Najdi forum

Čedalje slabše razpoloženje

Pozdravljeni!
Ne vem, kam naj se obrnem, zato Vas prosim za nasvet kaj naj storim, kako naj si pomagam, da se rešim iz te težave, ki je čedalje večja. Gre za moje čedalje slabše razpoloženje, naj ga kar opišem.
Duševno sem čisto na dnu, kar na jok mi gre, vidim vse črnogledo v prihodnost. Zelo sem živčna, veliko stvari mi roji po glavi: čedalje slabše zdravje mene in mojih staršev, kaj bom počela v prihodnosti, … (no, lahko povem, da imamo vsi trije člani družine hujše neozdravljive bolezni)
Res sem potrta, do nobene stvari nimam nikakršnega veselja. Kar počnem, naredim pod prisilo. V bistvu bi imela kaj za početi: za pospravljati v hiši, nekaj stvari prebrskati po internetu, branje revij, reševati križanke, a ni nikakršnega veselja….
Hudo sem ranljiva in stvari si narobe razlagam, tako da zelo hitro vzkipim in planem v jok. Tako, da se večkrat sprem s staršema čisto po nepotrebnem. Zato se pa zelo malo pogovarjam z njima, saj se bojim, da se bom le skregala z njima… Poleg vsega tega pa tudi ogromno prespim: spim ponoči, pa še čez dan grem po dvakrat v posteljo. Je pa res, da imam nemirno spanje, imam nekakšne neprijetne more.
V glavnem, nimam nobene energije, prav do nobene stvari nimam nikakršnega veselja, ogromno bi prespala, črnogleda sem. Zapiram se vase, hudirjevo malo se pogovarjam s staršema, z drugimi ljudmi pa v bistvu nič. Zato se zapiram v svojo sobo in gledam kakšne filme na računalniku…
Pa še ena težava, ki je tudi čedalje večja: imam volčjo lakoto po sladki hrani. Enostavno se ne morem upreti temu, prej piškotov nisem jedla, odkar sem takole potrta, pa bi pojedla vse živo. Primer: neka stvar me je ujezila, jaz pa sem se zaprla v svojo sobo in ob gledanju filma pojedla skoraj pol kilograma piškotov, ki sem si jih skrivaj kupila v trgovini. Ja, to je samo en primer, problem je, ker je čedalje hujše in enostavno ne morem prej nehati jesti, dokler ne zmanjka.
Verjemite mi, res ne vem, kako naj se izkopljem iz te težave, saj me res zelo bremeni. Duševno se počutim zelo slabo, pa tudi zaradi prekomerne sladke hrane bodo šli kilogrami spet gor, kar pa nikakor ne bi rada.
Zdaj pa, kaj menite Vi? Ali bi lahko šlo tu za sezonsko oz. zimsko depresijo? Znaki so že vsi takšni…
Lepo Vas prosim, če mi lahko svetujete, kako naj se spopadem s temi problemi? Kako naj si izboljšam duševno razpoloženje? Kako naj neham svoje »negativno razpoloženje reševati s sladkarijami«?
Aja, naj še povem, da niti ne vem točno, kdaj so se začele te težave, občutno slabše pa je v zadnjem mesecu.

Za vsak nasvet Vam bom resnično hvaležna, saj se sama ne znajdem ven

lep pozdrav

Pozdravljeni,

navajate več vaših različnih simptomov, težave, ki jih imate v odnosu s starši in tudi izolacijo pred drugimi ljudmi. Se lahko s kom pogovarjate o svojih težavah? To je že en način kako si lahko pomagate sami. V primeru, da počutje ne bi šlo na bolje pa si poiščete tudi zunanjo pomoč. Za prvo silo greste lahko že k osebnemu zdravniku/ici, ki vam bo predpisala psihofarmakološka zdravila oz. vam dala napotnico za psihiatra/injo. Predlagam tudi, da se pozanimate o možnostih za psihoterapijo. Tam boste lahko več povedali o svojih težavah in iskali možne rešitve. Tudi sanje nam sporočajo več o našem nezavednem, o našem notranjem dogajanju in so lahko dobra priložnost za poglobitev v našo dušo. Pri tem vam pomaga psihoterapevt (psihoanalitične usmeritve).

Prenajedanje je lahko način kako pomirimo našo notranjo stisko. Ker pa ne gre za trajno rešitev, se nam želja po tem zopet pojavi, pomaga pa v tistem trenutku. Kakšno izkušnjo imate vi?

Ne morem oceniti če gre za depresijo oz. kakšno. Sami omenjate, da ne veste kdaj so se začele težave, so pa slabše v zadnjem mesecu. Se je v tistem obdobju kaj takega dogajalo?

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close