Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali vam je bilo odveč iti na maturantski ples?

Ali vam je bilo odveč iti na maturantski ples?

Bliža se maturantski ples.
Ok, vse lepo in prav … ampak jaz nekako nisem za te ‘gala masivno množične’ dogodke.
Slabo se počutim v množici nepoznanih ljudi, ki se vzhičeno in prijazno narejeno med seboj družijo, klepetajo, veselijo in primerjajo (ocenjujejo).
Vse to mi deluje zelo prisiljeno UMETNO in instant.
To me odbija in me navdaja z zoprnim občutkom.

Potem pa še (nepotrebni) stroški in stres za izbor večerne toalete in frizure, visoka cena vstopnic in pijača & hrana na samem eventu.

Ne vem no … zakaj je že zdaj maturantski ples in vsa ta evforija okoli njega, če pa ‘maturantje’ sploh še niso ‘polagali’ mature oziroma niti še niso pozitivno zaključili letnika?
Kaj šele USPEŠNO zaključili šolanja …. torej NAREDILI maturo – maturitali.

Ves ta pomp okoli maturantskega plesa se mi zdi pretiran in nepotreben, ter mi daje občutek kot da je vse skupaj na silo ‘narejeno’ … izključno zaradi profita posameznikov!

Maturantski ples bi morali prirediti po uspešno zaključenem letniku in opravljeni maturi, ko bi se maturanti res lahko veselili, ker so zaključili neko obdobje/šolanje …. in bi bila za njih to prelomnica.

Tisti, ki niste za take gala dogodke, kako ste preživeli večer?

To je večer posvečen maturantom – vašemu maturantu ali maturantki – Uredite se tako, da bo vam prijetno, ne ozirajte se ne druge, ampak raje uživajte v trenutkih z vašim otrokom, ki postaja samostojen odrasel posameznik. Proslavite to, bodite ponosni nanj/nanjo in uživajte.

Veš da se z marsičem v tvojem pisanju strinjam. Res bi bilo treba šele po maturi in zelo velikokrat je zelo prisiljeno in nesmiselno. Pa cene so tudi previsoke za srednješolski dogodek, ki pa sploh ne more biti GALA dogodek.
Namreč za gala-dogodek je bistveno kdo so prisotni ljudje, ne pa da se ga promovira kot nekaj pomembnega… Pa imam rad gala dogodke in sem bil na kar nekaj takih po Evropi.
Tako… povedal sem par misli, ki pa niso točno na temo, zato bom zdaj utihnil.

Naj povedo kako so preživeli tisti, ki so bili v zadnjih letih in imajo tudi odpor do tega.

nova
Uredništvo priporoča

Druženja je bilo minimalno, ker je bil pač program.
Pri nas starši niso bili ekstra gala, niti nismo ocenjevali maturantov.

Plesa fizično ne morejo organizirati po opravljeni maturi, ker so rezultati znani šele sredi julija. Do skoraj konca junija pa imajo res polne roke dela z učenjem in pisanjem mature. Spomladanski termin je kar pravšnji.

Če nočeš iti, ti res ni treba. Meni je bilo prijetno in ne bi želela tega zamuditi.

… za vstopnice na osebo?

na maturantskem se praktično nič ne družiš z nobenim….čas zbeži, da verjeti ne moreš.
zelo lep dogodek, ostane v prijetnem spominu, z veseljem bi se ga še udeležil.
Glede cene…..običajno se vrti tam okoli 50€ na osebo…..z vključeno hrano, fotografom, snemanjem itd….če tega ne folgate, potem se je za vprašat na kakšen način trošite vaše prihodke…koliko zapravite za mobitele, torbice, čevlje, dopuste…..zadeva je draga samo tistim z eno plačo ali na minimalcih….ampak teh na monu ni…..ker vedno ko je govor o plačah, imajo vsi vsaj 5000 jurjev mesečnega družinskega budžeta, če ne kar na osebo.

aja…obleke….rihtaš se kolikor se hočeš, lahko potegneš kar imaš iz omare, lahko zapraviš več jurjev….opazi itak nobeden ne, kaj nosiš.

Ja, zato nisem sla na svojega pred desetletji in ne bom na sinovega letos. Na sreco je sin vsaj kar se tega tice zelo podoben meni in ga ta malomescanska parada nicevosti in pretezno slabega okusa odbija, tako da niti pod razno ni zelel iti.

Bomo cas in denar bolj koristno, predvsem pa bolj prijetno porabili drugace. Ce bi sin zelel iti, bi pac stisnila zobe in sla njemu na ljubo. Na sreco mi ni treba…

Pri nas imajo maturantski ples v Stožicah, odločili so se za all you can eat and drink, cena karte je 57 € na osebo.

Ja, kdaj bi pa vi organizirali maturantski ples, med počitnicami, naslednje leto septembra? Kdaj?

