Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Je delodaljalcem sploh v interesu zaposliti mamo malih otrok za skrajšan delovni čas?

Je delodaljalcem sploh v interesu zaposliti mamo malih otrok za skrajšan delovni čas?

Sem 40 +, mamica dveh predšolskih otrok. Oče otrok je umrl, tako da sem sama za vse, zato bi se zaposlila samo za polovični delovni čas. V primeru bolezni otrok lahko vskoči babica. Sem pa ekonomistka, katerih je na trgu delovne sile na tone. Je delodajalcem sploh v interesu zaposlovanje za skrajšan delovni čas ali vsaj samo šest ali sedem ur? Kot mamica samohranilka tako verjetno nimam prav velike možnosti zaposlitve in imajo pred mano prednost vsi ostali brezposelni ekonomisti? Ima katera mama malih otrok, ki je ostala sama, pozitivne izkušnje s takšno zaposlitvijo? Hvala za odgovore.

 

če te nekdo zaposli za krajši delovni čas, potem ti ne pripada doplačilo države za polnega.
Sicer pa seveda delodajalci iščejo tudi ljudi za krajši delovni čas, zakaj pa ne.
otroka najbrž dobivata penzijo po očetu?
Če imaš varstvo res ni noben problem, da ne bi iskala dela. Kar korajžno

Aja, na to pa sploh nisem pomislila, da se moram v bistvu zaposliti najprej za polni delovni čas in šele potem lahko uveljavljam plačilo prispevkov do konca prvega razreda drugega otroka.

Seveda imata otroka pokojnino, pa tudi v vrtec hodita, tako da bi brez problema bili do 15-h v službi. In komaj že čakam, da spet malo prevetrim možgane.

nova
Uredništvo priporoča

torej je najbolj smiselno, da iščeš službo za poln delovni čas. Če ne bo šlo, jo lahko tudi pustiš.

Če si pridna, odgovorna, sposobna, delovna, potem sploh ni problema. Pri nas je zaposlena ena za 6 in ena za 4. Obe imata po tri otroke. In jih ne menjamo za mlade flenče brez otrok in odgovornosti.

Tudi jaz koncujem porodnisko (vmes srm sluzbo izgubila) in si zelim zaposlitve za skrajsan delovnik – 4 ali 6ur. To se mi zdi idealno zame in otroka. V teh urah si tudi bolj produktiven in v 4h naredis 3/4 dela kot bi ga v 8h. Zal je zelo malo razpisov za skrajsane delovnike.

Seveda se lahko zaposli tudi samo za krajši delovnik in koristi za preostale ure pravico do krajšega delovnika zaradi starševstva.
Ni obvezno, da se zaposli za polni delovnik in ga z aneksom skrajša.

Pa ima katera mamica samohranilka z dvema predšolskima otroka pozitivno izkušnjo s tem, da so jo zaposlili za skrajšan delovni čas? Mislim, da so jo po brezposelnosti zaposlili na takšen način?

Evo mlade mamice, zelo sem vesela, ko vidim, da nekatere iščete za skrajšan delovni čas službo. Imam podjetje in ravno mi imamo potrebo da zaposlimo po skrajšanem delovnem času. Trenutno pri nas dela študentka, če ne bo želela po diplomi sprejeti redne službe za 4-6 urni delovnik, bomo naprej iskali in dali razpis za delo v pisarni, podpora v prodaji, LJ.
Če se prav spomnim, vam država tudi plača prispevke do polnega delovnega časa, če imate majhne otroke (mislim da za prvega do starosti 3 leta in za drugega do starosti 5 let ?? Nekaj takega).

to ni res, da ti v tem primeru ne pripadajo plačani prispevki do polnega delovnega časa.

Hva,
delam v vrtcu in imamo take mamce, katere koristijo to ugodnost, da so zavarovane za 8ur, delajo pa 4 ure. Ampak zakaj ze, ce so otroci v vrtcu 9 ur?
Pa se subvencijo vrtca dobivajo. Ja tale nasa država….

