Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Fizično delo zunaj na mrazu (-16°C)

Fizično delo zunaj na mrazu (-16°C)

Takole je.

Živim blizu novogradnje Tribuna (bolj znanega kot nekdaj nasedlega projetka kraškega zidarja, lokacija: ko prides iz tunela iz centra Lj na Karlovško). Gradi HG Holding.

Sam imam toplo rit. V službi in doma.

Gledam pa delavce, ki niso projektanti in inžinerji, ki sedijo v tistih belih kockah, ki so ogrevane, ampak ljudi, ki so na mrazu cel dan in to pri tej temperaturi, kjer arso vreme pravi, da je občutek mraza -16°C.

Zdaj, lahko se pretvarajm, da tega ne vidim, ampak glede na to, da sem delavce videl delati ob najhujši vročini lani poleti in sedaj ob tem mrazu, kjer je šel delavec dobesedno zmrznjen v Mercator po hrano, pa mi je počasi tega, da vidim kako se tisti, ki vodijo to gradnjo, odpeljejo v toplem avtu domov, medtem, ko delavce pustijo delat na tem mrazu, dovolj. Zato me zanima, ali ima kdo izkušnje z organizacijo dela v takih nehunanih pogojih. Ali je komu delodajalec rekel, poslušaj, danes ne bomo delali, premrzlo je.

Sploh kdo dela v teh razmerah po več ur (8h zunaj na mrazu) brez da bi imel brez, da bi imel možnost toplega prostora vsaj občasno.

Sam sem šel na gradbišče, da bi vsaj nesel čaj delavcem, pa so me kao gradbeniki ali varnostniki (ne vem točno kak naziv imajo) ustavili, da nimam pravice tu hodit, (o tem bi se sicer dali razpravljati, ker tudi investitor vozi svoje kamione z betonom po naši zelenici, jo unicuje, nam onemogoča normalen prehod, ampak tisto je kao dovoljeno), in da de moram obrnit in it. Jok brate, čaj za ljudi odpade. Počasi res dvomim da imajo oni dovoljenje za delo ljudem v teh nizkih temperaturah po vec ur. Gre za ljudi, ki imajo komaj dobro obleko na sebi, pa mi grejo kar kocine po konci, ko delodajalec ni sposoben niti tega njim zagotovit.

Rabim še vaše izkušnje, kdor jih ima. Sam s tem nimam izkušenj, povsem druga stroka, me pa bolijo krivice in nehumani pogoji dela. Sam sem probal nekaj narediti in vsaj začasno jim olajšati zadevo, ampak so me blokirali z vstopom. Razumem, da morda zaradi lastne varnosti, ne zgleda da bi kaj resnega betonirali ali bi mi grozila nevarnost. Kakorkoli, sem šel pogledat na spletno stran inšpektorata za delo, kjer sem našel ta dokument, kopiram odstavek:
“Delodajalec mora oceniti raven tveganja nevarnosti, ki se pojavljajo pri delu in so povezane tudi z neugodnimi vremenskimi pogoji, ter določiti ukrepe za preprečevanje in zmanjševanje teh tveganj. Pravilnik tudi določa, da mora delodajalec delavcem, ki opravljajo lažja fizična dela na prostem na stalnih delovnih mestih med 1. novembrom in 31. marcem omogočiti občasno obiskovanje ogrevanega prostora, če zunanja temperatura zraka pade pod +16 °C. “

Mi smo daleč od tega, da bi bilo 16 stopinj plusa.
Spoštovanje vsem, ki ste te dni zunaj in opravljate delo, hvala vam.
V konkretnem primeru gre za ljudi, ki jih že sam delodajalec stiska s placilom (predvidevam po tem kar smo slišali o delavcih, ki pridejo k nam kot poceni delovna sila). To, da tak investitor, ali izvajalec izkorišča človeka v nehumanih pogojih in slabi opremi za delo, pa nam kot družbi ne gre v ponos. Če se taka praksa vzpostavi, ne bo dobro za nikogar. Edino mi ljudje se morajo postaviti po robu takemu izkoriščanju.
Prosim za izkusnje vseh tistih, ki imate naravo dela, da ste zunaj, kaki so pogoji, kako vam delodajalec olajša zadevo, kdaj prekinete z delom. Dobrodošla tudi mnenja ostalih!

Ti si pač eden izmed dobrih ljudi, ki vidi druge v stiski, težavah.. Ampak dejansko 99{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} folka na tem svetu pa čisto boli k… za ostale dokler imajo sami zase poskrbljeno.

