Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek izplačilo nujnega deleža

izplačilo nujnega deleža

Deduje se nepremičnina v vrednosti manj od 120.000 evrov , osebni avto in vikend. Mama in oče sta hišo zgradila skupaj, polovica je pripadla mami, druga polovica očetu. Mama je imela v prvem zakonu dva sinova , se ločila od prvega moža in se poročila z drugim moškim – očetom. V drugem zakonu sta se jima rodila dva sinova
Če prav razumem se po smrti matere deduje njena polovica , kar pomeni razdelitev na 4 dediče? Trije imajo vsak po najmanj eno nepremičnino , ki so si jih sami zgradili in več ( od zapuščin , kjer so vsi od treh nujnih dedičev dobili vsaj še eno iz naslova darilne pogodbe stricev in tet ) . Sin , ki je do materine smrti bival z njo v nepremičnini , pa se je zdravil zaradi alkoholizma in trenutno prejema denarno pomoč države. Nima dohodkov in ne kaže da bo bolje , ker ima še psihične probleme.
Zanima me , vaše mnenje.
Čeprav imamo nujni dediči svoj dom in še najmanj eno nepremičnino vsakdo izmed nas , brat , ki je živel z mamo – nima ničesar. Ali je smotrno od takšnega človeka zahtevati da nas izplača , če nima dohodkov , oz. kako je s tem ? Iz hiše ga ne mislimo poditi , ker nima kam in nočemo imeti človeka na grbi , če se mu kaj zgodi.
Kako v takem primeru reagira sodišče ? Človek nima službe , vse kar ima je ta pomoč države. Mora izplačati ostale dediče ali lahko sodišče kako drugače odloči na račun njegovega zdravja ? Se lahko ta brat sklicuje da ne dela in mu sodišče oprosti izplačanje nas ostalih ?

Če nima… Vas pač ne bo mogel izplačati.. A ni to jasno? Iz hiše ga ne boste podili, saj nima kam praviš.
Sodišče nima problemov z nujnimi deleži…. Te lahko ( ali pa tudi ne) zahtevajo dediči.
Če ste vsi dobro preskrbljeni, pustite bratu to kar ima…In mu pomagajte da se gre zdraviti… da bo lahko to dediščino koristil….

Deduje tudi oče, torej se deli na pet delov, če ni oporoke.
Kaj boste storili vsak s svojim deležem, je pa vaš problem. Nihče ni dolžan nikogar izplačevat, če noče (oziroma ne more). Ampak tudi oče bo nekoč umrl in takrat bo cela hiša razdeljena med dediče … zna postati pestro. Dokler bo oče živ, najbrž nihče ne bo zahteval prodaje.
Če je ta zapiti brat dedič tudi po očetu, bi mu tudi po eventuelni prodaji hiše, da bi vas vse izplačal, verjetno ostalo dovolj za nakup garsonjere in bi imel vsaj streho nad glavo.

Sodišče nobenga ne sili v izplačilo.

Dediči se lahko pred zapuščinsko razpravo odpovejo dediščini in sodišče to upošteva.

Če se ne odpovejo, vsak dedič dobi svoj delež. Kaj se potem zgodi s temi deleži, ni več stvar sodišča. Lahko ostali dediči z darilno pogodbo oddajo svoje dele ali pa pač pustijo tako kot je. So lastniki še naprej, živi pa le tisti en sin tam.

Ali je možno da on sploh dobi kakšen denar, da izplača enega od nas ,ker smo se pogovarjali in je bilo rečeno da bo eden zahteval da ga izplača, ostala dva sva pa rekla, da mu bova pustila nujna deleža.Se te stvari lahko dogovorijo na mediaciji, ali bo moral brat v tožbo proti bratu da m ta izplača nujni delež? Kot sem rekel,ostala dva se imava namen odpovedati svojemu delu . Kolikor vem, misli on ostati v tej hiši, nima namena, da bi prodajal, da bi se selil, nosi si pa iz rok v usta, iz meseca v mesec životari. Ga lahko kdo prisili,da si najde službo, sodišče lahko ali ne , zato da bo izplačal brata ?

