Prehrana in kulinarika

alergija na jajce

Default avatar
Nečak je elergičnen na jejce. Približujejo se prazniki in s tem pečenje peciva. Rada bi spekla tudi nekaj kar bo lako tudi on jedel. Jajčni nadomestek sem si že kupila. Rabim še kakšne recepte, oz. vaše izkušnje kaj in kako spečti...
Default avatar
Jaz sem pred kakšnimi štirinajstimi dnevi odkrila lušten recept za lešnikove polžke. Pripraviš kvašeno testo, razvaljaš, namažeš z nadevom, ki je podoben tistemu za potico, zviješ, narežeš in pečeš tako, da je "polž" na vrhu. Prima reč, pa brez jajc :)
Če te zanima, napišem točen recept.

Izgubljen je dan, ko se nisi smejal.
Default avatar
majav, sliši se super. Bi te prosila za recept, saj jaz v kvašeno testo vedno dam jajce...
Default avatar
Kokosovi kupcki

350 moke, 250 g margarine, 100 g sladkorja v prahu, 70 g kokosove moke in scepec soli zamesis v testo. Nato naredis majhne kroglice v katere t rocajem kuhalnice ali s prstom nareeis luknjice. Das jih na pekac in v luknjice das malo trde marmelade. Peces na 180 °C, da rahlo porjavijo. SE tople povaljas v kristalnem sladkorju.

imam se nekaj receptov za peciva brez jajc, samo jih moram najprej najti. JIh poiscem in se ta teden napisem.

Pozdravcek, Majuska
Default avatar
Hvala Majuska!! Se priporočam za recepte...

Lep dan še naprej
Default avatar
Tu je recept za skupine polmesece, ki so brez jajc.
Nemesto marmelade se lahko polni s slanim nadevom.

Default avatar
Ta recept sicer ima jajce.
Po podobnem delam jaz skutine žepke.
25 dag moke, 25 dag skute, 20 dag masla, ščepec soli, 1/2 pecilnega. Zgnetem v testo, razvaljam, razrežem, gor dam marmelado, zavijem in spečem. Pečeno posujem z mletim sladkorjem. Sem jih naredila sinoči in ni več niti enega.
Sicer jih z jajcem namažem po vrhu zaredi barve, a bi se to dalo izpustiti in jih namazati npr. s stopljenim maslom. To seveda pred pečenjem.
Default avatar
Testo:
350 g moke
1/2 paketka suhega kvasa
cca 150 ml mleka
40 g sladkorja
60 g stopljenega masla

Nadev:
100 g mletih lešnikov
50 ml sladke smetane
50 g zmehčanega masla
100 g sladkorja
2 kapljici mandljeve arome

Testo zgneteš, pustiš, da vzhaja, nato ga razvaljaš v pravokotnik.

Sestavine za nadev zmešaš v gladko maso in namažeš po testu.
Testo zviješ po daljši stranici in narežeš na cca 3 cm debele rezine.
Položiš jih v namaščen pekač tako, da od zgoraj vidiš "polžka", stikoma eno do druge in še enkrat pustiš vzhajati.
Pečeš cca 20-25 minut pri200-220 stopinjah (vroči zrak).

Variacija: namesto lešnikovega nadeva testo pomažeš s 50 g masla, potreseš s 100 g rjavega sladkorja in potreseš s cimetom. Postopek je sicer enak.

Moje pripombe: jaz ne dam mandljeve arome (jo vedno pozabim kupit :S), pa za nadev vedno uporabljam rjavi sladkor.

Pa dober tek! :)

Izgubljen je dan, ko se nisi smejal.
Default avatar
Se nekaj receptov za kekse brez jajc

Vanilijevi rogljicki

280 g moke, 70 g sladkorja, 1/2 vrecke vanilijevega sladkorja, 100 g mletih mandljev, 210 mehkega masla in scepec soli zgnetemo v testo. Zavijemo ga v folijo in damo za 1 uro v hladilnik. Nato oblikujemo rogljicke, ki jih svetlo rjavo zapecemo pri 175°C. Se vroce rogljicke povaljamo v mesanici sladkorja v prahu in 1/2 vrecke vanilijevega sladkorja.

Skutna struca

100 g rozin namocimo v rumu ali jabolcnem soku, 175 g skute, 500 g moke, 42 g kvasa, 125 g sladkorja, 1/8 l mleka, 200 g masla, limonina lupinica in scepes soli
Iz moke, skute, sladkorja, kvasa, mleka, sladkorja, limonine lupine in 150 g masla zamesimo kvaseno testo, ki naj vzhaja. Nato v testo ugnetemo rozine in oblikuijemo podolgovat svaljek, ki ga malo sploscimo. Eno stran preganemo nekoliko cez sreeino druge strani. Struco damo na pomascen pekac, pokrijemo in pustimo, da vzhaja 45 minut. Nato pecemo pri 170°C priblizno 1 uro. Se vroco premazemo s 50 g stopljenega masla. Ko se ohladi, jo potresemo s sladkorjem v prahu.

Lesnikovi muffini

200 g masla in 100g sladkorja penasto zmiksamo. Dodamo 250 g moke, 1 pecilni i n150 g mletih lesnikov. Maso nadevamo v pomascen model za muffine i npecemo pri 180 200°C 25 - 30 minut. Pecene damo na resetko in ohladimo. Nato jih lahko poljubno okrasimo in prelijemo s cokoladnim prelivom.
Default avatar
Mujuska, najlepše hvala za recepte.
Imam pa eno vprašanje, pri oblikovanju skutine štruce: eno stran pregnetemo nekoliko čez sredino druge? Sploh si ne predstavljam, kaj moram narediti...to je mišleno po dolžini štruce ali po širini...

Lep dan še naprej
Default avatar
Majuska, najlepše hvala!!!

Lep dan še naprej