Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kokosovo olje superživilo ali strup?

Kokosovo olje superživilo ali strup?

Naj se že odločijo, kaj je zdravo in kaj ne!

https://www.zurnal24.si/zdravje/prehrana/ugledna-profesorica-to-je-eno-najhujsih-zivil-ki-jih-lahko-pojeste-315287

Moja soseda je zadnji dve leti vso hrano pripravljala s kokosovim oljem, ker da je zdravo.
Danes je mož v grobu zaradi odpovedi srca in zamašenih žil, ona pa s prijateljem na morju…

Ko dobiš neko informacijo, ji ni treba takoj verjeti. Npr. kokosovo olje je zdravo. To si nekje prebrala. Najprej se vprašaj, kakšen vir je to. Ali je to Jana, ali je Narava Zdravi, ali je to znanstven članek. Vprašaj se, zakaj je kokosovo olje zdravo. Preberi si članke iz več virov. Potem si pa ustvari svoje mnenje in ga upoštevaj. Saj nikjer ne piše, da je treba pojesti žličko kokosovega olja na dan in te ubije. Vsaka stvar ima neko mejo normale.

nova
Uredništvo priporoča

Vsako “zdravilo” je lahko strup v prevelikih dozah.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Jaz sem se mu v širokem loku izognila. Enostavno mi ne gre skozi filter zdrave pameti in v čudežna živila ne verjamem. In ja, seveda, zmeraj se vprašajte, kje dobite informacijo. Največkrat so to prodajalci, ki podtalno forsirajo svoje izdelke, vi pa tega niti ne veste. Pa ko nekdo trdi, da gre za izdelek, ki ga farmacevtski lobi skuša uničit – SAMO STRAN! To je samo prodajna taktika, žal pri ljudeh tipa ovca zelo učinkovit.

Moja soseda je zadnji dve leti vso hrano pripravljala s kokosovim oljem, ker da je zdravo.
Danes je mož v grobu zaradi odpovedi srca in zamašenih žil, ona pa s prijateljem na morju…
[/quote]
Hvala za recept. K sreči moj dragi ne prebere nič, zato bo od sedaj naprej jedel vse na tem olju, jaz imam pa itak dieto in jem svojo vegi hrano 😄

Ko dobiš neko informacijo, ji ni treba takoj verjeti. Npr. kokosovo olje je zdravo. To si nekje prebrala. Najprej se vprašaj, kakšen vir je to. Ali je to Jana, ali je Narava Zdravi, ali je to znanstven članek. Vprašaj se, zakaj je kokosovo olje zdravo. Preberi si članke iz več virov. Potem si pa ustvari svoje mnenje in ga upoštevaj. Saj nikjer ne piše, da je treba pojesti žličko kokosovega olja na dan in te ubije. Vsaka stvar ima neko mejo normale.
[/quote]

Ja vsaki informaciji ne moremo verjeti. Isto so včasih pisali za sojo same pozitivne besede. Malo kasneje so ploščo že obrnili in so pisali ravno obratno. Tudi kokosovo olje so zelo hvalili nekaj časa nazaj,se pa tudi tukaj spreminja očitno. Vsaj naj razmišlja s svojo glavo in naj ve verjame čisto vsemu, kar sliši in prebere.

Ja pa res uporabljajo tak stavek. Imaš prav. Ne nasedajte temu, ljudje!

Nič pit, nič jest in ne dihat in zagotovo ne boste umrli zaradi bolezni.

Itak, da je prevelika količina kakršnegakoli olja škodljiva, ker gre za prevelik vnos maščob v telo kar ni ok. Zmerna uporaba ni škodljiva, kokosovo olje je kot alternativa celo pripooročljiva, kar pa ne pomeni, da se pretirava v smeri, da ga začneš pit oz za vsakodnevno uporabo.

Učasih je bila soja superhrana da azijci to jefo k norci…sedaj še za žvali ni vredu.

Jau ne kompliciram jem kar zraste na vrtu in sadovnjaku.

Oboje je res. Krajše bi lahko bilo superstrup.

Če ne bi bili tako potrošniško brezumni, bi se držali enostavnega načela – jej lokalno in vsake stvari po malo.
V razne eksotične super hrane ne verjamem, ker jih smatram za marketinške natege. Poleg tega se mi ne zdi smiselno, da se moja hrana vozi čez pol sveta. Nobena sveža, neobdelana hrana tega ne “preživi”.

