Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ali so bile tudi nekoč take strašne bolezni?

Ali so bile tudi nekoč take strašne bolezni?

Včasih so ljudje zelo zgodaj in hitro umirali, posebno velika umrljivost je bila med otroki. Že dojenčkov je mnogo umrlo. Ljudje so umrli že zaradi gripe, pljučnice, angine, saj ni bilo antibiotikov.
Po drugi strani pa so danes grozljive bolezni: rak, demenca, Parkinsonova bolezen, ALS, multipla skleroza, mišična distrofija in še cel kup drugih kroničnih bolezni. Da ne govorimo o psihičnih boleznih, psihozah, bipolarni motnji, shizofreniji. Trpljenje teh ljudi je neizmerno. Medicina je žal nemočna, lahko pomaga, delno olajša trpljenje, vendar, če smo pošteni, ljudje ne morejo ne živeti, ne umreti. Vsak dan slišimo zastrašujoče podatke, kdo je vse zbolel, koliko ljudi po domovih nemočno čaka smrt… Povejte, ali človek ne postane zagrenjen od vsega skupaj?

Misliš – človek postane zagrenjen od tega, ker ljudje zbolevajo? Kaj hočeš povedat?

Pa jaz mislim, da se danes nič kaj manj ne umira, samo število bolezni se je malo povečalo, tako da lažje statistično prikažejo, kako so neki bolezni zmanjšali število obolenj, smrti.
Zanimivo bi bilo videti statistiko, število smrtnih žrtev za vsemi boleznimi danes in nekoč. Edino to bi bila neka primerjava.

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Če meniš, da se ti godi krivica, ne išči maščevanja, kajti morda je tvoja nesreča le poduk, ki si si ga prislužil za nekaj, kar si spregledal." Eros [psi] st. 345

včasih ni bilo interneta in generacije senzacij…

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

Sploh ne.
Pa sem imel sam nekaj od teh neprijetnih zadev.

Po moje so bile te bolezni že prej, ampak se jim je drugače reklo.
Zagrenjenost……….včasih, ampak narava dela po svoje, briga njo za našo zagrenjenost. Je treba sprejeti neizbežno.

Jaz mislim, da je stevilo bolezni enako, samo vcasih niso bile prepoznane. Zivljenjska doba je bila krajsa, bili so “vaski posebnezi” – ljudje s psihicnimi motnjami, telesne anomalije niso zagotavljale prezivetja, zaradi raka se je umrlo. Mojmu dedku so se “crevesa zavozlala” in je zato umrl. Verjetno je bilo kaj drugega v trebuhu in so si ljudje pac tako razlozili. Tresavica je bila pac posledica starosti, za demenco so rekli, da se “clovek izgublja”, itd.

V družini mojega očeta so umrli trije otroci. Nekateri ob rojstvu, drugi pozneje. Mama je umrla takoj po koncu rodne dobe, oče ne veliko za njo.
Seveda včasih ni bilo teh bolezni, če pa jih ljudje niso dočakali. 50 let je bila visoka starost. Vsaj na kmetijah.

Talita Kum 🙂
V niku je odgovor 😉
….Deklica Vstani :)…in pojdi…

New Report

Close