Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj ljudje množično rinejo na urgenco?

Zakaj ljudje množično rinejo na urgenco?

Včasih tega ni bilo toliko. Zakaj? Moje mnenje je, da sedaj, ko je naročanje, ljudje tudi težje pridejo do osebnega zdravnika. Včasih si, ko si zbolel, prišel in počakal 2 uri in odšel. Zdaj je drugače. Je obvezno naročanje in prideš na vrsto lahko tudi šele čez 14 dni, če nisi ravno nujen primer. Kar poglejte, kako malo kvadratkov je prostih, če se naročate preko interneta! Zato je lažje čakati 10 ur na urgenci, kot pa 2 tedna doma.

Drugi razlog so dolge čakalne vrste za raznorazne preiskave. In gredo ljudje na urgenco, kjer pridejo prej na vrsto.

Smo ena od držav, ki ima najmanj zdravnikov na prebivalca, čeprav ljudje plačujemo vedno več prispevkov za zdravstvo.

Če se bo izboljšala dostopnost do osebnega zdravnika in se bodo zmanjšale čakalne vrste za preiskave in operacije, bo tudi urgenca razbremenjena. Dotlej pa ne obsojajte bolnikov, ki pač iščejo pot do svojega zdravja.

to ve vsak povprečen slovenceljn…ampak naši veljaki, odgovorni itd si pa še kar zatiskajo oči in ušesa in kar nočejo videti, da so zajebali celoten sistem zdravstva…..ljudje so pa iznajdljivi, vedno se najde rešitev….


Če zboliš, te verjetno noben zdravnik ne bo naročil na pregled čez 14 dni?
Moja zdravnica ima recimo prvo uro ordinacije namenjeno akutno zbolelim nenaročenim pacientom.

nova
Uredništvo priporoča

Hja, veš kako je, nujno je it klopa na urgenco pulit pa ušesno maslo ven zbezat. Taki so nenujni primeri.
Drugače pa osebna zdravnica pri nas ima sistem naročanja. Pokličeš, poveš kaj te muči in ti da termin. Če imaš hude težave, si takoj na vrsti. Če rabiš napotnico čez en teden, se pa ne mudi tako zelo. Če pa rabiš napotnico za jutri pa ti jo tudi napišejo takoj.
Če pa imaš klopa pa si ne predstavljam kako odreagirajo, če rečeš, da želiš takojšnjo obravnavo. Če imaš preveč masla v ušesih, se tudi da počakat par dni. Maslo se itak nabira mesece.

predpostavljam, da so ti klopi, maslo v ušesu, bradavice in podobne zadeve, zelo redko na obravnavi na urgencah, mogoče celo enkrat samkrat v celi Sloveniji. Ampak so pa priročen izgovor, da se ljudi odvrača, zadeve napihuje itd….ko bo nekdo umrl zaradi neke sicer na videz banalne zadeve, ker ga ne bodo sprejeli ne pri osebnem zdravniku oz. ga naročili čez teden dni, na urgenco pa si ne bo upal ali pa ga bodo odvrnili pri vratih……potem se bomo pa zgražali ob gledanju poptv sranja z napihovanjem balončka in neumnimi komentatorji.
prepričan sem, da je glavnina navala na urgence zaradi nedelujočega primarnega zdravstva, ne idiotizma med ljudmi

Mehanik podpis.

Veš sem že bila na urgenci, moja mama celo večkrat. Vedno prijazni, nikoli niso ne nje, ne mene zavrnili. In kljub temu, da nisem bila nekaj hudo poškodovana, sem dobila oranžno zapestnico pri obravnavi. Tisti, ki niso nujni, dobijo zeleno in čakajo dalj časa. Tako, da verjamem, da res niso bili nujni. Jaz se že sebi nisem zdela preveč nujna. Ostali so bili pa še bistveno manj nujni, če so imeli zeleno zapestnico.

Pa kako naročanje pri zdr. imate to? Jaz (ali otroci) če sem bolna, pokličem, me naroči tisti dan, ali če res ne more, zihr naslednji dan. Se še ni zgodilo, da bi čakala več od tega. Če pa je nujno, pa itak, da lahko prideš isti dan. 14 dni? Jaz takoj menjam zdravnika.

