Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek kalorije niso enake kalorijam

kalorije niso enake kalorijam

Omejila sem si kalorije in opažam, da ne glede na to, da ves čas jem približno enako število kalorij, si le te niso enake med seboj.
Včasih pojem več OH, količinsko mislim, v dnevnih kalorijah je vse enako, takrat pojem tudi manj zelenjave in sadja in kile kar stojijo. Potem pa pridejo dnevi, ko pojem manj OH in več sadja in zelenjave, kile gredo dol.
Ves čas jem tudi sladkarije, za katere nisem opazila, da bi imele kak bistven vpliv, je pa res, da je pri njih takoj veliko kalorij, zato jem konstantno manjše količine.

Kaj ni kalorija tolk in tolk in vse enako?

Opažam tudi, ko jem več OH, grem vsak dan na stranišče, ko jem več zelenjave/sadja, pa ne grem tudi po par dni, kar mi je povsem nelogično. ???

Pijem tudi manj, prej sem spila po 2,5-3 litre na an, zdaj spijem liter, včasih na silo 1,5 litra, vode ali nesladkanega zeliščnega čaja seveda, itak nikdar nisem kaj drugega pila.

Se kdo spozna na to? Je kak prehranski strokovnjak tukaj, ki bi mi znal razložiti te kalorije in me usmeriti?

Kaj so zate oh?
Oh se namreč nahajajo v veliko naših zivil;v sadju , zelenjavi, kruhu, žitih, pekovskih izdelkih, mleku, kosmicih, sladkarijah tortah itd
Bolšji oh so sestavljeni , kot enostavni.
Sestavljeni, se prebavijo in vsrkajo in tako sprostijo v krvni obtok počasneje in nam dlje časa nudijo energijo.

Zakaj ti teza bolj pade, ko jes več sadja in zelenjave in manj žit, testenin itd, je zato, ker ima sadje in zel. nizko kalorično vrednost, kljub temu da je to oh.
Hitro zaužijes npr 500-600kcal z npr ajdovo ali proseno kašo ali polnozrn.testeninani.
Težje pa z sadjem , solato in zelenjavo.
Razumeš.

Za boljšo prebavo jej surovo zelenjavo.

Torej, jesti je potrebno 50{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} oh iz zelenjavnih virov
Ostalo polnovredna ne procesirana žita, ml izd , 10{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} dnevnega vnosa enostavni oh, torej polnovredne kruh, sadje..
Izogibaj pa se sladkarijam, procesiranje hitre hrane, slanim prigrizkov in večjim kolicinama krompirja.
Obroki naj bodo manjši in redni (5-6)
In absolutno pij več, torej 2- 3 litrov , po malem čez dan.
Ter ne pozabi na gibanje. .

Lp
Srečno

Ali je en liter alkohola enako enemu litru vode?

nova
Uredništvo priporoča

Sem na lchf – izločeni OH (pod 50g na dan) in povišane maščobe.
Zjutraj spijem BP kavo, ki me drži do 13:00, potem se najem lchf obroka(OH:Beljakovine:maščobe = 5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}75{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}) z zadostnim vnosom maščob, okoli 17:30 še nekaj malega (ponavdi ostanek od prvega obroka) in potem spet nič do naslednjega jutra, ko spet štartam z BP kavo. Dol mi gre ccaa 5kg na mesec.
Ne stradam. Ne telovadim. Ne pa me vprašat kaki cold turkey sem imela v prvem mesecu, ko sem dala stran OH. Hujše kot kak narkič.
Sedaj me sploh ne ganejo več, pa sem prej bila precej odvisna od kruha in sladkarij.
Če se pregrešim in pojem kakšno sladico me v pol ure tako napihne, da moram za par lukenj prestavit luknje na pasu.

Mislim, da gre pri tebi za računsko napako.

Kalorija je sicer enaka kaloriji, nekaj je sicer res tudi GI, ampak če se ti strogo držiš zgornje meje kalorij, to ne bi vplivalo na izgubljanje kg.
Pustimo ob strani zdaj primerno sestavo jedilnika.

