem kakšni so ti faksi.. Dobri, slabi, ne zaposljivi? Ste se izobraževali tam, pa imate mnenje ali kakšen nasvet?

Se opravičujem za dolg post!
Default avatar

Papageno

Daj predmete malo na stran in povej, kaj bi rada v življenju počela.
Default avatar

VOIDZ

Najprej to, kar je rekel papageno. Na vsakem faksu so zadeve, ki te ne bodo zanimale, če imaš pa nek cilj kaj bi počela z znanjem, pa preguraš tudi to. Jeziki so fajna zadeva, meni kar grejo, vendar moraš iti za tolmača ali top prevajalca, pa še tu je vprašanje če si za tako delo (roki, itd.) Ampak jezik se lahko učiš poleg drugih študijev in imaš oboje, s tem se pa da kar daleč, če znaš še kaj poleg angleščine.

Da konkretno odgovorim na tvoje vprašanje. Veliko teh forumskih čvekačev niti študiralo ni. Družboslovje je ena taka zadeva, na katero gre veliko takih, ki ne vejo kam drugam oziroma študirajo kar tako, pa bo kar bo. S tem ni nič narobe, ker je šolanje (na srečo) v Sloveniji pravica in redno ni plačljivo. Vendar se pri teh študijih moraš bolj znajti, kot samo diplomirati. Če imaš idejo, načrt kje se lahko dobro uveljaviš, kaj skombiniraš imaš vse možnosti. Samo ne se vpisat nekam, ker so ti na forumu tako rekli. To je najslabše kar lahko narediš
Default avatar

VOIDZ

Naj dodam še nasvet, katerega bi morali pred vpisom dobiti vsi: Na študij se ne mudi, če ne veš kam, raje vzemi leto lufta, kot da se kar nekam vpišeš. Tudi če ne greš študirat je to čisto vredu, lahko greš kasneje. Diploma ti ne da posebnega statusa. To je že mimo
Default avatar

Diplomo je dobro imeti

VOIDZ je napisal/a:
Naj dodam še nasvet, katerega bi morali pred vpisom dobiti vsi: Na študij se ne mudi, če ne veš kam, raje vzemi leto lufta, kot da se kar nekam vpišeš. Tudi če ne greš študirat je to čisto vredu, lahko greš kasneje. Diploma ti ne da posebnega statusa. To je že mimo
Z diplomami je tako: na veliko trobezljajo (zlasti garažni podjetniki in maherji), da diploma nič ne pomeni in blablabla. Ampak ko bo pa mimo tebe pridrajsal en brezzveznik, nesposoben, sociopatski, mejna osebnostna motnja, simpatizer NSi ali SDS in bo imel diplomo z nekega desnjakarskega Jambrovega - Dimitrijruplovega faksa, ga pa samo v zadnjico lahko še gledaš, kako bo lezel višje in višje in grabil plače več in več. Diploma mogoče ni garant sposobnosti, a brez nje boš vedno samo kuhalnik kave za fantke na položajih, pa če so ti fantki še taki runkeljni in nesposobneži. Kar spomnite se novinarja Ervina Hladnika Milharčiča: več desetletna novinarska in poročevalska kilometrina, ko pa so zavladali janšisti, so ga pa vrgli z Dela, češ da nima ustrezne izobrazbe. Ja, baje ni imel diplome. Ampak večdesetletno kilometrino. In kaj? Z delovnega mesta ga je zrinil neki diplomirani berzkrvnež, brezhrbteničnež, pokrita rihta, podmuklež, povprčnež tako brezzvezne sive barve, da ob njej še miši izgledajo bolj živopisane! Tako da diplomo je kar dobro imeti. Ni garant, ampak brez nje bo vsak izgovor dober, da te bodo dol tiščali.
Default avatar

Pikulet

Če si levičarka brez delovnih navad, je taka varianta zate idealna.
Spieß voran, drauf und dran!
Default avatar

ext

hruška365 je napisal/a:
Zadnjo uro prebiram med.over.net in se me že loteva obup.. so družboslovni faksi res nezaposljivi?

Meni so všeč zgodovina, geografija, tudi sociologija in psihologija mi nista tuji. Rada imam slovenščino (posebno umetnostna besedila) in angleščino. Pravzaprav, so mi všeč vsi družboslovni predmeti- vse kar nima zveze z matematiko, kemijo in fiziko. Tudi ekonomski predmeti so "za zdržat". Na ekonomski šoli, kjer sem sedaj, je številk veliko, npr. v računovodstvu, statistiki.., probleme pa mi dela le matematika (zaključeno sem imela 3, vendar je moje znanje bližje dvojki), zato vem, da se v tehničnih ali naravoslovnih smereh ne bom izobraževala.

Da preidem k bistvu.. katere fakse mi predlagate? Sem že iskala podatke na spletu, pa imam občutek da o bolonjski izobrazbi, faksih, višjih, visokih šolah, univerzitetah še vedno ne vem nič. Po ostalih šolah se že dogovarjajo o maturi, o 5. predmetu, naša šola pa nam ne da niti osnovnih informacij, kaj in kako naprej..

Všeč mi je spoznavanje različnih kultur, ras, običajev,.. zato se nagibam k kulturologiji ali antropologiji, vendar ne vem kakšni so ti faksi.. Dobri, slabi, ne zaposljivi? Ste se izobraževali tam, pa imate mnenje ali kakšen nasvet?

