Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Na svojem dvorišču sem našla tuj zaklad

Na svojem dvorišču sem našla tuj zaklad

Leta 1970 so moji starši kupili hišo, v kateri zdaj živiva jaz in mož. Bivši lastnik hiše je kmalu po prodaji umrl, živijo pa še nekateri njegovi potomci, mislim da so 3 hčere stare čez oziroma okrog 80 in pa seveda njegovi vnuki, pravnuki….teh pa je kar nekaj.
Pred kratkim pa smo delali na dvorišču izkop za priključek na čistilno napravo. In glej, bager je zadel ob neko kovinsko stvar in ko smo potegnili ven, smo ugotovili, da je to stara kovinska škatla.
V njej smo našli stare kovance in papirnat denar, še iz časa avstroogrske, na nekaterih kovancih se vidi letnica 1875..itd.
Preko enega najinega znanca sva izvedela, da je vsebina vredna vsaj 200.000,00 e ali pa pri pravih zbirateljih še več.
Na enem ceglcu je bilo ime in priimek osebe, ki naj bi bil oče od tega lastnika, od katerega so moji kupili hišo.
Baje je bil tip nekje v Franciji in očitno potem zaslužil denar, ki ga je skril za hude čase, zakaj ga potem ni nihče iskal oziroma našel, mi ni znano.
In kaj bi na mojem mestu storili vi?
A bi o tem denarju obvestili svojce oziroma potomce lastnika (nekatere delno poznam), ali pa bi enostavno ta denar oziroma vsebino pretopili v današnje eure in to vzeli kot svojo last, saj je bilo zakopano v bistvu na že skoraj 50 let mojem dvorišču.

Prinesi to meni. Ti tega itak ne rabiš.

verjetno izmišljeno ampak, če bi bilo res, lahko iz tega narediš svetovno senzacijo, saj bi vse svetovne novice poročale o tem dogodku.
Tebi bi preostalo samo računanje za komentarje od novinarjev.

Imam kovance iz časa 1700, niti približno nimajo take vednosti. Pa lahko noč

Sej menda nisi tak nora da bi dala drugim.

Zakaj pa ti to rabiš?

Obdržiš zase oz prodaš in obdržiš zase.

Praviloma velja tukaj “teritorialno nacelo”, trej cigar zemlja, tega tudi tisto, kar je pod njo/v njej (enako se npr. uprablja, ce bi se pod tvojo hiso nasla dragocena ruda, nafta, itd.).

________________________________________________________________________________________________________ » Respect My Existence or Expect My Resistance! «

Dobro, da je ta forum anonimen in tudi če slučajno tu gor brska kdo od teh mlajših potomcev, nihče ne more izvedet, da je to najdeno ravno na dvorišču njegovih prednikov.

Te zadeve pod zemljo so v lasti dražave. Pa naj gre za nafto, vodo, zaklad, kraško jamo ali pa premog, zlato, srebro…
Konkretno zaklad, če bi bila zgornja zgodba resnična, je to kulturna dediščina. In v lasti države.

Zakaj pa ti to rabiš?
[/quote]
To pa ti ne povem…rabim pač hahah

Dobro, da je ta forum anonimen in tudi če slučajno tu gor brska kdo od teh mlajših potomcev, nihče ne more izvedet, da je to najdeno ravno na dvorišču njegovih prednikov.
[/quote]

ti si kupila hišo, s parcelo in vsem, kar je na njej. bivši lastniki nimajo več nobene lastninske pravice do ničesar.

če pa najdeš zlato ali kaj podobnega z arheološko vrednostjo, pa nisem ziher, če to celo ne pripada državi…

Debil. Storjena so 4 kazniva dejanja. Nedovoljeno hranjenje arheoloske najdbe, velika tatvina, nedovoljeno raziskovanje in iskanje arheoloske ostaline in opustitev dolznosti o obvescanju pristojne organizacije.

Dragi Pero / teritorialno nacelo ??? / to ni Srbija ves…

ti si kupila hišo, s parcelo in vsem, kar je na njej. bivši lastniki nimajo več nobene lastninske pravice do ničesar.

če pa najdeš zlato ali kaj podobnega z arheološko vrednostjo, pa nisem ziher, če to celo ne pripada državi…
[/quote]

Ja, državi pripada.
Drugače bi lahko vsak, ki ima 5 minut časa, razkopaval po Ljubljani, Celju, Ptuju… in si prilastil najdbe.