Kaj tebe točno boli? Da gredo domov ob 12.00 in pustijo otroke v vrtcu do 16.00?
Jaz pa te vprašam: zakaj pa ne? Kaj če oče teh otrok dela popoldansko izmeno, ali ni bolje, da mati doma postori gospodinjstvo, medtem ko otroci v vrtcu spijo? Da ko se otroci naspijo in jih gre iskat v vrtec, da imajo doma skuhano, mama je medtem oprala in zlikala in ob 16.00 uri mirne duše otroke odpelje v park, namesto, da jih zapre v hišo, ker mora skuhat, oprat in zlikat…a to ni v redu? Saj zaradi tega dobi tudi pol plače, veš. Pa razliko do najnižjih prispevkov, veš.

p.s. Nisem na skrajšanem delovnem času, sem pa delodajalka in imam na oddelku s tremi zaposlenimi kar dve na skrajšanem delovniku. Ker sta na skrajšanem delovniku in jaz rabim delavce, je zato – da se pokrije razlika – zaposlena tretja oseba, ki v obratnem primeru najbrž ne bi imela službe.

glih z otroki se bolj ukvarjajo, ja

naš vrtec je podaljšal delovni čas s 16:00 na 16:30
kdo zadnji pride po otroke? une romkinje in albanke, ki so itak doma. one se prišetajo po četrti uri v vrtec po otroke, tiste, ki delamo osem ur, jih poberemo prej.

So to osebe, zaposlene za skrajšan delovni čas? Niso. Ne govorimo o njih.

K nam hodi računovodja iz druge firme, za okoli 20 ur tedensko, odvisno od dela. Zaposlili za 8 ur s skrajšanim delovnikom za 4 ure pa ne bi, ker si ta oseba lahko v vsakem trenutku premisli in želi spremembo na 8 ur.
Tudi če bi kdaj rabili za 8 ur, nikoli ne bi vzeli dveh za po 4 ure, ker je strošek za dve taki višji, kot za eno po 8 ur. Pa kot pravim, še zmišljujejo si lahko glede dolžine delavnika, mi pa rabimo planirat.
Tako, da nam se najbolj izplača najem zunanjega izvajalca.

Jaz bom pa kar po resnici povedala: pri nas pa nočejo zaposlovati mladih mamic. Če sta na izbiro samska 45-letnica in 30-letna mamica, bodo 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} vzeli samsko 45-letnico. Imamo par mamic, ki pa gredo šefom konkretno na živce, ker si stalno nekaj zmišljujejo: enkrat bi delale po 6 ur, drugič po 4, dopust ZAHTEVAJO julija, potem avgusta, potem za vse praznike… Hvala bogu, da šefi ne trzajo na te fore…

Predlagam ti, da se najprej zaposliš za polni delovni čas. Razen, če kje iščejo za 4-6 urni delovni čas.
Prispevke do polnega delovnega časa ti krije država. Če delaš skrajšan delovni čas ti pripada prehrana in prevoz.
Jaz bi za začetek iskala za polni delovni čas.

Kako to mislis, da si lahko kadarkoli premisli? Podpise se aneks za koriscenje skrajsanega delovnika od – do in to potem velja. Glede stroskov pa – ja, sta dve malici in dva regresa, ampak tudi produktivnost je vecja. Pa se bolniske in dopusti se lazje pokrivajo. Pri nas imamo 2x na 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} in 1x na 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} DČ in vsi zadovoljni. Je pa res tuja firma kjer so na take zaposlitve navajeni.

Seveda z veseljem zaposlujemo delo dajalci samske ali ločene ženske z otroki za štiri ure. Itak se jih potem prisili da delajo tudi po osem ali več ur in se ne bojo upirale zaradi tega, ker se bojijo zgubiti službo. Tudi glede bolniških se jim pove da ni preveč dobro da izostajajo. Potem se pač na nek način zmenijo s starši ali očetom, da prevzamejo otroke če so bolni. To je njihov problem.

