Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Nevoščljiva sem tistim, ki živite ob morju…

Nevoščljiva sem tistim, ki živite ob morju…

Občutek imam, da se ljudje ob morju (sploh na južnejšem delu) lahko veliko bolj sprostijo, to pravi tudi hčerka, ki trenutno par mesecev biva na Malti.
Ljudje so tam že po naravi veliko bolj ležerni kot v notranjosti. Tudi vonj morja, agrumov in vseh teh začimbnic nas tam vedno pomiri in spravi v boljšo voljo, da o toploti in kopanju sploh ne govorim. Tam bi bila vedno v pogonu in konstantno v formi (vsaj mislim tako), saj zelo rada plavam in bi se mi s tem pregibalo celotno telo. No ja, morda bi se čez čas tudi tega naveličala, kdo ve.
Tudi na vrtu bi mi delo predstavljalo še večji užitek kot mi ga sedaj, saj se vse začne veliko prej prebujati in vseh pridelkov bi bilo lahko bistveno več kot jih imam trenutno tukaj v notranjosti, ker so bolj ugodne temperature za pridelke in
Povejte mi vi vaše izkušnje kako vam je živeti ob morju v obmorskih krajih?
Verjetno bi se za selitev sicer precej težko odločila predvsem zaradi službe, prijateljev in pa staršev, ki jih moram paziti in negovati a vseeno razmišljam kako bi se imela lepo in prijetno.
Imate vi, ki bivate v takih krajih lepe izkušnje ali tudi vas kaj zmoti?

Malo pozno si začela razmišljati o tem. Leta nazaj , preden si dobila hčerko , bi morala upecat kakšnega z Obale. Pa še italijansko bi danes znala in trgovine v Italiji bi imela pred nosom.

Jaz sem zivela ob morju, trenutno pa ne in se strinjam. Ob morju je cisto druga energija, ce gres na sprehod, si kot prerojen… Te atmosfere na celini ni.

Upam, da bova enkrat z mozem spet zivela blizu morja. 🙂

Poznam eno, ki se je iz Lj preselila na obalo, bila tam ene dve leti in se preselila nazaj v Lj. Ni imela nic dobrega za povedat. Ne o ljudeh, ne o klimi v podjetju, ne o vrocini in gneci. Edino morje je bilo fajn.

Imam vikend na morju in 5 mesecev preživim tam. Kaj ti naj rečem? Poleti je na morju fajn. Vročina ni nič večja kot na celini, včasih celo obratno. Poleg tega imaš na morju morje he he in se hitro ohladiš.
Meni je poleti fajn, ko je gneča, ko se kar naprej nekaj dogaja, ko so vsi sproščeni, veseli, nasmejani. Ampak, ko je poletja konec, vsi gredo. Ti ostaneš. Naenkrat nastane taka praznina, samota, nikjer žive duše. To pa ni več fajn. Zato jeseni tudi sama poberem šila in kopita in gremo nazaj. Pa še tista ledena burja začne pihat, ne ni fajn.

Po “eni ” ne moreš sklepati , da je tako vsem.Enim paše, drugim ne.Odvisno je tudi , kakšen človek si in kakšno družbo imaš okoli sebe.
Eni so pa itak večni nergači.


Imam rada jesen na morju. Dnevi malo hladnejši, malo popiha, morje še vedno toplo, nobene gneče. Uživancija.
Enkrat sem bivala ob morju (južni del Jadrana) od aprila do avgusta. Je bilo o.k., april, maj in do sredine junija. Potem prevroče, gneča, galama…

Sem upokojen, star 68 let. Vsako leto sem več časa na severno jadranskem otoku (drugače sem iz centra Ljubljane).

V Ljubljani, cele dneve živčen, mnogo preveč ljudi in turistov na ulicah, mnogo preveč avtov, po Slovenski kar en čez drugega, v vsakem trenutku v BTC vsaj 15.000 ljudi.
Sicer jemljem tablete za znižanje pritiska, ki je v Ljubljani popoldne, če ne vzamem tablet, 160/100, kar je na dolgi rok absolutno previsok pritisk.

