Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Dedovanje

Dedovanje

Živjo,

eno vprašanje za bolj tapametne. Umrl je oče. Jaz in brat bi želela svoj del prepisat na mamo, drugi brat pa ne. Želi prepis na svoje potomce. ALi je to možno?

Koliko časa traja, da se spremeba lastništva zapiše v e-zemljiško knjigo (da je vidna na portalu e-sodišče)?

Vse je možno, sicer v več korakih. Brat bo dedoval in potem podaril svojim potomcem.

Ko bo umrla mama, boste vsi trije ponovno dedovali v enakih razmerjih, če ne bo oporoke.

Sprememba je sedaj hitra, okvirno v 1 mesecu po predložitvi kompletne vloge.

Temu se reče, da se odpovedujeta svojemu deležu v korist mame.
Tretji brat se komot lahko odpove v korist svojih potomcev. Malo sitno bo samo, če so ti potomci mladoletni, ker boste za marsikaj potrebovali dovoljenje CSD. Naj malo razmisli o tem, ker je s prepisom premoženja na otroke res minimalno stroškov in lahko to stori tudi kadarkoli pozneje.
Sprememba lastništva se vidi malo odvisno tudi od pristojnega sodišča, ki vodi ZK, je pa to vprašanje dni oziroma kvečjemu kakega tedna. Zaznamek je pa viden že prej.

Po mojem laičnem mnenju gre takole: vidva z bratom se dediščini odpovesta v korist mame (ni nobenega prepisa), drugi brat pa, če se da (tu nisem prepričana) v korist svojih potomcev. Če to ne gre, pač prevzame del dediščine, ki mu pripada, in naknadno prepiše na potomce.

sicer ni jasno, kakšne načrte imate, je pa tudi mogoče, da se dogovorite drugače. Prepis majhnega deleža na več potomcev (če je pol že itak od mame, ste 4 dediči po očetu, to pride potem ena osmina premoženja, ki se recimo piše na tri vnuke….. Čez leta bo to cela štala, bolje bi bilo, da mama izplača sina.

Hvala za pomoč 🙂

Ja, cela kolobocija je zdaj :/ Ali je pa možno, da sodišče zadevo še po 8 mesecih ni vpisalo? Gre se za določeno stavbo, ki je nikjer ne najdem in je bila prepisana na mene. Plačujem tudi davek na nepremičnino NUSZ-u, kjer piše da sem 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} lastnik. Samo gledam tale e-sodišče pa je lastnik te parcele še vedno oče. Ali je možno, da uradno nisem lastnik?

Iz zemljiško knjižnega izpiska je razvidno ali je zadeva v postopku ali ne. Če je v postopku, lahko na sodišče date urgenco.


A si dala vlogo za vpis v ZK? Če da, potem tam preveri, zakaj še ni vpisano.
Če gre pa za dediščino in čakaš, da bo sodišče to kar samo od sebe vpisalo v ZK, pa seveda čakaš zaman. Seveda si uradno lastnik, za vpis moraš pa poskrbet sama.

Sodišče izda sklep o dedovanju, ki je podlaga za tvoj ZK vložek. Sodišče ničesar ne vpisuje.

Oče je lansko leto parcelo podaril, ko je bil še živ. Najeli smo tudi geodeta, ki je zadevo zmeril in urejal papirje.

Hvala vam za pomoč!

vse se da zmenit. odpoved dedovanju v svojem imenu, odpoved dedovanju v imenu sebe in v imenu vseh svojih dedičev, odpoved dedovanju v korist komu drugemu…

Ste bili pri notarju in podpisali darilno pogodbo? No, ponavadi notar da tudi predlog za vpis v ZK, ni pa nujno. Geodet tega ne more uredit, ker je nujna notarsko overjena pogodba, on lahko samo zmeri in uredi na gursu.