Tako da imaš samo dve možnosti. Da postaneš še ti ta 99{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} in spregledaš vse to, ker takih delavcev je na svetu še na milijone. Stanja kaj veliko ne boš spremenil, ker dokler ljudje ne trpijo sami se ne zavedajo kako to zgleda…
Druga možnost pa je ta da jim pač nekaj pomagaš osebno ampak le če ti to olajša dušo zate. Če se boš šel nekega humanitarca in klical politike, medije boš nakoncu samo ti nasankal, spremenilo pa se ne bo popolnoma NIČ.

Se strinjam in se ob takih ekstremno mrzlih ali pa vročih dneh vedno spomnim na fizične delavce. Resnično me srce boli, ko vidim kaj takega. Sama sem bila enkrat uspešna s podajo prijave na Inšpektorat za delo, lahko pošlješ tudi anonimno.

Slovenec kompulzivno masturbira 10krat na dan na toplem in varnem, medtem ko mu Romun gradi infrastrukturo pri -17 pri tem pa mu še odseka prst. Vsak ima svoje probleme kajne?

Tudi v moji bližini je neko gradbišče, kjer že celo zimo delajo petek in svetek. In točno to kar se sprašuješ ti sem se spraševala tudi jaz.
Medtem sem izvedela, da je poseben “užitek” vleči elektro kable, ker so togi zaradi mraza, roke ti po parih minutah otrdijo, delo pa je natančno.

Meni se tole izkoriščevanje naravnost gabi!

Tole sem našla:
http://www.24ur.com/nevaren-mraz-nikar-se-ne-grejte-z-alkoholom.html

Danes sicer pri nas ne ropotajo….

Sama sem enkrat eno podobno rec prijavila. Ni bilo efekta, a sem imela zadoscenje, da sem storila, kar sem lahko.

Lahko das prijavo na inspektorat za delo, morda pa poklici kolega novinarja na 24ur, da jih gredo malo povprasat, kako kaj biznis v teh mrzlih dneh? Morda jim pa prisparas kak dan na ledenem mrazu.

Lepo od tebe, pohvale za pozornost!


1Januar, 1 Maj, 25 Junij, v bistvu vse praznike delamo. Sonce, veter, dež, sneg, mi smo vedno v akciji. Kako izgleda? Poleti ko pripeka sonce, če ne pobereš rejona, ki ga imaš pred 12:00, zelo težko dihaš, v bistvu moraš piti vodo vsake 10 minut, da ne dehidriraš. Ko pada dež, si ves moker, ker dobimo tako dobre palerine, da propuščajo vodo in se ves moker do gat. Ko je sneg, vlečemo kante, skupaj z snegom na pokrovih, ker seveda noben pri svoji bajti, ne bo očistil svojega zaboja, važno je da je auto očiščen in dvorišče, da gre lahko ven. So izjeme, ampak jih je malo, večinoma tam, kjer živijo navadni ljudje. Pri bogataših to ne boš doživel. Pri takih temperaturah kot je pa danes, se pa pač oblečeš kolikor se da, čeprav ti obraz zmrzava cel šiht. Vsaj med malico smo vsaj pol ure v kamionu, da se malo ogrejemo. Lepo je, da se nekdo spomnil odprti tako temo, in vprašati kako je nam, ki smo izpostavljeni vsem vremenskim razmeram, in ki delamo zunaj. Lep pozdrav in srečno.

Kar solze so mi šle, ko sem tole prebrala.
Žalostno !
Kaj nam je,ljudje ?
A smo ljudje še sploh ?
Lepo,da si podal člene, ker sploh nisem vedela nič o tem. Ker moja rit je na toplem in take stvari sploh ne opazim sploh pa, ker delam od doma.
Pomislim pa tudi bolj ne kot ja na take situacije. Življenje drvi prehitro.
Kaj narediti ?
Novinarje poklicati in inšpektorji se naj podvizajo pokontrolirat pogoje dela teh ljudi.
Grozno.

Kdo pa bo “poklical” te novinarje? Jaz mislim da bo ostalo samo pri tem bo bo. Pa ne leti to nate. Ampak s tem čustvovanjem z delavci jim ne pomagate čisto nič. Tudi jaz lahko sočustvujem z podhranjenimi otroki v afriki. Jaz nimam rad besed, raje vidim dejanja.

