Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek čisto resno o BIO hrani

čisto resno o BIO hrani

Evo, danes popoldan sem se usedla za mizo in s pomočjo Šparove spletne trgovine naredila izračun za zdrav jedilnik z izključno BIO hrano, v 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} Šparove bio blagovne znamke in v 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} druge bio znamke za artikle, ki jih Šparova nima.
Vključila sem veliko sadja in zelenjave. Od žitaric sem vzela ajdovo in proseno kašo ter rjavi riž. Od mesa Šparovega celega bio piščanca, torej je treba upoštevat kosti. File zamrznjenega lososa za dve večerji. Vključila sem še jajca, navadni jogurt, semena (ki se jih porabi malenkost, zato sem jih pri računanju izpustila), oreščke in stočnice, ki so za skuhat, ne v konzervi.
Računala sem za 4-člansko familijo, dva odrasla, dva otroka.
Grob oris jedilnika:
1. zajtrk: ovseni kosmiči z jogurtom + sadje 4x na teden, sadno-zelenjavni smuti z žlico ovsenih kosmičev 3x na teden
2. kosilo: 2 jajci ali 2 pesti stročnic za odraslega/1 jajce ali 1 pest stročnic za otroka + pest in pol kaše za odraslega/pest za otroka + pest pisane zelenjavne solate za odraslega, manj za otroka
3. malica: sadje + oreščki, primer: odrasel 10 mandeljnov + jabolko, otrok 6 mandeljnov + jabolko
4. večerja: meso/riba, 100g na odraslega/60g na otroka + 100g pečenega krompirja na odraslega/60g na otroka + pečena pisana zimska zelenjava (korenje, pesa, čebula, česen in podobno) v pečici pest za odraslega, manj za otroka
Za otroka sem porcije pomoje kar zadela, sta še prva triada OŠ, mož bi verjetno pojedel več kot sem računala za odraslega. Od moderne “superhrane” sem vzela le chia semena, ki pa jih itak nisem računala, ker sem predpostavila kot zanemarljivo. Pa losos, če velja za superhrano…

Končni rezultat: 70eur/teden za odraslega, 50eur/teden za otroka, TOREJ 960EUR NA MESEC ZA HRANO!
Pa res ne bi o pridelovanju doma, ker nimamo vsi časa ne možnosti ne babic ne sosedov, branjevki, ki se hvali na vsa usta o “domači” hrani brez certifikata pa ne zaupam.

Vrt ti bo bzel pol manj časa kot si ga porabila za tale izračun. Za 40 kvadratov vrta ne rabiš ne babic ne tet. Maš otroke, moža in vam bi vzelo cca 1.5 ure na teden prišparali pa 2000 eur na leto plus kvalitetni bio proizvod

Domače je domaće, ti pa zaradi nalepke bio lahko fantaziraš, kako zdravo ješ.
Primer, jablane lahko špricaš z 18-imi dovoljenimi strupi. Taka jabolka imajo označbo bio, eko, blabla…..Tako, da ne nakladati o bio prehrani.
Da ostalo ne govorim. Odkod pa misliš, je vedno več raka. Malo razum uporabi.

_______________________________________________ SAMOZDRAVLJENJE S KANABINOIDI V SLOVENIJI https://m.facebook.com/groups/438014413832415/?multi_permalinks=548310252802830&notif_t=group_highlights&notif_id=1613462320193479&ref=m_notif Zdravilec s konopljo in zdravilnimi rastlinami. _______________________________________________

40m2 vrta ti pokrije poletno sezono, da ne kupuješ ravno vsak korenček in petršiljček pa bučk in solate imaš še za vse sosede, če je dobra letina tudi paradajza, če je slaba, ga pa kupuješ v trgovini…
Ok, tudi to je nekaj, mi imamo par kvadratov korit na balkonu, tudi to je bolje kot nič.
Ampak, da si zagotoviš zelenjavo za celo leto in privarčuješ 2.000€, rabiš pa le malo več kot 40m2, bo treba imet kar eno njivico…

Kupim kdaj bio, če je cena ugodna, no, včasih tudi če ni, ampak ko ta bio primerjam s tistim s kmetije mojega strica ali pa z maminega vrta, je razlika kot nebo in zemlja, seveda ne v prid trgovskega bio.