Tukaj govoriš o dveh stvareh. Najprej dedovanje po pokojnem očetu. Vsak se lahko odpove v korist drugemu, to poveste na zapuščinski obravnavi. Vajina deleža gresta mami, od tretjega brata gre njegovim otrokom. Ker je vse 1. dedni red, davka ni. Če govorimo o nepremičninah, potem kot so že omenili, bo kar nekaj lastnikov, ki bodo imeli tako pravice kot OBVEZNOSTI skrbeti za te nepremičnine, pri prodaji zna biti problem… Pač solastnina ni ravno tista lušna stvar, ki se jo ljudje želijo iti, ampak vsak se uči iz lastnih napak.

Kar se tiče vajinega dela z bratom, če se zdaj odpovesta v korist mame, to pomeni, da vidva morda tega dela nikoli več ne bosta videla. Mama lahko svoj del proda, lahko dobi novega partnerja, ki po njeni smrti tudi deduje. Ne vem, kakšne so vaše želje vnaprej, a večkrat se zgodi, da ljudje rečejo, da dajo drugemu staršu, nato pa kar naenkrat pride še nekdo zraven in se ne razplete tako, kot so prej predvidevali.

Glede darilne pogodbe pa le poglejte, da se je res sprovedla, torej ste res podpisali in je šlo potem naprej na FURS in v ZK. Pa darila se vštevajo v dedno maso.

Darila gredo v dedno maso na izrecno zahtevo dedičev, sicer pa ne.

Glede odpovedi dedovanja: mama lahko seveda tudi napiše oporoko in razdeli po svoje.

Tudi jaz nisem pristaš drobljenja nepremičnine, ampak ljudem ne moreš predpisovat. Avtor, upam, da pri dedovanju po mami ne bo krega, ker bo tretji brat imel večji delež na nepremičnini, saj se zdaj ne bo odpovedal dedovanju.

Darila gredo v dedno maso na izrecno zahtevo dedičev, sicer pa ne.

Glede odpovedi dedovanja: mama lahko seveda tudi napiše oporoko in razdeli po svoje.

Tudi jaz nisem pristaš drobljenja nepremičnine, ampak ljudem ne moreš predpisovat. Avtor, upam, da pri dedovanju po mami ne bo krega, ker bo tretji brat imel večji delež na nepremičnini, saj se zdaj ne bo odpovedal dedovanju.
[/quote]
Ne predpisujem, samo opozarjam, ker si velikokrat ljudje enostavno ne predstavljajo, kaj dedovanje, odpoved dedovanja, predvsem pa solastnina pomeni.

Ko bo treba menjati streho na hiši, bodo morali vsi soinvestirati. Pa recimo, da eden, ki tam ne živi, ne bo za to. Pa smo takoj pri tem, kregarija, mami teče voda na glavo, en vnuk nima tistih nekaj tisočakov, da jih prispeva, pa itak se mu zdi brezveze prispevati, ker on tam ne živi in od tega nima nič…

Če bo mama dobila novega partnerja, pa bo ta dedoval, bosta morda ta dva otroka presenečena, da dobita bistveno manj kot sta pričakovala.

To so te osnove, ki se ponavadi zgodijo in za katere rešitve potem ljudje iščejo na tem forumu. Verjamem, da so tam že vsi zmenjeni in da že vedo, zakaj takšne odločitve. Ne vem pa, če se zavedajo, kaj točno solastnina prinese s sabo.

Oporoka je seveda ena super stvar, ki jo jaz vedno priporočam, ampak Slovenci se je tako otepajo, ker ali oni bodo tako živeli še dvesto let, ali oni bodo vse nesli v grob, ali se bodo že otroci zmenili, ker oni se zdaj s tem ne bodo ukvarjali.

Hvala za pomoč. Hmmm…za darilo pa res preverim, kako in kaj. Upam, da ni ostalo samo pri vrisu stavbe.

Mogoče bi bilo res dobro, da se razdeli nekako, če bi se dalo….hvala!


Ne predpisujem, samo opozarjam, ker si velikokrat ljudje enostavno ne predstavljajo, kaj dedovanje, odpoved dedovanja, predvsem pa solastnina pomeni.