Lahko pa povem, zakaj je bila naša družina do sedaj na urgenci: jaz 2x uroinfekt (sem poskušala zdržati, ampak počasi se mi je začelo mešati od tistega tiščanja, pekočega, dražečega občutka, nenehnega bolečega lulanja, če bi lahko počakala bi, ampak res nisem mogla, ker bi znorela čez noč, pa še petek zvečer je bilo obakrat), otrok zlomljena roka, jaz huda ureznina na prstu (so mi šivali), otrok gliste (res je nagravžno to v petek zvečer najti in čakati do ponedeljka, bljak… to fizično res ni “urgentno”, ampak je pa duševno urgentno, ker je res ogabno, tako pa smo takoj vsi vzeli tablete (itak so nam samo recept napisali, sem pa prej poklicala, če lahko pridemo) in se počutili bistveno bolje). In še, jaz bi tele tablete za gliste itak prodajala v lekarni, prosto, ne vem, zakaj jih ne?

Jaz tudi pri svojem zdravniku pridem na vrsto še isti dan v primeru akutnega stanja (bolezen ali poškodba), če npr. potrebujem kakšno nenujno napotnico (za dermatologa ali kaj podobnega), pa v roku 3 dni.


Če zboliš, te verjetno noben zdravnik ne bo naročil na pregled čez 14 dni?
Moja zdravnica ima recimo prvo uro ordinacije namenjeno akutno zbolelim nenaročenim pacientom.
[/quote]

Pa smo spet pri nujnih primerih. Za te je zaenkrat še poskrbljeno tako pri osebnem zdravniku, kot na urgenci. Gre za tiste primere, ki niso za na urgenco, saj se za take čaka tudi pri osebnem zdravniku. Za vnete oči na primer 4 dni.

Poznam primere, ko namerno čakajo, da mine dan (t.j. ura 20:00) ko zaprejo zdravstveni domovi, da se ob 20:30 že prijavijo na urgenci. Redno. In to eni in isti. Točno vedo, da če bodo stopili v stik s svojim zdravnikom oz ambulanto, jih bo sestra ob naštevanju simptomov pomirila z “vzemite lekadol in če ni boljše, pokličite jutri/pojutrišnjem”, saj navadno gre za neko neznatno zadevo, vendar tem primerkom hodi po glavi, da so na smrtni postelji.

Na urgenci dobijo bombastično obravnavo – pregled krvi, vode, srca, pljuč, flašo tekočine v žilo za hidracijo, temeljit pogovor, spraševanje po počutju, okoliščinah, zaskrbljenost, raje kakšno preiskavo več kot premalo, ko ugotovijo, da ni tako hudo, kot pacient pove, dajo še kako pomirjevalce in zagotovila “vse je v redu, nič ni hujšega, če bi bilo kaj hujšega, bi se videlo na izvidih, mogoče ste samo preobremenjeni in pod stresom”. Dobijo izvid, kjer piše “bolečine/stanje neznanega vzroka” in na obvestilu zdravniku piše, da priporočajo da pacienta pošlje na nadaljnje preiskave. Naslednjega dne so ti primerki v službi dobre volje, ker jim ni nič hujšega, sicer malo utrujeni, ker so z urgence prišli šele okoli polnoči, a to so pripravljeni požreti. Nenazadnje so jim povedali, da jim nič ni! Kaj hočeš boljšega?! Čez čas se pojavi nova zaskrbljenost, spet počakajo, ker vedo, da jih osebna ne bi vzela, ker prihajajo k njej že leta in leta z isto težavo, za katero je že naredila vse, da je izključila bolezen, ampak oni vztrajajo, da se “s tem ne strinjajo”, ob 20.00 pičijo proti urgenci in seveda ker ni kartona in je na urgenci vsakič drug zdravnik ali vsaj redke so možnosti, da naletijo na istega in tudi redke so možnosti, da jih bo točno ta prepoznal, da jih je že enkrat obravnaval, je to najboljša pot do potrditve, da so zdravi. Vse preiskave na istem mestu, hitre, korektne in to je to.

