Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek premajhna omara, kako ostale rešujete?

premajhna omara, kako ostale rešujete?

Imam premajhno omaro za oblačila. Nimam ne vem koliko oblek, ampak ko daš na kup 4 letne čase, nekaj športnih oblačil, nekaj službenih, nekaj za v trgovino in seveda nekaj za doma (posplošujem, ampak saj me razumete), mi enostavno zmanjka prostora. Tako imam potem na obešalnikih nekaj kosov, ki jih povečini tudi nosim, nekaj oblačil pa zloženih na kupu oz. stlačenih na polici, ampak tisstega ne nosim, ker ni zlikano in ne morem kar v roke prijet ko se mudi. Ni problem zlikat, probelm je, ker ni prosotra, da bi bilo vse na obešalnikih.
Če imate same podobno situacijo, ste našle način, da na koncu ne nosite samo treh bluz ves čas? Prostora za večjo omaro ni, ker je stanovanjce majhno.

Neki takega si omisli, še najboljše, če je zaprto, da se ti prah ne nabira na oblačilih.
https://jysk.si/shranjevanje/obesaln-za-oblacila

Poglej pri kamping opremi, oni majo dobre fore za dober izkoristek prostora

Če ni prostora, pač ni prostora.
V tem primeru ti je na voljo starodavna rešitev. Imaš tri gvante; enega za taboljš, enega slabšega na sebi za vsak dan, tretjega pa v pranju.

______________________


Točno tako stojalo sem si jaz omislila. Na njem so vse zimske jakne in jope, v omari pa zato več prostora. Priporočam!


Točno tako stojalo sem si jaz omislila. Na njem so vse zimske jakne in jope, v omari pa zato več prostora. Priporočam!
[/quote]

Pustiš, da se praši, ali si pokrila? Če si pokrila, s čim?

Odpreš okno in povabiš molje na kosilo.
Težava bo rešena v kakem tednu.

Poglej zlaganje oblačil po Konmari metodi od Marie Kondo. Definitivno ti bo prihranilo prostor, zmečka se malo manj, a vseeno ni idealno. Morda si preberi njeno knjigo Umetnost pospravljanja, lahko najdeš še kakšno rešitev za majhno stanovanje.

Sicer pa poskusi nekam spraviti večje stvari, npr. športna oblačila, bunde, jakne, pa imej omaro za druga oblačila. Pa še to, vzemi omaro, ki gre do stropa in ki je čimširša.

Pri obešalnikih je tako:
1.) Koliko obešalnikov spraviš v omaro, je odvisno tudi od njihove debeline. Tanjših obešalnikov lahko na isto palico obesiš več kot pa bolj masivnih. Za večino oblačil so tudi tanjši obešalniki popolnoma ustrezni.
2.) Koliko oblačil lahko obesiš na obešalnike, je odvisno tudi od tega, ali obesiš na vsak obešalnik samo po eno oblačilo ali po več.
Ne isti obešalnik lahko namreč obesiš več kosov. Najboljše, da tiste, ki jih sicer nosiš skupaj. Recimo krilo in suknjič, hlače in suknjič, bluzo in suknjič in podobno. Ali pa tiste, ki so zelo podobni – recimo dve bluzi v podobnem stilu. Kadar prostora primanjkuje, varianta samo enega oblačila na enem obešalniku pač ni optimalna.
3.) Če imaš pod obešenimi oblačili prostor, tja pospravi tista oblačila, ki jih v trenutnem letnem času ne nosiš. Lahko jih pospraviš v temu namenjene lične škatle ali pa si omisliš police ali predale, ki jih samostojno postaviš v omaro (samostoječ sestav, ki ga lahko po potrebi enostavno odstraniš iz omare).
4.) Na obešalnikih imej tista oblačila, ki morajo viseti, ker bi se drugače lahko uničila, ter tista, ki jih nosiš v danem letnem času.

Na policah imej oblačila, ki jih trenutno nosiš. Oblačila, ki jih nosiš v nekem drugem letnem času, odstrani iz omare in jih pospravi kam drugam. Recimo v predal ali prostor pod posteljo, v klet (če je primerno izolirana in ustrezna za shranjevanje oblačil). Poleg tega prostor za oblačila poskusi poiskati še kje drugje, izven garderobne omare. Recimo šale, kape in rokavice imaš lahko v predalu na hodniku ali v veži. Športna oblačila lahko zviješ v rolice in jih pokončno zložiš v škatlo. To škatlo lahko potem pospraviš v prazen prostor pod oblačili na obešalnikih ali kam drugam.

Ne vem točno, kakšna je situacija v tvoji omari, da bi znala bolj natančno svetovati. Upam, da ti katera od zgornjih idej pride prav.

-si pomislila na shranjevanje pod posteljo ali celo boxspring posteljo?

