Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Prvi pregled v nosečnosti šele v 12. tednu??

Prvi pregled v nosečnosti šele v 12. tednu??

V naši ambulanti v Lj je prvi pregled za nosečnost šele v 12. tednu. Je to sploh po zakonu?

Razumem, da ne naročajo v 6., 7. tednu, to pa se mi zdi čisto preveč. Torej greš prej na nuhalno pred tem pregledom?
Gre pa za Lj, dr. Trbić.

Jaz sem imela ginekologa ki je tudi sicer naročal pogosteje kot pripada od zzzs, tako da mene je v 6.tednu naročil da je potrdil. Za druge pa mislim da so res precej čakale. Nuhalna je med 11.in 13.tednom oz do 14. se mi zdi, tako da se naredi potem.

zavarovalnica krije 1 ultrazvočni pregled pred 10 tednom nosečnosti. mogoče, da ta pregled “pokasirajo”, opravijo ga pa ne.

nova
Uredništvo priporoča

V Kranju imaš potrditveni UZ približno v 9. tednu. Ampak to je res samo ultrazvok, opravi ga ginekolog, ki ima pač takrat ordinacijo, ne nujno tvoj izbrani zdravnik.

Pregled sledi po 12. tednu, če nimaš nobenih težav. Tako da ja, načeloma greš prej na nuhalno, če se zanjo odločiš.

Gre za čisto prvi pregled v nosečnosti.

Slišala sem, da drugod povsod naročajo prej, pri nas pa v 12. tednu.

Če je res tako, kot ena pravi, da ti to pripada in da oni samo pokasirajo, opravijo pa ne… ZD Fužine drugače.

Jaz sem prvi pregled imela pri svoji gin. v 8. tednu. V 12. tednu sem pa potem sla na nuhalno k Levakovi, prav tako sem v 12. tednu imela ze 2. pregled pri svoji gin, ker se ti vrstijo na 4 tedne.

Ponavadi sicer naročajo na prvi pregled med 8. in 10. tednom. Pri moji ginekologinji sem imela prvi pregled v 10. tednu, nuhalno imam, ko dopolnim 13 tednov in drugi pregled pri ginekologinji v 16. tednu. Je pa tudi pregled v 12. tednu pomoje čisto ustrezen, če gre za zdravo nosečnost brez težav. Spremeniti tako nimaš kaj, če bi šlo kaj narobe, pa če bi ti vsak dan delali ultrazvok.

zzzs ima nabor storitev, ki nosečnici pripadajo in jih po defaultu plača. med drugimi zzzs plača 3 ultrazvoke v nosečnosti, 1. je do 10 tedna, da se potrdi nosečnost v maternici. če naročajo nosečnico na prvi pregled šele okoli 12. tedna je možno, da se recimo molarne nosečnosti, ki bi se morale zaključiti s čiščenjem, spregledajo in to lahko vodi v določene komplikacije.

http://www.strah.si/si/vsebina/324/molarna-nosecnost

čudno se mi zdi, da bi nek ZD namerno spregledal smernice pregledov, ki veljajo pri nas in naročal po svoje. ZZZS ni dobrodelna ustanova in če oni plačajo ultrazvok takrat in takrat, to verjetno ni za brezveze.

V nosečnosti smo vse ženske grozno nestrpne in bi imele skoz UZ-je. Je pa dejstvo, da pred 12. tednom UZ nima kakega večjega smisla, ker se z njim le “potrdi” nosečnost in ugotovi, ali gre za enoplodno ali večplodno. Vse ostalo se ugotavlja pri 12-tednih (nuhalna) in nato pri 25. na morfologiji.
Tako, da tudi če si šele v 12. tednu naročena, ni to nič narobe.

V nosečnosti smo vse ženske grozno nestrpne in bi imele skoz UZ-je. Je pa dejstvo, da pred 12. tednom UZ nima kakega večjega smisla, ker se z njim le “potrdi” nosečnost in ugotovi, ali gre za enoplodno ali večplodno. Vse ostalo se ugotavlja pri 12-tednih (nuhalna) in nato pri 25. na morfologiji.
Tako, da tudi če si šele v 12. tednu naročena, ni to nič narobe.

zzzs ima nabor storitev, ki nosečnici pripadajo in jih po defaultu plača. med drugimi zzzs plača 3 ultrazvoke v nosečnosti, 1. je do 10 tedna, da se potrdi nosečnost v maternici. če naročajo nosečnico na prvi pregled šele okoli 12. tedna je možno, da se recimo molarne nosečnosti, ki bi se morale zaključiti s čiščenjem, spregledajo in to lahko vodi v določene komplikacije.

http://www.strah.si/si/vsebina/324/molarna-nosecnost

čudno se mi zdi, da bi nek ZD namerno spregledal smernice pregledov, ki veljajo pri nas in naročal po svoje. ZZZS ni dobrodelna ustanova in če oni plačajo ultrazvok takrat in takrat, to verjetno ni za brezveze.
[/quote]

Saj ti pišem, da imaš UZ v 9 tednu. Ampak to za moje pojme ni “pravi pregled”, ker je res samo UZ – trebušni, še hlačk ne slečeš. In ni nujno pri tvojem izbranem ginekologu.

