Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Starejša hči me vedno bolj spravlja ob živce.

Starejša hči me vedno bolj spravlja ob živce.

Imam dve hčeri.
Mlajša je stara 15, starejša pa jih ima 20.
Mlajša sedaj zaključuje 9. razred, starejša pa je že na faksu. Zraven sicer tudi dela preko študentske napotnice, sicer bolj za svoje potrebe, da si privošči (oblačila, kozmetiko, poletni dopust).. Zaenkrat mi je to nekako dovolj glede na to, da se še šola in da vsaj približno poskrbi zase, ji pa nekaj na mesec še vseeno prispevava tudi midva z možem, a imam občutek, da ona tega ne ceni.
Res je, da se sedaj vse vrti bolj ko ne okrog mlajše hčere. Kupili smo ji obleko, čevlje in modne dodatke, kar si je pač izbrala da se bo dobro počutila na dan valete. (Nekaj stvari je bilo res malo dražjih, a vseeno ni bilo pretirano). Pa mi je že starejša danes navrgla, da bi pol tega denarja lahko raje namenila njej, kot pa da zapravljam za take bedarije kot je valeta. Sem jo samo po strani pogledala in rekla, da s svojim prisluženim denarjem sama odločam v kaj ga bom investirala.
Pravi, da med njima že ves čas delam razlike, kar je morda po eni strani malo res. Starejši sem veliko stvari omejevala, vedno se je morala držati ure, naših dogovorov. Pri mlajši pa sem malo bolj popustljiva kar se tega tiče, ker jo nekako vedno nadzira starejša hči. Drugače se med seboj dobro razumeta. Mlajša starejšo sestro velikokrat vpraša za nasvete (sploh kar se tiče fantov) in ji ta z veseljem priskoči na pomoč s kakšnim koristnim dobronamernim nasvetom, da ne bo delala toliko napak kot jih je starejša.
A, ko pridejo na plan finance pa se vse obrne na glavo. Nekako logično se mi zdi, da dam mlajši več denarja (pod to smatram, da ji kupim oblačila, obutev in vse ostalo), starejša pa je le že toliko stara in odrasla, da mora nekako spoznati da ni več otrok, da se mora postaviti na svoje noge, a ona se ob tem sploh noče pogovarjati. Vedno mi pravi v jezi, da kaj bi še rada od nje, da zraven študija tako ali tako še dela, da pretrgala pa se ona zagotovo ne bo.
Moram priznat, da me je to kar malo prizadelo, da ne privošči sreče svoji mlajši sestri in da res toliko gleda na denar.
Ne vem kaj naj še naredim, da bo dojela da je med njima vendar le razlika in da le nista več enakovredni, kar se tiče ”finančne pomoči”. Kaj ni res?

Kaj naj še narediš? Ne delaj razlik. Kar daš enemu, daj tudi drugemu. Ker delanje razlike zelo boli in povzročila boš razdor med sestrama, kar bi bilo škoda, če se zdaj dobro razumeta.

Ne samo, da delanje razlik bi, tudi hitro se lahko sprevrze v sovrastvo med sestrama in do starsa, ki razlike dela.
Tudi, ce 20 letnica ni vec otrok, se cedno zivi pod tvojo streho in vidi kaj pocnes. Ne samo, da si jo omejevala veliko bolj kot mlajso hcero, sedaj se zelis, da se nazaj drzi, ko gleda kako mlajso razvajas, ni ti pa dovolj, ko starejsa studira in dela! V tebi je problem, ne v njej!!

Ni prav, da delas razlike. Ocitno je nekaj na tem, kar pravi tavelka. In je prav, da ji na primeren nacin razlozis svoje stalisce in prisluhnes tudi njej. Nas ne zanima to toliko, kot tvojo starejso potomko.

Vprašaj ta starejšo, kaj lahko narediš, da to rešiš. Res delaš razlike to ni prav, boli. Od starejše zahtevaš, da je odrasla, ko to še ni. Še vedno te rabi.