S tožbo se ga lahko prisili v prodajo hiše.
Da bi šel v službo pa ga ne more prisiliti nihče.

Jaz bi se vpisala v ZK v deležu, kot mi pripada in čakala. Saj ne rabiš nujno ne nepremičnine, ne denarja. Če je ta, ki živi v hiši, tvoj brat tudi po očetu, ti po njegovi morebitni smrti, pripada njegov delež, ki ga otroci iz prvega zakona ne dedujejo. Pripada ti še očetov delež. Praktično si od vseh dedičev v najboljšem položaju. Zato počakaj še nekaj let. Tega reveža pa pusti na miru, da ti ne bo vest očitala.

Prekleta banda požrešna, samo čakate kaj boste dobil na nesrečo in račun drugih. Hijene hudičeve mrhovinarske.
Če ste vsi šli od bajte, pustite tistega, ki je tam ostal, pri miru! A vas je kdo podil od hiše, al ste odšli prostovoljno?
Kaj vas briga če je poba pijanec? A zdaj če je pijanec, ga morate še bolj olupit? Kdo ti garantira da tud ti ne boš enkrat pijanec/ka odvisnica itd…?
Če ste od bajte odšli, ste odšli. Če vam diši to imetje, bi ostali doma.

Če oporoke ni, potem ste zakoniti dediči, ne nujni dediči.

Jaz bi se tudi v pripadajočem deležu vpisala kot lastnica hiše in potem čakala.

Nič nisi napisala, ali je oče še živ ali ne.

Ker, glede na to, da je brat alkoholik s psihičnimi težavami, vprašanje, kaj bi se zgodilo, če bi bil edini lastnik hiše.

Tako pa imate vseeno neko kontrolo nad premoženjem, da ga ne more zapiti.

Na vasem mestu bi se vpisala v ZK kot delni lastnik.
Oce bo tudi enkrat umrl in po njem se bo tudi dedovalo.
Brat pa tudi ni material za druzino, torej se bo dedovalo tudi po njem.

Denarja zdaj ne potrebujete, a premozenje nikdar ni idvec. Konec koncev, bo morda moral oce v dom ali tudi brat in iz tega premozenja lahko placujete domsko oskrbo.

Ko bo oče v domu, bodo ti mrhovinarji očeta pa temu pijančku odrinili, češ, ti si ostal doma, ti ga imej…
Poznamo mi take mrhovinarje. Vse bi jerbali, samo bolne starše ne.

Pa ne pozabite – lastniki nosijo tudi stroške vzdrževanja hiše…

Ko bo oče v domu, bodo ti mrhovinarji očeta pa temu pijančku odrinili, češ, ti si ostal doma, ti ga imej
Poznamo mi take mrhovinarje. Vse bi jerbali, samo bolne starše ne.
[/quote]

Malo se pozanimaj, kako se krijejo stroški domske oskrbe.

Če se hiša vzdržuje …

Če mama ni napisala oporoke, ste vsi redni dediči, ne nujni, z očetom vred.

Če se nameravaš odpovedati svojemu deležu, to naredi že na zapuščinski, ker je darilna pogodba med brati povezana z visokim davkom.
Brat, ki bo dedoval, bo moral plačati tudi takso – bo imel denar za to?
Tisti brat, ki hoče obdržati delež, se lahko vpiše kot solastnik v ZK, če bo hotel denarno izplačilo, bo brata moral izplačati, če ta nima denarja, bo potrebna nova tožba za prodajo hiše … To so postopki, ki trajajo leta in leta. Upam, da ne bo šel na to pot zaradi 10 jurjev, ker bo vse zagonil za odvetnike in očeta verjetno spravil v prerani grob s tem.