Saj ti pišem, da imaš UZ v 9 tednu. Ampak to za moje pojme ni “pravi pregled”, ker je res samo UZ – trebušni, še hlačk ne slečeš. In ni nujno pri tvojem izbranem ginekologu.
[/quote]

vem kak UZ zgleda, sem jih sama dala v nosečnosti preko 10 skozi. in point je, da ga avtorici ne bodo naredili, čeprav ji pripada. in UZ, oprosti, je “pravi pregled”, četudi ti poleg ne šari po vagini.

Evo, tukaj je lepo opisano, kdaj so na vrsti pregledi v nosečnosti in kako potekajo:
http://www.ginekologija-busat.si/koledar_pregledov.html

Seveda gre pri tem za zdravo nosečnost!

Prvi pregled naj bi bil okoli 9.t da potrdijo utrip (lahko ze prej odmre pa ni znakov), da vidijo ce je v maternici in koliko jih je.

vem kak UZ zgleda, sem jih sama dala v nosečnosti preko 10 skozi. in point je, da ga avtorici ne bodo naredili, čeprav ji pripada. in UZ, oprosti, je “pravi pregled”, četudi ti poleg ne šari po vagini.
[/quote]

Oprosti ti meni, pregled pri moji ginekologinji je izgledal tako, da so pregledali tudi kri in vodo, izmerili pritisk,… Testirali so me na toksoplazmozo in še par drugih stvari, merili sladkor, beljakovine,… Je pa le malo razlike med vsem tem in tem, da ginekolog z ultrazvokom potrdi prisotnost živega ploda v maternici in nasvidenje, a ni?

zzzs ima nabor storitev, ki nosečnici pripadajo in jih po defaultu plača. med drugimi zzzs plača 3 ultrazvoke v nosečnosti, 1. je do 10 tedna, da se potrdi nosečnost v maternici. če naročajo nosečnico na prvi pregled šele okoli 12. tedna je možno, da se recimo molarne nosečnosti, ki bi se morale zaključiti s čiščenjem, spregledajo in to lahko vodi v določene komplikacije.

http://www.strah.si/si/vsebina/324/molarna-nosecnost

čudno se mi zdi, da bi nek ZD namerno spregledal smernice pregledov, ki veljajo pri nas in naročal po svoje. ZZZS ni dobrodelna ustanova in če oni plačajo ultrazvok takrat in takrat, to verjetno ni za brezveze.
[/quote]

Te informacije ne držijo. Zdravi nosečnici pripadata dva ultrazvočna pregleda (potrditveni do 12. tedna in morfologija) ter ima vse skupaj 10 pregledov.
Prilagam še vir, če koga zanima bolj podrobno: https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina?urlurid=20021391

Te informacije ne držijo. Zdravi nosečnici pripadata dva ultrazvočna pregleda (potrditveni do 12. tedna in morfologija) ter ima vse skupaj 10 pregledov.
Prilagam še vir, če koga zanima bolj podrobno: https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina?urlurid=20021391
[/quote]

pardon, celo samo dva pregleda, ampak vseeno ne spremeni dejstva:

Načeloma velja, da je potrebno približno 10 pregledov nosečnice in 4 do 5 ultrazvočnih ocen stanja ploda. Opisane preiskave predstavljajo najboljšo skrb tako za rizične kot nerizične nosečnice.