Ne morem dati obema enako denarja.
Mlajša ga še toliko ne potrebuje, starejša pa se tudi že mora počasi navaditi na samostojnost, da denar vendar le ne pride iz neba. Tudi sama bi si hotela marsikaj privoščiti pa si ne, vsaj dokler ne privarčujem dovolj denarja. Vse kar si poželita žal ne moreta imeti ne ena ne druga.
Starejša hči nekaj tudi sama zasluži, da si lahko kupi kar si v določenem trenutku želi. Bi šla pa tudi sama namesto za 10 dni na dopust raje za 3 tedne ali pa kar cel mesec. Hja, tako pač je.
A ni logično, da mlajši več stvari kupim, ker mlajša še ne more delati tako, da bi si sama prislužila toliko denarja kot si ga starejša, (razen pomaganje doma, za kakšen dodaten zaslužek to pa je zaenkrat vse, kar mlajša lahko naredi, da sama zasluži).
Kasneje, ko bo mlajša hči v Srednji šoli in na faksu tudi njej ne bom toliko dajala kot ji sedaj, a dokler ne pride do tja pa druge izbire nimam.
Saj sem tudi starejši hčeri prej kupovala stvari, a enkrat se to nekako le mora končati, saj jih ne morem kar celo življenje sama (skupaj z možem) preživljati, ali pač?

in kje v tej zgodbi je oče? vedno samo ti, ti, ti…

predstavlji si sebe: mož te vedno crklja..ko recimo prideš pa do 45 leta pa počasi neha….kao, počas odrasti….

vsedte se vsi 4 skupaj, povejte si želje, potrebe in se zmenite…razlike zelo bolijo in verjemi, starejša jih že čuti..mlajša te pa okoli prsta vrti 🙂 verjetno oče pa …khm ne bom naprej pisala, ker ne mislim sodit 🙂

za tolažbo: tega je v slo veliko

Ja no torej, meni se zdi edino normalno, da bi starejši dala več. Dolžna si jo preživljati (se mi zdi do 26.?) , zlasti ker se še šola. Sori, ampak se mi zdiš zelo nesramna, in da potem še očitaš, ko pa si ti tista, ki je krivična.


Skratka ob študiju dela, da si “privošči” oblačila in kozmetiko. Brez komentarja


tudi starejša je bila enkrat topliko stara kot je sedaj tamlajša – in kar si dala starejpši v tistih letih je prav da daš tudi mlajši. če starejše nisi razvajala z dražjimi stvarmi za valeto, zakaj potem to delaš mlajši…tako,da s tega vidika tvoji kao argumenti ne pijejo vode – češ da bi morala starejša razumeti razliko v letih.
ali bolje obratno tudi starejšo bi lahko enako razvajala ko je bila ona v letih mlajše sestre? zakaj je nisi? očitno starejši nisi tega privoščila in upravičeno se počuti prizadeto in upravičeno ti očita razlike.

Poleg vsega je pa najbolj grozna ta,da odgovornost za tvojo vzgojo prenašaš na starejšega otroka – češ nisi zahtevna do mlajše, ker jo itak starejša čuva…

preveč si zahtevna do starejše in delaš ji veliko krivico in s tem znaš narediti razdor in sovraštvo med sestrama – zamisli se resno in takoj nehaj in bodi pravična in enako ljubeča do obeh.

Sicer imaš ok stav, ampak ga popolnoma napačno izvajaš, zato pa potem tudi delaš velike razlike med dekletoma.

Mlajši potrebuje manj, večji potrebuje več in večji si tudi sam že nekaj zasluži, mlajši ne more, do tu vse lepo in prav.
Hrano, streho, šolanje in osnovna oblačila naj bi nudila obema enako, se ti ne zdi?
Mlajši verjetno daješ žepnino, starejši ti ni treba več, kar je že en velik plus v tvoji denarnici.

Pri nas imamo tri, dva študenta in enega srednješolca. Čevlje kupimo vsem trem, hlače, bunde in podobno vsem trem enako. Če bi kateri rad superge za 200€, dobi 100€, kolikor naj bi max stale neke spodobne superge, ostalo financira sam, starejša iz lastnega dela, mlajši iz žepnine in štipendije. Svoje potrebe po tehnologiji si financirajo sami. Starejša dva si dopuste in potovanja financirata sama, midva jima dava zraven “za sladoled”, mlajšemu vse financirava midva. Urbano, naročnino za telefon in vse za šolo financirava midva. itd.
Res pa je, da so vsi trije precej realni in smotrni glede denarja in da tudi sami gledajo, kako porabit manj ali pa vsaj dobiti največ za neko ceno in se ne preseravajo z denarjem.
Torej, najmlajši dobi nekaj več na račun tega, da še ne dela, luksuz si pa vsi trije financirajo sami.

Recimo primer, ki si ga omenila, glede valete, bi jaz hčeri odgovorila, da je tudi ona imela valeto in je bila deležna enake pozornosti in enakih nakupov kot mlajša sestra – če si seveda ob njeni valeti tud starejši res enako dala, če nisi, ji pa lahko smo prikimaš in se ji iskreno opravičiš ter obljubiš, da boš v prihodnje ravnala drugače.


