Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek avtorske pravice in intelektualna lastnina

avtorske pravice in intelektualna lastnina

Zdravo!

Pomoje dokaj preprost primer, vendar sem malce zmeden glede njega. Bom čim krajše opisal problem:

Trije prijatelji želijo ustvariti nek biznis, predvsem za dodaten zaslužek. Imajo idejo, da bi prodajali majice s poslikavami. Vendar pa bi po njihovo te slike bile tudi slike znanih oseb, kot so pevci, igralci in športniki, slike iz filmov in serij, ter znanih citatov iz recimo Fight Cluba in Pulp Fictiona.

Osebno sem prepričan da je to OČITNA kraja avtorskih pravic in tega seveda ne smejo narediti, in prav tako da je ideja zelo slaba, ampak to ni bistvo teme. Me pa sedaj zelo bega dejstvo, da ne oni ne ljudje katerim so povedali za svojo idejo, niso omenili tega problema. Torej nisem več 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} prepričan v svoje, in dopuščam idejo, da je nekaj na tem, kar dejansko lahko preprosto uporabijo za svoj zaslužek, recimo kakšna luknja v zakonu ali specifika glede slovenske zakonodaje, na katero se ne spoznam.

Upam, da me lahko kdo tukaj razsvetli 🙂 lp

Ja, lahko imajo težave. Citati iz filmov so zaščiteni z avtorskimi pravicami, v opisanem primeru bi šlo celo za kršitev v komercialne namene, tako da je morda celo kazenskopravna težava-malo pobrskaj po KZ-1. Kar pa se tiče uporabe slik, gre lahko za poseg v osebnostne pravice oseb na sliki, pa tudi avtorske pravice fotografa, kar je prav tako lahko sankcionirano-kot prekršek po ZIL, ZASP ter tudi odškodninsko. Skratka, ne se hecat s tem..

Ja, za objavo oziroma uporabo fotografije potrebuješ soglasje avtorja fotografije, ta pa si je moral priskrbeti soglasje osebe, ki je na fotografiji.

Tega seveda ne smejo počet. To je v svetu velik bizniz s točno določenimi pravili. Take stvari lahko prodajajo samo tisti, ki so zakupili pravice – in te so drage! A so z lune padli tile?

Tile loleti bodo lahko prodajali, dokler ne bodo prodali toliko, da bo kdo opazil; ko bo – jih bodo pa lahko iztožili tako zelo, da jim bodo še gate slekli in bodo plačevali kazen še njihovi vnuki!

Možnost kako to narediti je bila že gor omenjena – morali bi dobiti dovoljenje lastnika avtorskih pravic filmov oz. privolitev oseb na slikah – to pa stane pošten znesek + odstotke od prodaje.
In z malimi ribami se takšni kalibri sploh ne pogovarjajo – dokler se za začetek posla ne prikažeš na sestanku in prineseš s sabo vsaj milijon.

Citati so prosti avtorskih pravic, če gre res za citate in ne za odlomke ali verze.
Za fotografije pa se je potrebno odgovorit z avtorjem direktno, ker pri nas se ni organizacije, ki bi avtorske pravice urejala za fotografije in slike.

New Report

Close