Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Slovenci – v Avstriji čefurji

Slovenci – v Avstriji čefurji

Leta 2009 sem odšel na delo v Avstrijo, v IT podjetje. Takoj so se pojavile težave. Težko sem dobil stanovanje, ker sem iz Slovenije, torej, iz Balkana. Z mano se ni želel družiti nihče od zaposlenih, ker Slovenci “krademo in smo umazani”. Opazke so bile direktne, iskrenost o predsodkih me je presenetila. V službi sem hitro napredoval, a za svije delo sem bil vedno plačan manj, kot avstrijski kolegi. Še vedno pa precej več, kot bi bil v Sloveniji. Lansko leto sem se vrnil v Slovenijo, ker je zbolela mama. Ampak po tej izkušnji me boli, ko poslušam svoje prijatelje govoriti o ” čefurjih”. Tako govorijo o nas Avstrijci, Švicarji, Nemci…. Se vprašaš, zakaj je potrebno poniževat kogarkoli, ki je pripravljen delat. No, samo v razmislek….
Tako na kratko, za napisat bi bilo še veliko na to temo. Nihče ni slabši od nikogar, škoda da ljudje tega ne vidijo. Lepo nedeljo vsem!

Čuši 🙂

Tako Slovenci ne govorimo o južnjakih, jih pa slišimo, kako se med seboj sami zmerjajo med sabo. Niti nismo razumeli, kaj to je, ko smo otroci to slišali v šoli.
Svoje sošolce z juga smo vedno obravnavali kot sebi enake, bili smo iskreni prijatelji med seboj.
Kako je bilo komu ime, to nikoli ni bilo pomembno.
Pač pa, da se je do nas obnašal enako.
Če se ni, smo ga nabili, kot vsakega butca, ki naj bi bil domač.
Preprosto, vsi smo bili vedno isti, vsi domači.
Zato mi nihče ne bo govoril, da v Sloveniji koga zmerjamo. Samo rečemo taspoden/na, če krade, laže, hodi preko trupel ipd.
Za domače take imamo svoj izraz.

Ker delamv Avstriji, doživljam, da so domačini do nas zelo, obupno škrti, najraje bi, da jim delamo zastonj in po cele dneve. Kdor jezik obvlada, jim pove, naravnost, kar jim gre.
Jaz jih ne šparam. Se mi pa v štacuni zgodi, da mi vreče, ki jih prinesem že s seboj, prebrskajo.
In se niti ne opravičijo. Nakar jim v nemškem jeziku rečem oprostite mi, prosim. Takrat se ostali za mano muzajo. Povem, da sem peš, zato imam nakupovalni voziček.
Mene ne gane, če se ONI ne znajo obnašati, če jim je bonton tuj.
Gane pa me, ko me ne plačajo, kot bi svojega. Ampak temu so krivi naša in njihova vlada in zastonj delavci z “vzhoda”!

nova
Uredništvo priporoča

Čefur in balkanc ni isto ampak razumem poanto.

Se strinjam, jaz sicer delam v Švici…odkar sem tam, sem bistveno bolj ponižen. Komaj sem dobil flet, prjatlov nimam. Do mene se obnasajo, kot do psa. In ja, ves čas poslušam, da sem balkanc. Direkt, u glavo jih slišiš. Roko na srce Slovenci…za zahodni svet smo in bomo ostali Balkanci.

To je posledica balkanske okupacije Slovenije do leta 1991.

Avstrijci so sicer razen izjem, pri Nemcih pojmovani kot ‘nemški čefurji’, prišleki na ozemlje naših prednikov. Če jim kaj ni prav, naj se poberejo nazaj v Nemčijo, a kaj, ko jih tam ne marajo preveč.

Balkan pa zna priti tudi prav…recimo ko smo bili v Rusiji in smo res utrujeni se usedli na pult v garderobi (res je bil dolg in smo bili na mestu kjer nismo motili nikogar), so se garderoberke nekaj začele usajati ‘jevropska kultura’. ‘Ne,’ sem dejal. ‘Balkanska kultura.’ V trenutku so pobledele, utihnile in se pobrale.

Ko v Zanzibarju že sonce zahaja, pri nas je še noč. Palme, banane in kokos - otok cvetoč.

Ne, to je posledica tega, ker se obnašate kot riti. Kdo te bo spoštoval, če se sam ne.

točno tako, ker se na tujem obnašate kot hlapci…..
postavi se zase in jim povej, da si slovenci in kdo so balkanci in kdo so čefurji pr nas jih malo poduči o narodih, ki so živeli v jugi, ad bodo vedeli razliko med balkanskimi narodi…
Sej mi tud ne poznamo notranjih razlik v sami nemčiji, Avstriji, švici ali kje drgje…

Vsak se sam odloči za vlogo čefurja. Pa bi ostal doma kot vsak zaveden Slovenec ! V kolikor bi doma delal po 10 do 12 ur , jedel konzerve in pil cenejše pivo iz trgovine in ne v oštariji, bi doma ustvaril enako oziroma dosti več !

Eh, probaj.
Kot turist te vikajo in tudi rit poližejo.
Kot delavca pa se lahko še bolj nosiš. Naše visokostne gospice se takoj userjejo, ker znajo joške pstvat in nič delat.
Tam si pa tiho in misliš svoje. Naši politiki nimajo bv vnetih anusov.
No, ti jih imajo še po balkanu, še najbolj med albanijo.

