Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Stanovanjski kredit

Stanovanjski kredit

Razmišljava o nakupu nepremičnine…dolgo sva iskala in končno našla…zanime me glede kredita…kakšen je postopek…v kolikšnem času lahko predvidevava da urediva oz. dobiva iz strani banke odgovor ali nama dajo hipotekarni kredit ali ne…na kaj morava biti pozorna…
Upam da nama uspe čimprej urediti zadeve z banko.
Lp! M.

Jaz sem ga pri Unicredit banki dobila kar hitro …se mi zdi,da v 10 dneh…v sluzbi sem dobila izpolnjene papirje v enem dnevu, bancnemu svetovalcu sem dala se 3 placilne liste+bancne izpiske. Bancni svetovalec je nato mojo dokumentacijo predstavil na kreditnem odboru.Kreditni odbor je odlocil v petih dneh.Sledila je se overitev kreditne pogodbe pri notarki.
Denar je bil nakazan na TRR.

Srecno.

Pojdita na banko (ali več bank) in se pozanimajta, če sta kreditno sposobna itd. ter naj vama tam povedo, koliko časa bo okvirno trajala pridobitev kredita. Ko gre za hipotekarni kredit sta odvisna še od cenilca – v kolikem času bo prišel in koliko časa bo trajalo, da cenitev posreduje banki. Ob sestavi predpogodbe rajši napišite kasnejši rok za dokončno poplačilo, za vsak slučaj, če se kaj zavleče.

nova
Uredništvo priporoča

Ste zmenjeni s kupcem kdaj se lahko vselita. Davek potrebmo se placati. Davcna ima cas tri tedne, da poslje nazaj..kredit najmanj tri tedne..

Od trenutka, ko sem sel prvic na ogled hise, do podpisa pogodbe in crpanja kredita sta minila natanko dva meseca, vmes sem bil se 14 dni na potovanju. To je dost realen cas za vso birokracijo, seveda ne samo za kredit.

Jaz sem se lotil iz druge strani, torej finančne. Preden sem šel na kakršni koli ogled sem pridobil ponudbe bank. S tem sem ugotovil maksimalno mejo kreditne sposobnosti, poleg tega pa sem si izračunal kaj to pomeni za moje finance. Ko sem imel to črno na belem, pa sem začel hoditi na oglede.

Banke so mi informativne izračune posredovale v dnevu ali 2. Z informativnimi izračuni sem se zdilal za obrestno mero in ostalimi bančnimi stroški. Ko sem imel ogledano nepremičnino, so mi na najboljših bankah samo prekalkulirali na novo vrednost, pa malce smo se še pogajali glede obrestnih mer. Ko sva se s prodajalcem dokončno dogovorila kako in kaj, sem podatke nepremičnine posredoval banki. Kreditni odbor je potreboval 1 teden da mi je odobril kredit. Ta odobritev pa je bila osnova za podpis pogodbe ter plačilo are.

Pozorna moraš biti na to, da ne plačuješ are ali podpisuješ pogodbe preden ti banka ne prižge zelene luči. Da banki posreduješ vse kar zahteva od tebe. Potem moraš naštudirati obrestne mere (kaj se ti bolj splača fix-variabilna), za koliko let se zakreditirat, do kolikšne mere financirajo investicijo, kako je s cenitvijo itd.

Tudi jaz sem šla najprej do bank in ugotovila koliko sva zmožna (v katerem rangu iskati nepremičnino). Ko sva jo našla in se domenila s kupcem, sem morala vplačati aro – 10 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}, nato pa na banke. Izbrala sem najugodnejšo. Banka si je vzela čas. Od vloge, do izplačila je minilo skoraj 3 mesece (vloga, pa cenitve, pa imela sva dve specifiki…).

Priznam, da me je bilo pošteno strah, ker sem morala vplačati aro. Nepremičnina je bila namreč vroča roba in če je ne bi vplačala, bi jo prodali drugemu. Če se le da, se domenit tako, da ne vplačaš are v naprej. Pri bankah namreč nikoli ne veš kakšen bo rezultat. Zame osebno so bila ta 3 meseca peklenska.

*** lupus pilum mutat, non mentem *** ** malus omnia in malum verit **

Glede na vprašanje se mi zdi, da nimata še niti osnovnega pojma o tem, kaj to pomeni vzeti kredit, koliko obresti bosta plačala, ali sta sploh kreditno sposobna ipd. Zato vama priporočam, da gresta najprej na banke in vidita, kje so tisti okvirji, koliko sta finančno močna. Nekaj denarja bosta že sama potrebovala, ker večina bank ne daje kredita za 100 {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}. Potem so pogoji od banke do banke drugačni, začenši že s cenitvijo. Hipoteki se najbrž nikjer ne bosta mogla izogniti.

