Najdi forum

Drva

Kdaj je najbolj primerno žagati drevesa v gozdu za kurjavo?

Avgusta, ob polni luni je treba podret drevesa. potem se jih pusti, da se posušijo. Septembra se jih sežaga in spravi v drvarnico.


Martinov mesec, to je November. Pred zimo ali v trdi zimi.
U bistvu je teorija takšna za vsak les in za vsako uporabo. Najboljši je les takrat, ko gredo sokovi dol, ne gor. Kop je najmanj soka v njem.

Se pravi, da je zdaj že prepozno?

Tvoj nasvet se bere, kot da jih oktobra pa že začneš metati v peč…
“malo” se ti mudi 🙁

Tvoj nasvet se bere, kot da jih oktobra pa že začneš metati v peč…
“malo” se ti mudi 🙁
[/quote]

saj je prav tako.
samo prej se morajo dve leti sušit…

saj je prav tako.
samo prej se morajo dve leti sušit…
[/quote]

Seveda in to je v zapisu, ki sem ga citirala, manjkalo…

Ne vem ce ima letni cas kaj zveze pri zaganju drv. Vazno je da so suha. Najbolje je, da se susijo vzunaj cez poletje in nato gredo pod streho.

Vsak ta prav kmet bo drva žagal takrat, ko je ta prava luna. Kdaj je to, pa preveri na netu.

Seveda in to je v zapisu, ki sem ga citirala, manjkalo…
[/quote]

Vsaj eno leto v metercah, zunaj , po možnosti pokrita. Če gre za hrastov les, je bolje, da jih dež nekoliko izpere.

Čas sečnje lesa je bi včasih zelo pomemben, zaradi napada lesnega črva. Danes, ko se tehnični les suši v sušilnicah in kasneje največkrat tudi impregnira, čas sečnje ni več pomemben.

Za drva, razen če se ne delajo na zalogo za več let, pa to ni pomembno. Važno je le, da je les za drva pravočasno razkalan, posušen in primerno skladiščen.

______________________


Kakšno zvezo imajo drva s kotom, pod katerim sije sonce na luno?


Kakšno zvezo imajo drva s kotom, pod katerim sije sonce na luno?
[/quote]

Če je ob času sečnje polna luna, drva bolje gorijo.

U bistvu prepozno ni nikoli, če imaš ti les za drva in če ti ta drva nujno potrebuješ. Jaz sem ti samo povedal kdaj je najbolše. Če napravljaš drva za leto ali dve v naprej, kar bi bilo najbolje, se pač ravnaš po tej moji teoriji o Martinovem mesecu. Če pa ti je drv zmanjkalo in če te v hiši zebe, pa menda ne boš čakal do novembra. Greš v hosto in posekaš, da se drva začnejo sušit. Najboljša drva so suha drva in najprej se bodo drva posušila, ko bo v svežem lesu najmanj vode to je drevesnega soka. Logično. Manj kot je tekočine v lesu, prej bo les suh. In najmanj tekočine je v lesu nekje Novembra meseca. Seveda, če je letni čas kolikor toliko normalen.
Spomladi pa isto. Če se zima podaljša, tako kot letos, drevesa še niso začela brstet in je v lesu zdaj še relativno malo tekočine.


Kakšno zvezo imajo drva s kotom, pod katerim sije sonce na luno?
[/quote]
Tukaj ne gre za kot sijanja sonca na luno. Tukaj gre za vpliv lune na vodo. Ker kot vemo, luna vpliva na plimovanje morja. Ker morje je voda, a ne?. In voda je tudi v drevesih. Voda v drveh pa ni dobrodošla.


Kakšno zvezo imajo drva s kotom, pod katerim sije sonce na luno?
[/quote]

Ljudski rek:”Les podrt v stari luni med veliko in malo gospodnico, lahko še isto leto uporabiš za drva!”….kaj ni to čas nekje konec avgusta, začetek septembra?

Seveda in to je v zapisu, ki sem ga citirala, manjkalo…
[/quote]

marsikomu to sploh ni pomembno.
potem se jim pa iz raufenka kadi kod iz teša6, vdihavajo pa itak sosedje…

Ljudski rek:”Les podrt v stari luni med veliko in malo gospodnico, lahko še isto leto uporabiš za drva!”….kaj ni to čas nekje konec avgusta, začetek septembra?
[/quote]
U bistvu to drži.
Če posekaš les Avgusta, ko je največja vročina in ko je drevesna tekočina u glavnem v listih, se bo les v tej vročini hitro sušil, listi na podrtem drevesu pa bodo iz debla dodatno srkali tekočino. Problem je v tem, ker tak les, ki v avgustovski vročini leži podrt en mesec na tleh, se potem ne da sekat. Ker tak les je po enem mesecu ležanja na tleh v avgustovski vročini uparjen. Zacuknjen so včasih rekli. In tak uparjen les se potem težko žaga in seka.
Je pa res, če že moraš drva isto leto kuriti, je bolje da les podiraš malo kasneje, to je avgusta kot pa nekje Maja meseca, ko iz debla voda dobesedno teče. U bistvu nič ne profitiraš, če sekaš Maja, ker maja je les bolj moker kot Avgusta.

Vsako leto naredimo kar precej drv za prodajo.Sekamo vedno stare lune.To je v času od polne lune do mlaja in to vedno v od novembra pa najkasneje do konca februera.Kasneje je že preveč soka v drevju .Prav tako vedno gledamo na luno za klanje živali.


Tukaj ne gre za kot sijanja sonca na luno. Tukaj gre za vpliv lune na vodo. Ker kot vemo, luna vpliva na plimovanje morja. Ker morje je voda, a ne?. In voda je tudi v drevesih. Voda v drveh pa ni dobrodošla.
[/quote]
Ta logika je bog se usmili. Pa znanje naravoslovja tudi. Luna nima nobenega vpliva na količino vode v rastlinah. So bili modeli, ki so hoteli to dokazati, pa še nikomur ni uspelo.
Tudi če bi luna res vlekla vodo gor, bi bile pomembne ure kot pri plimovanju, ne pa lunine mene. Luna navidezno obkroži zemljo vsak dan, od pozicije sonca pa je odvisno, če in kako jo vidimo.

New Report

Close