Imam malo svojega vrta (imam radič, paradižnik, bučke, jagode, zelišča, solato, rukolo), na vrhuncu zorenja bučk, kumar, in uspevanja solate dobim še kaj od sosedov, ki ne škropijo, pa res ne bi rekla, da je taka blazna razlika v primerjavi s trgovinsko robo, sploh pa ne nebo in zemlja. Eni pa res pretiravate.
Meni se zdi največja razlika pri paradižniku in kumare so domače veliko bolj sočne (ali pa imam jaz tako sorto).
Kupujem pa strogo bio pomaranče in limone, ker so neprimerno sočnejše in okusnejše. Pri ceni pa ni tako strašne razlike (bio pomaranče so bile nekaj časa samo 20 centov dražje od navadnih, če je akcija, je razlika večja).
Pri sadju se mi zdi razlika mnogo očitnejša, tukaj pa res ni primerjave. Domače jagode vs. kupljene (hrvaške so še najboljše), domača jabolka vs, kupljena, da o breskvah niti ne začnem – kako so pa domače nekaj najboljšega! Domače mislim tiste, ki rastejo na drevesu pri nekom doma, ne tiste, ki jih prodajajo potem v sezoni na štantih, ker so te cirka iste kot trgovinske, samo cena je večkratnik.

Točno se ve, kateri pripravki so dovoljeni v bio pridelavi. Teh je sicer krepko več kot 18, kdor hoče videti, kaj vse je na seznamu, si to lahko pogugla.
Obstajajo pa tudi pravila uporabe in ne moreš kar špricati po lastni presoji.

S partnerjem imava bio certifikat … tukaj ni heca in mahinacij, ker ti ga takoj vzamejo. Vzorčijo tudi prst, ne samo pridelek. Midva konkretno ne uporabljava ničesar, ker ni treba (način pridelave, izbira pridelka, čas pobiranja). Najhujša nočna mora nama je, da bi kdo sabotiral in namenoma okužil njivo.

Če se baviš poklicno uporabljaš pripravke. Ni tako.

Jaz imam preko 100 sadnih sort dreves. Ne špricam nič. Pika.
Če kakšno drevo zaradi bolezni gre naj gre. Daš drugega v zemljo.
Predelujem plevel za gnojenje. Odlično gnojilo.
Kar pa iz zraka pade na zemljo, tam pa nimam vpliva. Razen rastlinjak.

_______________________________________________ SAMOZDRAVLJENJE S KANABINOIDI V SLOVENIJI https://m.facebook.com/groups/438014413832415/?multi_permalinks=548310252802830&notif_t=group_highlights&notif_id=1613462320193479&ref=m_notif Zdravilec s konopljo in zdravilnimi rastlinami. _______________________________________________

Ne vem, kakšno zelenjavo imaš ti na vrtu, a če sem samo pri paradajzu, je tisti z vrta neprimerljiv z vsakim trgovskim bio paradižnikom. Kumare prav tako.
Korenček je tudi ogromna razlika. Malancan tudi.
Krompir!
Solata.
Zelje, o zelju da ne govorim, z vrta lepo in mehko.
Za pomaranče in banane ne vem, jih nimamo na vrtu. Sadje in jagodičevje, ki pa raste pri nas, ni niti slučajno primerljivo s trgovskim bio.

Dejstvo je, da tisto, kar imaš doma, pobereš zrelo in da so ti plodovi videli sonce, kar je bistveno za okus in vonj. Okoli sadja in zelenjave hodim z nosom in kar mi ne diši, težko kupim.