Jaz mislim, da ti porcijo makaronov kot prvo, napačno oceniš količinsko, kot drugo, ne prišteješ omake, sira itd.
Recimo da bi zjutraj namesto jabolka pojedla porcijo kosmičev – stavim, da si jih vsuješ celo goro, kar je skupaj z mlekom in malo sladkorja/medu/dodatkov hitro 500 kalorij. Mimogrede. Kosmičev se poje tri velike žlice … 30 g. Izmeri in pridi povedat, koliko jih ti poješ.
Enako špagetov. Surovi se ti zdi, da jih je za en debelejši svinčnik, pa vendar je to porcija. Kdaj si si nazadnje skuhala špagetov za premer 1 cm, ko si pogledala od zgoraj?

Kaj je BP kava?

Sem na lchf – izločeni OH (pod 50g na dan) in povišane maščobe.
Zjutraj spijem BP kavo, ki me drži do 13:00, potem se najem lchf obroka(OH:Beljakovine:maščobe = 5{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}20{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}75{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}) z zadostnim vnosom maščob, okoli 17:30 še nekaj malega (ponavdi ostanek od prvega obroka) in potem spet nič do naslednjega jutra, ko spet štartam z BP kavo. Dol mi gre ccaa 5kg na mesec.
Ne stradam. Ne telovadim. Ne pa me vprašat kaki cold turkey sem imela v prvem mesecu, ko sem dala stran OH. Hujše kot kak narkič.
Sedaj me sploh ne ganejo več, pa sem prej bila precej odvisna od kruha in sladkarij.
Če se pregrešim in pojem kakšno sladico me v pol ure tako napihne, da moram za par lukenj prestavit luknje na pasu.

Kaj je BP kava?
[/quote]

Sem bila tudi jaz radovedna https://fitkuhinja.si/recipe/bulletproof-kava/

Sem bila tudi jaz radovedna https://fitkuhinja.si/recipe/bulletproof-kava/
[/quote]

O hvala. Sem pogledala.

Meni bi bilo tole preveč maščob. Danes sem pojedla kozarček (200 ml) grškega jogurta z 10 procenti maščobe in vidim samo še solato za kosilo. Čisto premastno za dopoldne.

Jaz sem tudi na LCHF/KETO.

Izvajam tudi delni post, tako da imam 8 ur hranjenja, 16 ur postenja vsak dan.

Oh (ne glede na vrsto hranila) skušam imeti pod 20 g, vsekakor pa pod 50 g na dan. Rezultati so odlični!

200 g jogurta je za en obrok kar malo veliko, če upoštevaš pravilno razmerje živil (OH:B:M).
In ja, pri LCHF so maščobe tiste, ki te nasitijo in ne OH. Si tudi dlje časa sit od njih.

Ne, ne pojem manj kalorij z zelenjavo, ker pojem vsak dan cca 1.300-1.400 kalorij.

Niti slučajno. Že leta marsikaj tehtam, zdaj pa sploh tehtam vse, kar gre v pisker in v lonec in sem s štetjem kalorij precej striktna, še celo toliko, da jih vedno zaokrožim navzgor.
Kosmičev pojem 37g z vodo in žličko medu, kar je manj kot 200 kalorij.
Testenin pojem 50g, to je nekje 170 kalorij, riža pojem 40g kar je še manj kalorij.
Kruha sploh ne jem.

Niti slučajno. Že leta marsikaj tehtam, zdaj pa sploh tehtam vse, kar gre v pisker in v lonec in sem s štetjem kalorij precej striktna, še celo toliko, da jih vedno zaokrožim navzgor.
Kosmičev pojem 37g z vodo in žličko medu, kar je manj kot 200 kalorij.
Testenin pojem 50g, to je nekje 170 kalorij, riža pojem 40g kar je še manj kalorij.
Kruha sploh ne jem.
[/quote]

Tehtam tudi olje za kuhanje, čebulo in česen in še marsikaj, kar se komu zdi povsem nepomebna kalorija, res sem striktna, še sol tehtam pismo rosno :))

Niti slučajno. Že leta marsikaj tehtam, zdaj pa sploh tehtam vse, kar gre v pisker in v lonec in sem s štetjem kalorij precej striktna, še celo toliko, da jih vedno zaokrožim navzgor.
Kosmičev pojem 37g z vodo in žličko medu, kar je manj kot 200 kalorij.
Testenin pojem 50g, to je nekje 170 kalorij, riža pojem 40g kar je še manj kalorij.
Kruha sploh ne jem.
[/quote]

Dolžna sem ti opravičilo.
Se opravičujem, ker sem te napačno ocenila.