-ali imaš klet? Sezonske stvari lahko spakiraš v škatle in lahko v kleti počakajo na sezono

-ne kupuj in ne nosi stvati ki se mečkajo, običajno se bombažni ali viskozni jersey ne mečka prehudo, prav tako oblačila z elastanom. Ta oblačila lahko potem zložiš po konmari metodi in ne bodo se zmečkala ker ne bo nič pritiskalo na njih. Jaz si pomagam s škatlami in košarami da je vse ločeno in pregledno

-si poskusila kdaj ‘likati’ s paro? Menda je dovolj če po vroči prhi obesiš oblačilo v kopalnico in seporavna, nekateri tudi uporabijo parni čistilec

Pustiš, da se praši, ali si pokrila? Če si pokrila, s čim?
[/quote]
Nisem pokrila. To so stvari, ki jih redno uporabljam (no, zdaj poleti ne ravno veliko). Pri meni je to stojalo v spalnici. Saj postelje tudi ne pokrivam zaradi prahu.

Tanki žičnati obešalniki so res zakon. Na prečko daš hlače, čez pa srajco/jakno. Za hlače imaš tudi obešalnike za več parov, prečke so druga pod drugo.
Ne vem, ali imaš namen investirati v novo pohištvo, ampak mogoče predlog za omaro. Daš delati ali pa kupiš dve omari z globino 50 cm, ju daš na kolesca in ju postaviš eno pred drugo – skupna globina je 100 cm, 50 cm je dovolj globine za večino oblačil. Najprimernejše so kake žičnate omare samo z zaveso oziroma omare brez vrat. Tako imaš v bistvu dvojno metražo. Spredaj je omara z oblačili, ki jih trenutno nosiš, zadaj omara z oblačili, ki niso sezonska.

Primer take omare:

https://www.bunnings.com.au/pinnacle-910-x-460-x-1785mm-chrome-wire-wardrobe-with-6-baskets_p2582739

Dobiš tudi platneno prevleko za čez (ne vem, če točno za to omaro) ali pa daš delat, da se ne praši.

Hvala vsem, ki ste mi napisali kak nasvet. Vsekakor uporabno. Če že ne morem vsega v praksi izpeljat, pa v razmislek.
Ne vem še, kaj bom naredila. Najprej vsekakor pospravljanje in del oblačil na Humano ali celo v smeti.
Sem pa za hec poskusila zložit en pulover po metodi tiste Kitajke (Japonke?) in je stal!! Moram poskusit še s kakšnimi mehkejšimi majčkami 🙂
Hvala vsem pa lep dan!

Joj, samo Humani ne, lepo prosim! Humana izdelke preprodaja naprej.
Še eni zabojniki so (se ne spomnim imena, eden je v športnem parku Savsko naselje), ki dejansko distribuirajo oblačila tistim, ki jih potrebujejo.

Humanine zabojnike v večini izpraznijo že Romi, videno na lastne oči.

Kaj se zgodi z rabljenimi oblačili in kako velik posel je to

https://www.youtube.com/watch?v=mk1qoswPjes

Jaz shranjujem po pomladno-poletnih in jesensko-zimskih oblačilih, dam jih pa v vakuumske vreče, tiste, ki jim izsesaš zrak in dam na vrh omare / pod posteljo v škatle na koleščkih.

Kako sem jaz.

Pozabi na estetiko, včasih sem imela stvari urejene po nekem redu, vrstah, barvah, priložnostih, bla bla bla, zdaj imam vse namešano, ne izgubljam časa s sortiranjem, eno čez drugo, več oblačil na enem obešalniku, debele kvalitetne obešalnike sem dala stran, imam tanke. Zimska oblačila začasno povsem odstranim iz garderobne omare. Za oblačila, ki morajo biti na obešalniku, ampak jih oblečeš enkrat letno, najdi pač drugo rešitev, V najslabšem primeru, če ne moreš imeti nikjer drugje obešeno, lahko takrat znova opereš. Prostor kot tak pa ne more biti problem, saj oblačila v namenskih plastičnih prozornih vrečah ne zavzamejo veliko prostora.
Torej, odstrani vse, kar ne rabiš zdaj. Kar se ne mečka, naj bo zloženo oz. pospravljeno v škatlah, vrečah (lahko imaš tudi kakšno večjo pokončno škatlo na dnu omare, jaz imam eno, v kateri imam hlače zrolane v rolicah (take, ki ne rabijo biti obešene), in eno za brisače, prevleke, preprosto to ni prioriteta, da bi bilo ekstra zlikano). Kar se mečka, pa imam na obešalnikih. Sicer brez reda, ampak vse lahko nosim. Na širino garderobne omare gredo mnogo več kot tri bluze. Petdeset obešalnikov gotovo!
Resnično se ne ukvarjaj z estetiko, ne “razkazuj” bluzic, ki bi se jih dalo zložiti. Obesi raje tudi navadno t-shirt majico, če veš, da jo boš rabila in da se bo sicer zmečkala.