Debil. Storjena so 4 kazniva dejanja. Nedovoljeno hranjenje arheoloske najdbe, velika tatvina, nedovoljeno raziskovanje in iskanje arheoloske ostaline in opustitev dolznosti o obvescanju pristojne organizacije.

Dragi Pero / teritorialno nacelo ??? / to ni Srbija ves…
[/quote]

Točno tako.

Lastnik parcele si lahko lasti samo kar je najdodeno do 1 m pod površjem. Vse ostalo mora prijaviti, oziroma je last države. V nasprotnem primeru je v prekršku in kazensko odgovoren.

Točno tako.
[/quote]


[/quote]

Glej, avtorica ni opredelila kje je nasla zaklad. Ce ima hiso v Srbiji ali v kaki drugi cefurlandiji je lahko drugace, za Slovenijo pa velja kot sem napisal. Tale en meter, pa ne vem kje si ga pobral, oziroma sigurno ne drzi. Niti ni logicno.

Te zadeve pod zemljo so v lasti dražave. Pa naj gre za nafto, vodo, zaklad, kraško jamo ali pa premog, zlato, srebro…
Konkretno zaklad, če bi bila zgornja zgodba resnična, je to kulturna dediščina. In v lasti države.
[/quote]

Točno tako, pripada državi. Lahko razrijejo celo dvorišče, pa imaš od tega samo stroške.
Sicer so pa že pred mano povedali.

in kaj bo država s tem zakladom? pustila ga splesnet 🙂
isto kot pustijo propadat vse kulturne dediščine, stavbe, balkončke, gradove ….

In kaj bo, če si to prilastim in si tudi bom? Kdo me lahko lovi za nekaj, kar ne ve, da obstaja? In zakaj bi to moralo biti od države? Saj ni ona dala to v zemljo, kot naprimer denar v banko. Tole bom počasi likvidirala v svojo korist.
In ja, hiša je v Sloveniji, naslova pa za vsak slučaj ne povem…😛😛😛😛😛😛

A je kdo razmišljal, da bi kdaj zakopal svoj zaklad?

drug drugega programiramo

In kako bo države vedela kaj sem našla na dvorišču?

A če najdem na podstrehi svoje hiše je tudi od države?

In kaj bo, če se odločim prodati preko spleta za bitkojne?

Točno tako. Se strinjam. Potem je v bistvu isto, če o tem obvestim še živeče svojce.

Pravnoformalno to ni tvoje. Če si pristojiš, ok, tvoja odločitev, a dejansko ni tvoja lastnina, ne pravno ne moralno. Ti veš, kdo je bil lastnik, zato bi morala kontaktirati potomce tistega, ki ti je prodal hišo. Gre za institut pozneje najdene dediščine.

Zaklad po enakih delih pripada najditelju in lastniku premičnine ali nepremičnine, v kateri je bil najden, razen če zakon določa drugače. Zaklad je stvar večje vrednosti, ki je bila tako dolgo skrita, da ni več mogoče najti njenega lastnika. Če bi npr. našla na neki svoji parceli zakopan zaklad, torej za parcelo, ki je bila že od nekdaj tvoja in ti ne bi mogla vedeti, kdo ali katera družina je zakopala zaklad, bi lahko obdržala. V tvojem primeru ne gre za to, saj je predhodna družina tista, ki je najverjetneje zakopala zaklad, zato si jo dolžna obvestiti in najdba pripada njej.

Razen če bi šlo za predmet, ki spada pod arheološko najdbo. V tem primeru je do tega upravičena država. Arheološka najdba ali arheološka ostalina, ki je premičnina in ki jo kdor koli najde na površju zemlje, pod njim ali v vodi, je lastnina države. Nisem prepričana, da je denar iz 19. stoletja v tem primeru arheološka najdba.

Najditelj zaklada je dolžan najdbo prijaviti policiji.

Ja, če je iz 19. stol. je arheološka najdba. Če je starejši kot 50 let, že spada v ta okvir.
Pa ni treba, da je več kot meter pod zemljo. Včasih so arheološke najdbe dosti bližje površju. pogosto se recimo razkrije kaka najdba že, ko recimo kmet preorje njivo.

New Report

Close