V Avstriji je pa ja vse tako super no… ;)))

Vsak narod ima svoje “južnjake”. Pogosto je to za nekatere priročna stvar za odlaganje lastnih frustracij in predsodkov.

[i]Mojega hudiča sem prodal svoji duši.[/i]

Besedo tschusch -čuš sm 1.slišala v A od enga domačina. Pojma nism imela kaj to pomen. Ga vprašam in mi odgovori, da je to slabšalni naziv za Slovenca. Sm rekla: aha, to je če.fur, kot eni Slovenci znajo rečt za vse kar je južno od Kolpe. Jbg, tako je, Slo ne cente južnjakov, Avstrijci ne cenjo Slo….

Zato pa jaz nikoli ne bi šla k sosedom.Če že – potem v Avstralijo.Tam te nihče nima za manj vrednega.

Isto, kot Slovenci gledamo na Bosance.Pa rečte, če ni res.


A veš zakaj imajo ZDA Mehiko na jugu? Ker mora imet vsaka država svojo Hrvaško…

Kadar nas severnjaki obravnavajo kot čefurje, smo ponavadi malo jezni, ker si mislimo, češ ah, ko bi vi videli ta pravo balkansko čefurjad! Tiste orto mafijske balkanske čobane. Slovenci smo le bolj alpski narod, ne dinarsko-balkanski.

Res je pa tudi to: Slovenci sami večinoma ne premorejo neke svetovljanske, urbane uglajenosti. In roko na srce, velika verjetnost je, da če bi te jaz videl v Sloveniji, tudi najbrž ne bi imel dobrega mnenja o tebi, v smislu vtisa, ki ga človek naredi. Ne bi ti sicer rekel čėfur, bi ti pa rekel kmetavz, zarukanec, seljačina, proletarc, raja. In taki Slovenci ostajajo tudi v tujini. Zato se ne čudim, da jih grdo gledajo. Ker Slovenec gre lahko iz vukojebine, a vukojebina iz njega ne more.


Japajade. Tudi tam te bodo imeli za čefurja. Sploh anglokeltski Avstralci.

Eto balkanske brihte enostavno kot pasulj. Ker Slovenci ne cenjo Južnjakov (nevem zakaj bi jih), zato Avstrici ne cenjo Slovencev. Nemoreš bit bolj , oprosti , blesava no. Dejstvo je, da nikjer n e m a r a j o p r i t e p e n c e v ! Če se ne znajdeš doma se boš pa pri sosedih, jes maj es.

Eto balkanske brihte enostavno kot pasulj. Ker Slovenci ne cenjo Južnjakov (nevem zakaj bi jih), zato Avstrici ne cenjo Slovencev. Nemoreš bit bolj , oprosti , blesava no. Dejstvo je, da nikjer n e m a r a j o p r i t e p e n c e v ! Če se ne znajdeš doma se boš pa pri sosedih, jes maj es.
[/quote]

Kaj pa ti bluziš? A sm kaj narobe napisala? Predn se vtakneš v neki, prej dobr preber.
Men je to čist jasn. Vrjamem, da ima vsaka država svoje izraze za razne prišleke, jih pa ne poznam. Poznam pač ta 2, ki sm jih omenla.

Jaz sem iz Šentilja in delam v Spielfeldu in se čefur. Enak onemu iz Prizrena.

Jaz sem iz Šentilja in delam v Spielfeldu in sem če*fur. Enak onemu iz Prizrena.
[/quote]

Kaj pa ti bluziš? A sm kaj narobe napisala? Predn se vtakneš v neki, prej dobr preber.
Men je to čist jasn. Vrjamem, da ima vsaka država svoje izraze za razne prišleke, jih pa ne poznam. Poznam pač ta 2, ki sm jih omenla.
[/quote]

Če je čuš avstrijsko slabšalno ime za slovenca, kao slovenski čefu***r, kako potem rečejo hrvatu ali srbu ali musliču, ali smo samo Slovenci za avstrijca čeffffurji. To mi sedaj res ni jasno.

A Bosance pa pol ful cenijo ali kako?

To je velika posplošitev, v Nemčiji, na Švedskem je tega manj ker je veliko več priseljencev iz vsega sveta, ampak ne mislite da je z npr. Angleži kaj drugače v drugi državi. Avstrija je približno na nivoju Madžarske kar se tiče politike (še vedno živ neonacizem), v Nemčiji odvisno od dela države (vzhod, zahod). Ne pa rečt sem delal tam pa so me zmerjal in zdaj so vsi taki. To lahko potem rečeš za Slovenijo da vsi izkoriščajo in neplačujejo ker si bil na dveh delovnih mestih…Kako pa vejo odkod prihajate v trgovini? Ne govorite po njihovo?


Se strinjam s teboj. V času obeh kriz v SLO (1992+. …in 2008+) so te res plačevali bistveno manj kot svoje in to ne glede, če si delal bolje (v glavnem)
Sedaj v obdobju konjukture v A se je to popravilo. V Avstr. trenutno primanjkuje kv. delovne sile vseh proizvodnih poklicev.

Nemci na te zadeve gledajo drugače in so bolj “svetski” ljudje. Ninrazlik glede na nacionalnost.
Avstrijo pa v glavnem obkrožajo kao nerazviti. Čehi, Slovaki, Madžari in mi. Ponudba del. sile je velika in to izkoriščajo. (Kdo je ne bi?) Dosti je dnevnih migrantov.

New Report

Close