Forum.Over.Net

Starševski čvek

Ali bi znali razporediti vejice v teh treh povedih?

Default avatar

Slovnična naloga

Spodaj so napisane tri povedi. Pri vseh pa manjkajo vejice. Ali bi znali vejice pravilno vstaviti? :)

Članka o epilepsiji ne bomo objavili zgolj zato da bodo ljudje bolj ozaveščeni o tej bolezni ampak predvsem zato da bodo znali bolniku pravilno nuditi pomoč ob pojavu epileptičnega napada.

Jutri ko bo sonce vzšlo in tudi zvečer ko bo zašlo moramo v roke vzeti fotoaparate.

O nakupu izbranega izdelka oziroma ali je nakup tega izdelka sploh možen vam bomo sporočili na vaš elektronski naslov saj moramo preveriti zalogo pri dobavitelju.

Default avatar

nisem slavistka

Slovnična naloga je napisal/a:
Takole sem zgoraj vstavila vejice.
Default avatar

itisme

Ne. Ker so nas pred 30-imi leti učili drugač kot danes. Nič ni več tako, kot je bilo - tudi vejice ne;)
Default avatar

tako pa jaz

Jaz pa tako.
Pri "oziroma" nisem sigurna.
Default avatar

Slovnična naloga

nisem slavistka je napisal/a:
Žal noben ni pravilen.
Default avatar

Slovnična naloga

tako pa jaz je napisal/a:
Prvi je pravilen, ostala dva ne.
Default avatar

vejička

tako pa jaz je napisal/a:
Pred oziroma ni vejice, ostalo je pa prav.

Je pa stavek z oziroma skladenjsko problematičen. Vam bomo sporočili o nakupu izdelka? To ne gre. Poleg tega bi bilo veliko bolj smiselno takole:
O nakupu izbranega izdelka oziroma O TEM, ali je nakup izdelka sploh možen, vas bomo obvestili ...
Default avatar

glihkar vstala

Članka o epilepsiji ne bomo objavili zgolj zato, da bodo ljudje bolj ozaveščeni o tej bolezni, ampak predvsem zato, da bodo znali bolniku pravilno nuditi pomoč ob pojavu epileptičnega napada.

Jutri, ko bo sonce vzšlo, in tudi zvečer, ko bo zašlo, moramo v roke vzeti fotoaparate.

O nakupu izbranega izdelka, oziroma, ali je nakup tega izdelka sploh možen, vam bomo sporočili na vaš elektronski naslov, saj moramo preveriti zalogo pri dobavitelju.
Default avatar

Ena južna

No pa probimo še 1x ;)

Članka o epilepsiji ne bomo objavili zgolj zato, da bodo ljudje bolj ozaveščeni o tej bolezni, ampak predvsem zato, da bodo znali bolniku pravilno nuditi pomoč ob pojavu epileptičnega napada.

Jutri, ko bo sonce vzšlo in tudi zvečer, ko bo zašlo, moramo v roke vzeti fotoaparate.

O nakupu izbranega izdelka oziroma ali je nakup tega izdelka sploh možen, vam bomo sporočili na vaš elektronski naslov, saj moramo preveriti zalogo pri dobavitelju.
Default avatar

Slovnična naloga

glihkar vstala je napisal/a:
Prvi pravilen, ostalo ne.
Default avatar

Slovnična naloga

Ena južna je napisal/a:
Prvi pravilen, ostalo ne.
Default avatar

Ena južna

Jah, potem pa edin, da jih še kam dodam ,) mogoče tako ,)

Jutri, ko bo sonce vzšlo, in tudi zvečer, ko bo zašlo, moramo v roke vzeti fotoaparate.

O nakupu izbranega izdelka, oziroma ali je nakup tega izdelka sploh možen, vam bomo sporočili na vaš elektronski naslov, saj moramo preveriti zalogo pri dobavitelju.
Default avatar

Slovnična naloga

Ena južna je napisal/a:
Ne dodati, ampak odstraniti. :)
Default avatar

vsekakor

Takole:

O nakupu izbranega izdelka oziroma, ali je nakup tega izdelka sploh možen, vam bomo sporočili na vaš elektronski naslov, saj moramo preveriti zalogo pri dobavitelju.

Pri drugi povedi pa sta dve možnosti.

Jutri, ko bo sonce vzšlo in tudi zvečer, ko bo zašlo, moramo v roke vzeti fotoaparate.

(mišljeno jutri zjutraj in jutri zvečer)

(mišljeno jutri zjutraj in danes zvečer)
Default avatar

tako pa jaz

Zakaj bi bila oba napačna?
Default avatar

Ena južna

Ah, odstrant pa mislm da jih v 1.mojem poskusu nimam kaj, kvečjemu bi jih, če že ni bilo prav, dodala ;)
Lej, ne vem, bom počakala, če bo kdo napisal pravilno, pa potem probala preštudirat ;)
Default avatar

Slovnična naloga

Skratka, pravilno je tako:

Jutri, ko bo sonce vzšlo in tudi zvečer ko bo zašlo, moramo v roke vzeti fotoaparate.

O nakupu izbranega izdelka oziroma ali je nakup tega izdelka sploh možen vam bomo sporočili na vaš elektronski naslov, saj moramo preveriti zalogo pri dobavitelju.
Default avatar

medmet

"Zvečer ko" ni medmet, zato je vmes vejica. Zadnji stavek pa velja najprej smiselno urediti, šele nato postavljati vejice.
Default avatar

Slovnična naloga

medmet je napisal/a:
V drugem primeru ni nobene vejice pred in zvečer ko, ker gre za istovrstni odvisnik.
Default avatar

Ena južna

2.poved:
A ni pred ko vejica? Pa še: kdaj zvečer, ko bo....?

3.poved:
Za možen pa tud mislm da je vejica.