Ja vsaki informaciji ne moremo verjeti. Isto so včasih pisali za sojo same pozitivne besede. Malo kasneje so ploščo že obrnili in so pisali ravno obratno. Tudi kokosovo olje so zelo hvalili nekaj časa nazaj,se pa tudi tukaj spreminja očitno. Vsaj naj razmišlja s svojo glavo in naj ve verjame čisto vsemu, kar sliši in prebere.
[/quote]

Tudi za margarino je včasih veljalo, da je bolj zdrava od masla. zdaj je ravno obratno. Za kokosovo olje je pa zadnja leta praktično povsod pisalo, da je najbolj zdravo od maščob, da je primerno tudi za peko, ker se z visoko temperaturo ne spreminja. Človek lahko uporablja svojo pamet, a kaj, ko se na vsa področja vsak ne more spoznati. In potem zaupaš pač tistim trditvam, ki prihajajo iz večih koncev.

Kaj za vraga sploh pomeni superživilo? Je to še ena marketinška pogruntavščina? Ne bi raje rekli bobu bob in industrijsko hrano poimenovali prazno živilo?

Kokosovo olje ni ne super živilo, ne strup. Res je sestavljeno iz praktično samih nasičenih maščob, ki veljajo za slabe, ampak te mačobe so v cis obliki in ne v trans in njihov vpliv na nastanek holesterola ni ravno enoznačno dokazan.

Ravno tako kot niso dokazani njegovi pozitivni učinki.

Vse trditve, ki se tičejo prehrane je treba vedno jemati s skepso, tudi če so nevemkateri znanstveniki nevemkaj dokazali. Ker verjetno raziskava ni potekala na dovolj velikem vzorcu, ni bilo kontrolne skupine in po možnosti sploh ni bila opravljena na ljudeh.

Po drugi strani je pa kokosovo olje (nerafinirano in hladno stiskano) precej bolj naravno kot različna rafinirana rastlinska olja (ki se priporočajo).

Sama zagovarjam maščobe iz čim več različnih in čim bolj naravnih virov oz. da so te maščobe pridobljene na čim bolj naraven in neinvaziven način (hladno stiskanje).

Superživilo je marketinška pogruntavščina. V osnovi pa naj bi šlo za živilo, ki vsebuje veliko za naše zdravje koristnih snovi. Sama bi dodala še, da pride iz drugega konca sveta in stane vsaj 30 €/kg. Ker še nisem zasledila, da bi kdo propagiral kislo zelje kot super živilo, čeprav preseže marsikatero, ampak je očitno prepoceni in preveč “domače”.

Zadnjič sem gledala eno oddajo na BBC earth (priporočam, odlične oddaje s področja zdravja, prehrane ipd.) in so primerjali superživila (draga) z lokalnimi oz. domačimi (poceni) živili z več ali manj enakimi lastnostmi. Razlika je bila samo v tem, da je bila košarica superživil nekajkrat dražja od košarice domačih živil, prehranska vrednost pa povsem primerljiva.
Najbolje naredite, da se izogibate vsemu, kar je označeno za superživilo.

V bistvu je izraz superživilo marketinški (fancy) nadomestek za normalno zdravo živilo. To so recimo živila pridelana na vrtovih, poljih … za razliko od tistih pridelanih v toplih gredah na hidroponiki, kjer rastlina ne vidi ne sonca ne zemlje. Tam rastlina raste s pomočjo ‘infuzije’ in umetne svetlobe / teme (6 ur svetlobe, 6 ur teme) zato, da pohitrijo rastni cikel in obrnejo čim več denarja v enem letu.

No ja. Sem gledala omenjeno oddajo in sem bila razočarana nad enostranskostjo. Ker je bilo očitno, da so želeli dokazat, da so navadna živila enakovredna super živilom.

Sama nisem pristašica super živil, vendar me je način prkazan v tisti oddaji zelo zmotil. Še posebej ko so primerjali ječmen in kvinojo. Primerjali so ju pa po eni sami lastnosti in to, kako hitro se po zaužitju dvigne sladkor v krvi. In so dokazali, da je enako. Kaj pa vse ostalo, npr, količina in raznovrstnost beljakovin oz. aminokislin, vitaminov, mineralov … Ne moreš kar tako izenačit dve živili in se na podlegi ene (niti ne tako pomembne lastnosti) odločiti, da sta enakovredna.

