Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj zdravniki dobivajo denar od farmacevtov?

Zakaj zdravniki dobivajo denar od farmacevtov?

https://novice.svet24.si/clanek/novice/slovenija/5b3df492084e4/farmacevti-podmazali-slovenske-zdravnike

Kodeks transparentnosti Evropske zveze farmacevtske industrije in združenj (EFPIA) predpisuje, da morajo farmacevtska podjetja javno objaviti podatke o plačilih zdravnikom, zdravniškim organizacijam in podjetjem, ki so v lasti zdravnikov.
Javni podatki
V Sloveniji deluje več kot 20 podjetij in podružnic multinacionalk s področja farmacije in znano je, da proizvajalci zdravil velike zneske namenjajo podpiranju dejavnosti zdravnikov in zdravnic. Lani je imel Lek za 966.000 evrov takih plačil, Krka za 656.000, Pliva pa za okoli 330.000 evrov. Zaradi tega so pogosto tudi tarče namigovanj, da naj bi šlo za prikrite podkupnine, ki naj bi varuhe zdravja prepričale, da bi bolj zagnano predpisovali njihova zdravila. Da bi bilo sodelovanje med farmacijo in medicino čim bolj transparentno, so podatki o transakcijah javni. Objavljeni morajo biti vse donacije in plačila za izobraževanje zdravnikov in drugih zdravstvenih delavcev; plačila za kritje stroškov dogodkov, kot so kongresi in simpoziji (sponzorske pogodbe, kotizacije, stroški potovanj, tudi letalske vozovnice, in nastanitev – hoteli); plačila za storitve in svetovanje (na primer predavanje zdravnika kolegom), vključno s potnimi in nastanitvenimi stroški; plačila za sodelovanje zdravnika in bolnišnice pri raziskavah in razvoju.
1,6 milijona evrov
Glede na podatke treh pri nas najbolj uveljavljenih farmacevtskih podjetij, Krke, Leka in Plive, so zdravniki, njihova podjetja in organizacije, znotraj katerih delujejo, lansko leto prejeli 1,6 milijona evrov. V glavnem gre za zneske v višini nekaj sto evrov, ki so bili posameznikom izplačani bodisi kot nadomestilo za storitev in svetovanje, bodisi kot donacija, bodisi kot povračilo stroškov.
Poleg največjih medicinskih ustanov, kot sta klinična centra v Ljubljani in Mariboru, je največ denarja dobilo Slovensko zdravniško društvo, ki so mu farmacevti namenili skupaj kar 123.000 evrov. Poleg največjih medicinskih ustanov, kot sta klinična centra v Ljubljani in Mariboru, je največ denarja dobilo Slovensko zdravniško društvo, ki so mu farmacevti namenili skupaj kar 123.000 evrov.
Med večjimi prejemniki je tudi razvpiti kardiolog Marko Gričar, ki je prek dveh od svojih štirih podjetij prejel več kot 25.000 evrov. Gričar, ki je sicer zaposlen v UKC Ljubljana in je znan po tem, da naj bi bil osebni kardiolog tajkuna Ivana Zidarja, je s svojimi štirimi podjetji ustvari kar 1,8 milijona evrov prihodkov. Med nasprotniki cepljenja pa je veliko razburjenja povzročil podatek, da sta na seznamu prejemnikov donacij tudi Marko Pokorn in Alojz Ihan, ki se v javnosti pogosto pojavljata kod advokata cepljenja. Prvi je po dostopnih podatkih s strani farmacevtskih podjetij v obdobju treh let prejel 7.584 evrov, drugi pa 6.886 evrov.
Sramežljivi zdravniki
V skladu s slovenskimi predpisi zneske na ravni posameznega zdravnika razkrijejo samo, če je ta dal za objavo soglasje, sicer pa farmacevtska družba objavi zbirni znesek. Na ravni podjetij, društev in espejev se objavi ni mogoče izogniti. Zdravniki so pri razkrivanju svojih prejemkov še vedno zelo skrivnostni, saj je po poročanju časnika Finance le 36 odstotkov zdravnikov farmacevtom dalo soglasje za objavo svojih podatkov.