Avtorica, sicer nisem starš, bom pa vseeno povedala kako je bilo, ko sem bila na svoje maturancu. Večina stvari, ki si jih navedla, je veljalo tudi za naš maturantski. Edino vstopnice so bile pri nas verjetno bistveno cenejše kot so danes.
Zakaj sem šla na maturantskega? Samo zato, ker so čisto vsi ostali v razredu šli. Nisem hotela biti edina izjema.
Drugače pa ja, sami nepotrebni stroški.
In Mehanik, ko praviš, da so to mali stroški, očitno ne živiš v reali. Pa pri nas še zdaleč niso bili tako visoki kot ti navajaš.
Težko mi je bilo že to, ker sem vedela, da bom obleko imela le enkrat, da so vsi ostali stroški tudi povsem brezveze. Mama samohranilka, invalidsko upokojena (penzija manjša od minimalca, danes ima 300€ penzije) in ja je bedno potem se it maturantski ples.
Kar se pa tiče potem samega maturantskega – nekako tako kot praviš ti avtorica. Ena brezvezna noblesa. Hvalisanje s frizurami, makeupi, čevlji, ni da ni. Potem pač nek problem in po programu dolgčas.

V glavnem, če bi bila še enkrat maturantka, ne bi več šla. Takrat sem pač šla, ker nisem hotela biti izjema in ker me je bilo sram povedat, da nimamo denarja, da bi se za take stvari preseravali. Pa stroški še daleč niso bili tako visoki kot jih imajo večinoma sedaj.

Meni se zdi,d a so maturantski postali nek filter, da se izloči revne.
Kdor ne more kupiti obleke in plačati po 57€ na karto, ni dobrodošel.
Še sreča, da nisem več v tem.

Pameten sin :).
Jaz nisem premogla toliko samozaveti. Mi je žal, da sem šla.
Priznam pa, da bi mi bilo hudo, če bi mama rekla, da ne bo šla, da mi ne more kupit obleke. Samo pred plesom pač nisem vedela, da je pač ena šarada. Oz. nisem imela toliko samozavesti, da bi se upala temu odreči.

Jap. Zato pa enostavno nisem šla. Saj ni obvezno.

ja, samo glejte da se bo plesat naučil, fant dandanes mora znati dobro plesati in na plesnih vajah za maturanca so jih kar dobro naučili.

Jaz sem bila pred leti na maturantskem plesu od nečakinje in sem se imela lepo. Lepo mi je bilo videti odraščujočo nečakinjo v povsem drugi vlogi, kot jo vidim doma (doma smo skoraj sosedje). Bila sem ponosna nanjo in pri naši mizi nismo ogovarjali drugih. Sedeli smo 3 družine skupaj in smo se zabavali. Tudi spili smo kakšen kozarček in se nasmejali našim tamladim. Ja, so bile tudi kumarice pri sosednjih mizah, ampak taki ljudje so vsepovsod: v gledališču, kinu, na raznih prireditvah. Škoda, da ne ostanejo doma, ker svojim otrokom zagrenijo cel večer.
Če ti ni za iti, pač ne pojdi. Noben ne gleda rad kislih in prisiljeno nasmejanih obrazov.
Glede cene: ne vem koliko je stalo. Sestra ni hotela povedat, je rekla, da ni bilo pretirano.

ja, samo glejte da se bo plesat naučil, fant dandanes mora znati dobro plesati in na plesnih vajah za maturanca so jih kar dobro naučili.
[/quote]

Na tečajih za maturantski ples se učiš plesov, ki ti potem nikoli več ne pridejo prav. Kje lahko plešeš foxtrot, četvorko…?

uff, tako drago je to danes? ni čudno, da kolebate, ali bi šli, samo pomislite na strošek, če gre 4-članska družina.. Saj to si povprečna slovenska družina ne more privoščiti :/

Meni je absolutno odveč. Pa možu tudi. Ampak greva. Imava pa že izkušnje pri štirih otrocih, tako da nama je jasno, kako vso to afnarijo, ki se jo grejo – od zanič večerje, do kičastih oblek, da o štosih Vida Valiča sploh ne govorimo – preživeti 🙂 🙂

Zaenkrat sem bila na treh maturantskih: svojem (desetletja nazaj) in od nečakov.
Ker je za maturante program, si stalno v pogonu. Za mizo s starši skoraj nisem sedela. NI bilo časa. Starša sta odplesala ples, dva, potem pa odšla, kot večina staršev.

Pri nečakih sem bila gostja in sem videla iz druge strani: za mizo smo bili skupaj z družinami, kot so se družili otroci, zato smo se poznali. Maturantov skoraj ni bilo k mizi, razen plesa s starši. Malo poklepetali, drugače pa dolgčas.

Skupno pri vseh treh: maturanti laufajo okoli, komaj čakajo, da je konec uradnega programa, pa hop v kavbojke, all starke in v disco. Najdaljši stavek na koncu je bil: “A lahk še kak evro dobim, pa za taksi in za burek? …pa ne me čakat…. adijooooo”

Nisem za te štose. In ja, je razlika ali prideš tja kot par ali kot samska oseba.