Moje izkušnje s temi inšpekcijami so take, da se ne zgodi čisto nič. Sem tudi že sam klical in se en čas bavil s tem. Sedaj pa preprosto ne sočustvujem več z nobenim, sem lahko samo zgrožen nad tistimi, ki bi morali nad temi stvarmi inšpektorirati.


To je naša vsakodnevna realnost. Tudi sam nisem vedel kako to izgleda, dokler nisem začel sam delati ta šiht. Ni, da se nekaj pritožujem, ampak glede, da je bila tema odprta, kako je nam, sem razložil, za ljudi, ki ne vejo kako to izgleda. In to vse za, od 700 do 800 eurov, z malico in prevozom in vsemi dodatki skupaj. Vidim, da so še nekateri ljudje, ki razumejo kot ti, da nam ni lahko. Lep pozdrav in vse najboljše tudi tebi.

Avtor, ti si res en dober človek. Kake gnide so ti nadrejeni, se vidi po tem dogodku s čajem. Zato bi se na tvojem mestu še bolj potrudila s kako prijavo. Vem, da je bilo na tv pred časom, ko so delali v neznosni vročini, je bil nek prispevek.

Upam, da uspeš, če jim vsaj malo olajšaš, si zmagal. Tudi za nas druge velja, ne obračajmo se proč.

Ti ljudje ponavadi sploh nimajo zdravstvenega zavarovanja. Če zbolijo ali se jim kaj zgodi jih samo transportirajo nazaj, od kjer so doma.
Inšpektorji naj bi ukrepali.
Brez prijave pa ne morejo.
Torej- prijavi.

Inšpektorji lahko vedno ukrepajo. S prijavo ali brez. Seveda če ne ve, pač ne more ….

https://www.ess.gov.si/ncips/cips/opisi_poklicev/opis_poklica?Kljuc=681&Filter=

Ce koga pri delu zebe pomeni da ne dela dovolj;poleg tega je bolje delati pri minus 16 kot pri plus 30;ce je delavec primerno obut in oblecen je delo tudi pri minus 20 popolnoma znosno tako da ne bluzite;lenuhom in laznim socutnezem pa tako nic ni prav

Jaz sem dela na gradbišču ustavila, ker nima smisla. Delavci naredijo polovico manj, določenih del pa se ne more izvajati pri nizkih temperaturah. Se pa zavedam, da bomo poslušali od investitorja, da nismo v termnskem planu. V današnjih časih investitorje ne zanima slabo vreme, samo čim krajši rok izvedbe.


A ti to iz izkušenj? Mislim veš kako je delati na takih pogojih? Daj nam razloži?


A ti to iz izkušenj? Mislim veš kako je delati na takih pogojih? Daj nam razloži?
[/quote]

Seveda vem;primerna obutev ki mora biti neoremicljiva;podlozene hlace se najbolje delovni kombinezon;podkapa;delovne rokavice;in pa seveda gibanje oz delo ne pa postopanje v enem kotu z cikom v gofli

Bravo avtor, pohvale vredn da se kdo spomne na te ljudi. Si niti predstavljam ne, da bi na takih temp.kot so dans, delala zuni, pa črprav bi se ful oblekla. To so ktivi investitorji, oni jim dajo roke do kdaj mora bit narjen, ostalo jih ne zanima. Sam denar, čimprej pokasirat, ni važn tud če je šlampast narjen.
Zato pa se dogaja vse sorte, da npr v novogradnjah padajo ploščice dol, pušča kje, nardijo novo cesto, drug let jo pa že popravljajo…..

No jaz bi se lahko primerjal z njimi, le da sem delal le zase. Izkušnje? Krasne! Neprecenljive! Pogrešam to, zato občasno bos kidam sneg, grem na sprehod, januarja sem bil skoraj vsak dan po par ur v kratkih rokavih,……… da se telo utrdi.

Ni hujšega kot bolezen vsega preveč, prvi znaki so se ti že pojavili.

Bravo avtor, pohvale vredn da se kdo spomne na te ljudi. Si niti predstavljam ne, da bi na takih temp.kot so dans, delala zuni, pa črprav bi se ful oblekla. To so ktivi investitorji, oni jim dajo roke do kdaj mora bit narjen, ostalo jih ne zanima. Sam denar, čimprej pokasirat, ni važn tud če je šlampast narjen.
Zato pa se dogaja vse sorte, da npr v novogradnjah padajo ploščice dol, pušča kje, nardijo novo cesto, drug let jo pa že popravljajo…..
[/quote]
Problem je kwr pijavke v javni upravi hocete vsak mesec placo pa mate suoer delovne pigoje;jaz bi vam vsem znizak placa iz naslova oredobrih delovnih pogojev;drugace oa he prav orijetno delati v mrazu samo mors bit dec ne pa baba scrklana

Če bi novinarji, ki se pasejo tukaj, to raziskali in objavili, bi bilo tudi ok.
Ampak ne smejo.
Samo kakšne obrobne zadeve lahko pišejo.
Kapitala in profita se ne smejo dotikat.
Si bo kdo upal?