Tu, na otoku, pa mi po 10-ih dneh pritisk pade na 120/70. Dnevno po ulici mimo hiše, v kateri bivam, pripelje med sedmo zjutraj in 23h zvečer kakih 10 avtomobilov.
Neprecenljivo za ljubitelja miru in NEhrupa.

Nekaj slabša sta tu, kot ste že napisali, julij in avgust. Preveč ljudi in vreščečih otrok, ter vozakanje sem ter tja.
Ti “enotedenski”, največ “desetdnevni” turisti pridejo na otok zato, da se vozakajo sem ter tja.
Od plaže do plaže, od gostilne do gostilne. Enako obnašanje, kot v Sloveniji, kjer če že ne “pela pela” v službo ali domov, pa pela pela v trgovino, ali v BTC. Samo, da se vrtijo kolesa. In volan…

Tu pa je 10 mesecev – nirvana.
Zelo priporočam ljudem z razrvanimi živci, tudi depresivnim.
Če si kaj takega lahko finančno privoščijo, je to brez dvoma dosti boljša investicija (v zdravje), kot bitkojni, bitkrave, ali nov avto…

Ni tako fajn kot se zdi. Vročina, vlaga..Morja se tako naveličaš kot svoje smreke na dvorišču. Nima več nekega pomena.
Za mesec dni je že zanimivo, potem pa rata rutina dolgčas.


Imam rada jesen na morju. Dnevi malo hladnejši, malo popiha, morje še vedno toplo, nobene gneče. Uživancija.
Enkrat sem bivala ob morju (južni del Jadrana) od aprila do avgusta. Je bilo o.k., april, maj in do sredine junija. Potem prevroče, gneča, galama…
[/quote]

Ampak vse to je “morje”. Brez tega morje ni pravo morje 🙂

Pozdravljeni! No jaz živim na morju. Pa ne ob Jadranskem. Živim na severu Švedske. Sedem mesecev na leto imamo zimo, morje je zmrznjeno in je poseben užitek hoditi po njem ali se po njem voziti s skuterjem. Poleti (2 meseca) so temperature zelo prijetne, se pa žal v morju ne kopam, ker he temperatura morja med 16-18 stopinj. Veliko ljudi se kopa, meni pa ne pade na misel. Vsak dan piha, včasih bolj, včasih manj. Kljub zimi, vetru in mrazu mi je tukaj prijetno, se pa vsako leto odpravim v Slovenijo na dopust.
Lp iz severa!

Kako pa prenašaš pozimi, ko imate zelo malo svetlega dela dneva? Se je tega težko navaditi?

Sama sem si kdaj v šali mislila, da nisem za tiste kraje, saj zelo težko čakam, ko se začne dan daljšati.

Kako pa prenašaš pozimi, ko imate zelo malo svetlega dela dneva? Se je tega težko navaditi?

Sama sem si kdaj v šali mislila, da nisem za tiste kraje, saj zelo težko čakam, ko se začne dan daljšati.
[/quote]
Kaj naj rečem. Temo veliko lažje prenašam kot svetlobo. Trenutno imamo 20 ur svetlobe na dan in 4 ure somraka. Skoraj nič ne spim in mi je za znoret. Kar se tiče teme je kake dva meseca20 ur na dan teme in mene čisto nič ne moti. Vse je tako osvetljeno, da ni nekega hudega občutka teme. Ta tema ni tako temna kot v Sloveniji. Teško razložim. Sonce je zelo nizko in ko je svetlo je svetloba tako močna, da si tega ne moreš predstavljati, če ne doživiš.

Ves kaj je….kot se ti umiris na otoku znotraj tvojega tempa, tako se tudi oni. Tebi se zdi, da se 10 dni vozakajo gor in dol, njim se najbrz zdi, da so komajda taknili avto. Po vsej verjetnosti to tudi drzi, najbrz so med letom non stop za volanom, vozijo se v sluzbo, otroke v solo, otroke na treninge, zvecer po take away hrano, pred spanjem se skok do pisarne samo se nekaj preverit…danes se zivi tako, ko si v polni delovni in rodni dobi. Pred 30 leti, ko si bil ti aktiven del prebivalstva, ni bilo tako hudo.


