Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zamenjava stanovanja z bratom

Zamenjava stanovanja z bratom

Z ženo živimo v stanovanju njene mame. Pred kratkim je želela, da se opravi prepis na njeno hči. Žena je rekla da raje ne, saj bi zaradi javnih doklad bil izid drugačen. Je pa tudi edina dendinja. Najvrjetneje bi brez problemov pustila da se stanovanje proda. Stanovanje je v sreddnje velikem mestu, v stanovanjskem naslju, v pritličji in ima dobrih 50m2.
Imam brata, kateri je ostal doma. Žvi z očetom v cca 200m2 veliki hiši. Časa nima niti volje za vzdrževanje hiše, niti za pomoč na njivi. Z ženo ražmišljava, da bi vprašal brata, če bi želel da ga izplačam za pol hiše in bi se z ženo preselila domov, on pa si poiskal stanovanje.
Kako bi to vi sicer uredili? Zanima me vaše mnenje.

Stanovanje takšne velikosti, v kateri družina biva, se ne upošteva pri soc. transferji.

Bratu v zameno za pol očetove hiše ponudite taščino stanovanje.

To možnost sva z ženo že razmišljala, ampak tega ne želi. Zaradi vseh spominov na otroštvo bi težko prišla na obisk. Zato tudi možnost da se stanovanje proda in si potem sami poiščejo kjer bi želeli ter kar bi želeli.

nova
Uredništvo priporoča

Zakaj rabiš naše mnenje? Lepo vprašaš brata, kaj on meni. Tako bi naredila jaz, če bi mi bilo okej živeti z očetom v hiši, bratu pa ne. Vprašat ni greh. Kaj kompliciraš?

imata denar da izplačata brata za pol hiše, pa se hkrati bojita, da bi bila lastnika stanovanja, v katerem dejansko živita zaradi otroških dodatkov??

kot ti je že nekdo gori napisal – lastništvo stanovanja v katerem živiš, se ne upošteva pri izračunu kakršnega koli socialnega transferja.

vse drugo je pa očitno odvisno od brata. kdo pa pravi, da se tip hoče odselit proč od staršev, da bi moral sam še za stroške in hrano skrbet? verjetno mu to zdaj nudijo starši…

Zanima me če je kdo to dal skos oz izvedel in kako se je obneslo.
Bo v zameno da bi brata rešil obveznosti do očeta bil upravičen dobiti kaj parcel oz zemlje ali ne?

Hiša propada saj jo ne obnavljata kar bi bilo potrebno. Oče kot lastnik nepremičnine to vidi in ga zelo jezi. Brat živi z očetom, mame ni več. Mi bi skrbeli za očeta in hišo se bi obnovilo kar je potreba. Ob tem bi tudi mi prišli do prostora saj naju oba z ženo moti premajhen prostor.

Aha, torej sem pes taco moli.
Vse je stvar dogovora – predvsem pa mora tukaj sodelovati tudi oče. Nič nisi napisal, da ima brat pol hiše, ker sta z očetom sklenila ustrezno pogodbo …
Imam občutek, da kar nekaj trolaš tukaj gor.
Eni staršem pomagamo zato, ker so naši starši, ne zaradi parcel.


brat ima točno toliko obveznosti do očeta, kot pa ti.
lahko pa očeta prepričaš v to, da v zameno za skrb na stara leta naredite pogodbo o preužitku, kjer pa potem bratu ni treba več kaj izplačevat. ampak, kot sem že napisala… hudo dvomim, da bo brat hotel od jasli

Oče je že želel da se zemlja napiše name, saj brata to ne zanima niti ne sodeluje ko je potrebno. In vsega skupaj niti ni veliko.

Brat pomoje res noče proč od tam, trenutno je to pomoje zaradi financ. Hiša je očetova, on nima nič nepremičnin. Če bi ga izplačal bi verjetno šel brez problema na svoje.

1. Stanovanje ženine mame je njeno, torej od mame. Dokler je ona lastnica, lahko z njim naredi, kar hoče, njej ga lahko odvzamejo, če dobi partnerja, je tudi on dedič. Torej je tvoja žena trenutno edina dedinja maminega premoženja, ampak vse to se lahko v prihodnosti spremeni, ker lahko pride še kak dedič, lahko stanovanje zafrčka, lahko ga proda, podari…. Dokler je mama lastnica tega stanovanja, vi nimate nobene pravice do njega in računati nanj, kot da je vaše, se lahko hitro zalomi.

2. Hiša tvojega očeta. Vprašanje, čigava je, kdo je lastnik? Kdo vse je lastnik te hiše, samo oče ali tudi brat? Če je samo oče, potem v tem trenutku on razpolaga s svojo lastnino, kot mama žene s svojim stanovanjem. Oče lahko torej hišo proda, podari komurkoli, tudi meni, enako kot tašča svoje stanovanje. Možno je, da ob smrti oče te nepremičnine ne bo več imel, tako kot tašča stanovanja ne. Če je tako, se torej pogovarjamo o tuji lastnini.

Seveda lahko oče z vama ali s tabo sklene pogodbo o preužitku, pogodbo o dosmrtnem preživljanju. Lahko ti del hiše podari, lahko napiše oporoko, kjer si ti edini dedič, pri tem je sicer treba upoštevati tudi nujni delež. Lahko sklenete izročilno pogodbo skupaj z bratom, marsikaj je možno.

Ampak najprej se morate vi usesti in videti, kakšne so sploh vaše želje in kakšne so opcije. Tako kot pišeš, je račun brez krčmarja, zgleda vsi živite na tujem brez stroškov in si že prisvajate to tujo lastnino. Karkoli boste urejali, uredite le tako, kot je treba, da ne bo potem zapletov, ko bo res kdo umrl. Seveda lahko nasprotno od statistike celo ti umreš prej kot tvoj oče, kaj potem?

New Report

Close