Hrani. Vecinoma. Okoli 600 € nas kosta. Ne kupujemo predelane hrane samo osnovna zivila. Meso in riba 1x na teden (je dovolj oz ravno prav).

Cene. Je ugodneje 🙂

Dobre hrane se ne kupuje v supermarketih. Pa naj piše gor karkoli hoče.

No, potem pa kje? Pri “preverjenem kmetu” ziher ne, ker jih je premalo in premalo pridelajo, da bi nafutrali celo Slovenijo. Specializiranih trgovin s hrano visje kvalitete ni. Torej? Res me zanima, kje SE kupuje.

No, potem pa kje? Pri “preverjenem kmetu” ziher ne, ker jih je premalo in premalo pridelajo, da bi nafutrali celo Slovenijo. Specializiranih trgovin s hrano visje kvalitete ni. Torej? Res me zanima, kje SE kupuje.
[/quote]

Pri preverjenih kmetih, čebelarjih,žitarice dobiš v mlinu…Kar je sezonskega se dobi, vedno.

Mi jemo zdravo, brez mesa in oreščkov, riž jemo parboiled, ki je nekaj vmes in cenovno ugoden, zelo radi pa imamo mešanico riža in ajde. Jemo 2x dnevno, in ne 5x, takrat pojemo večji obrok, ki nasiti. Recimo riž z omako iz stročnic, solato.
Veliko sadja ne pomeni 3 kg dnevno na osebo, oreščki so tržna niša, ki jo propagirajo ketonski fitneserji. Kaj manjka malici recimo kos sadja in kos kruha?
Kaj manjka popečenemu kislemu zelju z matevžem ali joti iz kisle repe in fižola?
Mislim, da se zdrava hrana danes enači z nekim prehranjevanjem, ki je daleč od optimalnega, predvsem pa drago in ne vključuje lokalnih živil.

Srečko, a lahko malo več poveš, a imaš to samooskrbno posestvo? Ali obdeluješ vse sam?

ja mal nor 70€ na teden. 280€ na mesec in kje so še ostali stroški.

Pri kmetu lahko kupuješ brez problema. Rit je treba premakniti in poiskati lokalnega pridelovalca, če nimaš svojega. Pri meni je vse meso domače, od kmeta. Govedina, teletina, mladi bik, svinjina bolj redko, perutnina, jagenček, kozliček, gojeno brez silaže. Razen ribe kupujemo. Tudi krompir imamo svoj, zato ker imajo kmetje že siromašne njive zaradi intenzivnega pridelovanja.

Večina raka pride iz procesirane hrane, znanstveno je to dokazano. Vi pa papcajte domišljijsko bio hrano iz supermarketa. Koliko hrane je tam obsevane z rentgenom, da se ne pokvari nihče ne ve. Jagode so po moje 100{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} obsevane. Domače, zrele, težko v hladilniku zdržijo 1 dan. Kaj pa trgovinske? Fuj take jagode, ki držijo teden dni ali več.

_______________________________________________ SAMOZDRAVLJENJE S KANABINOIDI V SLOVENIJI https://m.facebook.com/groups/438014413832415/?multi_permalinks=548310252802830&notif_t=group_highlights&notif_id=1613462320193479&ref=m_notif Zdravilec s konopljo in zdravilnimi rastlinami. _______________________________________________

Cene. Je ugodneje 🙂
[/quote]

drugače zdajle v zadnjih 3 letih cene kar zvišal in niso več ravno poceni več kot pred leti.

Prosim za kontakte od teh preverjenih kmetov. Sem cisto resna! Oba z mozem namrec izhajava iz ljubljanskih blokovskih druzin in ne poznava nobenega kmeta. Na trznici je veliko nategunov, zal.

Pa cisto tako me zanima, katero lokalno sadje bi bilo zdaj sezonsko in pa zelenjava? Razen kislega zelja in repe, to vem, da je zdaj aktualno, pa mogoce kak radic. Kaj od slovenskega sadja pravzaprav uspeva zgodaj spomladi?

