Starševski čvek

Presejalna mamografija - DORA

Default avatar
Petdeseta so za ovinkom in prejela sem vabilo na presejalno mamografijo v okviru projekta DORA.

Na mamografiji še nisem bila nikoli, sem si pa kar nekaj prebrala, razlogi so v plus in minus.

Prsi si sicer dokaj redno pregledujem, pa na UZ sem mislila it samoplačniško.

Zdaj pa ne vem, a se ve teh zadev udeležujete, ali ne in zakaj?
Default avatar
a greste je napisal/a:

Sem bila, že drugič. Kaksni pa so minusi???
Default avatar
kot pri tebi me Abraham čaka za ovinkom in sem že opravila. Tudi prvič in sem še živa. Normalno, da greš. Nič ni 100% , ne samopregledovanje, ne UZ. Enkrat na dve leti mini doza sevanja mislim, da je več prednosti. Je pa to moje mnenje
Default avatar
Niti pod razno. Preveč negativnih strani za moje pojme. Sevanje, stiskanje... Grem samoplačnisko na brestscan.
Default avatar
Državni presejalni programi ZORA, DORA in SVIT je nekaj najbolj pozitivnega, kar nam v zadnjih letih
nudi naše zdravstvo.

Dostop do pregledov je direkten, enostaven, brezplačen in pregledi učinkoviti, zdravstveno osebje deluje profesionalno.

Jaz vidim same pluse in ni razloga, da se povabilu ne odzovem.
Default avatar
Bila včeraj. Res me je bolelo, stiskanje, vlečenje itd..., nisem pričakovala take bolečine... glede na to, da sem že bila na mamofrafiji drugje, kjer me ni bolelo popolnoma nič.
Default avatar
jaz pa je napisal/a:
jp posledice komunizma se kažejo tudi skozi zdravstvo, nudijo nam neko preiskavo, kjer je verjetnost odkritja 1:2500..ja prav te prebrale...nikakva možnost zgodnjega odkrivanja raka, gre ti čas, denar za pot, sevanje, stiskanje, zaposleni po zvezah dobijo pa plače in še prostori stanejo

to je edini razlog da dora obstaja

koliko stane tale preiskava ki jo omenjaš?
Default avatar
Jaz sem bila je napisal/a:
Ker je to odvisno od aparata! Sem bila na mamografiji tudi na onkološkem, pa me ni nikoli bolelo.Ker imajo boljše aparate! Pa mogoče tudi bolj zverzirane sestre.
Default avatar
Sem bila je napisal/a:
Rentgentsko sevanje... pa tudi to ironijo sem prebrala nekje, da tisto stiskanje dojke v tist aparat ni prijazno do celic in tkiva in da bi lahko kdaj ravno to pocetje (sploh veckratno) bilo vzrok nastanku raka.
Default avatar
Bršljanka je napisal/a:
Res je ti preventivni programi so super in vse podpore vredni, pri zori in svitu gre za preiskave, ki ne skodijo pacientu... medtem ko je mamografija rentgentsko sevanje in veckratno preventivno obremenjevanje tkiva zaradi odkrivanja raka ima lahko zal ironicno prav take pisledice, saj ga prav rtg sevanje lahko povzroca. S tega vidika so zadrzki, vsaj jaz jih vidim.
Default avatar
Hodim redno in bolečina je zanemarljiva, glede na to, da ti lahko reši življenje. Je pa res, da so mi na onkološkem vedno dali vmes gazico, ki je omilila bolečino.

Poznam pa dve ženski, ki sta pred časom bili na mamografiji in dobili vabilo, ker so neke spremembe na dojki. Ena je hodila redno, druga pa je bila pred osmimi leti, potem pa nič več. In ko je dobila pred mesecem zopet vabilo, prvo sploh ni nameravala iti, potem pa je vseeno šla in evo. Že ima datum za operacijo.

Ženske hodite na kontrole in skrbite zase, ker si lahko rešite življenje.
Default avatar
Ja, hodim. Povsod so minusi in plusi.
Default avatar
koliko stane je napisal/a:
Jaz največjo težavo vidim v možnosti, da ravno fizično stiskanje dojke pri mamografiji, lahko pospeši oziroma poškoduje, aktivira rakave celice, ki so bile do takrat prisotne, a neaktivne.
Brestscan stane 70 eur, deluje pa na zaznavanju temperaturnih sprememb v globini tkiva, v najzgodnejši fazi.
Default avatar
jaz pa je napisal/a:
To sem tudi jaz prebrala, poleg tega gre tudi za radioaktivno sevanje, ki tudi povzroca raka. Pa se kot pravijo ni nujno, da mamografija vse zazna.
Tudi jaz bi se raje odlocila za to placljivo metodo. Vsekakor pa ja je treba redno skrbeti za preventivo.
Default avatar
Glede rtg sevanja ok ni fino samo je pa razloka 1x na 2 leti ali pa pri kakem zlomu ko imaš slikanje 5x v mesecu dni.
Default avatar
Smem vprašati, kam hodite na breastscan?
Default avatar
Meni pa so razložili, da so, kar se sevanja tiče, ti aparati drugačni kot klasični rtg in dejansko praktično neškodljivi. Tako mi je rekla zdravnica na mamografiji na Metelkovi. Jaz hodim, čeprav sem zajec za preglede, me mamografija ne boli.
Default avatar
0twew je napisal/a:
Ne vem, če se to lahko napiše zaradi reklame pa to... Mogy.
Default avatar
V današnjih časih interneta človeku ni več potrebno slepo poslušati in verjeti vsakomur. Sploh, ko ve, da je medicina en velik biznis.
Obstaja dovolj raziskav in čtiva, v google vtipkaš mammography risks in bereš.

According to The American College of Clinical Thermography: A Literature Review and Commentary on the Current Status of Mammography, the level of exposure when both breasts are photographed - about 1 rad - is recorded as almost 1000 times higher than one chest x-ray, and lucent, pre-menopausal breast tissue has been shown to be especially sensitive to radiation. Each rad of radiation exposure has been shown to increase breast cancer risk by a little over 1 per cent. 10 years of annual screening will therefore result in a 10 to 20 per cent increased breast cancer risk.
Default avatar
kaj je res je napisal/a:
No, pri nas je kaj takega nemogoče, ker se mamografij ne dela tako pogosto. Še rizičnim pacientkam ne.