Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Delitev premozenja – laicno vprasanje

Delitev premozenja – laicno vprasanje

Vso skupno premozenje je pisano na enega od partnerjev (stanovanje, hisa, avto…). Ob razvezi se vlozi tozba za delitev, partner na katerega je pisano vso premozenje prepise avto/hiso na npr.sestro/sestricno/starse. Recimor da vse proda/podari/zastavi pred pricetkom sodnega postopka o delitvi premozenja. Ali lahko to naredi? Govorim o izvenzakonski zvezi. In to vse prepise/proda, nima nicesar, kako potem prides do tega kar ti pripada oziroma izterjas svoj delez?

Sicer nisem se v tej situaciji, a vendar imava z partnerjem stanovanje, avto, podjetje, a vse je pisano nanj, kljub temu da sva odplacevala in vlagala skupaj. Rada bi samo vedela, ce je res pomembno na koga je pisano v primeru, da pride kdaj do razhoda. Sva v izvenzakonski zvezi ze 10 let. Strah me je, da ce bi kdaj prislo do tega, da bi lahko partner prepisal/prodal najino premozenje in da bi s tem ostala brez vsega. Je zakonsko mogoce, da nekdo proda/odtuji skupno premozenje pred delitvijo, ker je pisano samo na enega?

Ne vem če je tako enostavno. Tudi če podari npr sestri morata darilno napisat in tukaj je razvidno da ji je podaril kar ti lahko izpodbijas. Če proda npr stanovanje denar dobi na račun spet je razvidno da je to prodal itd..
Mislim da ni tako pomembno na koga je pisano ampak je bolj pomembno kako je bilo pridobljeno npr. Dediščina ali sta skupaj v zakonu ustvarila itd..

Lahko

Zdaj mu reci, da naredita prepis na 1/2 vsak, boš videla reakcijo. Taka bo potem ločitev.

nova
Uredništvo priporoča

Vse kar sta ustvarila skupaj se deli na pol

Čeprav je premoženje napisano samo na enega, se v zvezi šteje, da gre za skupno premoženje. V primeru razhoda oziroma ločitve se za delitev dogovorita sporazumno ali s tožbo, v kateri vsak dokazuje svoj delež.
Karkoli bi podaril ali prodal, ti lahko kot solastnica spodbijaš.

Seveda lahko napiše na kogar želi in proda dalje in ti boš s tožbo morala izpodbijati te prepise/prodaje.

Jaz sicer mislim da darilne pogodbe nekaj časa lahko izpodbijaš, ne vem ali 1 leto. Če je prodano pa mora biti itak denar na račun in pa če je prodano za minimalni znesek po moje lahko izterjaš 1/2 od tržne, v kolikor je predaja sorodnikom. Ampak to je lažje napisati kot pa v reali doseči. Ker to pomeni civilno tožbo ki se lahko vleče in vleče.
Samo če tako gledaš če ti en on razvezi želi nagajati ti bo ne glede na to ali imata urejeno lastništvo ali ne.
Bi bilo pa dobro da res uredita to lastništvo samo glejta da bo šla vse skozi tudi prijava na FURS če je potrebna. On znajo včasih se na koncu ali pa čez kako leto priletet in zahtevajo kakšen delež ki pa jim v štartu sploh nebi pripadal. Namreč tudi če naredita darilno pogodbo je to brez davka, ker sta 1.dedni red. Samo morata pa dati na FURS.

Za konkretne odgovore na konkretna vprašanja pojdi k strokovnjaku, ki se s to tematiko ukvarja. Vsak primer je sicer drugačen od naslednjega primera, vedno so neki detajli, specifike, zato dejansko ni možno podati najbolj pravega odgovora.

Sicer je pa tako, v zakonu/izvenzakonski zvezi je skupno premoženje vse, kar je ustvarjeno z delom, ne glede na samo formalno izvedbo oziroma zapis v evidencah. To pomeni, da si tudi ti lastnica pol vsega premoženja, ki je sicer pisano na moža (tu je vprašanje, ali je bila nepremičnina že prej njegova in si ti vanjo zgolj vlagala, ker potem je situacija spet drugačna). Seveda pa bi lahko bilo problematično, če, kot sama omenjaš, mož prej to proda in denar tudi zafrčka oziroma skrije.

Zakonska domneva je 50-50, lahko pa vsak zakonec zahteva in toži za višji prispevek, pri čemer se gleda vse, tudi prispevek h gospodinjstvu. Če ima on 10x višjo plačo od tebe, potem tvoj delež ne glede na to, da si rihtala vse otroke in vso gospodinjstvo, najbrž ne bo polovica, temveč manj.

Mislim, da če bi prišlo do ločitve, bi bilo pametno, da se takoj da zahteva za začasno odredbo, s katero mu je prepovedano razpolagati s skupnim premoženjem, a ne vem točno, kako to gre.

Pametno bi tudi bilo, da se dejansko stanje vpiše v lastniške evidence. Če te namreč zdaj skrbi, da bi ti lahko partner to ušpičil, potem že ni nekega blaznega zaupanja in ne verjameš, da bo igral fer igro. To je sicer res zaskrbljujoče, da v 10-letni zvezi ni tega zaupanja in takšne ljubezni, ampak življenje prinese marsikaj.