Gradbišče Tribuna v Ljubljani. Na Prulah.

Seveda vem;primerna obutev ki mora biti neoremicljiva;podlozene hlace se najbolje delovni kombinezon;podkapa;delovne rokavice;in pa seveda gibanje oz delo ne pa postopanje v enem kotu z cikom v gofli
[/quote]
Z čikom v goflji mi delamo, ker nimamo nobenih pauz razen malice. Za tvojo ingormacijo ti podkapa, rokavice, čevlji in ne vem kaj, ne pomagajo, ko ti vzadi piha hladen veter, pa sneg nasipava v obraz. Aja pa približno 600 zabojev, ki se jih pobere na rejonu, se poberejo sami, a ne? To je 300 zabojev, na človeka na šiht. Če imaš željo, mi pusti kontakt, pa te odpeljem en dan, pa da ti pokažeš, kako se dela in kako je lahko delati na takih pogojih. Sploh ne dvomim, da ne bi bil sposoben fizičnega napora zdržati, kaj šele vleči zaboje, ki so prikriti z snegom, kjer se 3 več zmatraš, kot po suhem vremenu. Zato je brezveze debatirati z totalnimi glumci in lapatorjih po forumu o temu, lp.


Z čikom v goflji mi delamo, ker nimamo nobenih pauz razen malice. Za tvojo ingormacijo ti podkapa, rokavice, čevlji in ne vem kaj, ne pomagajo, ko ti vzadi piha hladen veter, pa sneg nasipava v obraz. Aja pa približno 600 zabojev, ki se jih pobere na rejonu, se poberejo sami, a ne? To je 300 zabojev, na človeka na šiht. Če imaš željo, mi pusti kontakt, pa te odpeljem en dan, pa da ti pokažeš, kako se dela in kako je lahko delati na takih pogojih. Sploh ne dvomim, da ne bi bil sposoben fizičnega napora zdržati, kaj šele vleči zaboje, ki so prikriti z snegom, kjer se 3 več zmatraš, kot po suhem vremenu. Zato je brezveze debatirati z totalnimi glumci in lapatorjih po forumu o temu, lp.
[/quote]

Ce ti nic ne ponagajo pol pa bid v kratki majci in patikah;nehaj jamrat;vozis se na kamionu;kante so itak na kolesih potegnjene morjo bit do kamionske ceste;ce niso odkidane in ocuscene jih ne poberete;vsako uro oa ste ifak v gistilni na oavzi oa se jaka stara mama vam vmes skuha kafe in postreze kratkega tako da ne jokaj

Ce ti nic ne ponagajo pol pa bid v kratki majci in patikah;nehaj jamrat;vozis se na kamionu;kante so itak na kolesih potegnjene morjo bit do kamionske ceste;ce niso odkidane in ocuscene jih ne poberete;vsako uro oa ste ifak v gistilni na oavzi oa se jaka stara mama vam vmes skuha kafe in postreze kratkega tako da ne jokaj
[/quote]
Pa si ti, “Et tu, Brute” res tak idi… t? Vsak dan? Ali samo ob ponedeljkih! Nesposobnež brezdelni se tukaj nekaj duvaš!Mrš!
Za tistega, ki je začel tole temo, pa kapo dol! Vsaj nekomu je mar za druge ljudi, za razliko od bedakov kot si ti!

Ce ti nic ne ponagajo pol pa bid v kratki majci in patikah;nehaj jamrat;vozis se na kamionu;kante so itak na kolesih potegnjene morjo bit do kamionske ceste;ce niso odkidane in ocuscene jih ne poberete;vsako uro oa ste ifak v gistilni na oavzi oa se jaka stara mama vam vmes skuha kafe in postreze kratkega tako da ne jokaj
[/quote]
Dej ne nakladaj debil. Ti veš kaj se dela in kako se pobira. Pametuješ tukaj o stvareh o katerih nimaš pojma.

New Report

Close