Študiraš zase,za svoje veselje, za to, da boš uporabna, zato da boš nekaj dala človeštvu. Ko si boš na jasnem o cilju, postane pot precej lažja.
Default avatar

mk123

Če te veseli tako humanistika kot jeziki, lahko na filozofski fakulteti študiraš dvopredmetno, npr. angleščina + kulturna etnologija in antropologija (možnih kombinacij je precej). Vsaj iz mojih izkušenj imaš tako več možnosti za zaposlitev. Tudi sama sem na FF končala dvopredmetno in imam službo; še vedno mislim, da je bila odločitev za dvopredmetno zelo pametna.
To, da je na družboslovnih faksih veliko takih, k so tam, ki ne vedo, kaj bi s sabo, ne pomeni, da ne potrebujemo dobrih družboslovcev. Zelo jih potrebujemo! Vso srečo pri tvoji izbiri.
Default avatar

mk123

se opravičujem za tipkarsko napako
*To, da je na družboslovnih faksih veliko takih, ki so tam, ker ne vedo, kaj bi s sabo, ...
Default avatar

ni vse tako slabo

tudi družboslovni faksi so dali dobre posameznike, saj imamo vendar Ivana ki je študiral abrambo
Default avatar

DXY

ext je napisal/a:
hruška365 je napisal/a:

Študiraš zase,za svoje veselje, za to, da boš uporabna, zato da boš nekaj dala človeštvu. Ko si boš na jasnem o cilju, postane pot precej lažja.
FYI, studij, ce kaj, bi naj bil osnova za zagotovitev dohodka v odrasli dobi. Studirati zase in za svoje veselje se da tudi na internetu, samostojno, kdaj ti pase in kakor ti pase, in to celo zivljenje.

Kdor po koncani srednji soli nima blage veze kaj bi v zivljenju pocel, naj gre za kaksno leto delat, v Sloveniji ali zunaj meja. Utegne dobiti motivacijo in kaksno boljso idejo. Studirati v tri krasne vecino druzboslovcev slej kot prej pripelje do spoznanja, da so nezaposljivi.
Default avatar

5423265

DXY je napisal/a:
ext je napisal/a:

FYI, studij, ce kaj, bi naj bil osnova za zagotovitev dohodka v odrasli dobi. Studirati zase in za svoje veselje se da tudi na internetu, samostojno, kdaj ti pase in kakor ti pase, in to celo zivljenje.

Kdor po koncani srednji soli nima blage veze kaj bi v zivljenju pocel, naj gre za kaksno leto delat, v Sloveniji ali zunaj meja. Utegne dobiti motivacijo in kaksno boljso idejo. Studirati v tri krasne vecino druzboslovcev slej kot prej pripelje do spoznanja, da so nezaposljivi.
Tebi se vidi, da nisi nič študiral, ker imaš votlo lobanjo, zato nisi zaposljiv ne doma niti v tujini.
Default avatar

DXY

5423265 je napisal/a:
DXY je napisal/a:

Ti ze ves, lol.

Tebi se vidi, da nisi nič študiral, ker imaš votlo lobanjo, zato nisi zaposljiv ne doma niti v tujini.
Default avatar

DXY

5423265 je napisal/a:
DXY je napisal/a:

Ti ze ves, lol.
Default avatar

ext

DXY je napisal/a:
ext je napisal/a:

Napisal si razširjeno obnovo. Pa ?
Default avatar

5423265

DXY je napisal/a:
5423265 je napisal/a:

Ti ze ves, lol.
Se ti pozna, da nimaš pojma o ekonomiji.
Default avatar

ext

5423265 je napisal/a:
DXY je napisal/a:

Ti ze ves, lol.
V tem ni nič drugačen od večine ekonomistov.
Default avatar

DXY

ext je napisal/a:
DXY je napisal/a:

Napisal si razširjeno obnovo. Pa ?
Komentiral sem zato, ker je bilo svoj cas srednjesolcem sila popularno svetovati studij "necesa kar jih veseli". To je bil glavni nasvet tudi "uradne" stroke, solskih svetovalk. Pri tem pa se ni nihce spraseval kam jih bo to pripeljalo, kaj bodo po koncanem studiju, kaksno zivljenje si lahko obetajo, itd.

Pred 50- leti si res lahko krenil na univerzo, dostudiral prakticno karkoli in slej kot prej si si lahko obetal relativno svetlo kariero v primerjavi s slabse izobrazeno sirso populacijo.

Danes, ko so mladi diplomanti vecina, pa ti diploma 3/4 fakultet vec prakticno nic ne "garantira". In se mladim brez jasne vizije prihodnosti hitro zgodi, da na univerzi predvsem vrzejo stran dobrih 5 let. V nadaljevanju zivljenja pa potem razocarani furajo politicni aktivizem.

Morda tvojega sporocila nisem dobro razumel. Zelel sem le izpostaviti, da je pametno imeti precej jasno sliko o tem, kaj si po koncu studija lahko clovek obeta. O tem pa lahko marsikaj zve od svezih diplomantov, studentov zakljucnih letnikov, trenutnih zaposlitvenih moznostih, itd.
Default avatar

DXY

ext je napisal/a:
5423265 je napisal/a:

Kaj bi svet brez taksnih detektorjev BS-a, a ne? Kako srecni ste lahko, da sem se pobral iz Slovenije, a ne? :D
Default avatar

ext

DXY je napisal/a:
ext je napisal/a:

Kaj bi svet brez taksnih detektorjev BS-a, a ne? Kako srecni ste lahko, da sem se pobral iz Slovenije, a ne? :D
Pa dejva drugač.... A država v katero si jo pobral, zaradi tebe boljše laufa?