Ne pravim, da je to splošna slika, je pa takih mnogo. Vem, da se večina med njimi tega ne zaveda in pač so prepričani, da so zelo bolni. Ampak strategija se venomer ponavlja. Zanima me, če se izvajajo statistike obiska, po teh bi bilo zanimivo videti, kdo je nenehen povratnik.

Mehanik, moj podpis!

Pa smo spet pri nujnih primerih. Za te je zaenkrat še poskrbljeno tako pri osebnem zdravniku, kot na urgenci. Gre za tiste primere, ki niso za na urgenco, saj se za take čaka tudi pri osebnem zdravniku. Za vnete oči na primer 4 dni.
[/quote]

Za vnete oči čakaš 4 dni za pregled?

Ne samo ljudje sami, tudi ves sistem usmerja ljudi na urgenco – lastni primeri:
– dežurnih ambulant (vsaj pri nas) ni več, da bi kakšno vneto uho pozdravili ali zašili 2 cm luknjo v koži, moraš na urgenco, čeprav niso življensko ogrožujoče zadeve, so pa nujne;
– s poškodovanim kolenom sem šla k osebnemu zdravniku (sem počakala, da ne obremenjujem urgence), pa me je nadrla, da za tako moram na urgenco. Ni mi hotela dati napotnice za travmatologa, na koncu sem dobila napotnico za urgenco in sem šla z en dan staro poškodbo seveda na urgenco;
– otrok z zvinom gležnja je bil obravnavan na travmatologiji, gips, več kontrol na dva tedna., potem pa so se začeli kazat nekateri znaki globoke venske tromboze. A pri travmatologu, kjer so ga vodili in kontrolirali, ga niso hoteli pregledati, rekli so, naj gremo na urgenco. Ok, šli k osebnemu zdravniku po napotnico za urgenco, jo je dal, ker je bila noga nenormalno zatečena in s popokanimi kapilarami, in seveda šli na urgenco.
Kdo je zdaj tu nor? Kdo izrablja urgenco?

ker je zdravstveni sistem razpadel , zakaj neki bi drugače, pri na sni zdravnika že pol leta, kaj čem pol koprive na rano polagat pa čajčke pit, država je pač propadla to je to sam mnogi vi, bebčki tega še niste porajtali, boste pa še, brez skrbi tudi vi pridete na vrsto

Pa kakšne butaste zdravnike imate eni, da čakate 14 dni na en pregled? 14 dni? Ga takoj nekam pošljem. Pri nas prideš na vrsto v 5 minutah, če ni nikjer nikogar. Pa če je sploh nujno ali pa ne. Največ kar sem čakala je bilo ene 2 uri. Če čakaš več kot to greš pač drugam. Ampak ne na urgenco. Pač zamenjaš dohtarja in pika. Klopa ven pulit ipd. tudi v sanjah ni za na urgenco. Pokličeš svojega zdravnika, počakaš kakšno urco ali pa dve max in to je to. Naj že enkrat uvedejo, da brez napotnice ne prideš na urgenco in bo mir. Če si ves polomljen, prometna, padel po stopnicah pa si si vse polomil, smrtno nevarni primeri,….taki naj gredo direkt na urgenco. Ostali pa nehajte se gužvat za brezveze. Eni celo komplicirajo z rešilcem. Gre k zdravniku, mu da napotnico za na urgenco, ker ima zlomljeno nogo in pol vpraša “kje je pa rešilec”? Kaj za vraga ga pa rabiš? Tisti, ki te je pripeljal do zdravnika naj te še na urgenco pelje. Če mi zdravnica ne da napotnice za na urgenco/me sama tja ne pošlje….me urgenca ne vidi.

Pol pa res moraš bit ober prasica, da ti ima froc gliste. Fej te bodi…


tako je se strinjam popolnoma – dokaz je že to,da si ponekod ljudje osebnega zdravnika sploh izbrati ne morejo, zdravstvo pa plačujejo…. torej

ko prideš k osebnem zdravniku – slišiš zjutraj pred vrati zdravnico ven iz ordinacije, ki se dere,da kaj je takšna gužva in jamra že na vsezgodaj zjutraj še predno sploh sprejme kakšnega bolnika.
Torej malo krikirano povedano in povezano vse skupaj:
Torej če greš k osebnem se ona dere in ji nič ne paše, četudi so ljudje naročeni; če greš na urgenco nisi za tja, ker si za k osebnem zdravniku (kateri ji ne paše da si tam, ker ima preveliko gužvo po njenem). Torej kam sploh lahko greš brez da bi te nejevoljen zdravnik nadrl in ne nergal zraven in predvsem te pregledal odgovorno in strokovno in napisal potrebno terapijo?