Oh, tistih 6 al pa 7 omenjenih jurjev ni nič! Moja prijateljica je soseda družinske zdravnice, obe sta v vrstnih hišah. Enkrat se je poštar zmotil in pismo za zdravnico vrgel čez ograjo te moje prijateljice. Ker je firbčna, je pismo odprla in v njem videla obvestilo ene od zgoraj omenjenih farmacevtskih firm: Plačilo za prvi kvartal – 30.000 eur.

Vsega nisem bral , poznam pa odgovor, zakaj neki, zato, da prepisujejo njihova zdravila in kako je bila zadnjič huda, ko sem ji to v obraz rekel, zakaj neki pa potem hodijo farmacevti s kovčki med delovnim časom k zdravniku, ponujat zdravila, kaj pa drugega. Ampak to ni tak pomembno, važno je, da so naši poltiki pošteni in da nas vodijo v blaginjo

Nisem brala vsega, ampak priporočam italijanski film, ki govori ravno o tem. Naslov je Il venditore di medicine (The Medicine Seller). Je bil predvajan kakšne pol leta nazaj na RTVSLO.

To NI RES! Ja, pridejo farmacevti, v kovčkih so pogodbe, v kovčkih so raziskave, v kovčkih so dokumenti, ki dokazujejo da je zdravilo najboljše.
Za glavobol (beri tenzijski ali migrena) imam na voljo vsaj 15 zdravil. Predpisujem največkrat 4! Zakaj? Ker točno vem, kakšne raziskave so bile narejene in jim sam osebno verjamem. Če mi ne verjame pacient, gre lahko k drugemu zdravniku, pa mu jih predpiše drugi.
Če je pacient moj, potem mi mora zaupat. Če ni, potem mi ni treba. Če vidim, da mi ne zaupa, potem mu predlagam svojega kolega. Nobenih podkupnin ni.
Jim pa (tudi mi) pomagamo pri raziskavah in s tem izboljšanju zdravil. Saj ja delamo z roko v roku. O znesku 30.000 pa prosim ne govorite, ker je popolna laž.

gospod Vagabund Vaga Stručnjaški, prof. dr. vesoljske in mravljične znanosti univerze Ghonisenekam in pogodbeni sodelavec na inštitutu Ropotalne medicine, kjer predava iz predmeta Ghlupi možgani gospodinj diplomiral iz novega človeškega organa Malina Felicus, doktoriral iz nožnih prstov medvedjih šap Specializant oddelka za človeško blato in njegovo možno pretvorbo v plastelin pri mednarodni organizaciji DREKOPEK University

Zanimiv prispevek.

Vagabund, kako pride do tenzijskega glavobola? :))) Naštej primere.


Jaz se ne vtikujem v tvoje predpisovanje medikamentov, ti pa dvigni plašnice in se ne blamiraj s trditvami, ki so tebi všeč, ok?
Znesek je do centa točen. Je pa res tako sramotno to početje, da bi se zdravniška srenja morala pogrezniti.

Vagabund, kako pride do tenzijskega glavobola? :))) Naštej primere.
[/quote]

Na več načinov. Kaj točno te zanima? Povzroči ga stres, trema… Lahko. Imaš težave s to vrsto glavobola?

gospod Vagabund Vaga Stručnjaški, prof. dr. vesoljske in mravljične znanosti univerze Ghonisenekam in pogodbeni sodelavec na inštitutu Ropotalne medicine, kjer predava iz predmeta Ghlupi možgani gospodinj diplomiral iz novega človeškega organa Malina Felicus, doktoriral iz nožnih prstov medvedjih šap Specializant oddelka za človeško blato in njegovo možno pretvorbo v plastelin pri mednarodni organizaciji DREKOPEK University

Če imaš težave mogoče za grob opis. Ne vzet za zdravo za gotovo, ker ne gre za strokovni članek, ampak dokaj lepo opiše zadevo. Bo dovolj za neko splošno znanje.

http://www.avtogeni-trening.si/tezave/tenzijski-glavoboli

Srečno

gospod Vagabund Vaga Stručnjaški, prof. dr. vesoljske in mravljične znanosti univerze Ghonisenekam in pogodbeni sodelavec na inštitutu Ropotalne medicine, kjer predava iz predmeta Ghlupi možgani gospodinj diplomiral iz novega človeškega organa Malina Felicus, doktoriral iz nožnih prstov medvedjih šap Specializant oddelka za človeško blato in njegovo možno pretvorbo v plastelin pri mednarodni organizaciji DREKOPEK University

Katera so pol una 4 zdravila za migreno, ki jim Vagabund verjame oz. zaupa. Jaz imam migreno
že 13 let in jemljem Imigran Sprint. Včasih pomaga, včasih ne.