Ko bo treba menjati streho na hiši, bodo morali vsi soinvestirati. Pa recimo, da eden, ki tam ne živi, ne bo za to. Pa smo takoj pri tem, kregarija, mami teče voda na glavo, en vnuk nima tistih nekaj tisočakov, da jih prispeva, pa itak se mu zdi brezveze prispevati, ker on tam ne živi in od tega nima nič…

Če bo mama dobila novega partnerja, pa bo ta dedoval, bosta morda ta dva otroka presenečena, da dobita bistveno manj kot sta pričakovala.

To so te osnove, ki se ponavadi zgodijo in za katere rešitve potem ljudje iščejo na tem forumu. Verjamem, da so tam že vsi zmenjeni in da že vedo, zakaj takšne odločitve. Ne vem pa, če se zavedajo, kaj točno solastnina prinese s sabo.

Oporoka je seveda ena super stvar, ki jo jaz vedno priporočam, ampak Slovenci se je tako otepajo, ker ali oni bodo tako živeli še dvesto let, ali oni bodo vse nesli v grob, ali se bodo že otroci zmenili, ker oni se zdaj s tem ne bodo ukvarjali.
[/quote]

Saj nisem hotela reči, da ti hočeš predpisovati, ampak bolj to, kar si napisala v nadaljevanju – da se ljudje otepajo pogovora in razmišljanja o tem, potem so pa šoki in kregi, čeprav bi se bilo večinoma zelo pametno že predhodno kaj pogovoriti.
Zdaj ob očetovi smrti bi lahko ta tretji brat povedal, o čem tuhta … dal kak predlog, ponudbo. Na primer. Čisto iskreno povedano, ampak to je res moje popolnoma osebno mnenje, bi rekla, da ima prav, ker se ne odpove dediščini. Če bi obstajal kak drug dogovor, bi bila drugačnega mnenja, ker očitno ne obstaja, se mi pa zdi edino prav (sploh v luči darilne pogodbe, s katero je avtor dobil parcelo).

Menda se ja spomniš, ali ste bili pri notarju. Saj ne zahajaš tja vsak mesec ali kako? Če darilna pogodba ni overjena, si malo v frki.
Ste že dobili vabilo na zapuščinsko? Imaš izvod smrtovnice (popis premoženja pokojnika)?

Ne, bili smo pri notarju. Je bil pa oče zelo močan lik v naši družini, ki je želel vse urejati sam.

Glede na to, da sem dobila informativni izračun od NURS-a za to stavbo…tu tudi piše, da sem 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} lastnik. Me je pa zmedlo, ker same stavbe po številki ne najdem v katastru, samo parcelo (v bistvu javi, da ta stavba ne obdtaja v katastru). Jo, pa na http://prostor3.gov.si lepo najde.

Možno je, da stavba ni vpisana v katastru, parcela pač pa je tvoja. Prosi za izpisek iz ZK, potem pa vprašaj na GURSu, kaj je zdaj treba.

Parcela na kateri stoji stavba ni moja (je v dedni masi), stavba je moja. 🙂 Čeprav tu men ni logike…ampak jaz se ne spoznam preveč, kar je očitno.

Urejam zadevo ja. Zato sem vprašala za nasvet…

ampak v zemljiško knjigo se vpiše parcela, ne stavba. stavba je podrejeni del. mislim, da imaš problem…

Upam, da ne…

Ja kako ste pa lahko prepisali samo stavbo, parcele pa ne? Ker vse, kar je na parceli, je last te parcele. Superficies solo cedit.

Poglej pogodbo, ki ste jo sklenili, nato pa pojdi magari k enemu odvetniku, ki se na te stvari spozna. Ali brata vesta za to darilno pogodbo, se strinjata s tem, da je to tvoje?

Seveda vesta. Hmmm….mogoče sem prej netančno napisala, realno sem delna lastnica parcele (vendar zelo majhnega dela).

Večji del je pripadal očetu, ki pa se zdaj deduje. Mogoče je zato lastništvo stavbe dovoljeno?

OK. Kakorkoli….očitno rabimo nekakšno strokovno pomoč, da se izvlečemo iz klopčiča, da bo za vse prav 🙂

New Report

Close