Kaj naj rečem. Temo veliko lažje prenašam kot svetlobo. Trenutno imamo 20 ur svetlobe na dan in 4 ure somraka. Skoraj nič ne spim in mi je za znoret. Kar se tiče teme je kake dva meseca20 ur na dan teme in mene čisto nič ne moti. Vse je tako osvetljeno, da ni nekega hudega občutka teme. Ta tema ni tako temna kot v Sloveniji. Teško razložim. Sonce je zelo nizko in ko je svetlo je svetloba tako močna, da si tega ne moreš predstavljati, če ne doživiš.
[/quote]
Zelo zanimivo! In imaš prav, si ne morem predstavljati, ker nisem doživela. 🙂
Mi težko gre v glavo že ideja o 20 urah noči in 4 urah dneva (ter obratno), kaj šele, kako izgleda taka svetloba.
V tistem pasu imate čisto en drug svet.

Zivel sem vso mladost ob morju..
Zdaj par let zivim na celini… pogresam primorsko vsak dan, morje, primorsko lezernost, odprtost ljudi… takoj grem zivet nazaj dol.. ne poslusaj ljudi, ko govorijo o vlagi in … ko nimajo pojma… ce bi moral danes izbirati pokrajino, kjer bi zivel bi bila zmeraj primorska… res jo pogresam 😕


Se vidi, da ne poznas obmorskih krajev, ko govoris o vlagi.. vecja je na celini, kot ob morju…

Če bi dobila službo ob morju, bi se takoj tja preselila.

Ves kaj je….kot se ti umiris na otoku znotraj tvojega tempa, tako se tudi oni. Tebi se zdi, da se 10 dni vozakajo gor in dol, njim se najbrz zdi, da so komajda taknili avto. Po vsej verjetnosti to tudi drzi, najbrz so med letom non stop za volanom, vozijo se v sluzbo, otroke v solo, otroke na treninge, zvecer po take away hrano, pred spanjem se skok do pisarne samo se nekaj preverit…danes se zivi tako, ko si v polni delovni in rodni dobi. Pred 30 leti, ko si bil ti aktiven del prebivalstva, ni bilo tako hudo.
[/quote]

No, če je življenje le to, kar si opisal, potem paabog pomagajatakim.

Življenje jeaVSE DRUGO kot vozakanje. Vozakanje pravzaprav NI življenje, je le nepotreben del živlejnja…

Življenje je posedanje v gostilni in pred njo, balinanje, obiskovanje koncertov, takih in drugačnih tekem, magari tudi bordela.

In na te destinacije zagotovo lahko prodeš tudi drugače, kot z avtom.
Najbrž nihče ne hodi v gostilno, ki je oddaljena 40 km…

Ampak če ti/vam je tako všeč, pa se vozite in porabite zabvožnjo kakih 5 let že tako kratkega lajfa.

Mene to ne moti, razen brnenja vozil. In seveda osneževanja, ker je treba za vsak drek iti z avtom, tudi 450 metrov do trgovine. Zato ga pa imate, ane, za vožnjo…

In ja, na nekaterih otokih Jadrana je avto celo prepovedan…
Ker je zapovedanmir. Mir privlači turiste, ne”formula 1″. Predvsem starejše ljudi, ki imajo denar.

Tistih še ne 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} mladih, ki imajo denar, pa gre raje fookat na Zrče. Pa še ti (recimo Angleži) , kot je pisalo, pridejo z busom…
Ker se NE pridejo vozakat, temveč zaradič isto drugih stvari…

O kako vam je lepo, uživajte še naprej.

Jaz sem se ravno danes vrnila z nekaj dnevnega odklopa ob morju. Kar vsrkavam vase morsko klimo, energijo….prečudovito je in če bi imela možnost, ne bi razmišljala niti minute ali iti živet na obalo ali ne. In ko sem se ozirala po hišah, sem se spraševala, ali se ti ljudje sploh zavedajo, kako so priviligirani, kako srečo imajo?
Sem si pa obljubila, da bom vsak mesec poskušala 2 do 3 dni preživet ob morju, da se nadiham morskega zraka in se malo potešim, heheee.

No, če je življenje le to, kar si opisal, potem paabog pomagajatakim.

Življenje jeaVSE DRUGO kot vozakanje. Vozakanje pravzaprav NI življenje, je le nepotreben del živlejnja…

Življenje je posedanje v gostilni in pred njo, balinanje, obiskovanje koncertov, takih in drugačnih tekem, magari tudi bordela.