Vseeno, kalorija je enako kaloriji, to so dokazali tudi z raziskavami. Ni bil pomemben jedilnik, ampak zgolj in samo št. kalorij, raziskava je trajala nekaj let.
Mogoče se ne bi smela tehtati vsak dan, ampak enkrat na dva tedna, recimo.

Dolžna sem ti opravičilo.
Se opravičujem, ker sem te napačno ocenila.

Vseeno, kalorija je enako kaloriji, to so dokazali tudi z raziskavami. Ni bil pomemben jedilnik, ampak zgolj in samo št. kalorij, raziskava je trajala nekaj let.
Mogoče se ne bi smela tehtati vsak dan, ampak enkrat na dva tedna, recimo.
[/quote]

Če bi se tehtala na dva tedna, ne bi nič hujšala, ker sem očitno tu tak kontrol frik, ker sem se odločila, da to speljem in moram imeti striktno vesčas vse pod kontrolo, da če gre kaj narobe, da popravim takoj in ne šele čez 2 tedna.

Saj kile mi gredo lepo dol, če pogledam daljše obdobje, je to cca 750-1000g na teden, kar je super.
Ker se pa tehtam res vsako jutro, opažam, da ko jem (karikiram) cel teden riž z mini zelenjave in mesom + solato, se celo zredim, tudi kilo recimo, če pa jem cel teden riž z veliko zelenjave in mesom, pa shujšam in potem imam po enem tednu recimo kilo več kot nedeljo prej in po dveh tednih 2 kili manj kot tisto nedeljo 14 dni nazaj. Kalorije so pa vedno tam-tam, ker lačna pa res ne bom.
Tu sem menstrualni ciklus izključila, ker sem imela tik pred in v začetku M kar 2 kili manj kot teden prej, količina popite vode sicer ima nek vpiv, a ne tolikšen, jedla sem tudi nekaj dokaj slanega in spila precej vode, ampak to se je izravnalo v dveh dneh.

Tudi meni je logično, da je kalorja vedno kalorija, pa če poješ za 100 kalorij riža, mesa, čokolade, paradajza ali jabolk, je 100 kalorij pač 100 kalorij.
Zdaj se glede na izkušnje sprašujem, če to res drži ali ne ali pa je mogoče kakšna hrana res taka, da topi aščobe in kile ali kaj – ker bi tega seveda več pojedla :)))

Na maščobe se navadiš in čisto z lahkoto funkcioniraš na njih.
Če poslušaš svoje telo in nehaš jest, ko ti javi, da imaš dovolj, opaziš, da si s časom zelo zmanjšal količno hrane – seveda pod pogojem, da daš nanjo dovolj maščobe – drugače si skoz lačen.

Res pa je, da sem prva dva tedna skoraj parkrat odnehala, ker mi je bilo tumač maščobe.
Sploh jajca zjutraj namočena v maslo – bljak.
Zjutraj ni šans da kaj pojem.

To se pa strinjam, zdaj količinsko v gramaturi pojem manj kot 3 mesece nazaj, ko sem si lakoto filala s sadjem in sem pojedla ogromno, v gramih.
Kalorij se pa držim teh, ki sem si jih zadala, ker ne bi rada prehitro shujšala. Želim, da je to tisto za vse življenje.

Bi ti lahko bila na tej dieti do konca življenja?

Preveč pogosto se tehtaš, zato ne dobivaš zanesljivih rezultatov. Ob tehtanju ne upoštevaš polnosti črev, mehurja, gibanja (pokurjene kalorije niso vsak dan iste), švicanja čez dan, morda celo različnih cunj ne in to komot naredi kilco gor ali dol, ti pa misliš, da si nagruntala nekej z OH.

In seveda, da ti ne začnem sploh o dejstvu, da kile sploh pomembne niso, ker je mišica težja od maščobe in komot ženska z več kilami izgleda bolje od takšne z manj kilami. Ker te verjetno zanima videz in ne to, koliko so tvoji stoli obremenjeni. Je tako? Ciljaš na zmanjšanje telesne maščobe, zato si meri ali opazuj telesno maščobo, seveda pa se spremembe ne poznajo v enem dnevu, tednu, v mesecu morda čisto malo, ampak v daljših obdobjih.

hmmm jaz se tehtam zmeraj zjutraj, ko se polulam in slečem pižamo – torej naga.
Tehtam pa se tudi vsak dan, ker lažje spravljam v red pol kg od petkove žurke, kot pa 2kg od dveh tednov glodanja riževih ploščic.