Hvala, lp


Jaz se ne vtikujem v tvoje predpisovanje medikamentov, ti pa dvigni plašnice in se ne blamiraj s trditvami, ki so tebi všeč, ok?
Znesek je do centa točen. Je pa res tako sramotno to početje, da bi se zdravniška srenja morala pogrezniti.
[/quote]

Daj prosim te no! Predolgo sem v tem poklicu, da bi verjel, da je farmacevtska družba poslala denar internistu. Boh pomagej no. Pa to 30 jurjev.
Ok, res je, jaz nisem internist in sem strogo strokovno področje, ampak tista zdravila ki jih mi predpisujemo so veliko dražja in veliko veliko učinkovetejša kot neki navadni paracetamoli. In če bi komu, potem bi meni nosili kuverte, da izberem drugo, dražje zdravilo. Pa se mi to v 7 letih, ker sem konkretno v tem strokovnem področju, v tem delu, ni zgodilo.
Ja, prihaja denar za raziskave, ne pa na dom za zdravnike. Sigurno ne. Če pa se vam to v Sloveniji res dogaja, potem pa ne vem kaj še tam delate! Ampak bom stopil v bran tudi slovenskim kolegom. To se ne dogaja.

gospod Vagabund Vaga Stručnjaški, prof. dr. vesoljske in mravljične znanosti univerze Ghonisenekam in pogodbeni sodelavec na inštitutu Ropotalne medicine, kjer predava iz predmeta Ghlupi možgani gospodinj diplomiral iz novega človeškega organa Malina Felicus, doktoriral iz nožnih prstov medvedjih šap Specializant oddelka za človeško blato in njegovo možno pretvorbo v plastelin pri mednarodni organizaciji DREKOPEK University

Tenzijski glavobol lahko povzročijo tudi težave z vratno hrbtenico in napačna očala. Plus, seveda, vse zgoraj navedeno, kar si ti pripel.

Dovolj zgodaj vzet, pa pomaga. Če se razvije ne pomaga nič. No, lajša že… Vedno na teh tabletah, ali si prej bila mogoče na Zomigu?

gospod Vagabund Vaga Stručnjaški, prof. dr. vesoljske in mravljične znanosti univerze Ghonisenekam in pogodbeni sodelavec na inštitutu Ropotalne medicine, kjer predava iz predmeta Ghlupi možgani gospodinj diplomiral iz novega človeškega organa Malina Felicus, doktoriral iz nožnih prstov medvedjih šap Specializant oddelka za človeško blato in njegovo možno pretvorbo v plastelin pri mednarodni organizaciji DREKOPEK University

Pa dobro, pusti ti no tele antipiretike in analgetike ob strani….

Denar se obrača pri: psihofarmakih, trigonikih in ostalih sedativih, pa zdravilih za avtoimune bolezni….. Tudi bioloških zdravillih…..Veliko tega se popaca in implicira intravenozno, subkutano in intramuskularno tudi v Sloveniji.

Vedno na teh, no nekaj časa sem jemala nekaj podobnega kot imigran sam se ne spomnim imena

Pa dobro, pusti ti no tele antipiretike in analgetike ob strani….

