Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Arahoidna cista

Arahoidna cista

Pozdravljeni. Sinu so zaradi glavobolov in občutka pritiska v glavi pri ct glave odkrili arahnoidno cisto levo temporalno. Cista je velika 3,6×2,2×2,4 cm. MR še ni imel, tako da še ni znano ali je cista prirojena ali ne. Ker smo zelo zaskrbljni iščemo čim več informacij v zvezi tega oz. kako poteka zdravljenje ali odstranitev.
Hvala za čim več informacij.

http://www.sinapsa.org/RM/odgovor.php?tid=168

Zakaj nastane arahnoidna cista frontopolarno in kako se zdravi? Velika je 3×1 cm in uzurira frontalno skvamo.

Odgovor: Arahnoidna cista je v večini primerov razvojna anomalija. Najpogosteje nastane na srednji tretjini lobanskega dna, lahko pa kjerkoli ob arahnoidei (srednja možganska ovojnica, t. i. pajčevnica) . Zdravljenje je kirurško, ko pa je cista naključna najdba svetujemo včasih le spremljanje stanja (v kolikor ni znakov in simptomov).

Še nekaj o arahnoidni cisti:
Arahnoidna cista predstavlja benigno cisto. Sestavljena je iz arahnoidee – membrane, ki je ena od treh možganskih membran ter bistre tekočine, najpogosteje likvorja. Likvor je tekočina, ki obliva možgane in hrbtenjačo. V večini primerov je posledica razvojne napake. V redkih primerih je povezana z rakavim obolenjem ali kot posledica prebolelega vnetja možganskih ovojnic, krvavitve ali operacij na možganih. Ponavadi jo odkrijemo slučajno ob slikanju možganov. Bolniki večinoma nimajo težav, pri redkih pa povzroči glavobol, epileptične napade, redkeje fokalne nevrološke znake. Pri otrocih lahko povzroči povečanje lobanje ali izboklino, razvojni zastoj, … Glede terapije ni enotnega mnenja. Nekateri zagovarjajo, da je terapija potrebna le pri bolnikih, pri katerih so prisotni znaki ali simptomi, drugi pa svetujejo dekompresijo tudi pri bolnikih, pri katerih je arahnoidna cista slučajna najdba, da bi se s tem izognili kasnejšim komplikacijam. Najučinkovitejše zdravljenje je odstranitev zunanje membrane in vstavitev cevke, ki povezuje cisto s trebušno votlino (cisto- peritonealni šant), kar omogoča odtok tekočine in zmanjšanje pritiska na okolne strukture.

Odgovoril(a): Lea Leonardis, Inštitut za Klinično Nevrofiziologijo, Klinika za Nevrologijo, Univerzitetni Zdravniški Center, Ljubljana, 16. 1. 2008, 22:40:24

Zanima me še to, ali lahko v vsakem primeru vstavijo drenažno cevko in ali je poseg nevaren. Nekje sem prebrala, da se cista lahko laposkopsko odstrani skozi nosno votlino.
Hvala za odgovor.

Imam arahnoidno cisto, vecjo od ciste tvojega sina in z njo normalno zivim ze vec kot desetletje, odkar vem za njo. Ce ne pritiska, ni nevarna. V tujini vse ciste punktirajo, tukaj ne. Je bil pa velik sok, ko sem izvedela, da jo imam, zivljenje se pa ni nic spremenilo.

Imam jo hvala za odgovor. Zanima me samo ali imaš zaradi nje kakšne zdr. težave npr. glavobole, tiščanje v glavi ali kaj podobnega.

Hvala

Na ct glave so mi odktili, da imam arhanoidno cisto levo temporalno veliko 1.2cm za katero piše na izvidu, da rahlo odriva možganovino. Zdravnica me je poslala na ct, ker sem že trikrat v pol leta omedlela, vsak teden enkrat pa se mi zgodi, da skoraj omedlim. To začutim najprej kot nenadzorovane misli oz. kot bi začela sanjati nato mi postane slabo in se hitro uležem ali počepnem z glavo naprej. Bila sem pri nevrokirurgu, ki me je prav nesramno odslovil, da te omedlavice niso posledice ciste in da sploh ni res da cista kam pritiska(ko je gledal slike). Prosim za vaše mnenje. Hvala

New Report

Close