Lol, takrat te bo verjetno tudi mlajša hči “spravljala ob živce”. “Druge izbire nimaš”?? Govoriš o SVOJIH otrocih.


točno tako – starejšaje dobila občutek kot da je odveč… sploh zdaj ko študira, in je še manj doma (domnevam), v kolikor študira v drugem kraju, bi bila še bolj vesela pristnega stika s starši, ko se vrne domov, ta mama pa jo je očitno odpikala in se obnaša kot da bi ji bila hči v breme in kot da je komaj čakala,da se jo je znebila s študijem.
otrok še vedno rabi stik s staršem avtorica – mogoče še toliko bolj sedaj ko je manj doma. niti 21 še nima, kar je mednarodna polnoletnost… če že tako strogo opredeljuješ samostojnost in odraslost.

me nekako spominjaš na mojega ata nekoč – ko mi je za vedno v spominu ostala izkušnja, kot študentka sem delala in šparala tudi med drugim za potni list,da sem lahko odšla na potovanje. pa mi je ata rekel,da naj za kruh v trgovini dam ta denar, češ saj ga imam in delam.

Jaz se strinjam z tabo. Pomagas obema, zal pa 15 letnica res se ne more delat, zato jo moras preziveti.
Odvisno je tudi, koliko starejsa zasluzi. Ali lahko prezivi z zasluzkom?
Ne vem no, jaz sem od 15 leta delala med pocitnicami, takrat tudi oce ni nic primaknil. Placeval mi je solanje, do prve prave sluzbe nisem rabila dajat za stroske zraven, razen za svojo poloznico – telefon. Dobivala sem 150€ stipendije, ce mi je dejansko zmanjkalo denarja, mi je dal, drugace ne. Kaj pa lahko otrok zapravi? Saj si ne rabis vsak mesec menjat garderobo. Ce pa imas zeljo imet 3 polne omare, pac vec delaj.
Tvoja velika punca pomoje se ne ve, kako se razpolaga z denarjem. Pri 20 sem jaz sla z fantom ze v najeto stanovanje in sem morala dobro sparati, da sem si ob vseh stroskih se kak kos oblacila privoscila.

Starejša te spravlja ob živce, ker občuti razliko, ki jo delaš med sestrama?
No, tako nekako je bilo pri nas doma. Vsa dejanja mlajše sestre so bila zlata, mene je pa doletela nepopustljivost in večna negativna kritika.
Že nekaj let nimam stikov ne s starši in ne s sestro. In mi je fino.


aneda… se pridružujem – in potem , če omeniš,da opasiš razlike in rečeš,da te to boli – si ti negativen in tečen, in celo slišiš,da sestre nimaš rad, ker ji ne privoščiš, da imajo starši raje njo in njej več privoščijo… (čeprav tega nikoli nisi rekel – reče, da te boli da tebi ne privoščijo toliko kot sestri, ampak manj)

ali pa ta argument, ki sem ga vedno poslušala od staršev – srečna bodi,da si ti toliko samostojna,da zmoreš in znaš sama… sestri smo pač pomagali, in tudi ti si ji morala pomagati, če ji nisi, si slaba sestra, in je nimaš rada… ona , ki tebi ne pomaga nikoli – je pač to vse razumljiivo, ker pač takšna je,da ne zna… je treba to razumeti, če imaš sestro rad to razumeš zakaj nje nikoli ni,da bi tebi stala ob strani, hkrati pa pač obvezno iz sestrske ljubezni ti moraš zanjo vedno biti na voljo…
to so bile razlage meni… saj ne veš ali bi se jokal ali smejal od dvoličnega odnosa

Ti imaš problem prej kot pa hči. Oziroma hči ga ima zaradi tebe. Že iz tvojega posta se zelo enostavno bere, da je mlajša carica doma, da jo razvajate, da nikoli ni imela toliko omejitev kot starejša, zdaj ima pa še več denarja. Starejša se upravičeno počuti manj vredna, saj se njej nikoli niste toliko posvetili, nikoli ji nisi dala toliko denarja, vedno je imela pravila, ki jih mlajši ne postavljaš.

Mislim, da si nekako navezana na mlajšo, mogoče samo zato, ker je mlajša, mogoče zato, ker novega otroka ne boš imela in imaš občutek, da potrebuje ona to tvojo pozornost. ZDi se mi tudi, da če bi zdaj rodila, bi tudi mlajša hitro postala odveč, ker bi vso to svojo pozornost usmerila na dojenčka in bi ta kmalu postal tisti, ki bi bil center tvoje pozornosti in tvojega življenja.