In na te destinacije zagotovo lahko prodeš tudi drugače, kot z avtom.
Najbrž nihče ne hodi v gostilno, ki je oddaljena 40 km…

Ampak če ti/vam je tako všeč, pa se vozite in porabite zabvožnjo kakih 5 let že tako kratkega lajfa.

Mene to ne moti, razen brnenja vozil. In seveda osneževanja, ker je treba za vsak drek iti z avtom, tudi 450 metrov do trgovine. Zato ga pa imate, ane, za vožnjo…

In ja, na nekaterih otokih Jadrana je avto celo prepovedan…
Ker je zapovedanmir. Mir privlači turiste, ne”formula 1″. Predvsem starejše ljudi, ki imajo denar.

Tistih še ne 20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} mladih, ki imajo denar, pa gre raje fookat na Zrče. Pa še ti (recimo Angleži) , kot je pisalo, pridejo z busom…
Ker se NE pridejo vozakat, temveč zaradič isto drugih stvari…
[/quote]

No, zame po posedanje v gostilni in pred njo, NI življenje. Je le izguba časa….

Jaz imam teto, ki zivi v Portorozu. Cez zimo je pri njih zivi dolgcajt in burja, ki te prepiha skoz in skoz. Cez poletje pa taka guzva, da se v starcuno ne mores normalno it al pa na kavo npr. Takrat ponavadi zbezijo v hribe al pa k nam. So pa sli dol s trebuhom za kruhom pred mnogimi leti. Jaz se vidim edino v taki geografski sirini, kjer je cez celo leto bolj pomladno vreme. To pa ni ne pri nas in ne v ozji sosescini.

Jaz skoz fantaziram o morju in bi šal takoj živet tja. Ampak – cene nepremičnin so vrtoglave in mi je že to čisto nedosegljivo. Tudi kot zgolj dopust je drago, sem gledala za to sezono julij, avgust, za 1 teden po jurja … No, je res, da sem iskala res ob morju, ne stran. Če bi se dalo, bi si privođčila vsaj 3 tedne morja poleti, a mije enostavno predrago. 🙁

No, zame po posedanje v gostilni in pred njo, NI življenje. Je le izguba časa….
[/quote]

No, če je druženje v živo + komunikacija zate izguba časa, tudi prav.

Je pa še ena večja napaka: biti vsak dan dalj časa na internetu, kar se imenuje tudi ODVISNOST OD INTERNETA.

Odvisnost odinterneta je tako huda motnja, da jo (šokantno, kajne, uvrščajo v register odvisnosti kot nekemično odvisnost) in – še bolj šokantno: zdravijo v Sloveniji kar v (najmanj) dveh klinikah.

In ja: internet je daleč največji kradljivec časa v zgodovini človeštva.

Če bi nam recimo vsako uro, prebito na spletu, honorirali le z 0.50 dolarja na uro, bi bi imeli toliko denarja, da se ne bi gonili po Kopru ali Dalmaciji, temveč pili šampanjčke po ceni 150 evrov za kozarec na Azurni obali… Pred kakšno elitno francosko gostilno/restavracijo.

Ne pa v avtu kislo vodo. Kot jo piješ ti… Zelo očitno Imaš življenje, da te kap…

Jaz pa mislim, da je povsem odvisno, od ljudi, nekaterim je všeč na obali, drugim spet ne in imajo raje celino. Prav tako ima tako življenje na celini, kot na obali dobre in slabe strani. Nekaterim je všeč pozimi sneg in prava zima na obali je takrat le hladno in burja. Poleti je na obali običajno več sonca pa tudi noči so bistveno bolj vroče, nekaterim taka vroča poletja ustrezajo, drugi na celini imajo raje poletja, ko jim kakšna ploha pooldne ohladi ozračje. Je povsem odvisno. V Izoli nekatere poleti moti zvečer hrup turistov iz lokalov in bi najraje imeli samo spalna naselja. V zadnjih dneh pa morje ni prav nič prijetno, saj je v njem in na obalah na tone odpadkov, plastike, vrečk… Kot na kakšni deponiji. Torej enim je všeč obala, drugim pa bolj celina, odvisno od človeka.

New Report

Close