Ne vem, kje ste vi, a pri nas se ne dogaja to. Mamice, ki koristijo krajši delovni čas, pri nas, dejansko delajo krajši delovni čas. In žal, tudi redno koristijo bolniške zaradi otrokovih stalnih bolezni in dopuste v času najbolj zaželenih terminov (avgust) … Zato delodajalec noče več zaposlovati mladih mamic. In sodelavci se s tem strinjamo.

Ne vem, kje ste vi, a pri nas se ne dogaja to. Mamice, ki koristijo krajši delovni čas, pri nas, dejansko delajo krajši delovni čas. In žal, tudi redno koristijo bolniške zaradi otrokovih stalnih bolezni in dopuste v času najbolj zaželenih terminov (avgust) … Zato delodajalec noče več zaposlovati mladih mamic. In sodelavci se s tem strinjamo.
[/quote]

Glede bolniskih bo tako dokler ne bodo ocetje enakopravno sodelovali pri negi. Glede dopustov pa vsaj mi( in tudi vse mlade druzine ki jih poznam in otrok se nimajo v soli) raje hodimo na dopust izven glavnih terminov – junija, septembra ipd. Res ne vem kaj je taka sila guzvati se v najvisji sezoni? Tako bomo poceli dokler otroci ne bodo v soli.

Glede bolniskih bo tako dokler ne bodo ocetje enakopravno sodelovali pri negi. Glede dopustov pa vsaj mi( in tudi vse mlade druzine ki jih poznam in otrok se nimajo v soli) raje hodimo na dopust izven glavnih terminov – junija, septembra ipd. Res ne vem kaj je taka sila guzvati se v najvisji sezoni? Tako bomo poceli dokler otroci ne bodo v soli.
[/quote]
Pri naših mamicah so (vsaj prvi, starejši) otroci že v osnovni šoli. In tako zahtevajo koriščenje dopusta v času šolskih počitnic. Jaz osebno jih po eni strani razumem in meni to ne predstavlja problema, ker dopust raje koristim izven sezone. Vsi sodelavci pa ne razmišljajo tako…


Pri naših mamicah so (vsaj prvi, starejši) otroci že v osnovni šoli. In tako zahtevajo koriščenje dopusta v času šolskih počitnic. Jaz osebno jih po eni strani razumem in meni to ne predstavlja problema, ker dopust raje koristim izven sezone. Vsi sodelavci pa ne razmišljajo tako…
[/quote]
Grozne sodelavce imas. Jim zelim, da izkusijo take sodelavce na lastni kozi ko bodo sami starsi. Drugace ne bodo nikoli razumeli. Vsak normalen stars zeli otroka peljati na pocitnice (a njih niso???) in med solo ga pa res ne more.


Grozne sodelavce imas. Jim zelim, da izkusijo take sodelavce na lastni kozi ko bodo sami starsi. Drugace ne bodo nikoli razumeli. Vsak normalen stars zeli otroka peljati na pocitnice (a njih niso???) in med solo ga pa res ne more.
[/quote]
Niso grozni, jih popolnoma razumem.
Preden se odločiš za otroka, moraš upoštevati vse posledice te odločitve.


Niso grozni, jih popolnoma razumem.
Preden se odločiš za otroka, moraš upoštevati vse posledice te odločitve.
[/quote]
Posledice odlocitve?! Bolano. Ce ne bo otrok in kasnejse delovnoaktivne populacije tud vasih penzij ne bo. Imeti otroke je najbolj naravno. Socustvujem s tistimi,ki jim ni dano vendar jih lastna grenkoba ne bi smela voditi v zlehtnobo. Otroku ne omogociti, da prezivi pocitnice skupaj s starsi je zlonamerno in se vrne posamezniku kot bumerang. Jaz bi jim dala lepo lekcijo z bolnisko. Drugic bi me lepo prosili, ce raje vzamem dopust ker po poletni bolniski bi imela se cel dopust frej.

New Report

Close