Pozorna bodita predvsem na to, koliko sta dejansko kreditno sposobna, ob tem pa upoštevajta vse, kar se lahko zgodi – torej morebitna dolgotrajna bolniška, izguba službe, nižanje plač, otroci, ipd. Če slučajno trenutno živita še doma, ne pozabita, da je biti v svojem gospodinjstvu krepko dražje kot doma, marsikdo namreč pozabi na vse stroške hrane, čistil in položnic.

daljši bo kredit, več bo obresti in višji bo obrok. Lahko pa vsako leto do 10.000 EUR predčasno odplačata brez dodatnih stroškov. Skratka, najbolj bistveno je, da si naredita res dober finančni plan, poleg tega, da vama hišo pregleda strokovnjak in resno oceni, koliko je potrebnih še stroškov za morebitno adaptacijo.

Aja pa ne pozabit še spremljajočih stroškov. Če imata 2 kredita (vzameta oba) in oba hipotekarnega.. To pomeni kar precej stroškov pri notarju. 2x overitev, 4x vknjižba (lastninska pravica in hipoteka), sodna taksa, odvetnik, ki ga pošlje še banka… skratka ti stroški tudi kar nanesejo. Če imate poleg še posrednika pa sploh. Ko sva računala je posredniških stroškov + notar in takse – naneslo skoraj za 10. 000 €

*** lupus pilum mutat, non mentem *** ** malus omnia in malum verit **

rabiš vsaj 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} sredstev iz lastne udeležbe, moraš biti kreditno sposoben, kar pomeni, da ti po poplačilu kredita ostane še dovolj plače (vsaj minimalna plača , so pa strožji kriteriji, recimo, da ti lahko obremenijo največ dve tretjini plače)

no, to je pa od banke do banke različno. ponekod lahko dva skupaj vzameta en kredit in odpade polovica stroškov. vaju so z 10.000 konkretno našamarili…
midva sva pet let nazaj kupovala hišo za 170.000 EUR, pa
– posredniško agencijo je plačal prodajalec
– banka je delala cenitev sama – imajo licence tudi za to, da sami lahko ocenijo stanovanja in manjše hiše, sicer bi samo za cenitev lahko plačala tudi do 500 EUR
– notar z odvetnikom banke vred pa je prišel manj kot 2 tisoč eur.
– imava en sam kredit

no, to je pa od banke do banke različno. ponekod lahko dva skupaj vzameta en kredit in odpade polovica stroškov. vaju so z 10.000 konkretno našamarili…
midva sva pet let nazaj kupovala hišo za 170.000 EUR, pa
– posredniško agencijo je plačal prodajalec
– banka je delala cenitev sama – imajo licence tudi za to, da sami lahko ocenijo stanovanja in manjše hiše, sicer bi samo za cenitev lahko plačala tudi do 500 EUR
– notar z odvetnikom banke vred pa je prišel manj kot 2 tisoč eur.
– imava en sam kredit
[/quote]

Ja verjetno je tudi tako možno. Jaz nisem bila na najboljši pogajalski različici tako, da sem lahko samo sprejela kar so ponudili.
Kljub “skupnemu” kreditu sta še vseeno dva in tudi dve hipoteki vpisani.

*** lupus pilum mutat, non mentem *** ** malus omnia in malum verit **

Pozdravljeni,

pravilen postopek je nekako takšen:
1. na lastno banko (ali več bank), greste najprej na sestanek, da vam informativno odobrijo financiranje nakupa… Torej glede na lastna sredstva, vam morajo načelno potrditi, da boste želen denar dobili.
2. Šele po prvem koraku greste aktivno v iskanje nepremičnine… Ker šele takrat lahko resno “kupujete”
3. Ko najdete primerno nepremičnino, greste z osnutkom kupoprodajne pogodbe (ko se s prodajalcem dogovorite o ceni) na banko, da vam odobrijo financiranje želenega nakupa.
4. Ko vam banka odobri financiranje, podpisujete pogodbo, plačujete aro…

Toliko na kratko o prvih in osnovnih korakih nakupa nepremičnine.

Lp,

Aleš Goršak, nepremičninski svetovalec, licenca MOP 567 Naj bo prodaja ali nakup nepremičnine brez stresa, nepotrebnih zapletov in stroškov. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Tanal nepremičnine Tanal d.o.o. www.tanal.si, [email protected] Posredovanje pri prodaji in nakupu nepremičnin, svetovanje na področju nepremičnin

New Report

Close