Žal zavarovalnica v javnem zdravnstvenem sistemu krije samo dva ultrazvočna pregleda, prvega pred 10. tednom in drugega v 21. tednu – rutinska morfološka ocena ploda).

http://www.strah.si/si/vsebina/189/ginekoloski-pregledi-v-nosecnosti/

Oprosti ti meni, pregled pri moji ginekologinji je izgledal tako, da so pregledali tudi kri in vodo, izmerili pritisk,… Testirali so me na toksoplazmozo in še par drugih stvari, merili sladkor, beljakovine,… Je pa le malo razlike med vsem tem in tem, da ginekolog z ultrazvokom potrdi prisotnost živega ploda v maternici in nasvidenje, a ni?
[/quote]

standard zahteva UZ pregled do 10. tedna nosečnosti.
kaj tebi tu ni jasno?
vse ostale teste, ki so potrebni, lahko naredijo tudi 2 tedna kasneje.

standard zahteva UZ pregled do 10. tedna nosečnosti.
kaj tebi tu ni jasno?
vse ostale teste, ki so potrebni, lahko naredijo tudi 2 tedna kasneje.
[/quote]

Kaj tebi ni jasno? Jaz sem samo napisala, kaj v Kranju v katerem tednu delajo (da ne bo kakšna nosečnica presenečena, ker bo pričakovala celovit pregled ob prvem obisku, pa ga ne bo). Ti skačeš vame kot stekel pes in sploh ne vem več, kaj hočeš doseči.

V času nosečnosti je treba opraviti deset sistematičnih pregledov in dve ultrazvočni preiskavi ter izvesti individualna svetovanja.
Prvi pregled nosečnice opravi ginekolog v času do 12 tedna nosečnosti in opredeli stopnjo ogroženosti nosečnosti; pri ogroženih nosečnicah se za nadaljnje spremljanje poveže s sekundarnim centrom. Ponovni sistematični preventivni pregledi so okvirno v 24., 28., 35. in 40. tednu nosečnosti in jih mora opraviti izbrani ginekolog. V 20. tednu nosečnosti se opravi ultrazvočni pregled in usmerjen pogovor z nosečnico. Ostalih pet sistematičnih pregledov v 16., 32., 37., 38. in 39. tednu nosečnosti pa opravi diplomirana babica ali za samostojno delo izobražena diplomirana medicinska sestra. Če v ginekološkem timu ni zaposlena diplomirana babica ali za samostojno delo izobražena diplomirana medicinska sestra, opravi tudi te preglede ginekolog.
Prvi sistematični preventivni pregled nosečnice naj bo v času do 12. tedna nosečnosti; če pride na pregled prej, do 8. tedna nosečnosti, je do 12. tedna nosečnosti potrebna samo še ultrazvočna preiskava.
Prvi sistematični pregled nosečnice obsega:
– pregled zdravstvene dokumentacije;
– družinsko, osebno, ginekološko in porodniško anamnezo, usmerjena v dejavnike tveganja;
– preverjanje jemanja folne kisline;
– ginekološki pregled, bris materničnega vratu pa le, če je zadnji izvid starejši od treh let ali pa je bil ocenjen s PAP II ali več;
– orientacijski splošni somatski status, merjenje telesne teže in krvnega tlaka;
– laboratorijske preiskave: hemogram, krvna skupina in Rh D, ICT, serološke preiskave na toksoplazmozo, sifilis, hepatitis B (tik pred porodom ali ob porodu), urinske preiskave (albumen, sediment).

Saj ti pišem, da imaš UZ v 9 tednu. Ampak to za moje pojme ni “pravi pregled”, ker je res samo UZ – trebušni, še hlačk ne slečeš. In ni nujno pri tvojem izbranem ginekologu.
[/quote]

A ni ravno ta prvi UZ pregled – vaginalni?
Kasneje, pa čez trebuh?

*** lupus pilum mutat, non mentem *** ** malus omnia in malum verit **

V tem primeru ni bil, zagotovo ne.

A vidiš, je že prav, da se te stvari pove, da ne gledaš preveč čukasto, ko na pregled prideš (ali se celo slačiš brez razloga :)) )

Eh, itak je vedno drugače očitno čisto odvisno od ginekologa. 🙂

*** lupus pilum mutat, non mentem *** ** malus omnia in malum verit **

Eh, itak je vedno drugače očitno čisto odvisno od ginekologa. 🙂
[/quote]
je tudi tako – prvi pregled je vaginalni (tudi piše na zgornjem linku od tiste ordinacije – da se opravi ginekološki pregled), če pacientka oz. nosečnica že dolgo časa ni imela opravljenega brisa, naredijo tudi to.
Tudi na tej povezavi zdravnica govori o vaginalnem uz
https://www.youtube.com/watch?v=mzBuO3IsS1E

Ni nujno, da je pregled vaginalni, mislim da je malo odvisno od ginekologa in od trajanja nosečnosti. Nekje do 8. tedna se lepše vidi z vaginalnim UZ, kasneje pa lahko tudi z abdominalnim. Meni je vedno delala preko trebuha in se je tudi v 6. tednu (pregled zaradi krvavitve) čisto lepo videlo.

New Report

Close