Sicer pa škatle. Iz zadnjega dela zgornje police je muka jemati karkoli, zato si pač omisli škatle (pokrov daj stran) in bo veliko enostavneje. Jaz si na zgornji polici tudi še pustim malo manevrskega prostora, da lahko kakšno škatlo prestavim in vzamem pravo. (ne vlečem iz dna kupa)

Stojalo iz yska imam tudi sama, je izredno praktično, vendar se mi ne zdi primerno za shranjevanje, gor imam tekoče stvari, nošene, kakšno torbo itd.
Pa tudi neumno se mi zdi neko stvar, ki si jo hotel pospraviti (stran), potem ves čas gledati.

Nabavim dodatne omare. Voila.

In kam naj jih da če ima majhno stanovanje?

V Yisku imajo ugodne prozorne plastične škatle s pokrovi. Notri zložiš oblačila, ostanejo lepo zložena in čista. Daš ali na omaro ali pod posteljo. V omari imaš potem samo sezonska oblačila.

Ker imamo majhno stanovanje in ni bilo prostora za stvari, sva imela z možem že resen namen kupiti malo večje. A potem smo ugotovili, da je veliko stvari tudi problem pri selitvi, pa sva se odločila, da najprej malo pospraviva. On je že po naravi minimalist, jaz pa ravno ne. Ko sem se lotila dela, smo ugotovili, da se z nakupom večjega stanovanja niti ne mudi tako zelo.Tole so moje izkušnje:

Najprej iz omare odstraniš vse, česar ne potrebuješ. To so stvari, ki jih že dolgo nisi nosila, pa obrabljene in strgane. Oddaš kamorkoli, samo paziš, da oddaš ekološko, se pravi v primeren zabojnik ali nekomu, ki jih potrebuje, ipd. Jaz sem se letos prepričala in sem oddala tudi vse tiste stvari, ki so mi bile lani še prav, letos pa so mi prevelike. Nič šparanja stvari za takrat, ko se bomo spet zredili ali shujšali. Če imaš česa preveč (recimo preveč modrih hlač), tudi razredčiš in odvečno oddaš.

Potem kot so že svetovale: vse, kar se da zložiti, začneš zlagati po konmari metodi. Zlagaš v predale, če jih omara ima. Kar res mora biti obešeno (fine bluze in srajce, boljše hlače, suknjiči), naj bo obešeno pregledno, vsekakor ne obešaš eno čez drugo, ker tistega, kar je spodaj pod nečim drugim, itak nikoli ne boš uporabljala, ker ne boš imela na očeh.Pomembno: oblačila obešaš tako, da so najdaljša obešena na skrajni levi strani, potem pa sledijo čedalje krajša. Tako na desni pod krajšimi oblačili pridobiš dodaten prostor za škatle, v katerih so shranjena zložena oblačila.

Ko se naučiš dobro zlagati, morda ugotoviš, da imaš vseeno kje prostor za kak dodaten predalnik. Morda tudi namestiš notranji žičnat predalnik v omaro pod obešalnike.

Sicer pa priporočam uporabo prozornih škatel, tako da takoj veš, kaj je kje shranjeno. Jaz sem si lani v hoferju kupila škatle, ki imajo tudi prezračevalni sistem, da zrak malo kroži. Poletna oblačila sem jeseni zložila v te škatle in škatle spravila na gornjo polico omare (omaro imamo do stropa). V škatlah so odlično prezimila. Tisto, kar res mora biti obešeno, pa mi visi vse leto v omari na istem mestu, ne prekladam nikamor.

Veliko dodatnega prostora lahko pridobiš, če se prepričaš, da ne boš več potrebovala knjig, ki jih imaš morda v knjižni omari. Jaz sem jih nekaj podarila sorodnikom, nekaj so jih bili pripravljeni vzeti v našo službeno knjižnico. Če bi me slučajno prijelo, da bi jih rada brala, si jih še vedno lahko sposodim. Obdržala sem enih dvajset knjig. Stran sem zmetala tudi vse stare papirne bančne izpiske, nove dobivam v e-obliki. Ko plačam papirne položnice, ki se jih ne da dobivati v e-obliki, jih takoj vržem v smeti, jih ne hranim. Stare številke raznih revij sem zmetala v star papir. Odjavila sem vse papirne revije, ki so prihajale, pa jih nikoli nisem imela časa prebrati in sem jih hranila za “enkrat kasneje”. Če si želim kaj prebrati, si grem kupit. Pa to res ni velikokrat.

Marie Kondo, avtorica metode konmari, je iz tega pospravljanja in minimiziranja zalog naredila cel posel. Jaz rada berem, pa sem si prebrala njeno knjigo. Sicer ni ne vem kako kvalitetno napisana (ali morda prevedena?), a lahko si jo sposodiš v knjižnici in jo pregledaš, če ti bo dala motivacijo, meni jo kar je. Je pa ne priporočam v nakup.

New Report

Close