Jaz bi vam predlagala, glede na to, da je oče še živ, da se vpišete kot lastniki na podedovane deleže, pomagate očetu vzdrževati hišo, dokler on živi v njej, ko/če bo moral v dom, boste v vsakem primeru morali doplačevati, če nima dovolj visoke pokojnine (ta brat brez službe ne, ostala očetova sinova pa – če je samo en očetov sin zaposlen, pa v celoti on) ali da se hiša takrat proda, temu bratu se kupi garsonjera, ostalo gre za plačevanje doma. Mislim, da bi bila to boljša rešitev – razmislite.
Ste vsi štirje živeli z očetom/očimom? So bili odnosi dobri? Bi bili vsi štirje pripravljeni dostojno poskrbeti za očeta?

Solastnik plačuje tudi nadomestilo za stavbno zemljišče, davek od premoženja …

*brata moral tožiti

Za očeta sta dolžna poskrbeti samo njegova otroka, mamina otroka od prej pa ne, razen, če sta bila posvojena s strani očeta.

Za očeta sta dolžna poskrbeti samo njegova otroka, mamina otroka od prej pa ne, razen, če sta bila posvojena s strani očeta.
[/quote]

Sem napisala na dolgo in široko, kdo bi plačeval.

Kakšni nizkotneži ste eni, nič vam ne manjka, ampak bi vseeno pograbili še tisto, kar ima en revež. Upajte, da se ga zapije čimprej, da mu jetra odpovejo, mogoče bi ga lahko še vi malo spodbujali z žganjem, da bo crknil čimprej in bo stvar rešena. Potem si pa vsi skupaj zatlačite tisto bajto in denar v piz.do… mrhovinarji požrešni!

dediči ste vsi štirje otroci + oče, če je še živ, torej, se deli na pet.

ker oporoke ni in če dednega dogovora ne bo, bo sodišče avtomatsko razdelilo dediščino na pet enakih delov. z izplačili deležev se sodišče pri zapuščinski razpravi ne ukvarja. to je stvar dedičev, kako se boste dogovorili.

sta dva pogleda na celo zadevo

po eno strani je lastnina obveza, na lastnino hiše se veže tudi davek na premoženje. ker imate vsi še po eno nepremičnino, boste za drugo nepremičnino morali plačevati davek na premoženje + nadomestilo za stavbno zemljišče. ni nek znesek, ampak je pa

po drugi strani pa brat nima potomcev in glede na stanje, v kakršnem je, lahko tudi pričakujete, da zelo dolge življenjske dobe ne bo učakal.

jaz bi prevzela zakoniti delež (1/5, če je oče še živ ali 1/4) in počakala, ne bi pa terjala izplačila deleža.

Jaz se ne bi odpovedala deležu, ki pripada (1/4 ali 1/5), zahtevala pa nujnega deleža tudi ne bi, ker ga tako tvoj brat ne more plačati. Gre se predvsem zato, da če brat živi iz rok v usta, je veliko vprašanje, če bo zmogel plačevati davke na nepremičnino in kaj bo s položnicami (elektrika, voda itd) Če to ne bo plačano. mu lahko država vzame premoženje in hišo proda. Morda lahko takrat pridete do nujnega deleža. Ali pa tudi ne – odvisno kakšna bo višina neplačanih stroškov in se zna zgodit, da boste morali še ostali trije poravnati razliko. Ker pa glede tega samo vi “ta domači” veste kaka je situacija, se boste pač vsedli in zmenili med sabo kako in kaj

Nisem pravnica, a so me enkrat poučili o tem, da slovenska zakonodaja dopušča tudi možnost, da lahko sodišče v primeru, ko bi delitev nepremičnine med dediče tistega od njih, ki stanuje notri, spravila ob dom in ga pahnila v revščino, odloči, da ostali preskrbljeni dediči ne dedujejo. Da vse podeduje tisti revež, ki živi notri. Seveda se to ne dogaja pogosto, a je možno. In če dobro premisliš, tudi humano.

Jaz se ne bi ničemur odpovedovala, saj na ta način lahko preprečim, da bi brat premoženje zapil. To premoženje bo prišlo zelo prav, če bo brat kdaj moral v dom. Iz tega se bo lahko plačala oskrba.

New Report

Close