Isto velja za primerjavo repičnega olja in kokosove maščobe. Nikjer nisem zasledila, da je šlo za hladnostiskano in nerefinirano repično olje, pa so se kar odločili, da sta enakovredni.

Tudi te oddaje je treba gledat z rezervo. Zdaj se ne spomnim ali je bilo to v isti ali pa v eni drugi, kjer so ugotovili, da je industrijski sladoled poln dodatkov boljši oz. bolj zdrav od domačega, narejenega iz osnovnih sestavin.

No ja. Sem gledala omenjeno oddajo in sem bila razočarana nad enostranskostjo. Ker je bilo očitno, da so želeli dokazat, da so navadna živila enakovredna super živilom.

Sama nisem pristašica super živil, vendar me je način prkazan v tisti oddaji zelo zmotil. Še posebej ko so primerjali ječmen in kvinojo. Primerjali so ju pa po eni sami lastnosti in to, kako hitro se po zaužitju dvigne sladkor v krvi. In so dokazali, da je enako. Kaj pa vse ostalo, npr, količina in raznovrstnost beljakovin oz. aminokislin, vitaminov, mineralov … Ne moreš kar tako izenačit dve živili in se na podlegi ene (niti ne tako pomembne lastnosti) odločiti, da sta enakovredna.

Isto velja za primerjavo repičnega olja in kokosove maščobe. Nikjer nisem zasledila, da je šlo za hladnostiskano in nerefinirano repično olje, pa so se kar odločili, da sta enakovredni.

Tudi te oddaje je treba gledat z rezervo. Zdaj se ne spomnim ali je bilo to v isti ali pa v eni drugi, kjer so ugotovili, da je industrijski sladoled poln dodatkov boljši oz. bolj zdrav od domačega, narejenega iz osnovnih sestavin.
[/quote]

Mislim, da je šlo za primerjavo med industrijskimi sladoledi in tistimi v slaščičarnah in ne z domačim sladoledom (narejenim doma). V veliko vzorcih sljadoledov iz slaščičarn so namreč našli antibiotike, ki jih dodajajo zato, da se v sladoledu v izložbi ne pričnejo razvijati bakterije.

Moja soseda je zadnji dve leti vso hrano pripravljala s kokosovim oljem, ker da je zdravo.
Danes je mož v grobu zaradi odpovedi srca in zamašenih žil, ona pa s prijateljem na morju…
[/quote]

Kruto.
:)))

No ja. Sem gledala omenjeno oddajo in sem bila razočarana nad enostranskostjo. Ker je bilo očitno, da so želeli dokazat, da so navadna živila enakovredna super živilom.

Sama nisem pristašica super živil, vendar me je način prkazan v tisti oddaji zelo zmotil. Še posebej ko so primerjali ječmen in kvinojo. Primerjali so ju pa po eni sami lastnosti in to, kako hitro se po zaužitju dvigne sladkor v krvi. In so dokazali, da je enako. Kaj pa vse ostalo, npr, količina in raznovrstnost beljakovin oz. aminokislin, vitaminov, mineralov … Ne moreš kar tako izenačit dve živili in se na podlegi ene (niti ne tako pomembne lastnosti) odločiti, da sta enakovredna.

Isto velja za primerjavo repičnega olja in kokosove maščobe. Nikjer nisem zasledila, da je šlo za hladnostiskano in nerefinirano repično olje, pa so se kar odločili, da sta enakovredni.

Tudi te oddaje je treba gledat z rezervo. Zdaj se ne spomnim ali je bilo to v isti ali pa v eni drugi, kjer so ugotovili, da je industrijski sladoled poln dodatkov boljši oz. bolj zdrav od domačega, narejenega iz osnovnih sestavin.
[/quote]
Jaz sem razumela, da je bil point oddaje predvsem v tem, da nima smisla padat na izraz “superživilo” in dajat velike denarje za to, ampak da se da čisto dobro in zdravo prehranjevat z lokalno pridelano hrano. Verjetno vsa omenjena živila niso povsem enakovredna, so pa tista, ki niso “superhrana” povsem v redu oziroma za zdravo prehrano “superživila” seveda niso nujno potrebna.

New Report

Close