Ni nujno, da res samo napihujejo….sama sem doživela primer, ko sem nesla eni gospe neke stvari in sem malo zamujala, da se ji mudi, ker gre na urgenco, da ji izpulijo klopa, ki ga je ravno prej našla. Ženska panična do konca. Sem jo poskušala potolažiti in jo prepričati naj ne hodi na urgenco, ker to ni primer za urgenco, da se ji bodo smejali, pa da ji lahko klopa jaz spulim ven. Pa ni nič pomagalo, ona je šla. Tako, da…

Če rabim po tvoje za na urgenco napotnico, jo najbrš dobim pri osebnem zdravniku, kajne? No, če je le ta dosegljiv, da mi napotnico lahko izda, pa urgence ne potrebujem, saj dela moj zdravnik. Torej kako bi ti tole z napotnicami furala? Ni logike.

Jaz sem bil na urgeni 2 krat. Prvič dobrih 20 let nazaj ko sem zlomil zapestje. Na urgenco sem prišel okrog 10 zvečer čakal do 4-ih zjutraj.
Drugič 6-7 let nazaj zvin gležnja. Čakal sem od 1h popoldne do 11h zvečer. Na koncu sem jih še slišal od zdravnika da kaj malicam, kaj pa če bi bila potrebna operacija (ja sorry ker od zajtrka nisem nič jedel).


tako je se strinjam popolnoma – dokaz je že to,da si ponekod ljudje osebnega zdravnika sploh izbrati ne morejo, zdravstvo pa plačujejo…. torej

ko prideš k osebnem zdravniku – slišiš zjutraj pred vrati zdravnico ven iz ordinacije, ki se dere,da kaj je takšna gužva in jamra že na vsezgodaj zjutraj še predno sploh sprejme kakšnega bolnika.
Torej malo krikirano povedano in povezano vse skupaj:
Torej če greš k osebnem se ona dere in ji nič ne paše, četudi so ljudje naročeni; če greš na urgenco nisi za tja, ker si za k osebnem zdravniku (kateri ji ne paše da si tam, ker ima preveliko gužvo po njenem). Torej kam sploh lahko greš brez da bi te nejevoljen zdravnik nadrl in ne nergal zraven in predvsem te pregledal odgovorno in strokovno in napisal potrebno terapijo?
[/quote]

Moj podpis!
In na celjski urgenci so se znašli tako, da nenujnim primerom zaračunavajo! Ja, kam naj pa grejo?!

Pa kako napotnico za urgenco?
Prejšnji teden, na nedeljo, pozno zvečer, sem peljala tja enega od staršev, direktno mimo vratarja do vhoda na urgenco, brez napotnice, brez klica.
Ker je bil dejansko nujni primer, je bil na vrsti takoj, nekaj nujnih preiskav in naprej na hospitalizacijo.

Za splošno urgenco in na urgenci za poškodbe , nastale isti dan ( zlom, zvinj, udarci , rane itd.)nismo nikoli potrebovali napotnice. Smo pa potrebovali napotnico za urgenco za oči (vikend, praznik ) in smo jo dobili na splošni urgenci. Razumljivo je, da imajo nujni primeri prednost pred ostalimi, nihče se zaradi tega od pacientov ne razburja.Za nastalo gnečo na urgenci niso krivi pacienti .
Pri nas se je treba pri splošnem zdr. naročiti , če ni nič nujnega , prideš na vrsto v 7 do 10 dneh. Lahko pa prideš tudi isti dan in čakaš po 2 do 3 ure , ker imajo naročeni prednost in nujni primeri.
S takim naročanjem pri splošnem zdr. so pri nas čakalnice v ZD na pol prazne , in ( v petkih popoldne dela samo 1 zdravnik od 6 . )

New Report

Close