Biti zadnji v vrsti v družini je zelo težko. Sploh ne veš, kako težko je gledati, ko se ti dela ta krivica,ki jo starš z nekimi neumnimi izgovori zagovarja. Kako težko je prenašati te razlike, ki jih mama dela pri otrocih in v kaj vse to lahko razraste.

Namesto, da bi starejšo pohvalila, da dela in si sama zasluži za določene stvari, ji omejuješ dostop do denarja oziroma jasno kažeš, da je mlajša vredna več in jo bolj razvajaš na različne načine, predvsem skozi finance. Ne, 15-letnik nikakor ne poterbuje več kot 15-letnik. 15-letnik je doma, starši mu vse kupijo, potrebuje kvečjemu za manjši luksuz. To očitno pri vas je žepnina.

Starejši pa to odrekate, ker si kao služi in se mora naučiti poskrbeti zase. Daj premisli malo, kdaj ste začeli od starejše to pričakovati? Zdaj, ko je šla od doma? Prej je nikoli niste naučili, kako z denarjem? Prej je niste naučili, kaj so prioritete, kaj so prihodki in kaj odhodki? Ne, sedaj, ko je šla na fax, vi od nje pričakujete, da je odrasla in da bo finančno poskrbela sama zase. No, to pa ne bo šlo. Ona je faxu zato, da študira, in marsikateri študent si zaradi narave študija ne more privoščiti, da ob tem še ves čas dela. Vaša hči očitno dela in si očitno privarčuje nekaj zase, kar je res pohvalno.

Ker imate doma dovolj, da lahko za osnovne potrebe poskrbite za obe, je skrajno nefer od tebe, da zahtevaš, da se starejša kar osamosvoji, mlajšo pa še s tem njenim prispevkom financiraš.

Rešitev je, da doma kupite osnovne potrebščine za obe, torej obleko, obutek, osnovno kozmetiko, tudi hrano. Študentski dom starejši plačate vi. Nato pa obe dobita vsaka enako žepnino. Tudi mlajša lahko gre že delat, to poletje bo imela bistveno več časa kot starejša in bi lahko ves čas delala in si nekaj zaslužila. Ampak te že vidim, da strižeš z ušesi in kriliš z rokami z odprtimi usti od šoka, ker tvoja mala princeska pa res ne bo šla delat pri 15ih!

Stroški so višji, če en študira. Ne moreš pričakovati od starejše, da se sama financira, mlajša pa fura luksuz. Če nimate dovolj, potem nobena ne more dobiti in starejša dela zase, mlajša pa zase. Če imate dovolj, prenehaj delati razlike takoj, preden se to razvije v grozljive družinske odnose in se boš na smrtni postelji spraševala, kaj si naredila narobe.

Zdaj je čas, da popraviš napake, da prenehaš s svojim otročjim pogledom, da sprejmeš starejšo hči in je ne odrivaš stran na takšen in drugačen način. Da jo ceniš kot človeka in kot svojega otroka. Preberi si svoj prvi post, nekajkrat, da boš videla, kaj dejansko pišeš v njem. Starejšo šinfaš in ti gre na živce, mlajša je pa tvoja princeska. Potem v naslednjih postih pa samo zagovarjaš svoja grozljiva dejanja. Morda si že prepozna, a morda še imaš čas, da stvari popraviš in daš na isti imenovalec. Ker logično bi bilo, da daš starejši več, ker tudi potrebuje več. Ti si jo pa zdaj, ko očitno ne živi več doma, odpikala, in živiš neko iluzijo z mlajšo hčerko.


lepo si napisala, se strinjam v celoti.
Bi avtorici dodala samo še tole – v prvem postu – kjer je meni najbolj jasno,da delaš finančne razlike, da se jih zavedaš in jih zagovarjaš- tule:
Sem jo samo po strani pogledala in rekla, da s svojim prisluženim denarjem sama odločam v kaj ga bom investirala.

te tvoje besede so tako grozljive in si s tem starejši povedala jasno,da mlajšo ceniš in vanjo želiš investirati, starejše pač ne.
Uboga tvoja starejša hči, mene srce boli zanjo. kar čutim kako jo je moralo to zaboleti. in ne vem, če se da to kdaj zares popraviti, ko je enkrat izrečeno s strani mame.
Resno in pod nujno se zamisli nad svojimi dejanji.

