Starševski čvek

Kako pa veš ali je nujno ali ne, če nisi zdravnik?

Default avatar
https://www.vecer.com/obisk-urgence-po- ... si-6544803

Pri nas urgenca še ni plačljiva, a ko sem sina zaradi bolečin v trebuhu peljala za vsak slučaj na urgenco, sem imela neprijeten občutek, da mogoče zganjamo paniko za prazen nič. Potem pa je bil pod nujno operiran zaradi slepiča. No, saj 30 evrov bi plačala, če bi kiksnila v presoji, a mogoče bo pa to koga odvrnilo, da bi pravočasno poiskal zdravniško pomoč.
Default avatar
Pa še nekaj. Včasih ni bilo treba nič plačevati, zdaj pa vse več, da bo zdravstvo 'vzdržno'! Pa je bilo tudi včasih.
Default avatar
Baje so imeli primer, ko je oseba prišla na urgenco zaradi izpadanja las.
Default avatar
pačljiva urgenca je napisal/a:
Pričakujem natančen seznam in opis simptomov, ki se smatrajo za nenujne. Ne vem, kako drugače bi lahko človek, ki ni zdravnik, to strokovno presodilo.
Primer, ki ga opisuješ, bi mirno lahko ocenili za nenujnega in pokasirali 30€, ker ne vem, kako lahko kot starš oceniš ali gre za slepič ali pač samo za "zvijanje" zaradi kake hrane.
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345
Default avatar
Po moje taki banalni primeri bi se mogli plačat, kjer ti tudi zdrava kmečka pamet to pove. Recimo kakšno odstranjevanje klopov, nekdo ki ga že 14 dni boli rama, potem pa pride se malo pokazat, sodelavka je celo šla zaradi bradavice na nogi, ker se ji ni dalo čakat na dermatologa.
Druga sodelavka je rekla, da z otrokom vedno gre na urgenco, ce dobi vročino za vikend. Jaz recimo pri otroku z vročino počakam vsaj 3 dni, potem se greva pokazat, pa še to gledam, da ne pride ravno na vikend, grem k pediatrinji že v petek itd...
Default avatar
Koleno ol je napisal/a:
Kaj je banalno , je subjektivno. Za nekoga je odstranitv klopa banalano, kdo drug pa lahko zažene paniko.
Kaj boš šel k zdravniku po enem dnevu bolečin v ramenu, ker 14 ni ok? Kaj pa če te naslednji dan neha bolet?
Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345
Default avatar
Marko je napisal/a:
Da Bog da, da ti deca nemala sreče i ti!
Default avatar
plačljiva urgenca je napisal/a:
Ha?
Default avatar
Kako čisto vsi tukaj veste kaj je "ne nujno", ko se smejete drugim, ko gre pa za vas, se pa sprašujete po točnih definicijah nujnosti?
Default avatar
Koleno ol je napisal/a:
Namen dosezen,ce samo "sodelavke" ne vozijo vec otrok z vrocino na urgenco
Default avatar
Po mojem, če bi na urgenco zahajali samo tisti v primeru dvoma, ali je nujno ali ne, iz tega ne bi delali problema in začeli kasirati. Ker pa hodijo zaradi izpadanja las, bradavic, kronične bolečine (če jo trpiš 14 dni, jo lahko tudi 15), je treba nekaj ukrenit.

Pa tudi starši ni treba, da ob vsakem kihcu takoj letite na urgenco. Če se otrok udari in vpije, kot bi ga devali iz kože, najprej počakajte dve minuti, da se umiri. In potem v miru poglejte, vprašajte ... Veliko huje je, če se udari in ne vpije kot obratno.
Moj partner je tudi malo nagnjen k pretiravanju in gre včasih po nepotrebnem na urgenco, vendar mu še nikoli niso zagrozili, da mu bodo zaračunali.
Default avatar
plačljiva urgenca je napisal/a:
Vcasih je bilo marsikaj drugace:
- vcasih ni bilo toliko dragih aparatur, pripomockov in zdravil
- vcasih ni bilo toliko starostnikov z nebroj kronicnimi in akutnimi boleznimi
- vcasih je bilo razmerje zaposleni : upokojenci bistveno vecje
- vcasih so umirali dokaj hitro, danes pa jih veliko visi med zivljenjem in smrtjo mesece in celo leta. Baje gre 95% denarja za vzdrzevanje zivljenja zadnjih 6mesecev pred smrtjo. Stroski so po par tisoc eur/dan.
V glavnem : "vcasih" je bilo marsikaj drugace.
Default avatar
Marko je napisal/a:
V 14 dneh imaš popolnoma dovolj časa, da greš na pregled k svojemu osebnemu zdravniku. Točno v tem je problem, da folk hodi na urgenco zaradi težav, ki niso urgentne. Ne razumejo, kaj urgenca je. Na urgenco greš, če potrebuješ zdravniško pomoč nujno, tisti moment. Lahko tudi zaradi nepojasnjenih bolečin v trebuhu. Če te neka stvar matra že en mesec in se potem odpraviš na urgenco, bi te morali pa že na vratih obrnit.
Default avatar
Najbolj smešna stvar, ki sem jo doživela na urgenci je bil plečat moški, ki je prišel ob polnoči z idejo, da je MORDA pojedel mušico, kljub temu, da ni imel nikakršnih zdravstvenih težav.
Ekipa se je ravno vrnila iz zelo zahtevne operacije, kjer so se borili za življenje. Osebje ga je obravnavalo zelo prijazno. Takrat sem tudi javno zapisala, da bi morali taki osebki nujno urgentno zdravniško pomoč plačati.
Default avatar
Žal tem izjavam ne morem verjet, da ljudje množično hodijo na Urgenco zaradi klopov, bradavic in povišane temperature, dokler je v zdravstvu toliko dvoživk in korupcije.

Verjamem pa, da gre v smer, ko bomo očitno morali sami postavljati diagnozo urgentnega stanja in marsikdaj tudi s ceno življenja; sicer nas pa tujejezični zdravniki tudi ne bodo razumeli, kaj nam fali :)), mladi bodo šli itak na tuje.

Drugače pa vsem strokovnim in empatičnim zdravnikom v urgentnih centrih po SLO lep in miren dan!
Default avatar
leeleenepr je napisal/a:
Dobro, to drži.
Default avatar
Zelo dobro veš je napisal/a:
Tako je. Podpis pod tole!
Default avatar
Hja, ne smao zaradi izpadnja las in klopov, tudi zaradi masla v ušesih hodijo na urgenco.

Tisti pa, ki omenjate bolečine ob vnetem slepiču.
Kot prvo: slepič se ne razlije takoj, traja vnetje kar nekaj časa.
Kot drugo: ob vnetju slepiča so bolečine bistveno drugačne in mnogo hujše kot pri težavah s prebavo. In slepič je drugje kot želodec recimo.
Aja, kot otrok sem imela vnet slepič in vem kako neznosne bolečine so. Je pa trajalo par dni, slepič se pa vseeno ni razlil.
Default avatar
Nihče, ki ima hude bolečine se ne bi smel bati obiskati urgenco.
Zato posploševati in groziti ljudem s plačilom tudi ni prav.
Default avatar
V nasem kraju je ze od nekdaj tako, da Zd dela do 19.30 in po tej uri in vikende, pa je dezurni zdravnik v sosednjem kraju in gres za nujne primera tja ali pa poklices, ce je tako nujno, da pride zdravnik na dom z resilnim vozilom in ta dezurni zdravnik potem presodi, če si za na urgenco v bolnisnici.