Najdi forum

fluor

Dober dan, imam leto dni starega sina, vsak dan pred spanjem dobi ( po umitih zobeh) fluor. Neka znanka pa me je presenetila z izjavo da baje ne smemo dati fluorja po mlečnem obroku, ker kalcij izniči delovanje fluorja. Meni se zdi to malo čudno, pa me zanima ali je to res. Hvala Lep pozdrav

Spoštovani!

Natančno vam ne vem odgovoriti. Preverite tudi, če nimate dovolj fluora že v vodi, da ne povzročite fluoroze zob.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Spoštovani,

v Sloveniji ni vodnega vira, v katerem bi bile omembe vredne koncentracije fluorja. Take težave se pojavljajo v nekaterih predelih Amerike, pri nas pa je fluoroza zelo redka.
Fluor res ne smemo uživati skupaj z mlečnimi izdelki, ker s kalcijem tvori netopne soli, ki se ne absorbirajo in je njegovo jemanje potem nesmiselno. Mleko je tudi antidot v primeru prevelikega zaužitja fluorja.
Lepo pozdravljeni!

Alenka Šenk Erpič, dr. stom

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Hvala za pomoč. Zakaj se potem pojavi fluoroza, oziroma motnje v barvi sklenine?

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Kaj menite o uporabi fluorja med nosečnostjo dr.Erpičeva in dr.Kersnik?O uporabi fluorja je bilo v zadnjih časih na zahodu precej vroče,sploh v Belgiji?
Vprašanje bi zastavila na ginekološkem forumu,pa nisem prepričana,da bi
dobila jasen odgovor.
Lep pozdrav !

Spoštovani!

Priznam, da se s tem vprašanjem nisem poglobljeno ukvarjal, zato tudi ne pozna literature. Domače izkušnje so take, da ima pri katerem smo se zelo držali navodil lisaste zobe a brez zalivk, drugi pa, kjer smo bili manj motivirani, normalno sklenino, a nekaj zalivk. To še ni noben znanstveni dokaz. A kar nekaj prvorojencev sem videl z istim problemom.

Za nasvet boste morali vprašai zobozdravnika ali preventivno sestro v vrtcu. Oni so “up to date”.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Lep pozdrav!

Šele danes sem opazila vaše vprašanje, zato se malo pozno javljam.
V Sloveniji so vodni viri praktično brez fluorja, tako da že potekajo prizadevanja socialnih medicincev za uvedbo drugačnega način fluoriranja (npr. sol).
Fluoroza se najpogosteje pojavlja na območjih, kjer so koncentracije fluorja v vodi precej visoke. Blaga oblika fluoroze so sicer res bele lise, ki pa so bolj motne, v hujši obliki postanejo rjave in v teh primerih se sklenina tudi kruši. Veliko “napak” v sklenini, ki jih opažamo pri naših otrocih, je enostavno posledica motenj v mineralizaciji v embrionalnem oz. fetalnem obdobju oz. kasneje v zgodnjem otroštvu, ko mineralizirajo stalni zobje (npr. vročinska stanja). Pojav fluoroze je možen, če otrok dnevno zaužije večje količine zobne paste (zato opozarjamo, da se pasta začne uporabljati šele, ko otrok zna dobro izpljuniti).
Glede uporabe fluorja v nosečnosti – včasih so nosečnice dobivale fluor. Nove raziskave so pokazale, da bi morala nosečnica zaužiti skoraj toksično dozo, da bi terapevtska koncentracija fluorja prišla skozi posteljico do ploda. Zato so to sedaj opustili. Fluor po novem predpisujemo otrokom po 6. mesecu.
Še komentar k lisam in številu zalivk. Osebno bi rajši imela nekja belih lis in vse zobe zdrave kot polna usta plombiranih zob.
Lepo pozdravljeni!

Alenka Šenk Erpič

New Report

Close