Katere strocnice uspevajo pri nas poleg fizola? Ciceriko in leco sem na policah zasledila edino italijansko ali tursko.

drugače zdajle v zadnjih 3 letih cene kar zvišal in niso več ravno poceni več kot pred leti.
[/quote]

Se strinjam. Mislim,da jim bo kmalu zal. Malo so jim prevec zrasle peruti,ljudje,ki se bodo pocutili ogoljufane pa dolgo ne bodo vec prisli nazaj. Strategija je bila slaba.
Mi v Lj svezo in lokalno SZ eko kupujemo na Kmetiji Avsic, veliko drugega eko pa tudi 2x na mesec preko Nakupujmo skupaj.si

Se strinjam. Mislim,da jim bo kmalu zal. Malo so jim prevec zrasle peruti,ljudje,ki se bodo pocutili ogoljufane pa dolgo ne bodo vec prisli nazaj. Strategija je bila slaba.
Mi v Lj svezo in lokalno SZ eko kupujemo na Kmetiji Avsic, veliko drugega eko pa tudi 2x na mesec preko Nakupujmo skupaj.si
[/quote]

Ja vidiš nas je več to opazilo. In koliko znajo goljufati v kakšnem Hofru da dol padeš. Zadnje čase se je očitno zameril malo večjemu številu ljudi. Res so se ful dvignili oni. Zadnje čase sem res videla da jim ne gre ravno več. In cene so postopoma začeli zviševati in v teh letih se je tega res nabralo in se pozna. In veš da rajši zavijem v Špar. Tam se cene vrtijo skos približno v istih vsotah in me ravno ne vrže na rit kako je naenkrat toliko vse dražje. Res jim bo žal. K nam so prišli z dumpiškimi cenami in Lidl in ewo jih zdaj barabe, samo da izpodrinejo naše trgovce.

Pri preverjenih kmetih, čebelarjih,žitarice dobiš v mlinu…Kar je sezonskega se dobi, vedno.
[/quote]
Pa ze prej sem rekla, da se niti ne trudi nakladati o “preverjenih kmetih”. Pa se kar nastopajo “preverjeni kmetje” – ampak samo v debatah na temo zdrave prehrane. Cudezno jih v takih debatah vsi poznajo in vsi pri njih nabavljajo. Se posebej tisti, ki nahranijo 5-clansko druzino za 100 eur na mesec. :)))

Resnicno zivljenje je pac malo drugacno. V Sloveniji nas je 2 milijona. Od tega vrejetno polovica v blokih in ne ravno tik ob eko kmetiji. Kmetov, ki pridelujejo brez (pretirane) uporabe kemije, je pescica. Kako naj bi ta pescica pridelala toliko hrane, da bi lahko vsi kupovali pri njih?

Ma, ce bi to tako delovalo, kot pametujete, bi bil problem svetovne lakote ze davno resen.

Zrihtaj si vrt v bližini tvojega doma če si v bloku pa teglce. 🙂 Bo bilo manj stroškov kot s to bio zelenjavo, ki je po moje navadna zelenjava/hrana.

Ker ste eni tu kar poznavalci, bi vprašala za realno situacijo z ljubljanske tržnice. Pri neki branjevki kupim vsak teden nekaj raznovrstne zelenjave.
Ima tudi peteršilj – glede tega me zanima, ali sploh raste zdaj peteršilj (prodaja zelenje) v pokritem ali kakor bi pač lahko rasel, ali mislite, da prodaja takega z veletržnice? Naj povem, da je čvrst, zelen, nič rumenkast.

Ima pa še mlado blitvo (tega drugi tudi nimajo), sicer pa podobne reči kot ostali.

Bi zaupali, da je to res “domače” ali ne? Hvala za vaša mnenja.

New Report

Close