Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek pogodba o preužitku

pogodba o preužitku

Jutro.

Ali pozna kdo kako potekajo zadeve okoli pogodbe o preužitku ( pogodba s staršem). Kaj se zgodi, če recimo ta ki je zavezan da pogodbo izpolnjuje, umre prej? Recimo jaz imam pogodbo o preužitku z mojim stricem, jaz umrem prej. Ali to breme potem pade na mojega partnerja, moža, otroke? hvala lepa za info

Oseba, ki ima preužitek na neki nepremičnini, ga ima do svoje smrti, razen če vmes ni drugega ustreznega dogovora. Ni pomembno, kdo je lastnik nepremičnine.

To mi je jasno. Zanima me če npr. tisti, ki dobi nepremičnino ( in podpiše pogodbo preužitku s stricem) umre pred stricem…ali pade pogodba na partnerja( zakonca), otroke? Ali se lahko pogodbi in vsemu skupaj odpovejo?

Preužitek je ponavadi vezan na nepremičnino, ki jo lahko oseba koristi in je vpisan v zemljiški knjigi! Ne da se ga ukinit, če trenutni lastnik umre, se prenese na naslednjega ali več naslednjih lastnikov.

Ne moreš osebe, ki ima preužitek, vreči iz nepremičnine!

Mislim, da je razlaga napačna.

Pogodba o preužitku je vezana na dolečene osebe, če ena umre, se avtomatsko pogodba prekine. V takem primeru je potrebno delati novo pogodbo na drugo osebo.
Lahko pa v pogodbi piše, če oseba X umre, se preužitek prenese na osebo Y. Vse mora biti točno definirano v pogodbi.

od kod vam enim informacije… ne moreš verjet
preužitkarska pogodba se DEDUJE. dediči podedujejo tako pravice, kot obveznosti iz pogodbe.
ne more pa se prekinit in prenest na koga drugega, ker je prevzemnik v svojem imenu in v imenu svojih dedičev že skrbel za preužitkarja in bi se v primeru, da se pogodba prekine preužitkar neupravičeno okoristil. nekdo je par let skrbel zanj v zameno za nepremičnino, po prevzemnikovi smrti pa bi ta nepremičnina spet prosta bremen pripadla njemu nazaj??

nope, to ne gre tako.

vendar pa, če prevzemnikovi dediči ne želijo prevzeti obveznosti, lahko razveže
ni pa res, da bi se avtomatsko prekinila.

Ce imas sklenjeno pogodbo o preuzitku, pa umres pred preuzitkarjem, je pogodba o preuzitku stvar dedovanja. Kdor prevzame premozenje, prevzame tudi obveznost do preuzitkarja. Ce se ta ne uresnicuje tako kot je biko dogovorjeno, jo lahko preuzitkar uspesno razveljavi s tozbo.

S preuzitkarsko pogodbo se l.p. prenese takoj ko je pogodba sklenjena in vpisana v z.k.,tja zraven pa se vpuse tudi uzitek ki spremlja nepremicnino tudi ce je hisa kasneje predmet izvrsbe/prodaje. Za izvrsevanje preuzitkarskega pogodbe pa je kakopak odvisen lastnik nepremicnine. Kdo to je pa je odvisno od tega kako se razplete zapuscinski postopek po prevzemniku.

Sevede lahko odklonijo nadaljevanje izvrsevanje pogodbe o preuzitku, ampak v tem primeru ima preuzitkar vso pravico da s tozbo vzpostavi svojo lastninsko pravico nazaj na nepremicnini. Ce dedici torej nocejo dokoncat naloge prvotnega prevzemnika, morajo imeti v obziru tudi to da ne bodo dobili tistega premozenja, ki je bil na pokojnega prevzemnika napisan s pogodbo o preuzitku ki se ocitno ne bo do konca realizirala.

Vseskupi je pa tuki volja preuzitkarja. Lahko pozre dol in pusti tako kot je ali pa jasno zahteva od dedicev spostovanje pogodbe in ce tega ni, vlozi tozbo pa je stvar koncana.

Ali lahko tisti, ki je zavezan k skrbi za preužitkarja, nepremičnino, ki je predmet pogodbe o preužitku, proda pred smrtjo preužitkarja( in se ta s tem strinja)?

Nismo imeli sicer pogodbe o preužitku (sem dedovala hišo v kateri je imel nekdo pravico dosmrtnega bivanja), sem pa prodala hišo in je imel potem kupec te hiše vpisano pravico tistega, da v hiši biva do smrti. Je imel interes samo imet parcelo, ki je mejila na njegovo zemljišče in si je želel to zagotovit. Soglasja stanovalca te hiše nismo potrebovali, ker se njegove pravice niso nič zmanjšale.

če je preužitkar ne stanuje več v nepremičnino, verjetno brez problema.

Preužitek bremeni nepremičnino.
Rad bi videl tistega, ki kupi nepremičnino, obremenjeno s pravico tretjega.

Če se sama Pogodba o preužitku ne bo izvršila do konca, bo novi kupec tvegal, da se bo nepremičnina prepisala nazaj na preužitkarja. Kupec se ne more izgovarjati, da “ni vedel”, ker je vse vseskozi napisano na nepremičnini kot breme.

če je preužitkar ne stanuje več v nepremičnino, verjetno brez problema.
[/quote]

Prodaš lahko samo, če se preužitkar strinja, ne glede na to, kje preužitkar živi. Brez strinjanja ni nič.

z očetom sklenjena pogodba o preuzitku(hisa) v obliki notarskega zapisa, overjena, podpisana z dvema pricama…sestra preko svoje odvetnice hoce pogodbo izpodbijat in njena odvetnica me je opozorila da hise ne smem prodajati ker je zadeva sla na sodisce (ata je umrl)…ali ima moznost da ji uspe, ali hiso lahko jaz vseeno prodam…pri sklenitvi te pogidbe z ocetom naju je odvetnica seznanila da je poseganje  in izpodbijanje take pogodbe skoraj nično, zato je tudi prislo do te pogodbe ker je ata zelel da je hisa samo moja…

hvala za nasvete- komentarje

Odgovor na objavo uporabnika
Vpr, 17.09.2018 ob 09:32

Ali lahko tisti, ki je zavezan k skrbi za preužitkarja, nepremičnino, ki je predmet pogodbe o preužitku, proda pred smrtjo preužitkarja( in se ta s tem strinja)?

noben ne bo  zagrebljeno in z užitkom ali pa sploh kupil nepremičnine, kjer je notri preužitkar 🙂

kaj pa če umre tisti ki naj bi skrbel za preuzitkarja.Drugi dedic bi pa rad uveljavljal nujni delež preuzitkar je pa še živ.ali je možno blokirati premoženje od preuzitkarja ker je to že vpisano na pokojnega ki naj bi skrbel za preuzitkarja. Prisoten je strah da bi dediči po dolžniku preživljanja prodali premoženje in oškodovali dediča nujnega deleža sta pa 2 brata pokojni dedič nujnega deleža po mami.

New Report

Close