Denar se obrača pri: psihofarmakih, trigonikih in ostalih sedativih, pa zdravilih za avtoimune bolezni….. Tudi bioloških zdravillih…..Veliko tega se popaca in implicira intravenozno, subkutano in intramuskularno tudi v Sloveniji.
[/quote]

Tako je. Saj sem v naslednjem postu napisal, da internisti seveda ne morejo dobivati takšnih zneskov, ker ne razpolagajo s takimi zdravili.
Nevrološki oddelki, poliklinike… Tam so zdravila, ki so resnično draga in kjer je farmacevtski lobi lahko močan, ampak zagotovo ne s podkupninami.
Moč dokazujejo z zdravili, ki so še v fazi raziskovanja in jih lahko nekateri zdravniki dobijo pod mizo in tako pomagajo pri raziskavah… Več pa ne bi o tem.
Trenutno je največja uganka multipla. Tukaj je bojišče najbolj odprto. En kup testerjev, pa nič nimamo uporabnega.

gospod Vagabund Vaga Stručnjaški, prof. dr. vesoljske in mravljične znanosti univerze Ghonisenekam in pogodbeni sodelavec na inštitutu Ropotalne medicine, kjer predava iz predmeta Ghlupi možgani gospodinj diplomiral iz novega človeškega organa Malina Felicus, doktoriral iz nožnih prstov medvedjih šap Specializant oddelka za človeško blato in njegovo možno pretvorbo v plastelin pri mednarodni organizaciji DREKOPEK University

Kakšne traparije pa vi govorite. Moja sestra in njen mož sta oba zdravnika. Ona je nevrologinja in on kirurg in v življenju nista dobila nobene podkupnine. Rešila sta že nešteto življenj (mogoče tudi vam)
pa imata plače stokrat slabše kot naši dragi politiki. Delata pa dežurstva, nočne… V italiji zdravniki zaslužijo dvakrat toliko kot pri nas in prav je tako. Vi nehvaležneži pa še kar blatite zdravnike…drugič, ko si zlomite nogo ali pa bog ne daj, dobite tumor, se zdravite raje kar sami ..to pa ne gre ane..hruške glupe

Joj, saj tudi, če bi podkupnine bile, menda ne bi priznal. Je tako?

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Joj, saj tudi, če bi podkupnine bile, menda ne bi priznal. Je tako?
[/quote]

Marko, povsod obstajajo nepravilnosti. Tudi v zdravstvu. Govorim pa, da pač ne verjamem, da bi interni zdravnik prejemal podkupnine v takih vrednostih. Ne govorim o manjših pozornostih, recimo o kakšnih izobraževanjih, predavanjih, strokovnih plačanih koferencah…. Ampak po pravici ti povem (lahko da se motim) sam delam v zelo specifični veji zdravstva in to tam, kjer so zdravila draga in zdravljenja zelo zahtevna. Sem pa delal prej ma skoraj na vseh možnih oddelkih v času šolanja in praks in kroženja…
Meni osebno ni res še nihče ponudil denarja v zameno, da ponujam njihovo zdravilo. Ne rečem pa, da sem dobil recimo ob nekem momentu zahvalo v obliki pisma, da spoštujejo, da sem kot strokovnjak izbral ravno njihovo zdravilo. Seveda tudi s prošnjo da jim podam rezultate, ker bi radi zadeve izboljšali. To je pa druga stvar. Pa ko je ta farmacevtska družba delala demenc forum v Švici, so me seveda tja povabili in to brezplačno. Ampak temu ne rečem korupcija. Temu rečem izobraževanje – sodelovanje.
O denarju v kuvertah pa jaz (iskreno, Marko) ne vem nič. Vsaj v Avstriji ne poznam enega mojega kolega pri katerem bi to posumil.
Je pa res, da so pri nas plače tako visoke, da se za 20 ali 30 jurjev pa res ne bi nihče metal v zobe in tvegal na kocko postavit denar pred strokovnostjo.
Evo, odgovoril sem ti, kot mislim. Upam pa da se ne usuje zdaj 35 ženskih osebkov in sicira moj odgovor. Ker je namenjen strogo na temo in ničemur drugemu.
Vidim pa da si prijavljen, tako da z veseljem lahko užgeva tudi eno privat debato, če te resno kaj zanima oz. bolj podrobno.

gospod Vagabund Vaga Stručnjaški, prof. dr. vesoljske in mravljične znanosti univerze Ghonisenekam in pogodbeni sodelavec na inštitutu Ropotalne medicine, kjer predava iz predmeta Ghlupi možgani gospodinj diplomiral iz novega človeškega organa Malina Felicus, doktoriral iz nožnih prstov medvedjih šap Specializant oddelka za človeško blato in njegovo možno pretvorbo v plastelin pri mednarodni organizaciji DREKOPEK University