To se pa strinjam, zdaj količinsko v gramaturi pojem manj kot 3 mesece nazaj, ko sem si lakoto filala s sadjem in sem pojedla ogromno, v gramih.
Kalorij se pa držim teh, ki sem si jih zadala, ker ne bi rada prehitro shujšala. Želim, da je to tisto za vse življenje.

Bi ti lahko bila na tej dieti do konca življenja?
[/quote]
Na dieti si težko dlje časa, ker imaš v glavi vedno občutek, da se moraš za nekaj prikrajšati, ker si pač na dieti.
Namesto obsedenosti s štetjem kalorij in dieto, raje izberi zdravo hrano in zdrav način življenja.

In še tako ti povem: maščoba na tvojem telesu je najlažji (po gostoti) del tvojega telesa, najbolj počasi se odziva, najbolj počasi se spreminja, vse ostalo se hitreje spreminja. Zato vsaka sprememba v kilaži, ki jo opaziš v enem ali par dnevih, kaže na spremembo vsega drugega, ne pa tistega, kar te zanima (telesna maščoba).

To ni dovolj. Kakat ne greš vsak dan isto, ne pokakaš vsak dan iste količine, ne spiješ vsak dan isto (tudi pri sadju moraš upoštevat vsebnost vode), ne švicaš vsak dan isto in to komot naredi razliko. V red pa ne spravljaš ničesar, samo psihotično se delaš za vsako najmanjše nihanje, ki ga potem pripisuješ napačnim razlogom. Obsedenci s kilami itak na napačno drevo lajajo, te imajo vse isto kil pri isti višini, pa so bistveno drugačne po videzu:

[img]https://hips.hearstapps.com/cos.h-cdn.co/assets/15/29/4000×4504/gallery-1436889583-womanbmicomparison.jpg?resize=768:*[/img]

Preveč pogosto se tehtaš, zato ne dobivaš zanesljivih rezultatov. Ob tehtanju ne upoštevaš polnosti črev, mehurja, gibanja (pokurjene kalorije niso vsak dan iste), švicanja čez dan, morda celo različnih cunj ne in to komot naredi kilco gor ali dol, ti pa misliš, da si nagruntala nekej z OH.

In seveda, da ti ne začnem sploh o dejstvu, da kile sploh pomembne niso, ker je mišica težja od maščobe in komot ženska z več kilami izgleda bolje od takšne z manj kilami. Ker te verjetno zanima videz in ne to, koliko so tvoji stoli obremenjeni. Je tako? Ciljaš na zmanjšanje telesne maščobe, zato si meri ali opazuj telesno maščobo, seveda pa se spremembe ne poznajo v enem dnevu, tednu, v mesecu morda čisto malo, ampak v daljših obdobjih.
[/quote]

Samo to je sploh pri ženskah tako majhna razlika v kilaži, da ni omembe vredno.
Poleg tega nam je enim vseeno važno tudi št. kg., da nas partner lahko meče v zrak pa to. 🙂

Avtorica, ti samo vztrajaj. Mogoče edino skušaj jedilnik prilagoditi tako, da vsak dan ješ vse skupine. Pa malo več tudi pij, liter tekočine je skoraj malo premalo.
Moja hči je imela blazne probleme z napihnjenostjo in kislino, začela je zavestno več piti (ampak še vedno za moje pojme premalo) in je neprimerno bolje.

Kalorije ne morejo biti enako kalorijam.
Eno je da določena vrsta hrane bolj poveča sladkor v krvi kot druga. Pa to se predvsem pozna pri tistik ki imajo sladkorno.
Drugo ki pa je po moje tudi pri avtorici razlika pa je da telo da predela hrano potrebuje določeno energijo (torej kalorije) in to energijo ki jo telo potrebuje za predelavo hrane je različna glede na vrsto hrane. Za predelavo zelenjave potrebuje več energije kot pa de predela kruh. Zato smo po določeni hrani tudi bolj utrujeni kot po drugi. Po določeni hrani smo prej lačni kot po drugi.
Zato se kvalitetne diete ne osredotočajo na št. kalorij pač pa na vrsto hrane

New Report

Close