Na nobeni od šol mojih otrok se ne mečejo ven z oblačili, večernih toalet ni bilo, nekateri fantje niti suknjiča niso imeli, samo srajco … Hči je za svojo opravo dala mogoče 80 evrov … Čevlje je kupila z nizko peto in jih je potem normalno nosila celo poletje. Jaz sem sicer kupila novo obleko, ampak za nekih 30 evrov (razprodaja). Njo je uredila kolegica, brezplačno, dekleta so v glavnem imela čisto normalno frizuro, morda kak bleščeč okras v laseh, ni pa zgledalo, da bi bile množično pri frizerjih.

Karte so bile pa res kar drage, ampak v primerjavi z valeto spet ne tako pretirano (naša OŠ žal vztraja pri zunanjih izvajalcih in ne dovoli valete na šoli, kljub nasprotovanju večine staršev).

Meni je zanimivo, kaj vse se vam zdi parada malomeščanstva. A velik renault na leasing se vam pa ne zdi? Pa počitnice na Hrvaškem tudi ne? Pa metanje ven s potovanji?

Ja, meni se zdi totalna parada malomeščanstva. In ne nismo imeli renoja ali kakega drugega fajn avta na lesin, na počitnice na Hrvaškem nismo hodili (niti ne kam drugam ne), na potovanja tudi nismo hodili – ker ni bilo denarja.
Tako, da ja, to je bil astronomski strošek z mojega vidika in to za take nepotrebne reči. K sreči smo pa imeli valeto v šoli in ni bilo tako kot na maturancu. Na maturancu pa vse nove frizure, nove obleke, novi čevlji… brezveze vse skupaj. Prava parada malomeščanstva.

Ja, meni se zdi totalna parada malomeščanstva. In ne nismo imeli renoja ali kakega drugega fajn avta na lesin, na počitnice na Hrvaškem nismo hodili (niti ne kam drugam ne), na potovanja tudi nismo hodili – ker ni bilo denarja.
Tako, da ja, to je bil astronomski strošek z mojega vidika in to za take nepotrebne reči. K sreči smo pa imeli valeto v šoli in ni bilo tako kot na maturancu. Na maturancu pa vse nove frizure, nove obleke, novi čevlji… brezveze vse skupaj. Prava parada malomeščanstva.
[/quote]

Aja, pa sedaj, ko imam svojo službo. Svoj denar. Potujem ja, ampak se s tem ne mečem ven. Ne vem zakaj bi se? Na HRvaško me pa res ne vleče, ampak če bi hodila, zakaj bi se s tem človek ven metal? Avto pa vozim 15 let star. Se ne mečem ven z njim. In ja, zdajšnji maturanci se mi tudi zdijo totalna parada malomeščanstva. Še huje. Glede na to kaj se sedaj gredo, da imajo karte tudi po 50€ in več evrov, je čisti dokaz, da hočejo pokazat, da bogati so nekaj vredni. Revni pa nič. Saj ni važno ali je dijak priden, pameten, važno je,da ima keš za maturanca.

Na svoji sem bila pred desetletji, na otrokove, če bodo le oni želeli it bom pa še malo počakala. Ampak meni ni žal.
Ok res je ni poceni ta večerja če je 4 članska družina je 200+ Eur.
Glede obleke pa tisti ki govorite da ste kupili obleko za 1krat, kljub temu da si starši tega nismo mogli privoščit ne vem no. Jaz sem imela oblačila, ki sem jih lahko kasneje še kombinirala z drugimi in sem jih še nosila. Lahko pa se tudi izposodiš obleko, tako kot poročno.
Ne vem no meni je bilo všeč da sem bila in tudi da so bili moji starši.

PRi nas smo vse maturantke imele večerne obleke. Kaj naj bi z večerno obleko? Oblekla sem jo enkrat in nikoli več.
Sem preverjala izposojo. In ugotovila, da se bile vse izposoje dražje kot obleka, ki smo jo kupili (res pa je, da nisem imela take fine obleke kot sošolke). Te izposoje še zdaleč niso poceni. Obstajajo pa.

Mi imamo tudi v Stožicah. Koliko folka pa to pride v paketu na en večer? 500?

Meni se zdi,d a so maturantski postali nek filter, da se izloči revne.
Kdor ne more kupiti obleke in plačati po 57€ na karto, ni dobrodošel.
Še sreča, da nisem več v tem.
[/quote]

Se stinjam s teboj v vsaki črki!
Točno tako, tudi v Sloveniji so vse bolj očitne razlike med ljudmi.
In sicer:
– ljudje, ki si lahko priviščijo brez problema &
– ljudje, ki si ne morejo privoščiti, ker živijo iz rok v usta.
Poznam primer, ko ima družina 30 € (3) za cel teden.

Kako naj potem taki starši otroku plačajo maturantski izlet (700 € je bilo pri nas lani), mu kupijo priporočljivo gradivo za maturo (89 €) ali se udeležijo
maturantskega plesa ( približno 300 €)?

Žalostno.

New Report

Close