Podpis

gospod Vagabund Vaga Stručnjaški, prof. dr. vesoljske in mravljične znanosti univerze Ghonisenekam in pogodbeni sodelavec na inštitutu Ropotalne medicine, kjer predava iz predmeta Ghlupi možgani gospodinj diplomiral iz novega človeškega organa Malina Felicus, doktoriral iz nožnih prstov medvedjih šap Specializant oddelka za človeško blato in njegovo možno pretvorbo v plastelin pri mednarodni organizaciji DREKOPEK University

Zdravstvo se obravnava kot gospodarska dejavnost posledično zdravnikom in farmaciji ni interes človeka ozdravit/preprečit bolezni in to je rezultat…. več kot bo bolanih, več bo denarja

Marko, povsod obstajajo nepravilnosti. Tudi v zdravstvu. Govorim pa, da pač ne verjamem, da bi interni zdravnik prejemal podkupnine v takih vrednostih. Ne govorim o manjših pozornostih, recimo o kakšnih izobraževanjih, predavanjih, strokovnih plačanih koferencah…. Ampak po pravici ti povem (lahko da se motim) sam delam v zelo specifični veji zdravstva in to tam, kjer so zdravila draga in zdravljenja zelo zahtevna. Sem pa delal prej ma skoraj na vseh možnih oddelkih v času šolanja in praks in kroženja…
Meni osebno ni res še nihče ponudil denarja v zameno, da ponujam njihovo zdravilo. Ne rečem pa, da sem dobil recimo ob nekem momentu zahvalo v obliki pisma, da spoštujejo, da sem kot strokovnjak izbral ravno njihovo zdravilo. Seveda tudi s prošnjo da jim podam rezultate, ker bi radi zadeve izboljšali. To je pa druga stvar. Pa ko je ta farmacevtska družba delala demenc forum v Švici, so me seveda tja povabili in to brezplačno. Ampak temu ne rečem korupcija. Temu rečem izobraževanje – sodelovanje.
O denarju v kuvertah pa jaz (iskreno, Marko) ne vem nič. Vsaj v Avstriji ne poznam enega mojega kolega pri katerem bi to posumil.
Je pa res, da so pri nas plače tako visoke, da se za 20 ali 30 jurjev pa res ne bi nihče metal v zobe in tvegal na kocko postavit denar pred strokovnostjo.
Evo, odgovoril sem ti, kot mislim. Upam pa da se ne usuje zdaj 35 ženskih osebkov in sicira moj odgovor. Ker je namenjen strogo na temo in ničemur drugemu.
Vidim pa da si prijavljen, tako da z veseljem lahko užgeva tudi eno privat debato, če te resno kaj zanima oz. bolj podrobno.
[/quote]

Mogoče ti ga ni ponudil, ker si recimo dovolj pošten. Smrdljivca pa se verjetno hitro zvoha in takemu pač ponudijo.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

Mogoče ti ga ni ponudil, ker si recimo dovolj pošten. Smrdljivca pa se verjetno hitro zvoha in takemu pač ponudijo.
[/quote]

Marko… Težko rečem. Vem pa, da če bi samo za enega vedel, da je kaj takega prijel bi ga nemudoma prijavu. Resno. In farmacevtsko združbo tut.
Lej, po pravici – od 15. leta že delam in študiram medicino. Najprej od medicinca, potem pa naprej korak za korakom. Vsak delček študija je podprt s prakso, s kroženjem… Vsak (od mojih kolegov) vidi ljudi, ki trpijo, ljudi ki so resnično bolni, ljudi ki umirajo, družine ki trpijo, družine ki spremljajo mamico recimo na invalidskem… Vse to gledamo vsak dan. Dvomim, da bi nekdo se šel špilat in s svojo vestjo vzel denar v kuverti, zato da bi predpisoval neko zdravilo, za katero sam ve, da ni prepričan v učinek, ki mora na koncu za bolnika bit najbolj optimalen. Če pa si prepričan, pa ne vem če imaš toliko vesti, da bi za to še na koncu denar vzel…
Jaz v zdravstvu kakšnih hudih bogatunov in napihnjencev res ne vidim. Vsi smo na začetku blato brisal pa kahle pomival veš… In še zdaj nam nikoli ni pod špot, da bi zato klicali negovalca v sobo, če se nam med terapijo nekdo podela. In ne poznam, res ne, nobenega, ki bi mu bilo pomembno, da ima vilo na morju ali jezeru, pa jahto, pa dva stanovanja na Dunaju.
Praktično si to lahko z enim varčevanjem in svojo plačo mirno privoščimo, če bi to želeli. Tako, da se res ne bi šel kdo prodajat voluharjem nekih farmacevtskih družb. Res ne.
Priznam, to so primeri ki jih jaz poznam. Dopuščam pa možnost, da je tudi kdo v naših krogih pokvarjen. To se pa dogaja povsod. V šolstvu, v cerkvi, v športu…