Če prav razumem, finančno niste ravno slabi, zato naj ti ne bo težko dati nekaj 100 EUR za posvet pri odvetniku, ki ti bo lahko razložil, kakšne vse so tvoje možnosti. Neko priznanje lastniškega deleža obstaja, najbrž se pa da zadeve rešiti še na več načinov.

Zelo dobro, da razmišljaš o tem sedaj, ko sta skupaj. Spomni se tistega grosupeljskega primera, ki se je končal tragično – tip je ubil novo ženo, njeno najstniško hčero in še sebe.
So pa se pred tragedijo šli take mučke, ja. On je, da ne bi rabil deliti z bivšo ženo vse prepisal nanjo, ko pa je med njima zaškiripalo pa ona ni hotela dati nazaj, In je rešil kot je bilo edino logično.
Dogovorita se ne jutri, danes in ukrepajta.

Če sta stanovanje kupila skupaj v zakonu dajta pol pol pisat. Škoda ker to nista takoj naredila.

Ne vem, kaj pametnega bi ti odvetnik povedal za hipotetično situacijo. Odvetnik ti lahko reče, da boste na sodišču izpodbijali. Nekaj ti povem: že delit hišo na sodišču so stroški v nebo, zlasti, če se bosta pričkala in dokazovala vložena finančna sredstva, pa tudi traja lahko dve leti, kaj šele, če prepiše to premoženje ali ga skrije. Za premoženje, ki ga ti naštevaš, računaj do 20.000 evrov. Meni so to vsi odsvetovali in naj se z možem zmenim. Ti si šibkejša stranka v tem. Seveda greš lahko na sodišče in zaplombiraš premoženje, ampak tudi to ne gre endvatri, pa tudi stane. Jasno, da lahko prepiše, proda, lahko celo ustanovi fiktivno družbo, vidim, da imate podjetje, in si brez vsega. Mnogo te bo koštalo, da boš kaj dobila, ali pa boš ostala samo s stroški. Zakaj finančno vlagaš v vajino premoženje in puščaš, da je vse na njem, res ne razumem.

Pri razhodu partnerjev oz. delitvi premoženja je zelo pomemben izvor premoženja. Torej, ali je določeno premoženje nastalo izključno v trajanju zveze (skupno premoženje), ali pa je del premoženja ter dohodki iz tega premoženja nastal PRED nastopom dolgotrajne zveze. Prav tako se v skupno premoženje NE šteje dediščina ali dohodki iz dediščine posameznega partnerja ter darila (posebno premoženje). Glede skupnega premoženja se sodišče v osnovi postavi 50:50, VENDAR lahko partner dokazuje nesorazmerno večje financiranje in vložke, tako da se končno razmerje lahko tudi spremeni. Glede vašega konkretnega primera vam svetujem, da greste po pravno mnenje k dobremu odvetniku ter tam razjasnite vse navedene okoliščine glede izvora premoženja, morebitnega prepisovanja itd.

Ne bom brala predhodnih komentarjev. Se danes mu povej,da te moti, ker je vse pisano nanj in da glede na situacijo zelus, da se pise na pol. Ce imas cisto vest okrog pridobivanja skupnega premozenja glede na dohodke, morebiten doprinos iz naslova dediscin, pomoc tvojih ali njegovih starsev, ti to ne bo treba “zahtevat”. Ce temu ni tako (on zasluzi in dela bistveno vec, je podedoval vecji znesek ali mu pri ustvarjanju “skupnega premozenja” bistveno pomagajo njegovi starsi”, ….. potem uzivaj in koristi to kar imata in ” bodi tiho”.

Čeprav ne more po domače vajinega skupnega premoženja prodati ali podariti, je dobro, da je na papirju tako, kot je dejansko, sploh če nimata otrok in bognasvaruj on prerano umre.

Seveda morata razmerja urediti. Ker če on umre, dedujete ti in njegovi starši, če nimata otrok.

Pozabi darilno, izročilno pogodbo.
Z notarskim zapisom skleneta pogodbo, kjer partner prizna tvojo solastnino.

Če se pa o tem ne bo hotel pogovarjati ali se s tem ne bo strinjal, potem je pa že prepozno. Si že ob vse. Ker ob ločitvi ne bo nič lažje.

Trenutno ni prav nobenih ovir, da ne bi on vsega premoženja, ki je napisano nanj, prodal in denar nekomu izročil ali ga enostavno zapravil. Lahko se recimo poroči z eno bejbo in si onadva skupaj kupita nekaj iz tega denarja. Kako misliš to izpodbijati??? Ne bo ne enostavno in ne poceni.

Trenutno je verovanje, da je njegovo premoženje v resnici vajino skupno premoženje, samo v tvoji glavi in nikjer drugje. Mogoče je tudi v njegovi, če sta v res dobrih odnosih, a ni rečeno. In ni rečeno, da tako tudi ostane. Čim prej se pogovori z njim in pri notarju uredita pogodbo o pripoznanju tvoje solastnine in to potem vknjižita v uradne evidence (= zemljiška knjiga,…).

New Report

Close