Anja ciganja je zelo pametna in izobrazena. Anja ciganja podpira to, da ti hceri na pomagas toliko kot mlajsi hceri. Anja ciganja podpira mlajso hci in pravi da je prav da ji kupujes stvari za valeto. Anja ciganja

Avtorica, zakaj sploh sprašuješ tukaj, če ne misliš upoštevati nasvetov? Ti si se že odločila, da boš mlajši dala vse oz. več. Očitno ti je figo mar, da bo starejša mlajšo zasovražila, očitno ti je vseeno, da kot odrasli ne bosta imeli stikov. Samo ti boš odgovorna za to. Ampak tebi je vseeno, imaš pač mlajšo rajši. Ne vem zakaj ne priznaš.
Če ne moreš dati obema enako, pač kupi mlajši cenejšo obleko in cenejše vse dodatke (nepotrebne), pa bo ostalo še nekaj za starejšo. Ampak ti nočeš. Sama najbolje veš zakaj.
Škoda, ker zaenkrat se imata še radi, dolgo ne bo več tako.
Nekateri starši ste res neumni in se sploh ne zavedate kakšno škodo delate lastnemu otroku. Tudi tvoji ljubljenki jo delaš, da ne bi mislila, da ne…..
p.s. takšni ljudje bi morali imeti samo enega otroka ali pa še to ne.

Starejša hči ima tudi fanta, ki je že zaposlen, seveda ji poleg samega njenega zaslužka in mene tudi on kaj da, če ne drugega so to manjše pozornosti, darilca iz spoštovanja in naklonjenosti.
Denarja ji ne manjka, je pa res, da ga ni nobenemu nikoli dovolj in da se ga nihče ne brani. Privošči si lahko marsikaj. Ima ogromno oblačil tudi takih, ki zahtevajo svojo ceno (firme), pa ne mislite, da sem nevoščljiva! Ampak vsega pač ne more imeti kar bi si ona izmislila v trenutku.
Mlajša pa kot sem že rekla še ni v tej fazi in ji moram toliko več ”pomagati”.
Se bomo pa seveda še enkrat temeljito pogovorili in upam, da na čim lepši način prišli do kompromisa.

Nisi dojela, kaj ti govorimo:
Za osnovne stvari si še vedno ti zadolžena! Kar hči zasluži sama, je za njeno udobje in njene želje. Kar ji da fant, je onus. Kaj pa, če fanta ne bi imela?
Ne moreš zdaj, ko obe potrebujeta nove čevlje, mlajši kupiti, starejši pa ne. Če so zate čevlji za 50€ neka realnost, tamali kupiš, starejši pa daš teh 50€, pa naj si kupi sama, če hoče take za 50, al pa za 20 ali pa za 200, doda sama ali pa ji še kaj ostane, bistvo je, da obe potrebujeta čevlje in ti si čevlje obema kupila. Razumeš?
Ne moreš zdaj hčere, ker zasluži par € preko študenta, kar skinit s qurca. Hotela si dva otroka, dva imaš in skrbi za oba enakovredno.

Ne razumem take mamine logike , res ne. Obe punci se šolata, ampak ker je šola ene slučajno faks, se od nje pričakuje, da se financira kar sama? Kakšen pa je faks, ki to omogoča? Ja, jaz sem tudi delala na faksu, ampak ker sem redno študirala, v urah tega ni bilo toliko, da bi bilo kaj več kot za žepnino. Ti pa pričakuješ, da se bo sama oblačila in skrbela zase? Kako točno si ti predstavljaš samostojnost študenta, ki mu je naloga predvsem, da konča faks?
Hčerka je upravičeno jezna nate, ker si jo de facto postavila na stranski tir, kar veje iz vsake besede, ki jo napišeš. 20-letnik, ki se šola, je še polno breme staršev, ni nič samostojen.

Ce student redno studira nima zraven casa se delat za zasluzek. Bi pa vprasala avtorico mlajsa je sedaj stara 15 lahko zacne z delom preko studenta, torej skladno s tvojimi argumenti, ki jih kao zagovarjas, po tvoji logiki je ona pac zdaj samostojna tudi in si lahko zasluzi za svoje zivljenje kot starejša, saj sme delati preko studenta.
Lol vidis kako butasti in krivicni do starejse hcerke so tvoji argumenti.
Dolzna si poskrbeti za oba otroka dokler se redno šolata.

Potemtakem se v vaši bajti vse vrti okoli denarja?

Pripravi se na zanimivo starost, če slučajno ne provociraš.

Ja obup, no. Kaj dobi od fanta, nima veze z nicemer. Kar je pomembno, je to, da po nobeni zdravi logiki ne bi smela zapirati pipce, ker se sola in si TI dolzna za njo poskrbet in to v enaki meri, kot za tamalo. A ce bo tamala zacela delat ob vikendih, jo bos tud skinla? Komi cakas, da se ju znebis al kako? Svasta taca po zemlji.

New Report

Close