gospod Vagabund Vaga Stručnjaški, prof. dr. vesoljske in mravljične znanosti univerze Ghonisenekam in pogodbeni sodelavec na inštitutu Ropotalne medicine, kjer predava iz predmeta Ghlupi možgani gospodinj diplomiral iz novega človeškega organa Malina Felicus, doktoriral iz nožnih prstov medvedjih šap Specializant oddelka za človeško blato in njegovo možno pretvorbo v plastelin pri mednarodni organizaciji DREKOPEK University

Če bi zdravniki opravljali svoje delo s takšno skrbnostjo, kot jaz opravljam svoje, bi jih spoštovala. Pa jaz nimam v rokah človeških življenj, vendar intenzivno iščem rešitve, poti do cilja, včasih po ovinkih, včasih zelo kreativno, svojemu delu se posvetim in nisem zadovoljna, če končni rezultat ni dober. Težko se sprijaznim s tem, da nek cilj ni dosegljiv. Delam preko delovnega časa, stranki ne rečem, da bo na vrsti čez 6 mesecev, ne izklopim telefona pol ure pred koncem delovnega časa, nimam tel. slušalke odložene na mizo, da mi stranke ne zvonijo, na mojih vratih ne piše Ne trkaj!, v moji čakalnici nihče ne čaka 2 uri na vrsto – kar seveda ne velja za naše zdravstvo.

Edini razlog, da se nisem vpisala na medicino, je pri meni bilo zavedanje, da prej ali slej vsak stori napako, in ne vem, kako bi se sama spopadala z dejstvom, da nekoga ni več ali da ima slabšo kvaliteto življenja, ker nisem pravočasno odkrila bolezni. In zdaj, ko imam žal malo več opravka z zdravniki, vidim, da se takšni, kot sem jaz, praviloma, ponavljam, praviloma, ne vpisujejo na medicino. Premnogi zdravniki se sekirajo zlasti za lastne interese, pacienti so nekje na 20. mestu. Ko imaš angino in pljučnico, ki ju srečujejo vsak dan, ti rutinsko pomagajo, ko je kaj bolj specifičnega, pa si moraš sam pomagati, da sploh prideš do ustreznega zdravljenja, ker zanje je tvoj problem (ki se je kasneje izkazal za nekaj povsem drugega) tudi angina ali pljučnica.

Vem, da obstajajo tudi super zdravniki, sem jih že srečala, ampak mnogo mnogo pogosteje sem naletela na tiste manj super (da ne rečem kaj drugega). Žal.

Ni pa čistilka zame nič manj pomembna od zdravnika. Vsak opravlja svoj poklic, nihče ni več vreden kot drugi. Tudi čistilka rešuje življenja, ko pobere bananin olupek s tal, na katerem bi se sicer nekdo zdrsnil in imel kdovekaksne posledice. Pa koliko življenj rešijo mehaniki, cestni delavci, vremenoslovci … Zakaj lahko mehanik dela za minimalca, zdravniku pa par tisoč ni dovolj pri 50 dneh dopusta in raznovrstnih izobrazevanjih/potovanjih?

Pa še to: pri nas v službi vsi opazimo, če čistilka ni prišla. Če direktorja ni, pa malokdo opazi.

New Report

Close